Skocz do zawartości

Wymiana HDD na SSD Asus Zenbook - problem


Recommended Posts

Po wymianie dysku HDD na SSD (goodram iridium 240) zenbook nie chce bootować windowsa. Z początku myślałem że winny jest mój klon dysku HDD ale niestety po zainstalowaniu czystego systemu jest to samo. System nie startuje, albo po starcie komputera wchodzi do bios albo wyświetla się komunikat z brakiem plików. Mało tego w bios opcja boot z UEFI goodram często po prostu znika. 

 

Dzwoniłem już na infolinie asus ale odpowiedzieli że dysk jest pewnie "losowo" niekompatybilny w co mi się jakoś wierzyć nie chce.

 

PS.

Mam niesamowitego pecha do tych cholernych SSD, prawie każdy ma jakiś problem


Dodam że bios jest najnowszy May 21 2014 Zenbook ux32ln

Link to post
Share on other sites

dysk siedzi dokręcony, nie wisi w powietrzu aby mógł się rozłączać ? 
Włącz sobie hotplug-a i zobacz jak się zachowa. 
Przydałoby się przetestować SSD pod zwykłym PC, czy jest sprawny, zrzut smart i skan sektorów ( bo ta losowa niekompatybilność dysku na AHCI to wolne żarty, coś jak losowa niekompatybilność RAM ) 
 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W UEFI niestety nie mam opcji hot plug "bios zenbooka jest ubogi jak mysz kościelna" 

Dokręcenie nic nie zmienia, dysk przetestowany pod zwykłym PC na normalnym starym biosie i działa aż miło. Będę testował teraz na swoim PC.

Co do zenbooka włożyłem inny dysk 2,5' HDD i ten też bez problemu odpala windowsa po zainstalowaniu z tego samego nośnika USB co w przypadku próby na SSD

 

Bawiłem się UEFI zmieniałem secure BOOT, fast BOOT, i opcje USB nic nie pomogło, Raz dało się zmienić z AHCI na IDE pod sata ale tylko raz i w dodatku nic to nie zmieniło. 

 

Mam dość dysków SSD na dłuższy czas

Link to post
Share on other sites

podejrzewam zrąbane UEFI, bo inaczej przecież nie może być, skoro dysk sprawny, a na HDD lapek działa ( bo to są urządzenia pod protokół AHCI, czyli takie "plug and play", a to ciężko zrąbać ) 
Zobacz czy może jest nowsza wersja UEFI, nawet beta gdzieś dostępna ( no chyba że opcji update UEFI też nie ma, wtedy już wiemy czemu by zwalali na "niekompatybilność" )
Spróbuj zmienić dysk na GPT i zainstalować na nim winde ( zgodnie z instalacją na GPT, chyba że masz jakiegoś starego Windowsa co nie obsługuje instalacji na GPT ) 
więcej pomysłów nie mam. 
Co do za windows dokładnie tam instalowałeś ? 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zmieniałem partycje na GPT i z GPT na MBR niestety lipa.

Właśnie piszę tego posta z tego goodrama na moim prywatnym PC po klonowaniu OS i wszystko śmiga wyśmienicie więc dysk na bank jest dobry

Bios niestety jest najnowszy a starszego ani w aktualnej wersji nie pozwala mi flashować. 

 

Instalowałem najpierw win 8.1 a potem 10 próbowałem - oba niestety nie boot-ują 

 

Wygląda na to że asus mocno zje... popsuł sprawę. A jedyne rozwiązanie to odkupić ten dysk prywatnie i kupić inny do zenbooka  

Edytowane przez elvismt
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Zmieniałem partycje na GPT i z GPT na MBR niestety lipa.

Właśnie piszę tego posta z tego goodrama na moim prywatnym PC po klonowaniu OS i wszystko śmiga wyśmienicie więc dysk na bank jest dobry

Bios niestety jest najnowszy a starszego ani w aktualnej wersji nie pozwala mi flashować. 

 

Instalowałem najpierw win 8.1 a potem 10 próbowałem - oba niestety nie boot-ują 

 

Wygląda na to że asus mocno zje... popsuł sprawę. A jedyne rozwiązanie to odkupić ten dysk prywatnie i kupić inny do zenbooka  

 

 

 

Aktualizacja, sprawa wygląda następująco: Dysk działa elegancko w każdym komputerze prócz zenbooka (aktualnie wrzuciłem go do zwykłego PC) do zenbooka wrzucony został crucial mx200 i ten działa również wyśmienicie.

 

Czyli po prostu płyta główna zenbooka była nie kompatybilna z goodramem. Obecnie brak możliwości naprawy

Link to post
Share on other sites

Miałem podobny problem z laptopem HP, możliwe że problemem jest brak ukrytych partycji albo jakieś problemy z bootloaderem. Jeśli masz jeszcze na tym HDD z zenbooka system włóż go z powrotem, utwórz sobie pendrive z recovery i sklonuj cały dysk HDD na SSD (np easeus backup) łącznie ze wszystkimi ukrytymi partycjami. W razie potrzeby użyj pena z recovery.

Mój HP po klonie też nie chciał wstać ale recovery pomogło.

Edytowane przez Czaszka
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...