Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze routera xDSL do 300zł.


Recommended Posts

Cześć wszystkim. :) Dawno nie korzystałem z Waszej pomocy, ale przyszedł na to czas. 

 

Przechodzę z Orange do Toya (Łódź), bo w końcu mam taką możliwość i niedługo będą robić podłącze do mojego domu. Z ich routera (http://www.cdr.pl/p4619,huawei-hg8247h-terminal-gpon-ont-4x-ge-2x-pots-catv-wifi-usb.html) rezygnuję, bo posiada ograniczenia (kolega już ma i np. działa tylko 1 port LAN, pozostałe 3 przeznaczone są na TV, blokowana jest również strona ustawień 192.168.y.z. i nie da rady nic z tym zrobić). Myślę, że sam modem/puszka rozdzielcza od nich wystarczy. Właśnie do niej mam zamiar podłączyć jakiś router xDSL.

 

Z wymagań najlepiej 1000Base, 2,4+5GHz i bardzo dobry zasięg. Mogę przeznaczyć na niego 300zł (±100). Prędkość Internetu, jeszcze się zastanawiam, to albo 120, albo 180Mbps (z tym, że od lutego będzie darmowe zwiększenie odpowiednio do 150 i 250Mbps dla wszystkich klientów). 

 

Przy wstępnym rozeznaniu te routery wziąłbym pod uwagę: 

do 300zł: 

https://www.morele.net/router-asus-rt-ac1200g-845240/

https://www.morele.net/router-tp-link-archer-c5-650805/

https://www.morele.net/router-tp-link-archer-c1200-1020021/

do 400zł: 

https://www.morele.net/router-asus-ac1300-dual-band-rt-ac58u-1068663/

https://www.morele.net/router-tp-link-archer-c7-605278/

Nie ukrywam, że jednak wolałbym w tym niższym przedziale cenowym (czyli do 300zł). 

 

Z góry dzięki i czekam na odzew z Waszej strony. :)

Edytowane przez Maximi
Link to post
Share on other sites

Ja już pisałem we wcześniejszych wątkach - wg mnie nie ma jakiejś różnicy w klasie do 300pln między tymi firmami. Mają lepsze i gorsze modele, ale klasa ta sama. Wychodzenie >AC1200 ma sens jedynie jeśli masz jakieś urządzenia klienckie realizujące wyższe prędkości lub masz jakieś konkretne plany co do routera i potrzebujesz mocniejszego procesora. Chodzi o alternatywny firmware i ustawianie zaawansowanych reguł filtrowania czy uruchamianie na routerze jakiś usług. Osobiście to do dodatkowych rzeczy jak serwery SMB, FTP, pobieracze itp. to sugeruję kupić po prostu NAS-a.

 

P.S. AC1300 to marketingowa ściema, w 5GHz to dokładnie to samo co AC1200. Porównanie z Archerem C7 jest nieuprawnione.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. :) 

 

W sumie przydałby się jakiś router ze sposobnością wgrania Tomato (lub OpenWRT/DDWRT), bo więcej możliwości konfiguracji, ale to koszt wtedy powyżej 400zł (oprócz Netgeara WNR3500L v2). 

 

Czeka mnie ciekawy weekend i sporo lektur do ogarnięcia w tych tematach. :)

Link to post
Share on other sites

Poczytałem sporo i zwiększam budżet do 500zł. Tomato i jego funkcje się przydadzą. W tej kwocie wybrałbym Asusa RT-AC56U, ale nie jest u nas już dostępny (jedynie wersja DSL-AC56U). Z tego powodu moją uwagę przykuł Netgear R6400 i chyba na niego się skuszę. Dobrym byłby wyborem?

Edytowane przez Maximi
Link to post
Share on other sites

Byłoby dobrze gdybyś rozwinął wypowiedź. Co skłania Cię do tego netgeara bo bez tej wiedzy trudno dyskutować.

Byłoby dobrze gdybyś rozwinął wypowiedź. Co skłania Cię do tego netgeara bo bez tej wiedzy trudno dyskutować.

Link to post
Share on other sites

Trudno jest mi powiedzieć co skłania mnie ku marce Netgear. Może to, że miałem poprzednio ich router do Neo i był niezawodny. Może to, że ich serwis również stoi na wysokim poziomie, bo bez problemu wymienili mi router na nowszy, gdy mój nie wstał już po burzy.

 

Jak dla mnie za dużo jest sprzętu na rynku i nigdy nie wiem na co zwracać uwagę, co jest lepsze i co wybrać. Czytać też można sporo, tygodniami. I tak nadal można nic nie wybrać. Ostatnio również kupiłem samochód - oferty przeglądałem przez rok czasu. Aż pojawiły się oferty samochodów importowanych spoza UE za połowę ceny rynkowej - nówki sztuki. Pewnie gdyby nie były nowe to szukałbym dalej.

 

Edytowane przez Maximi
Link to post
Share on other sites

No jeśli za wyborem przemawia to, że miałeś router tej firmy i jak padł to wymienili na nowy to naprawdę nie ma o czym dyskutować. Jeśli rozmawiamy o wydajności, prędkościach transferu, sofcie alternatywnym itd. to jest to w miarę obiektywne. 

 

A... i ja niczego nie oczekuję, przecież nie musimy o tym dyskutować. Zainteresowało mnie po prostu co za tym Netgearem przemawia. Przejrzałem wyniki testów Netbuildera i mnie to jakoś nie przekonało do tego akurat modelu. Myślałem, że Ty zauważyłeś coś czego ja nie widziałem. Ja osobiście wybrałbym raczej TP-Linka C8, zawsze to 5 dych w kieszeni a na większych odległościach wychodził w teście lepiej. Nie mniej - absolutnie nie przekonuję do TP-Linka skoro masz przekonanie do Netgeara. Ciekawe jest też to, że startowałeś z pułapu 300pln a mamy już blisko 500pln. Masz w ogóle jakiegokolwiek klienta wychodzącego > AC1200? Sam jakiś czas temu zastanawiałem się nad zakupem innego routera (mam C5) i nie potrafiłem znaleźć argumentów za zmianą. No może oprócz tego, że kończy mi się na niego gwarancja :D

Link to post
Share on other sites

Trochę zajęty byłem i odpowiedź z mojej strony opóźniła się.

 

No jeśli za wyborem przemawia to, że miałeś router tej firmy i jak padł to wymienili na nowy to naprawdę nie ma o czym dyskutować. Jeśli rozmawiamy o wydajności, prędkościach transferu, sofcie alternatywnym itd. to jest to w miarę obiektywne. A... i ja niczego nie oczekuję, przecież nie musimy o tym dyskutować.
Dzięki za rozwianie wątpliwości. :)

 

Ja osobiście wybrałbym raczej TP-Linka C8, zawsze to 5 dych w kieszeni a na większych odległościach wychodził w teście lepiej. Nie mniej - absolutnie nie przekonuję do TP-Linka skoro masz przekonanie do Netgeara.
Dzięki za propozycję, wezmę go pod uwagę. Mam jeszcze czas na zastanowienie się. Chyba sobie wszystko rozpiszę co i jak (plusy, minusy, cena, zasięg, transfery, alternatywy firmware, itd.). Na tej podstawie będzie łatwiej podjąć decyzję. Liczy się też nakierowanie bardziej doświadczonej osoby. :)

 

Ciekawe jest też to, że startowałeś z pułapu 300pln a mamy już blisko 500pln.
Też mnie to zaciekawiło, ale jak już kupić to raz a porządniej (bo przecież są jeszcze droższe routery) i mieć względny spokój. Bez rozdrabniania się. :)

 

Masz w ogóle jakiegokolwiek klienta wychodzącego > AC1200?
Nie wydaje mi się. Raczej nie.

 

Sam jakiś czas temu zastanawiałem się nad zakupem innego routera (mam C5) i nie potrafiłem znaleźć argumentów za zmianą. No może oprócz tego, że kończy mi się na niego gwarancja :D
Obecnie mam router Netgeara, tylko że 100Mbps i Nka, kupowany kilka lat temu. Ale to było do Neo, gdzie prędkość osiągała u mnie maksymalnie 8Mbps. Teraz mam możliwość zmiany, Internet będzie 15 (po darmowym zwiększeniu prędkości prawie 19) razy szybszy i potrzeba od razu czegoś mocniejszego i wydajniejszego. Urządzeń, szczególnie mobilnych również przybywa (obecnie 6, w drodze kolejne 3), na kablu tylko 3 (czwarte prawdopodobnie jak brat skończy szkołę). Patchcordy DigitalBOX będą odpowiednie? Widziałem, że polecałeś je w innym temacie. Potrzebować będę 1x15m, 2x10m i 1x1,5m.
Link to post
Share on other sites

Odpowiadając zbiorczo - jeśli nie masz nic >AC1200 to nie ma większego sensu kupować routerów w wyższej technologii. Co do patchcordów - o Digitalboxach pisałem bo używałem i sprawdziłem, najlepiej byłoby kupować patchcordy z czystej miedzi, ale chyba są w ofertach tylko jakieś megamarkowe za gruby szmal.

 

A co do tabelki i za i przeciw - najsensowniejsze rozwiązanie, ustal tylko czy argumenty są istotne z Twojego punktu widzenia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...