Skocz do zawartości

Tani komputer do 500-600zł montaż/grafika


Recommended Posts

Hej,

 

potrzebuje taniego sprzętu dla początkującego "grafika". Kolega montuje troszkę wideo w Adobe Premiere plus jakaś grafika, na razie w podstawowym zakresie.

 

Interesuje mnie tylko wnętrze PC-ta, czyli najlepiej w tej łącznej cenie: jaka karta graficzna (CUDA? GeForce Quadro?), jaki procesor i ile minimum ramu? Płytę myślę, że spokojnie dam radę dobrać sam.

 

Głównie chodzi mi o to żeby przy tej cenie uzyskać powiedzmy jakąś płynność pracy. Nie mówimy tutaj o 4K czy jakichś fajerwerkach. Po prostu nie wiem czy lepiej zainwestować w lepszą kartę, a słabszy procesor czy na odwrót. Czy lepiej 4gb czy 8gb ramu, itp.

 

Dzięki!

Link to post
Share on other sites

Od razu powiem, że łatwo nie będzie w tej cenie ale efekt myślę, że zadowoli oczekiwania.

Procesor - nie ma zbyt wiele do wyboru w tej cenie strzelam, że nie będziesz już ulepszał procesora w najbliższym czasie. 

Tutaj najlepszą propozycją będzie Intel Xeon E5450 na podstawce LGA775, spokojnie do kupienia na Aliexpress poniżej 90zł jeśli Ci się nie śpieszy, w polsce wersje przygotowane pod tą podstawkę kosztują jakieś 150-170zł. 

Płyta z podstawką pod LGA775 - moim zdaniem nie ma sensu kupować już wersji z DDR2 mimo, że są bardzo tanie to kup taką na pamięci DDR3, na allegro znajdziesz takie płyty za około 130zł

Ram - do obróbki wideo te 8GB najlepiej pasuje, jednak ze względu na ograniczony budżet zostańmy przy 4GB, chyba, że wyrwiesz jakieś używane 8GB w dobrej cenie

No i zostaje najważniejsze grafika - kupowanie czegokolwiek nowego w tej cenie to wydajnościowy śmiech na sali, pozostaje jakaś w dobrym stanie karta, tutaj też wiele zależy od okazji i od tego ile zostanie Ci pieniędzy po zakupie pozostałych elementów. Warto polować na jakieś okazje. Szczytem marzeń by tutaj było Geforce GTX750Ti (czasami ludzie potrafią wystawić za 300zł), jednak schodząc na ziemie może coś bliżej 650Ti, 660Ti, powiem, że ciężko będzie mi doradzić jakąś kartę graficzną w tej cenie, tym bardziej, że nie znam twojego zasilacza, bo można by było pokusić się o jakąś starszą kartę ale o większej mocy. Tutaj po prostu obserwuj okazje, a nóż coś ciekawego się trafi.

Link to post
Share on other sites

Hej, wielkie dzięki za odpowiedź. Pierwsza sprawa to powiem szczerze ze mój ojciec ma dostęp do tanich komponentów od dostawców używanego sprzętu (prowadzi sklep komputerowy). Natomiast nie znamy kompletnie na sprzęcie pod montaż czy jakaś grafikę.

 

Wiem ze obecnie ma w dobrych cenach procesory Quad i karty graficzne typu Quadro. Czy takie właśnie quadro nie są do tego stworzone? Karta która zaproponowałeś wydaje mi się typowo mocna karta pod granie? Rozumiem ze tez nadaje się pod inne rzeczy?

Link to post
Share on other sites

Jeśli twój ojciec ma w dobrych cenach procesory Quad to warto się nimi zainteresować, najlepiej wziąć coś w stylu Q9550/Q9650, pod warunkiem, że ceny tych procesorów będą w porządku, w innym przypadku zainteresuj się tym Xeonem o którym wspomniałem wcześniej, to dokładnie to samo.

O płycie głównej już mówiłem powinna być pod pamięci DDR3, niestety pewnie twój ojciec ma głównie pod DDR2, bo w tamtym czasach właśnie wkładano do komputerów płyty z takimi pamięciami.

Pamięci DDR2 są już przestarzałe i mają dosyć wysoką cenę dlatego nie polecam się w nie pakować.

Co do grafiki: tak uklady Quadro są bardzo dobre do renderowania grafiki 3D i tam mają zdecydowaną przewagę w tego typu zadaniach, jednak z montażem jest trochę inaczej i dzięki CUDA, gamingowe karty graficzne mają podobne wyniki do układów Quadro.

Jeśli znajdziesz w dobrej cenie układ Quadro 4000, bierz. Jeśli nie, szukaj jakieś mocnej karty graficznej do grania w tej cenie. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...