Skocz do zawartości

R9 290 za 550 zł, wrażenia z użytkowania


Recommended Posts

Witam, dla zainteresowanych, jakiś czas temu kupiłem na allegro R9 290 w cenie 550zł (prawdopodobnie z koparki), z racji iż wiele osób pytało się mnie o ww. kartę (m. in. o to jak taka po koparkowa karta sobie radzi), zechciałem opisać małe odczucia z użytkowania.

 

Pierwsze kilka dni testowana na fabrycznych ustawieniach, fabryczny bios, bez oc. Wszystko działało w porządku, karta nie zrzucała taktowań, osiągała natomiast dość wysokie temperatury (94c przy turbinie na 50-55%), ale to normalne przy referencyjnym chłodzeniu, nie sprawdziłem natomiast temperatur vrm, ale chyba nie przekraczały 80c.

 

Następnie przyszedł czas na bios mod i próbę odblokowania do pełnej 290x, cuinfo pokazało, że bloki są hardware lock, więc mod na 290x sobie odpuściłem, nie odpuściłem sobie natomiast samego bios modu.

 

Po zainstalowaniu zmodowanego biosu z R9 390, przystosowanego do działania na R9 290 wystąpiło największe zaskoczenie. Fps we wszystkich grach na + przy tych samych bazowych taktowaniach, zasługa chyba zmodyfikowanych timingów pamięci. Największe zaskoczenie sprawiła jednak sama temperatura, tutaj o dziwo, temperatura rdzenia spadła z 94 do 73-74 stopni w stresie, przy dokładnie tych samych ustawieniach wentylatora!! Aktualnie rdzeń działa na 1000mhz pamięci 1300mhz, przy VDDC 1.07v, nie przekraczając ww. temperatur. ASIC karty to 76.2%.

 

Aktualnie karta czeka na Accelero xtreme iv, chłodzenie już posiadam, czekam natomiast na radiatory na sekcję vrm i pamięci.

 

Temat będę aktualizował o nowe informację, być może któraś z nich przyda się obecnym lub przyszłym posiadaczom R9 290. Obecnie polecam zmianę biosu na ww. bo temperatury jak najbardziej na plus. Poniżej dodaje link do strony z biosem. Pozdrawiam.

 

http://www.overclock.net/t/1564219/modded-r9-390x-bios-for-r9-290-290x-updated-02-16-2016

 

Nadmienię jeszcze, że karta obecnie współpracuje z i5 2500k 4.7Ghz, zasilana jest zasilaczem Tagan SuperRock TG680-U33II i 8gb ddr3 2133mhz cl9.

Edytowane przez SkyLab
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Teraz to i mnie ten temat zainteresował jaka jest szansa,  że uszkodzę moją grafikę przy zmianie biosu na ten z 390? 

 

Edit: daj jakiegoś screna z 3dmarku porównam sobie wynik z moją 

 

Uszkodzić raczej trudno jeśli posiada dual bios. Poniżej daje dwa wyniki z 3dmarka.  

 

http://www.3dmark.com/3dm/16180998

 

http://www.3dmark.com/3dm11/11757567

 

Wyniki raczej normalne, w przyszłości przetestuje więcej biosów, już po zamontowaniu nowego chłodzenia.

 

Oc cpu robiles na sztywno czy ofsecie jak tak to jakim? Wysłane z mojego MX4 przy użyciu Tapatalka

 

Oc CPU na offsecie, dokładne info podeśle jutro. 

Edytowane przez SkyLab
Link to post
Share on other sites

Ogólny wynik masz o 500pkt wyższy od mojego,  ale graphics score o prawie 2k wyższy a mam jednak trochę mocniejszą konfigurację,  więc ten bios dał Ci chyba niezłego kopa 

 

Edit: nie zauważyłem masz rdzeń na 1100mhz ja przy rdzeniu 1,100mhz i pamięciach 1500 mam ok 11,300 pkt w firestriku,  kręciłbym wyżej,  ale sekcja nie daje rady i się przegrzewa a takie wartości robi bez podnoszenia napięcia jedynie power limit na Maxa 

Edytowane przez WaltKowalski
Link to post
Share on other sites

Ogólny wynik masz o 500pkt wyższy od mojego,  ale graphics score o prawie 2k wyższy a mam jednak trochę mocniejszą konfigurację,  więc ten bios dał Ci chyba niezłego kopa 

 

Edit: nie zauważyłem masz rdzeń na 1100mhz ja przy rdzeniu 1,100mhz i pamięciach 1500 mam ok 11,300 pkt w firestriku,  kręciłbym wyżej,  ale sekcja nie daje rady i się przegrzewa a takie wartości robi bez podnoszenia napięcia jedynie power limit na Maxa 

 

Jaki graphics score w fire strike-u? Ogólnego nie ma co podawać, bo w przypadku twojego konfigu nadrabia CPU.

Link to post
Share on other sites

Jaki graphics score w fire strike-u?

 

grafa stock czyli 1000Mhz rdzeń i 1260 pamiątki to było 11 742 

 

EDIT:

 

Dla pewności zrobiłem 2 nowe testy ten wynik który podałem wyżej był sprzed miesiąca 

więc tak:

 

- zaktualizowałem 3dmarka do wersji 2.1

- dałem najnowsze stery do grafiki 16.11.4

 

 

mój wynik: http://www.3dmark.com/3dm/16191553

 

na sterach 16.11.2 minimalnie na + wręcz granica błędu pomiarowego

 

P.S nie wiem dlaczego pokazuje, że sterowniki są nieaktualne 

 

EDIT2: wynik po OC mojej karty

 

http://www.3dmark.com/3dm/16192158

Edytowane przez WaltKowalski
Link to post
Share on other sites

Nie wiem na ile to zaleta biosu że coś jest lepiej czy samego oc na 1100mhz, czy sam kręciłeś kartę na 1100mhz czy tak już w biosie miałeś?

Tak czy inaczej, na pewno jest na plus ;). Szkoda tylko że to wciąż gorzej lub mniej więcej na poziomie GTX 970 (oczywiście kręconego). Ciekaw jestem czy jak karta ma bios mod z 290 na 390 to czy sterowniki może jakieś delikatnie inne pod 390 są i na nich coś jeszcze by szło urwać. Choć z drugiej strony bym się nie łudził bo 290 i 390 to to samo tylko z inną ilością Vram.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem na ile to zaleta biosu że coś jest lepiej czy samego oc na 1100mhz, czy sam kręciłeś kartę na 1100mhz czy tak już w biosie miałeś?

 

 

Jeśli chodzi o mnie sam kręciłem karta by poszła sporo wyżej, ale jest niestabilna po OC powyzej 1100 ma ponad 90 stopni na vrmie, i 80 na rdzeniu a ma nałożone clu na rdzeń i chłodzi ją 7 wentyli w obudowie + 2 specjalne wkładane na PCI holder wiejące bezpośrednio na nią, więc mnie zaciekawiło jakim cudem bios z 390 obniżył temperature karty o  20 stopni ;/ 

Link to post
Share on other sites

390ki mają fabrycznie niższe napięcia rdzenia i inne opóźnienia pamięci, stąd nie wszystkie 290ki na fabrycznych pcb są podatne na bios moda, a jeśli już się uda, to z reguły mają trochę niższe temperatury. Koledze wydajność na biosie z 390ki znacznie wzrosła, bo karta ma stabilne taktowania dzięki obniżonej temperaturze, normalnie zegar w zegar jest może 1% różnicy ze względu na opóźnienia itp. Ot cała tajemnica rozwiązana.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...