Skocz do zawartości

Spadek napięcia i komp nie wstaje


Recommended Posts

Witam,

 

Wczoraj wieczorem nastapił chwilowy spadek napięcia w moim mieszkaniu, pracowałem wtedy na komputerze. Przy ponownej próbie właczenia nic się nie działo.

Wyłaczyłem więc zasilacz dedykowanym przyciskiem, odczekałem i teraz mam taką sytuację, że jak włączam to komputer niby się odpala, słychać dyski, wentylator na procesorze działa, ale monitor przechodz w stan uśpienia. Czyli pewnie nie dostaje sygnału od grafiki.

Na grafice wentylatory nie działają (Asus R9 380), ale z tego co znalazłem tak ma być - one się załączają dopiero przy wyższej temperaturze.

Mała dioda przy kablu zasilającym grafikę świeci na biało (po odłączeniu na czerwono) - przepiąłem kabel zasilający grafikę w inne złącze zasilacza - nic to nie zmieniło.

 

Co może nie działać? Grafika? Wygląda raczej na sprawną (mam gdzieś jakąś starą, to spróbuję przetestować)

Zasilacz? Może być tak, że część zasilacza uległa awarii, a część nie? I zasila np płytę główną?

Płyta? To mi raczej odpada na razie ...

 

Dodam, że komputer był dodatkowo podłączony przez listwę zabezpieczającą. 

Może ktoś ma jakiś pomysł?

 

Pozdrawiam,

BL

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Zerknę, czy faktycznie te wentylatory grafiki ruszają na 2-3 sekundy przy włączaniu, nie zwróciłem na to uwagi.

Integry chyba nie mam.

 

A to cała specyfikacja:

 

Procek AMD PHENOM II X4 955 Black Ed. BOX / 3.2 GHz, AM3
Płyta Gigabyte GA-MA770T-UD3P
RAM A-Data XPG X-Series DDR3 Dual Chanel 4GB 2000 9-9-9-24 XMP Ready OC
Grafika ASUS R9 380
Zasilacz OCZ ModXStream Pro 600W
Obudowa LanCool K58
HDD: 2x Samsung F3 1TB RAID0
Napęd: LG GH22LS50 
 

Link to post
Share on other sites
Możliwe, że zasilacz po ostatnim skoku napięcia nie dał rady i pożegnał się z tym światem.   

Ale to by nic nie działało, a słychać, że dyski startują, wentylator na procku chodzi, diody się świecą. Chyba że tylko częściowo coś padło...

 

6,5 roku dla markowego zasilacza to dużo? Przecież to powinno 10 albo i więcej lat działać. Kto zmienia zasilacz co 2-3 lata?

 

Dzisiaj pewnie będę miał czas do usiądę do tego i wszystko co się da posprawdzam wg Waszych rad.

Edytowane przez BishopLocke
Link to post
Share on other sites

Po prostu 7 lat na zasilacz to już sporo. To urządzenie elektryczne równie dobrze może działać miesiąc jak i 15 lat.

 

Po tych 7 latach jakieś podzespoły w zasilaczu na pewno osłabły a po skoku napięcia mogły się uszkodzić.

 

Zasilacz może podawać zasilanie ale nie wystarczające aby uruchomić komputer (miałem kiedyś taką sytuację z dziadowskim zasilaczem codegen jakieś 13 lat temu :) ).

Link to post
Share on other sites

Komputer sprawdzony:

Po wymianie grafiki - żadnej zmiany, dalej czarny ekran.

Sprawdziłem płytę pod kątem kondensatorów - wszystkie wyglądały ok.

Poodpinałem dodatkowe dyski, DVD - żadnej zmiany.

Wyjęcie baterii z płyty - EUREKA! komputer wstał, wyświetla obraz :)

Powrót do grafiki która była podpięta w czasie awarii - komputer dalej działa :)

Popodpinałem wszystko - komputer dalej działa :)

 

Podsumowując - nic się uszkodziło, komputer działa normalnie od jakiejś godziny :)

Dziękuję wszystkim za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...