Skocz do zawartości

Płyta główna Z170, dla dysku M.2 i procesora 6600K


Recommended Posts

Cześć,

 

kiedyś ponoć były piękne czasy, puste półki sklepowe a jak coś się pojawiało to człowiek brał i nie wybrzydzał. Aktualnie natomiast jest takie zatrzęsienie produktów, że nie wiadomo co wybrać. Dlatego piszę ten wątek:) Poszukuję płyty głównej ale jest tyle modeli, że potrzebuję Waszej pomocy.

 

Więc tak:

- mam wybrany procesor: i5-6600K, 

- mam wybrany dysk na system operacyjny: Samsung 950 Pro M.2 512GB (PCI Express 3.0 x 4, NVMe,)

- wiem też, że wpakuję tam 16GB DDR4 (minimum 2666) ale nie wiem jeszcze jakiej firmy

- karta graficzna jeszcze nie wybrana, prawdopodobnie wybiorę/kupię ją dopiero 2-3 miesiące po zakupie komputera

 

Zastosowanie komputera:

- codzienne użytkowanie: internety, software do gitary itp - to ogólnie rzecz biorąc nie będzie za bardzo obciążać maszyny

- multimedia: filmy blu-ray , muzyka

- gry: ogólnie mało gram ale jakieś gry będę miał, na przykład Forza Horizon 3 ostatnio widziałem gameplay i wygląda fajnie, no i jakieś inne gry pewnie w przyszłości się pojawią

 

Pomożecie z wyborem płyty biorąc pod uwagę powyższe info?

 

Od razu ograniczmy się do Z170. Ważną dla mnie rzeczą będzie również:

- łatwość podkręcania procesora, żeby nie trzeba było posiadać całej wiedzy tajemnej:)

- czas bootowania aczkolwiek to nie jest wyznacznik

- stabilność, aby po podkręceniu procesora/pamięci nie było jakichś dziwnych zwiech systemu itp. Przy czym podkręcać chcę w ramach jakichś bezpiecznych standardów:D na pewno nie na maxa. bo nie wiadomo jakich pieniędzy w chłodzenie pakować nie chcę.

 

Nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie ale nie będę miał monitora, komputer będzie podłączony do telewizora 47" (a czasami do drugiego 40").

 

Budżet nie jest limitowany - nie chcę aby płyta w jakikolwiek sposób była wąskim gardłem ale nie chcę też płacić bóg wie jakich pieniędzy jeśli nie trzeba.

 

Polecicie z 5 najlepszych wedle Was modeli? Przy pięciu jeszcze będę w stanie na coś się zdecydować.

 

Jeśli potrzebujecie ode mnie więcej danych to piszcie.

 

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam!

 

EDIT:

zapomniałem dodać, ten dysk to 2280 (80mm)

Edytowane przez malpitrzon
Link to post
Share on other sites

AsRock Z170 extreme4 - mam i polecam.

 

Karta graficzna GTX 1070 - MSI gaming, Palit super (lub bez super jestream) lub EVGA SC SCX.

 

Ogólnie leń leń leń z Ciebie :):

 

https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=jaka+p%C5%82yta+g%C5%82%C3%B3wna+do+6600k

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/polecane-plyty-glowne-intel.html

Link to post
Share on other sites

o tym extreme4 znalazłem takie info:

 

"...W praktyce jednak płyta po podkręceniu procesora nie sprawuje się idealnie..."

"...Nie udało nam się, niestety, całkowicie powstrzymać spadku napięcia podawanego na procesor pod pełnym obciążeniem..."

"...Komplet pamięci 2 × 8 GB Crucial Ballistix DDR4-2666 (16-17-17-36, 1,2 V) nie działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (DDR4-2666) z parametrem Command Rate w wysokości 1T. Maksymalnym trybem, w którym moduły działały prawidłowo, był DDR4-2400. Producent musi to poprawić w kolejnych wersjach UEFI...."

 

Tego bym chciał uniknąć, zwłaszcza, że na podkręcaniu się nie bardzo znam i jak by ten problem również mnie dotknął to bym miał duży problem żeby go rozwiązać.

 

Chyba, że był już jakiś update, który to naprawił.

 

Leń ze mnie jest to prawda, ale nie w tym temacie, wczytuję się w temat już któryś dzień, również po angielsku, ale na prawdę jest spory wybór i trzeba w tym siedzieć głęboko, żeby się dobrze znać :)

Edytowane przez malpitrzon
Link to post
Share on other sites

 

 

Asus Maximus VIII Ranger

cena powala. Nie ma sensu w to inwestować.

 

 

Asus Z170 Pro Gamer
 

już bardziej przystępne, choć nadal przy extreme 4 nie powala możliwościami.

 

Generalnie różnie to będzie z możliwościami oc. Od czasu testu też trochę się zmieniło. O ile pamiętam, to pclab w testach na z170 gaming k4 (sekcja zasilania jak w extreme 4) działał stabilnie na 4,5GHz. Extreme 4 ze wszystkich zasłyszanych opinii wydaje się jednak jak najbardziej w porządku.  

Link to post
Share on other sites

Cześć, ostatecznie zdecydowałem się (ale jeszcze nie zamówiłem) na Asus Z170 Pro Gaming. Około 75zł droższa od Extreme4 ale spodobał mi się Ai Suite 3. Poza tym na tle całości to ta różnica w kwocie niestety będzie niezauważalna:(

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Teraz zabieram się za szukanie RAMu.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Ja bym jeszcze zobaczył na MSI Z170 Gaming M3 lub M5 - choć dla Ciebie M3 powinno w zupełności wystarczyć. Banalne oc przy takim CPU.

 

Sam kilka dni temu zamówiłem M3 do 6600K i pamieci G.Skill RipJawsV 3200. Znajomy również zamówił taki zestaw i jest mega zadowolony.

 

Co do chłodzenia - i tak musisz jakieś kupić, bo w zestawie procek go nie ma. Do 100zł kupisz bardzo sensowne, jak Fera 3 od SilentiumPC.

Edytowane przez _Crypt_
Link to post
Share on other sites

Ja bym jeszcze zobaczył na MSI Z170 Gaming M3 lub M5 - choć dla Ciebie M3 powinno w zupełności wystarczyć. Banalne oc przy takim CPU.

 

Sam kilka dni temu zamówiłem M3 do 6600K i pamieci G.Skill RipJawsV 3200. Znajomy również zamówił taki zestaw i jest mega zadowolony.

 

Co do chłodzenia - i tak musisz jakieś kupić, bo w zestawie procek go nie ma. Do 100zł kupisz bardzo sensowne, jak Fera 3 od SilentiumPC.

 

Zaraz popatrzę na te płyty. Dzięki.

 

Jeśli chodzi o pamięć to właśnie myślałem, że albo G.Skill albo Corsair. Skoro o pamięci to od razu mam pytanie. Załóżmy, że płyta obsługuje pamięć do 3400. Czy do takiej płyty jak wsadzę pamięć 3000 to będzie działać stabilniej niż 3200 (powiedzmy ten sam producent i ta sama seria pamięci)? Albo drugi przypadek: czy pamięć 3000 będzie działać mniej stabilnie niż pamięć która może działać maksymalnie na 3200 ale jest ustawiona na 3000?

 

Fera 3 - dokładnie to dzisiaj oglądałem i też mi się wydawało sensowne. A czy warto dołożyć stówkę? Jest jakiś model może do 200zł, który odprowadzi ciepło dużo lepiej i nie zajmie 2 razy więcej miejsca? Fera 3 jest fajny bo ma jedynie 15dB a to może się okazać ważne:)

Edytowane przez malpitrzon
Link to post
Share on other sites

15dB to jest w testach laboratoryjnych nie zapominaj, w rzeczywistości będzie około 35-40dB.  ̶F̶e̶r̶a̶3̶ Edit: Fortis 3
lub Silentium PC Grandis 1236 bądź jak już jest to nowy Grandis 1436 (grandisy są trochę wydajniejsze niż Fera3).

Droższe chłodzenia to noctua nh-D15 jest najlepsza z powietrznych chyba aktualnie, dobry jest też Dark rock 3 lub pro 3 ale te chłodzenia kosztują już prawie 2 razy tyle co fera czy grandis z czego noctua jest wydajniejsza a dark rock pro 3 jest może ciut lepszej jakości i jest może cichszy ale wydajność chłodzenia ma praktycznie jak grandis.

Ja jako posiadacz MSI Z170A Gaming PRO (coś pomiędzy M3 a M5) odradziłbym płyty MSI jeśli chodzi o OC (a przynajmniej niższe niż M7 i M9). M5 nie posiada LLC a M3 nie wiem... ale wiem że moja ma LLC które jest słabe i płyta sama w sobie jest fajna i bez problemowa jeśli nie robisz OC, ale do OC już rewelacji nie ma ale jakoś daje rade.

Co do pamięci to jeśli są one kompatybilne z płytą to jedynie ustawiasz XMP i one mają obowiązek poprawnie chodzić na tych 3000 czy 3200 deklarowanych dla pamięci stabilnie.

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Fera 3 do oc 6600k? Proszę...

Minimum to fortis 3, potem lepszy grandis, macho rev. B...

 

Nie musisz prosic, juz ci pisze dlaczego. Dlatego, ze w zestawie z 6600K nie ma zadnego innego. Czytaj ze zrozumieniem, to najtanszy, sensowny model, ktory warto kupic. Nawet do oc. Tak, wiem, ze u co po niektorych takie czy inne temperatury beda za wysokie, za to dla innych beda do przyjecia. W kazdym razie - wszystko lepsze od boxa, a raczej jego braku.

 

@Autor nie chce wydawac kroci na chlodzenie, wiec nie ma co polecac chlodzenia za x kasy. Dla mnie wydanie 3 stow na chlodzenie to pikus, ale ktos inny chce wydac np. stowe i za tyle tez dostanie sensowne chlodzenie dla 6600K. Napisze raz jeszcze - sensowne.

Edytowane przez _Crypt_
Link to post
Share on other sites

Fera 3 to tylko do delikatnego OC się nada, do mocniejszego chyba że autorowi trafi się dobra sztuka procka. Ale u mnie 6600K robi 4,5Ghz przy 1,37v biosowym spadającym w obciążeniu do 1,36v i przy agresywnym ustawieniu wentylatorów na grandisie przy grach mam 65-70 stopni max zależy od gry czy benczmarka.

I nie zapominaj że Skylake to nie procesory jak każde inne, mają one cieńszy laminat PCB podobno zrobiony po to by ludzie nie skalpowali procesora ale efekt uboczny jest taki że jak dla kogoś 80-90 stopni na Haswellu było normalne i bezpieczne tak przy skylake to PCB poprostu się powygina pod wpływem temperatury. Dlatego przy Skylake robienie 80-90 stopni jest jeszcze dopuszczalne przy benczmarkach ale do pracy 24/7 lepiej nie przekraczać tych 70-75 stopni, oczywiście im mniej tym lepiej.

 

Edit: Po lewej Skylake, po prawej Haswell:http://images.anandtech.com/doci/9505/PCW-Thick.jpg

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Nastraszyliście autora jak nic:) Komputer ma docelowo trafić do zamykanej szafy z innymi sprzętami. W szafie mam po jednym 12cm wentylatorze (jak dla mnie niesłyszalne) na wlocie i na wylocie, oba podłączone pod termostat z histerezą. Póki co mam tam dekoder, lapka ze stacją dokującą, duży amplituner, konsolę, router, switch i kilka zasilaczy. Komputer ma trafić na miejsce lapka. Nie chce mi się w tym momencie sprawdzać ale termostat chyba na 30*C jest ustawiony i jak zerknąłem teraz to pokazuje 33*C w szafie (w mieszkaniu 26*C).

 

Ogólnie rzecz biorąc jest tam zawsze wyższa temperatura niż w mieszkaniu więc stwierdziłem, że wolę dołożyć kilka stów do chłodzenia niż potem wydawać 1000zł na nowy procesor + lepsze chłodzenie:) Skoro Noctua NH-D15 jest dobra to się właśnie na nią decyduję. Dzięki!

Link to post
Share on other sites

Dokladnie - RipJawsV moga byc po prostu za wysokie. Ale Noctua to porzadna marka (nikt nie zaprzeczy), wiec jesli wezmiesz wczesniej wspomniane pamieci, to warto rozwazyc te dwa modele:

 

NH-U12S

 

NH-U14S

 

Oba sa bardzo wydajne i maja konstrukcje wiezowa, ale pojedyncza a nie blizniacza, jak NH-D15, przez co nie powinno byc problemow z wysokoscia zastosowanych kosci pamieci.

 

Edit: Roznica w rozmiarze chlodzenia z zalozonym wentylatorem to 7mm (71mm w NH-U12S i 78mm w NH-U14S), wiec mozna spokojnie dobrac stosowny model do ramu.

Edytowane przez _Crypt_
Link to post
Share on other sites

Na stronie Noctua jest lista płyt z informacją czy wchodzi na pierwszy slot PCI czy nie, natomiast pamięci będę sprawdzał już indywidualnie.

 

Pojawiło się nowe pytanie:) Jaką minimalną szerokość musi mieć obudowa? W szafce mam wysokość 19,5cm (komputer na boku). Wentylator ma 16,5cm. Mogę nieznacznie obniżyć półkę (powiedzmy 1-2cm) ale jeśli to nie będzie wymagane to bym wolał tego nie robić. Jeśli wentylator nie wejdzie do obudowy max. 19cm to czy mocno wpłynie na chłodzenie brak założonego boku na obudowie? Bo może bez boku da się wcisnąć.

 

EDIT: Znalazłem ten wątek http://forum.pclab.pl/topic/798067-FAQ-Jak-wysokie-ch%C5%82odzenie-zmie%C5%9Bci-si%C4%99-do-danej-obudowy/ więc już nie zawracam głowy, coś tam może sobie znajdę.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez malpitrzon
Link to post
Share on other sites

Z tego co pamietam, chlodzenie o wysokosci max 160mm zmiesci sie do wiekszosci obudow o 180mm szerokosci. Warunkiem jest brak okna lub czegos podobnego, co zmienia rozmiar wewnatrz obudowy (grybosc pleksi chociazby tak robi na minus). Jesli Twoja obudowa nie ma miejsca do chowania kabli po stronie plyty glownej i jest wykonana "standardowo" (czytaj brak dodatkowego 1-2cm na aranzacje kabli za plyta glowna, co powoduje zwiekszenie szerokosci obudowy brutto) oraz ma min 180mm szerokosci to nie bedzie najmniejszego problemu z zamontowaniem wersji NH-U12S.

 

Dla przykadu: w tej obudowie: Brutus 430 mialem zamontowane chlodzenie Thermalright Macho rev.A - i sie zmiescilo na styk (koncowki heatpipe'ow dotykaly boku obudowy, ale ta sie zamykala) - a chlodzenie to jest / bylo wyzsze od NH-U12S (bo ma 162mm wysokosci) i obudowa miala tylko 180mm szerokosci.

 

Wiec - jesli Twoja ma min 180mm i wiecej - nie bedzie problemu z montazem.

Edytowane przez _Crypt_
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...