Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Od jakiegoś czasu mój procesor w bardziej wymagających grach (Bf4, GTA5, Bf1) ma bardzo wysokie obciążenie rzędu 90-100% (zwłaszcza w GTA5 i Bf1 gdzie praktycznie non stop jest 90-100%). W grach Far Cry 3 i 4 obciążenie też jest dużo większe niż być powinno ale rzadko dobija do 100%, z reguły 70-85%

Procesor wcześniej był podkręcony i wydawało mi się, że to wina niestabilności ale po przywróceniu do stockowych ustawień jest dokładnie tak samo

Nie mam żadnych koparek ani wirusów gdyż to właśnie procesy tych gier zabierają tyle mocy z procesora

 

Dodatkowo dodam, że procesor ma dosyć niskie temperatury pracy jak na 100% obciążeniu, średnio 40-45°C (chłodzony jest BQ Dark Rock 3 Pro)

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 8 miesięcy temu...

Witam

 

Ponawiam moje zapytanie. Wiele bardziej wymagających gier takich jak Wiedźmin 3, GTA 5, Battlefield 1 często mi się przycinają, głównie w takich momentach kiedy użycie CPU zbliża się do 100% i nie mam pojęcia dlaczego. Oglądałem sporo gameplayów nagrywanych na i5 4690K z pokazanymi statystykami komputera i tam również użycie CPU często wynosiło 100% na wszystkich wątkach ale żadnych ścinek nie było.

 

Procesor, RAM i karta są u mnie podkręcane (co mogłoby potencjalnie być przyczyną ścinek gdyby coś było niestabilne), ale po przywróceniu ich do stockowych zegarów nic się nie zmienia. Temperatury CPU i GPU są ok, zegary nie spadają. System jest dobrze zoptymalizowany, żadne zbędne procesy w tle nie są uruchomione

 

Proszę o pomoc w znalezieniu przyczyny tych przycięć

 

Konfiguracja:

i5 4690K

16GB RAM HyperX Savage

GTX 970

Crucial MX200 + M500 SSD

Windows 7

Link to post
Share on other sites

Nie powinny się pojawiać. Zobacz sobie filmiki na YT jak ludzie grają w te gry na tym procku przy 100% użycia + dodatkowo nagrywają i żadnych ścinek

 

Jest kilka powodów przez które nie mam zamiaru używać Win10

Edytowane przez Ultimate99
Link to post
Share on other sites

@rez

W moim przypadku na troszkę słabszym i5 4670K zarówno w GTA 5 jak i BF1 zdarzają się skoki do 100% ale chwilowe a średnie użycie wynosi około 70-90%. 

Autorze włącz jedną z tych gier, włącz menedżer zadań i zobacz jakie inne procesy obciążają procesor. 

Czy na pulpicie także masz wyższe użycie procesora niż kiedyś ? Czy tylko w grach takie zjawisko występuje?

Może instalowałeś jakąś aktualizacje - systemu, sterowników ? Być może po którejś z nich użycie skoczyło wyżej. 

Link to post
Share on other sites

W tle oprócz systemowych procesów działają mi:

- Logitech Gaming Software

- Corsair Utility Engine 2

- MSI Afterburner + RTSS

- HWMonitor

- RocketDock

 

często też TS i Discord

 

Natomiast po wyłączeniu wszystkich tych programów ścinki nadal występują, może troszkę rzadziej ale jednak

 

Zauważyłem natomiast, że akurat podczas grania proces System.exe zużywa około 3% CPU podczas gdy w czasie spoczynku praktycznie nic. To samo tyczy się Interputs.exe i podejrzewam, że tu może być problem natomiast nie jestem w stanie nic z tym za bardzo zrobić.

Jest taka możliwość, że jakiś update Windowsa może coś psuć tylko skąd mam wiedzieć który skoro jest ich z 200

Link to post
Share on other sites

Miałem podobne kłopoty,był reinstal systemu (2 razy). Okazało się,że wpływ na takie ścinki miał NOD 32 ,czyli antywirus. Jestem w moim przypadku tego pewien,bo bez niego nie ma problemu. Może coś trzeba było ustawić w opcjach Steam i antywirusie,ale mi się nie chciało (co bardziej znaczy: nie potrafiłem) . Najgorsze było to,że zwykłe odinstalowanie NOD-a nic nie dawało...

Link to post
Share on other sites

Niestey ale jeśli masz nowe sterowniki to te nie lubią sie ze starszymi systemami sam kombinowałem na win 7 na win 8.1 i nic jak na 7 BF1 co chwila przycinał to na win 8 .1 latał bez problemowo, jak znowu BF 1 działał prawidłowo na 8.1 to znowu Starcraft 2 szarpał nawet na najnizyszch detalach a kompa nie mam słabego hehe :P pomogła jedynie przesiadka na win 10 i wszystkie gry hulają bezproblemowo zero ścinek, także jeżeli chcesz mieć spokój z grami to tylko win 10 ;)  na początku trudno się przyzwyczaić ale po jakimś miesiącu nawet ten win 10 mi się spodobał.  Co do zużycia procka to również mam go praktycznie cały czas na 100% podczas gry w BF1 więc tym objawem bym się nie przejmował ;)

Edytowane przez shakal84
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem reinstall systemu, zainstalowałem starsze sterowniki (365.19) i ścinki nadal występują. Mam podejrzenia, że to może być coś z kartą graficzną bo to jej gwałtownie skacze użycie ze 100% do np. 60% a w tym samym czasie użycie CPU nie zawsze wynosi 100%, czasem nawet przy 70% CPU potrafi się pojawić jakaś ścinka, ale z drugiej strony przetestowałem też na integrze i tam również były chamskie przycinki a najczęściej właśnie pojawiają się gdy użycie CPU wynosi 100% lub jest blisko tej wartości

 

Nie wydaje mi się, żeby miało znaczenie czy mam Win7 czy 10, w każdym razie nie mam zamiaru przesiadać się na to drugie

 

Spróbuję pożyczyć od kogoś kartę graficzną i zobaczymy czy wtedy też będą ścinki

 

Póki co problem pojawia się jak na razie w Wiedźminie 3, GTA 5 i Bf1. W Far Cry 4,3 i Bf4, 3, NFS 2016, PvZ GW 2,1 nie ma żadnych problemów.

Link to post
Share on other sites

A korzystasz może z synchronizacji pionowej w grach w których masz te ścinki? Gdy miałem poprzedni procesor ( i5 3470 ) zdarzały się w gta takie małe ścinki i lekkie skoki użycia gpu ( nadal uważam że chyba procesor kartę ograniczał, ale mniejsza o to ). W gta działo się tak gdy miałem włączoną synchronizację, natomiast gdy ją wyłączałem karta produkowała więcej fps ( powyżej 60 ) ale ścinki już nie występowały. Od tej pory synchronizacji używam tylko gdy takie rzeczy nie występują. Aktualnie takie ścinki w moim przypadku występują w payday2, natomiast przy wyłączonej synchronizacji jest perfekcyjnie. 

Link to post
Share on other sites

Miałem ten sam procesor i ten sam problem z grą wiedźmin 3. Przesiadka na win10, procek na 4.5 i wiedźmin hulał aż miło bez ścinek. Gdzieś tu nawet jest na forum mój temat z identycznymi problemami. Nie znalazłem przyczyny problemu ale znalazłem rozwiązanie.

Link to post
Share on other sites

Czy w win 7 masz wszystkie aktualizacje ? 

Tylko poprawki zabezpieczające, ale wcześniej instalowałem też updaty zwykłe sprzed premiery Win10

 

 

A korzystasz może z synchronizacji pionowej w grach w których masz te ścinki? Gdy miałem poprzedni procesor ( i5 3470 ) zdarzały się w gta takie małe ścinki i lekkie skoki użycia gpu ( nadal uważam że chyba procesor kartę ograniczał, ale mniejsza o to ). W gta działo się tak gdy miałem włączoną synchronizację, natomiast gdy ją wyłączałem karta produkowała więcej fps ( powyżej 60 ) ale ścinki już nie występowały. Od tej pory synchronizacji używam tylko gdy takie rzeczy nie występują. Aktualnie takie ścinki w moim przypadku występują w payday2, natomiast przy wyłączonej synchronizacji jest perfekcyjnie. 

Nie mam włączonego Vsync, gdy go włączę to właśnie ścinek praktycznie nie ma (rzadko się zdarzają) ale to nie jest rozwiązanie problemu poza tym nie trawię grać na Vsync przez dużego input laga

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...