Skocz do zawartości

HD 7770 problem z chlodzeniem


Recommended Posts

Witam mam radeon MSI HD 7770 1GB od jakiegoś czasu mam problem z chłodzeniem mianowicie prędkość wentylatora nie zwiększa się dopóki nie osiągnie 90% prędkości czyli jakiś 70-80 °C po czym gdy karta trochę się schłodzi znowu wentylatory spadają do niskiej prędkości i karta znowu się nagrzewa do wysokiej temperatury po czym znowu następuje gwałtowne zwiększenie obrotów wiatraków.Gdy przejdę do manualnego trybu regulacji jest podobnie dopóki nie zwiększę prędkości do powyżej 85-90% nie ma reakcji.Pogram jakiego używam do sterowania kartą to MSI Afterburner

 

 

Moja płyta główna to: Asus m5a78l-m lx3

System: Windows 10

Link to post
Share on other sites

70 stopni to dużo jak na 7770

model od Gigabyte nie przekracza 60

może masz pastę starą? wymiana mogłaby pomóc i w ogóle oczyść ją z syfu

 

możesz ustawić mniej agresywny profil wentylatorów w tym programie co wyżej, lub w biosie karty na stałe

tylko że wtedy temperatury będą większe, dlatego ja szukałbym problemu w nagrzewaniu karty, a nie w wentylatorach

( po prostu są agresywnie nastawione przez producenta i dostosowują się do sytuacji , czyli temperatury )

Link to post
Share on other sites

Karta osiąga 70 stopni ponieważ podczas dużego użycia karty wentylatory pracują z prędkością 40% gdy było wszystko w porządku karta nie osiągała nawet 60 przy użyciu w 99%

 

 

A co do MSI Afterburner pisałem ze go używam i krzywa nic nie daje poniewaz karta nie reaguje na zwiększenie prędkości wiatraków dopiero gdy w MSI dam ponad 90% wtedy wiatraki zaczynają pracować szybciej

Link to post
Share on other sites

Karta osiąga 70 stopni ponieważ podczas dużego użycia karty wentylatory pracują z prędkością 40% gdy było wszystko w porządku karta nie osiągała nawet 60 przy użyciu w 99%

 

 

Ja bym zaczął od wyczyszczenia jej z kurzu i tak jak kolega wyżej napisał przydało by się zmienić pastę karta ma już parę lat i zapewne nigdy nie była zmieniana 

 

Edit: a powiedz jeszcze jaką masz obudowę i ile wentylatorów w środku. Karta jest energooszczędna, ale z doświadczenia znajomego wiem, że potrafił mu się zagotowac nawet rx460 ... Możesz również otworzyć bok obudowy i zobaczyć czy będzie chłodniej 

Edytowane przez WaltKowalski
Link to post
Share on other sites

Co do pasty to była ona wymieniana jakieś pół roku temu a czyszczona była nawet dzisiaj specjalnie ja wyjąłem i dokładnie przeczyściłem.Obudowy może i nie mam mega wentylowanej ponieważ ma 2 wentylatory tylko, lecz kiedyś to w zupełności wystarczało.

 

A co do karty to problemem nie jest to ze się przegrzewa tylko ze chłodzenie nie pracuje prawidłowo i prędkość wiatraków nie zwiększa stopniowo wraz z temperatura tylko gdy karta osiągnie wysoką temperaturę wtedy dopiero wentylator zaczyna na chwile pracować szybciej po czym zwalnia i karta znowu się nagrzewa.

 

Osobiście uważam ze może to być jakąś usterka mechaniczna np. kondensator lecz się na tym nie znam i nie wiem jak to sprawdzić.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...