Skocz do zawartości

Jaki router wybrać do 300 zł dla sieci domowej?


Recommended Posts

Dzień dobry,

Stoję obecnie przed następującym dylematem: lada dzień podpiszę umowę na internet z Multimedią, celuję w prędkość 120 Mb/s. Problem w tym, że przez ostatnie 4 lata korzystania z usług tej firmy, proponowali oni przedpotopowe routery, które gubiły zasięg wifi po 2-3 metrach, więc internet był w jednym pokoju, a w drugim już tylko na słowo honoru. 

Stąd moja decyzja by zainwestować we własny router, który byłby w stanie objąć zasięgiem całe mieszkanie. Docelowo miałby obsługiwać maksymalnie 6-8 urządzeń (2-3 laptopy, tyleż telefonów, tableta i może kiedyś telewizor). 

Oczywiście postanowiłem na własną rękę poszukać odpowiedniego modelu, jednakże ze względu na mnogość parametrów, różnicę podzespołów i całkiem sporą ilość nowych informacji, która wiąże się z wyborem routera, udało mi się jedynie zawęzić poszukiwania do 3 modeli.

Proszę Was o pomoc w wybraniu jednego modelu z pośród proponowanych lub wskazanie na inny, lepszy model, jeżeli o takim słyszeliście. Budżet na ten cel oscyluje w granicy 300 zł - może być 330, choć ucieszyłbym się, gdyby było taniej!

Wybrane przeze mnie modele to:
 

TP-LINK Archer C2
TP-LINK Archer AC1200 C5 (lub AC1350 C5)
Edimax BR-6478AC

Możliwe, że w przyszłości będę zmieniał lokum, więc naturalnie router może być w przyszłości używany do innych sieci.

Dziękuję za wszelkie informacje i pozdrawiam!

Edytowane przez JarKos
Link to post
Share on other sites

Sam miałem taki dylemat niedawno dla internetu 100-300Mb/s.

Wybierałem pomiędzy Asusem RT-AC1200G+, TP-Link Archer C1200, TP-Link Archer C5 i MIKROTIK RB 951G-2HND. 

Fakt urządzenia Asusa są dobre i chwalone. TP-Link także nie jest zły i znany na rynku. A Mikrotik... poznałem jego nazwę z miesiąc temu ( takie routery dla zaawansowanych aczkolwiek podstawowa konfiguracja nie jest trudna jak się przekonałem -  ale obsługa na pewno rożni się od "zwykłych" domowych routerów).

Na początku byłem zdecydowany na Asusa...jednak od jakiegoś czasu zaczęły dochodzić głosy, że pod obciążeniem się restartuje i nie są to jednostkowe przypadki. TP-Linki oba są bardzo podobne...największa różnica to ilość portów USB oraz to, że Archer C1200 jest nowością i niedawno nie było w ogóle opinii o nich od właścicieli tego sprzętu.

Ja zakupiłem w końcu Mikrotika i choć jest on ma "tylko" Wifi w standardzie N ( a w/w Asus i TP-Linki posiadają już standard AC ) to w przyszłości i tak na drugim końcu mieszkania dodam AP w standardzie AC bo Mikrotik będzie nadawać pomiędzy pokoikami dzieci...a chce uniknąć takiego nadajnika blisko dzieci.

Najważniejsze JarkoS żeby Routerek miał przełączniki ( porty LAN/WAN ) 1Gb/s...bo zwykłe 100Mb/s do Twojego internetu to za mało. Maksymalnie wyciągniesz wtedy na nim 80-90Mb/s.

Edytowane przez WEXEL
Link to post
Share on other sites

MIKROTIK odpada, ponieważ zależy mi na obsłudze standardu AC. Co prawda laptopy i tablet mają karty sieciowe w standardzie n, ale na przyszły rok planowana jest wymiana laptopa na stacjonarkę, z kartą umożliwiającą wykorzystanie potencjału ac. Stąd zostaje chyba tylko TP-Link AC1350 C5 oraz Asus RT-AC1200G+

Edytowane przez JarKos
Link to post
Share on other sites

Ja ze swej strony polecam TP-Linka - są różne opinie na temat tego sprzętu, znawcy wypowiadają się, że to słaby sprzęt, ale moim zdaniem (a w ostatnich latach dłużej używałem i testowałem paru modeli TP-Linka, porównywałem też z routerami Asusa i D-Linka w cenie do 700 zł.) to niezły sprzęt do domu - może nie ma rozbudowanych opcji konfiguracyjnych, ale dla mnie wystarcza i co najważniejsze działa stabilnie do tego stopnia (na oryginalnym oprogramowaniu), że jak coś chcę w nim zmienić w ustawieniach to najczęściej muszę resetować router, bo zapominam hasła - tak rzadko do niego zaglądam, bo nie ma potrzeby - raz skonfigurowany działa i już (w końcu zapisałem login i hasło, więc już nie muszę).

 

Co do AC to nie napalaj się na te transfery jakie teoretycznie oferuje - dobrze to wygląda tylko na papierze.

Pamiętaj, że 5 GHz ma mniejszy zasięg (a to na tym paśmie jest nadawany standard AC) niż 2,4 GHZ i to bez względu na router.

Może być tak, że wysokie transfery osiągniesz tylko w pomieszczeniu, gdzie stoi router, a po przejściu 1 ściany, będzie już mniej, nie mówiąc o 2 ścianach, gdy będzie sporo mniej.

Nie zmienia to oczywiście tego, że z AC będzie szybciej niż przy n - trzeba brać jedynie poprawkę na to, że prędkości AC szybko spadają wraz z odległością i każdą przeszkodą - szybciej niż na paśmie 2,4 GHz.

Edytowane przez Franz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za opinię! Kolejna na plus dla TP-Linka.

 

Co do AC to nie napalaj się na te transfery jakie teoretycznie oferuje - dobrze to wygląda tylko na papierze. Pamiętaj, że 5 GHz ma mniejszy zasięg (a to na tym paśmie jest nadawany standard AC) niż 2,4 GHZ i to bez względu na router. Może być tak, że wysokie transfery osiągniesz tylko w pomieszczeniu, gdzie stoi router, a po przejściu 1 ściany, będzie już mniej, nie mówiąc o 2 ścianach, gdy będzie sporo mniej.


 Router będzie w odległości 2 metrów od głównego komputera, w jednym pokoju. Liczę, że jednak wykorzystam pasmo 5 GHz.
Poza tym zależy mi, by być przygotowanym na te parę lat do przodu i nie wymieniać routera za rok, gdy wymianie ulegnie komputer.
Link to post
Share on other sites

Faktycznie warto zainwestować w router 2 zakresowy z portami LAN 1000 Mb/s - ja mam łącze z kablówki 150 Mb/s i poprzez WiFi 5 GHz w całym pokoju gdzie stoi router ma pełne 150 Mb/s (na komputerze i tablecie Samsunga z WiFi 5 GHz), po 1 ścianie jest ok. 90-110 Mb/s., więc nie jest żle, ale już przykładowo po 3 ścianach tylko ok. 5-7 Mb/s.

Link to post
Share on other sites

Szczerze... używanie na stacjonarce WiFi to gruby ekscentryzm.

Zgadzam się w 100%, Tym bardziej, że komputer będzie w tym samym pomieszczeniu ok. 2m od routera jak podaje autor tematu. 

Przewód to przewód...moim zdaniem najlepszy sposób na łączenie komputerów w sieć ... a Wifi używam tylko wtedy gdy jest niemożliwe/niewygodne połączenie przewodem ( ruchomy laptop, smartfon itp ). 

Link to post
Share on other sites

Hej.

 

https://www.asus.com/pl/Networking/RT-AC1200G-plus/

 

Teoretycznie urządzenia ASUS stoją na wyzszym poziomie niż TP-Link. Lepszy zasięg, lepsza siła sygnału, bardziej zaawansowane oprogramowanie

Pierwszy z brzegu TP-Link, nawet MR3220, na którego wgrasz gargoyle będzie miał 10 razy większe możliwości niż każdy Asus.  Jak dorwiesz TP-Linka z Open WRT, to będziesz miał 30 razy bardziej rozbudowane oprogramowanie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...