Skocz do zawartości

Dzielenie dysku na partycje + lokalizacja pulpitu


Recommended Posts

Cześć,

przymierzam się powoli do kupna nowego komputera, a co za tym idzie - chcę sobie rozplanować, jak zamierzam z niego korzystać, aby mógł mi służyć jak najdłużej.

 

Jednym z zagadnień jest dzielenie dysku na partycje. Najprawdopodobniej zdecyduję się na dysk HDD 1TB, a systemem będzie Windows 7 (przeboleję tę o 0.5% gorszą wydajność i nadchodzący brak wsparcia ze strony Microsoftu, bo dziesiątka jest dla mnie najzwyczajniej w świecie niewygodna).

To, że powinienem zostawić sobie 40-50 GB na system jest oczywiste, bardziej zastanawia mnie to, czy i jak powinienem podzielić resztę dysku. Wolałbym dla własnej wygody resztę plików zostawić na jednej, wielkiej partycji, tylko nie wiem dokładnie, jakie wiążą się z tym konsekwencje. Czy szybkość pracy systemu będzie wówczas widocznie gorsza?

 

Drugim pytaniem jest pulpit i jego ewentualne przeniesienie na inną partycję. Jestem przyzwyczajony do przechowywania różnych plików na pulpicie, a umieszczanie folderu w innym miejscu i tworzenie do niego skrótu na pulpicie za każdym razem gdy jakiś tworzę nie jest dla mnie komfortowe. Zatem aby nie zaśmiecać partycji systemowej, myślałem nad tym, żeby przenieść pulpit na inną partycję. Słyszałem tylko, że może to spowolnić dostęp do plików z pulpitu. Jak duża jest ta różnica? Czy mój nawyk trzymania plików na pulpicie jest aż tak zły, że powinienem z tego zrezygnować?

 

Z góry dzięki za wszelkie informacje i wskazówki.

Link to post
Share on other sites

 

 

To, że powinienem zostawić sobie 40-50 GB

za mało  zostaw na system około 100gb 

 

 

Czy szybkość pracy systemu będzie wówczas widocznie gorsza?  

nie

zrób partycje według własnych upodobań  

 

że może to spowolnić dostęp do plików z pulpitu

tak 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Trzymanie plików na pulpicie to zły nawyk, radzę się oduczyć ;)

Co do podziału na partycje, najlepiej zrobić co najmniej dwie; jedna gdzie będą dane wymagające częstszego defragmentowania 9gry na przykład), na drugiej pliki typu muzyka, filmy, zdjęcia itp.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja na system zakładam 60 GB. Jeszcze nigdy miejsce na C mi się nie skończyło. Tyle, że wszystko co możliwe (pulpit, moje dokumenty, cache browserów, folder SoftwareDistribution) mam wyprowadzone na inną partycję. Mam też sporo programów w wersji portable, które są odpalane z innego dysku. Spokojnie mi 60 GB wystarcza. Dla niektórych to może być za mało, dla tego bezpiecznie jest założyć partycję 100 GB jak pisał kolega.

Pulpit możesz sobie bez problemu przenieść na inny dysk. Klikasz na mój komputer/prawoklik na pulpit/ potem w zakładce lokalizacja zmieniasz położenie pulpitu. To samo możesz zrobić w rejestrze w kluczu HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ User Shell Folders  http://windowsxp.mvps.org/usershellfolders.htm
Plus jest taki, że jak będziesz reinstalował system albo przywracał z backupu to nie musisz się martwić o prywatne pliki, bo będą na innej partycji a nie w katalogu C:\Users\USERNAME\Desktop. Sam od lat mam takie rozwiązanie. Moim zdaniem nie ma sensu tworzyć więcej niż dwóch partycji czyli jedną na system a drugą na dane. Mając kilka partycji będziesz tylko przerzucał pliki z jednej na drugą jak ci się skończy miejsce na jednej z nich. Oczywiście są specjalistyczne zastosowania typu profesjonalny montaż video, wirtualizacja, renderowanie czy obróbka grafiki. Wtedy takie dane lepiej trzymać na osobnej partycji lub nawet dysku. Ale przeciętny user nie zauważysz spadku wydajności. Nie ma co się tym przejmować. Lepiej mieć jedną partycję na dane i brak problemów z wieczne kończącym się miejscem. Zastanów się ile potem stracisz czasu na przerzucanie setek gigabajtów z jednego dysku na drugi.

Edytowane przez benutzer
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...