Skocz do zawartości

Temat o religii - za/przeciw - wchodzisz na własne ryzyko


Recommended Posts

A co ma kryształowa noc wspólnego z przymusową laicyzacją. Żaden z dyktatorów 20 wieku nie był ateistą, żaden nie wypleniał religii. Oni wszyscy zastępowali religię kultem jednostki a hitler nawet tworzył religię, której miał być pierwszym kapłanem a potem mesjaszem. Dodając do tego pełna współpracę władz religijnych (celowo nie tylko katolickich) z dyktatorami lądujemy (jak mówi klasyk) pretty fucking far from laicyzacja. 

 

Więcej, hitlerowcy zwalczali żydów (a jest to wspólnota religijna a nie naród) bo raz, trzeba było wskazać narodowi wroga bo narodowi jest wtedy łatwiej. Dwa, wskazujemy żydów bo zabili jezusa i są źli. Też nie ma to wiele wspólnego z laickim podejściem, właściwie to nic nie ma wspólnego. A hitler był praktykującym katolikiem.

 

Stalin miał być księdzem, religię zastępował kultem jednostk. Niby to bolszewicy nienawidzili wszelkiej religii ale kościół prawosławny prezentował stosunek wierno-poddańczy wobec kierownictwa partii. Obecnie Putin pełni praktycznie rolę głowy kościoła prawosławnego w rosji.

 

Mao, kult jednostki.

 

Korea Północna, chyba wiadomo

 

Czerwoni Khmerzy

 

itd itd

 

 

Taką on robili laicyzację jak państwo islamskie czy rewolucjoniści w iranie. 

 

Laicyzację to robił Thomas Pain czy Christopher Hitchens. 

 

Swoją drogą ciekaw jestem jak wyszło by całkowite zastąpienie religii np. nauką. Czy też rodziło by to irracjonalność w świątyni racjonalności. 

Edytowane przez ernorator
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeśli, nazwijmy to "usuwanie" kościołów było by częścią usuwania religii to mógł bym się przemóc. Warunkiem było by tu nie zamienianie religii na coś innego a jedynie jej usunięcie.

 

Zamień kościoły na sklepy i mienie prywatne, a religię na żydów. Not so far as one might think. 

Link to post
Share on other sites

Religia będzie zawsze. Bo zawsze będzie wiara w siłę czegoś wyższego, niezbadanego. Ateiści na przykład wierzą w naukę a także wierzą, że Boga nie ma. Cześć oddają wybitnym naukowcom. Generalnie, to każdy człowiek w coś wierzy. 

 

 

Trochę mi przykro, gdy ktoś mówi o wyplenieniu mojej religii :/ 

Jestem katolem.

Link to post
Share on other sites

Ja to codziennie modlę się to Stephena Hawkinga na przykład, czasem do Skłodowskiej, a czasem do Einsteina. Mam nawet taki ołtarzyk zbudowany z i tam są zdjęcia każdego wybitnego naukowca. 

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

@ Voidereles

He?

 

Ateista nie wierzy w naukę. Wierzę w racjonalizm, w dowody. Część naukowcom? chyba coś się Tobie pomyliło. 

 

Dlaczego ma być wiara w coś wyższego? Nie ma czegoś wyższego, może być niezrozumiałe i tyle. 

 

Religia katolicka jak każda religia jest zła i prowadzi do zła. Upośledza nasz potencjał i kłóci nas między sobą. Pomyśl gdzie byśmy mogli być gdyby nie średniowiecze jeśli w Aleksandrii powstawały pierwsze maszyny parowe, ponownie je budowaliśmy dopiero w 18 wieku.

 

Już gdzieś to pisałem. Religia miała ważną rolę w powstawaniu pierwszych społeczności ludzkich. W stworzeniu z grup myśliwych zbieraczy zorganizowane społeczeństwo. Coś musiało dać im poczucie wspólnoty. Ale już z tego wyrośliśmy, nie potrzebujemy tego narzędzia socjologiczno-społecznego. 

 

Tak jestem za wyplenieniem każdej religii. 

 

@Sid

 

Zmień zmień. O to chodzi, że nie zmieniam bo wiem na czym polega różnica. Nie interesuje mnie prześladowanie jakiejś grupy z powodu ich wyznania czy orientacji czy czegokolwiek innego. Interesuje mnie usunięcie szkodliwej religii ze społeczeństwa. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Religia będzie zawsze. Bo zawsze będzie wiara w siłę czegoś wyższego, niezbadanego. Ateiści na przykład wierzą w naukę a także wierzą, że Boga nie ma. Cześć oddają wybitnym naukowcom. Generalnie, to każdy człowiek w coś wierzy.

Przecież obecnie większość żydów, muzułmanów i chrześcijan uznaje naukę. A z tą czcią to poleciałeś :D

Link to post
Share on other sites

Mnie to ciekawi dlaczego Stary Testament zrzynał wszystkie historię od pradawnej cywilizacji Sumerów, a potem nadali sobie tylko semickie nazwy proroków do tych historii. Ludzie oczywiście uwierzyli, że to nowa religia, jedynie co zmienili to chyba Monoteizm, wiarę w wielobóstwo w jednego Boga. Przecież historia o Potopie była wzięta od Sumerów, tylko że tam Noe nazywał się Utanapisztim, czy też Mojżesz to faraon Echnaton. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Ateiści na przykład wierzą w naukę a także wierzą, że Boga nie ma.

 

Zawsze mnie bawi ten argument, on już chyba był tu omawiany z 2 lata temu kiedy ktoś kazał mi przedstawić argumenty na nieistnienie Boga ; D. Do dzisiaj mnie to bawi.

 

Ernorator zdecydowanie przesadził z tym paleniem kościołów (odbieram to jako głupi żart) ale chodzi mu o walkę z instytucją. Nie bierze na cel ludzi, nie motywuje go nienawiść na tle rasowym itd co było zasadniczą cechą kryształowej nocy.

 

Ernorator, na przyszłość używaj delikatniejszych zwrotów. Mów, że kościoły będą.... wygaszane.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Są ludzie,którym religia (wszystko jedno jaka) jest po prostu potrzebna i już. Nie zmienimy tego ani przez "wygaszanie" ,ani przez "palenie". Będzie trwać dopóty,dopóki będzie człowiekowi potrzebna. Dla mnie ,już sporo czasu temu,religią stała się nauka. Jak i w tych spotykanych religiach,w mojej też wszystkiego do końca nie rozumiem,w związku z tym pozostaje wiara w informacje,które do mnie docierają od tych,którzy potrafią ją zgłębić (nauka). Kiedyś dawno,dawno temu religia tłumaczyła to,czego nie potrafiliśmy z  otaczającego nas świata zrozumieć. Z upływem czasu,musi tłumaczyć nam coraz mniej. Zniknie,gdy nie będzie musiała już nic tłumaczyć. Wszelkiego rodzaju ruchy religijne,przyniosły moim zdaniem więcej złego niż dobrego,ale to nie ja je tworzyłem. Brak wiary,to też wiara...

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Masz żonę ? Skąd wiesz,że cię nie puszcza bokiem? Śledzisz ją 24/24 ,czy jej jednak wierzysz ? O takiej "wierze" pisałem... :)

Brak wiary, to wiara w to co myślisz,może tak lepiej.

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

NIe wierzycie w nic? Nie macie ideałów, autorytetów, celów?

Oczywiście, że religie uznają naukę (no, w Islamie to różnie bywa). Kościół Katolicki bardzo przyczynił się do krzewienia nauki, wszak pierwsze szkoły i darmowe powszechne nauczanie dał kościół, taki przykład.

 

Nie mówiłem o uznawaniu naukowców za bogów, przeinaczacie. Jak jest przykazanie czcij ojca swego i matkę swoją, to myślicie, że ja ich uznaję za bogów?

 

@Nowaj, nie wierzysz w naukę, która według Ciebie pokazuje i daje dowody nieistnienia Boga?

 

Oczywiście najlepiej z góry uznać rozmówcę za idiotę i wyśmiać go, zamiast próbować zrozumieć.

 

Dodam jeszcze, że gdy ostatnio napisałem coś o religii, gdy pewna osoba wrzuciła zdjęcie konfesjonału z podpisem, to przez kilka stron nawzajem wrzucaliście sobie memy wyśmiewające katolicyzm. Teraz będzie podobnie? Bardzo dojrzale.

Edytowane przez Voidereles
Link to post
Share on other sites

Słownikowa wiara ma wiele znaczeń, między innymi "przeświadczenie o słuszności jakiejś tezy" a więc zdanie "Ateista jest osobą wierząca w nieistnienie Boga" moze być jak najbardziej prawdziwe. Bardzo często używa się takiego zdania w wywodach logicznych.

Link to post
Share on other sites

Wybacz, ale rozmowę, w której padają hasła takie jak "wiara w naukę" i "dowody na nieistnienie boga" mogę prowadzić jedynie za pomocą gifów z fejspalmami, więc mija się ona z celem.

 

 

 

w Islamie to różnie bywa

 

Yhm. To teraz spróbuj sobie pomnożyć kilka czterocyfrowych liczb za pomocą rzymskich cyfr.

 

 

 

taki przykład

 

Przykład skrajnej ignorancji. Poczytaj sobie chociażby o systemie oświaty w starożytnej Grecji. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@jarrino

 

Takie wierzenie nie ma nic wspólnego z religią i "wiarą", proszę o nie wprowadzanie konfudacji to semantyki ;p 

 

@Voidereles

 

Powoli zaczynam czuć się w obowiązku uświadomienia Ciebie w realiach stosunków nauki z religią a szczególnie katolicyzmem. Może być, że zbłądziłeś na łono kościoła z niewiedzy i na podstawie fałszywych informacji. Nie ma w tym nic złego, taki właśnie jest cel indoktrynacji najmłodszych przez machnę zorganizowanej religii. 

 

Mam ideały, autorytety, cele i w nic nie wierzę. 

 

Uznawanie nauki i "no, w Islamie to różnie bywa". W Islamie na początku ekspansji tej religii nauka byłą w rozkwicie. Medycyna, astronomia, matematyka, filozofia itd. Czerpano całymi garściami ze starożytności a Bagdad był cywilizacyjnym i naukowym centrum świata, np "cyfry arabskie". Przy nich stara chrześcijańska europa była ciemna jak wnętrze rzyci krasnoluda. 

 

Kościół katolicki tak się przyczynił do krzewienia nauki jak dżuma do rozwoju medycyny czy wścieklizna do powstania szczepionek. Starożytność to są początki powszechnej nauki. A współczesne systemy edukacji powstawały przy zdecydowanym sprzeciwie kościoła. Właściwie każda oznaka postępu spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem kościoła. Religia to ciemnota bo tylko w ciemnocie może funkcjonować. 

 

 

Edytowane przez ernorator
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Ja uważam że muzułmanie , chrześcijanie , żydzi oraz ateiści mogą żyć spokojnie bez zwad i konfliktów nawet prowadząc merytoryczne dyskusje dopóki dopóty któryś z nich nie okaże się być burakiem i nie będzie na siłę z domieszką chamstwa wciskał innym swojego punktu widzenia.

Link to post
Share on other sites

Voideleres - jest wg.gogle 40-110 tys. wyznań religijnych. Ty wybrałeś tą,którą wybrałeś. Myślę,że nikt nie ma do Ciebie o to pretensji. Żyjesz i wychowałeś się w takim kraju (katolicyzm) i przyjąłeś taką a nie inną. Miałeś dzięki rodzicom ,możliwość poznania innych ? Myślę,że jak wielu  nie (choć to nie pewnik). Myślę,że część ludzi szuka (ja do nich należę) odpowiedzi na wiele pytań,na które religie już mają,opierając się na wierze. Nie dziw się,że tematycznie cały czas kręcimy się wokół kościoła katolickiego i chrześcijaństwa.A co wiemy o pozostałych 39-109 tys. wyznań ? Chyba niewiele...

 

Ermorator - zagalopowałem się,masz rację...

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...