Skocz do zawartości

piękny wizualnie zestaw do 15.000zł - montaż filmów z GoPro Hero 4 Black


Recommended Posts

Witam wszystkich i z góry serdecznie dziękuję za okazaną pomoc

Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o składanie komputerów. Do tej pory zawsze kupowałam gotowy pc, ale bardzo denerwuje mnie, że żaden z nich nie daje rady z moimi potrzebami :(  /zawieszają się i cały przygotowany powycinany materiał do montażu filmu nieuchronnie znika… (procesor i5)/.

Zanim zaczęłam Wam zawracać głowę, przysięgam że podszkoliłam się ile dałam radę. Jest więc ze mną dużo lepiej niż na początku, ale wybaczcie jeśli strzelę jakąś głupotę lub proponowany zestaw będzie bez sensu.

Przepraszam za może rozbudowany post, ale strasznie zależy mi na wzajemnym zrozumieniu, tak abym nie wyrzuciła pieniążków w błoto :)

 

Do rzeczy:

  • Zastosowanie komputera: Hobbystyczny montaż filmów nagranych kamerką GoPro Hero 4 Black, sporadycznie w rozdzielczości 4K. Filmy w Full HD będą mogły mieć nawet coś pod godzinę długości (surowy materiał około 8 godzin), te w 4K najwyżej 10 minut (surowizna około 45 minut – co daje objętościowo około 60GB materiału), i będę to robiła rzadziej, tam gdzie taka rozdzielczość ma sens. GoPro ma nawet przyjemny program do obróbki, ale chciałabym kupić Adobe Premiere Elements – czyli coś co totalnemu nieprofesjonaliście chyba powinno w zupełności wystarczyć :)  Poza tym standard – czyli przeglądanie internetu :)
  • Maksymalna kwota :  15.000zł – to taka w miarę stabilna górna granica, coś z czym się godzę, ale jeśli bez straty dla moich hobbystycznych zapałów do montażu filmów potraficie zaproponować mi coś w granicach 12.000zł – to będę najbardziej zadowolona
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : w listopadzie
  • Których części potrzebuję : wszystko, co wymieniam w zestawieniu poniżej (monitor, oprogramowanie, nawet myszkę)
  • Czy będę podkręcać sprzęt? :  Nie, bo się na tym kompletnie nie znam, jak złożę to nie będę tykać środka żeby nie popsuć :) 
  • Specjalne wymagania : Cicha praca, i aby jak najdłużej nadawał się do tego, do czego będzie zakupiony, a poza tym, a może przede wszystkim: musi też być ładny ^^  /taaak, kobiece to bardzo… :D /
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : brak
  • Własna propozycja zestawu : Poniżej

Zanim wymienię proponowane elementy zestawu, oto linki do strony GoPro na których widnieją minimalne wymagania sprzętowe dla programu GoPro Studio i do edycji 4K:

szczególnie ważne: https://gopro.com/support/articles/minimum-system-requirements-for-4k-editing-and-playback

wymagania GoPro Studio: https://gopro.com/support/articles/what-are-the-minimum-system-requirements-for-gopro-studio

 

moja propozycja zestawu (wszystko oparte na tym, co przeczytałam na tym forum w podobnych do mojego tematach oraz w szeroko pojętym internecie ;) ):

 

Płyta główna:                  ASUS X99 Deluxe /U3.1  (1.730zł)

 

Procesor:                        i76900K 3,2GHz s.2011-V3 BOX  (4.600zł)

 

Chłodzenie procesora:   be quiet! Dark Rock Pro 3 (BK019)   (330zł)

 

RAM:                              G.Skill Ripjaws V DDR4 4x16GB 3200MHz CL14    (1.880zł)

                               lub   G.Skill Ripjaws V DDR4 QUAD 64GB 3000MHz CL14   (1.700zł)

 

Karta graficzna:              ASUS GeForce GTX 1070 8GB GDDR5 TURBO   (podobno jest wyposażona w wentylator zapewniający czterokrotnie dłuższą trwałość)     (2.000zł)

                                 lub

                                      ASUS GeForce GTX 1070 Founders Edition 8GB GDDR5 (prośba o wybór. Czytałam też że pisaliście, że karta do takich celów jak moje powinna mieć jakieś CUDA:) czy te karty to mają?)  (1.900zł)

 

dysk twardy:                   SSD Samsung 850 EVO 1TB SATA3  (wiem, że polecacie oddzielne dyski scratch itd., ale ja do tej pory miałam 256 SSD i było spoko, gdyby nie fakt, że komputer nie dawał rady z obróbką. Poza tym mam zewnętrzny dysk Samsunga 3TB na którym będę przechowywała materiał surowy, a obrobione filmy będę wypalała na Blu Rayu)    (1.200zł)

 

obudowa:                       Thermaltake Urban S31 Snow Edition Window  (jest piękna, i pasuje do monitora, jeśli powiecie mi że jest do niczego, to prośba o wskazanie równie ładnej:) )       (430zł)

(czy razem z obudową będzie dołączony kabel zasilający? Jeśli nie, to prośba o link do takowego)

 

zasilacz:                         be quiet! Straight Power 10 700W 80 PLUS GOLD (jeśli zasilacz jest za słaby lub złej firmy – serdeczna prośba o wskazanie odpowiedniego)     (545zł)

       

napęd optyczny:            ASUS nagrywarka Blue Ray BW-16D1HT SATA (byłoby super, gdyby była w kolorze obudowy, ale to chyba niemożliwe. Może w takim razie istnieją jakieś zaślepki pomagające ukryć inny kolor panelu napędu?)    (300zł)

 

monitor:                          Samsung  23,6’’, 250cd/m2, 1920 x 1080,  S24E370D (wiem co powiecie, powinnam brać monitor 4K, ale czytałam że beznadziejnie robi się na takim monitorze wszystko poza edycją filmów, a mi nie zależy podczas składania widzieć tą jakość 4K /raz na kwartał zapewne/, wystarczy że po złożeniu filmu puszczę go na telewizorze 4K – tam będzie się dla mnie liczyło aby było widać jakość. Za wybranym monitorem przemawia to, że jest meeega piękny :) )     (650zł)

 

panel przedni - wyjścia dodatkowe (w kieszeni 5.25 lub 3.5 cala): wejście na kartę microSD oraz SD – prośba o podanie co należy kupić

 

panel tylny:  wejście dla końcówki od kabla sieciowego do internetu (strzelam że nazwa to RJ45) oraz dla kabla od monitora – prośba o podanie co należy kupić

 

oprogramowanie:           Microsoft Windows 10    (460zł)

                                       Kaspersky Antivirus     (127zł)

                                       Adobe Premiere Elements   (240zł)

 

Mysz:                              Apple Magic Mouse 2    (czy będzie działa na Windowsie? Jest taka piękna, fajnie byłoby ją mieć, to samo pytanie tyczy się klawiatury poniżej. Jeśli nie – znacie jakieś stylowe zamienniki dla myszy i klawiatury?)    (350zł)

 

Klawiatura:                     Apple Magic Keyboard Bluetooth    (440zł)

 

Głośnik                          JBL Charge 3 Turkusowy   (proszę uzupełnijcie mój zestaw o coś, co będzie powodowało, że komputer będzie mógł się łączyć za pomocą Bluetooth z innymi urządzeniami, w tym z tym głośnikiem oraz z drukarką)  (750zł)

 

Proszę piszcie, jeśli z czymś przesadziłam/czegoś nie będę potrzebowała/coś powinnam wziąć lepsze niż wybrałam. Będę wdzięczna za wszelkie uwagi.

I jeszcze pytanie: czy można ufać sklepowi w którym kupuje się podzespoły, że z głową zmontują to w całość? Czy zainstalują też Windowsa? To chyba wszystko :)

 

Link to post
Share on other sites

Cześć, nie zajmuję się obróbką filmów, ale moim skromnym zdaniem:

 

  1. Skoro nie będziesz podkręcać, to raczej nie ma sensu przepłacać za płytę główną przeznaczoną do podkręcania.
  2. Karta graficzna - fajna ale czy Adobe Premier potrafi ją wykorzystać do akceleracji obróbki filmów, jeśli nie, to nie ma sensu przepłacać.
    Wg. tej strony: http://atr935.blogspot.com/2015/08/pe-13131-hardware-acceleration.html   Elements nie wspiera akceleracji przy pomocy zewnętrznej karty graficznej a jedynie przy pomocy Intela HD (wbudowane w procesory) więc albo kupisz Premiere w wersji pro i wykorzystasz Nvidię GTX 1070 albo szkoda wydawać kasę na kartę, której nie wykorzystasz z Premiere Elements
  3. Przy tej kwocie warto kupić 2 mniejsze dyski SSD (SATA) i połączyć w RAID albo lepiej zastanowić się nad dyskiem na złączu M.2 lub PCIExpress (w postaci karty) - będą działać szybciej
  4. Chyba warto zainwestować w dwa monitory, na jednym podgląd materiału w FullHD a na drugim menu aplikacji, system - szczególnie, że monitory są tanie wobec reszty kosztów a różnica w wygodzie pracy - ogromna
  5. "panel tylny:  wejście dla końcówki od kabla sieciowego do internetu (strzelam że nazwa to RJ45) oraz dla kabla od monitora – prośba o podanie co należy kupić" - to już masz gratis - LAN jest na płycie głównej a wyj. monitora masz w karcie graficznej oraz czasami na płycie głównej (jeśli procek wyposażony jest we wbudowaną k. graficzną)
  6. Nie wiem czy klawiatura i myszka od Apple zadziała...
  7. "panel przedni - wyjścia dodatkowe (w kieszeni 5.25 lub 3.5 cala): wejście na kartę microSD oraz SD – prośba o podanie co należy kupić" - trzeba kupić panel z czytnikiem kart pamięci, najlepiej na USB3.0, np. taki: http://www.arest.pl/produkt/Czytniki-kart-pamieci/92,,,,,,,Magazyn:0,33/34905/Czytnik-kart-THERMALTAKE-AC0031-3-5-CR-2x-USB-3-0-1-x-eSATA-1-x-port-ladowania-2-5A-czarny/

To tyle tak na szybko, może ktoś związany z filmami lepiej doradzi Ci w kwestii wyboru procesora(ów) i karty graficznej.

 

Pozdrawiam

 

Znalazłem jakieś testy Adobe Premiere (ale nie Elements):

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Premiere-Pro-CC-Multi-Core-Performance-698/

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Premiere-Pro-CC-2015-3-CPU-Comparison-849/

Edytowane przez Jacojj
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jacojj, serdecznie dziękuję za Twoją odpowiedź, bardzo mi pomogłeś :) . Zgodnie z Twoimi uwagami kieruję gorącą prośbę do wszystkich o dobór odpowiedniej dla mnie płyty głównej i szybszych dysków SSD "na złączu M.2 lub PCIExpress połączonych w RAID".

Co do karty graficznej - chyba nadal będę jej potrzebowała z uwagi na wymagania sprzętowe programu GoPro Studio (link w temacie), znalazłam natomiast wymagania sprzętowe również dla APE 14: http://www.adobe.com/pl/products/premiere-elements/tech-specs.html

Prośba zatem również o taką pomoc w doborze procesora ze zintegrowaną grafiką i karty graficznej, aby zarówno jeden jak i drugi wymieniony przeze mnie program do montażu "śmigał" :)

 

 

Użytkowniku DaroBenchmarkPC - z całym szacunkiem ale nie masz racji, gdy zamówię już wszystkie podzespoły, będę oczekiwała na ich skompletowanie przez wybrany sklep (nie wszystko jest dostępne od ręki) i to chwilę trwa z tego co się orientowałam, dlatego oceniłam realistycznie, że zakup nastąpi de facto w listopadzie ;)

Link to post
Share on other sites

Co do karty graficznej - chyba nadal będę jej potrzebowała z uwagi na wymagania sprzętowe programu GoPro Studio (link w temacie), znalazłam natomiast wymagania sprzętowe również dla APE 14: http://www.adobe.com/pl/products/premiere-elements/tech-specs.html

Prośba zatem również o taką pomoc w doborze procesora ze zintegrowaną grafiką i karty graficznej, aby zarówno jeden jak i drugi wymieniony przeze mnie program do montażu "śmigał" :)

 

Witaj, przeczytałem oba wymagania GoPro i one są malutkie... tak na prawdę wystarczy dowolna karta wspierająca wyświetlanie 4k, z tym, że jeśli użyjesz tą zintegrowaną z procesorem, to doradzają aby mieć przynajmniej 8GB RAM (na płycie głównej a nie karcie graficznej!). Dodatkowo, skoro nie kupisz monitora 4k, to pewnie to wymaganie nie jest konieczne. Podsumowując, jeśli na pewno, będziesz używać tylko takie oprogramowania jakie wymieniłaś, to śmiało możesz zrezygnować z zewnętrznej karty graficznej...

 

Ale lepiej zapytać ludzi obeznanych z tym tematem (Adobe Premiere Elements), czy warto kupić procesor (np. i7 6700K za ok. 1600zł) z mniejszą ilością rdzeni ale za to wyposażony w zintegrowaną kartę graficzną czy lepiej szybszy ale bez niej - może się okazać, że akceleracja sprzętowa daje niewiele albo działa tylko w niektórych przypadkach i ogólnie będzie gorzej, albo wręcz przeciwnie wszystko będzie ok.

 

  • Model: i7-6700K (1600zł)
  • Taktowanie: 4.0 GHz (4.2 GHz w trybie turbo)
  • Liczba rdzeni: 4 rdzenie
  • Cache: 8 MB
  • Socket 1151
  • Zintegrowany układ graficzny: Intel HD Graphics 530
 
  • Model: i7-6900K (4900zł)
  • Taktowanie: 3.2 GHz (4.0 GHz w trybie turbo)
  • Liczba rdzeni: 8 rdzeni
  • Cache: 20 MB
  • Socket 2011-3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam! Troche mnie Pani zaszokowala tym postem. Nie ma zadnego sensu wydawac tyle pieniedzy na taki sprzet operujac tylko gopro Hero 4, Sam latam po swiecie i uzywagm gopro hero 4 oraz innych kamer i aparatow, tym bardziej ze za tydzien bedzie dostepna gopro hero 5 bardziej wydajna i lepsze kamery. A sprzetu do edycji filmow za 15 tys dla GoPro i 4K 30 FPS  nie trzeba. Z pewnoscia wystarczy za 5000 ktorego itak pani w pelni nie wykorzysta do powyzszych celow.

Przepraszam za brak polskich znakow jak by komus nie pasowalo :P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Totalny przerost formy nad treścią, do tego główny atrybutem decydującym wyborze podzespołów jest ... wygląd (?).
Czas zakupu - listopad ? 
Monitor - jeden z najważniejszych podzespołów ... szt 1, do tego ... Samsung za 650zł mówi już wszystko.

Osobiście nie widzę najmniejszego sensu w zakupie maszyny za 15K, takiej PRO maszyny, bo ... nie wykorzystasz jej nawet 20%. Następnie Premiere Elements i sprzęt za 15K to się nie trzyma kupy.
Co do sprzętów Apple - mogą działać, ale nie do końca poprawnie - następnie instalacja sterowników ne należy do najłatwiejszych - jeśli się nie znasz na tym daruj sobie.
Apple magic keyboard jest na złączu Thunder co nie co komplikuje sprawę ... chyba ktoś tu się naoglądał zestawów youtuberów-geeków - nie masz zielonego pojęcia o sprzęcie to daruj sobie takie fanaberie jak apple mause, keyboard ... generalnie sprzęt ma być komfortowy, umożliwiać szybką pracę, anie ją komplikować  ;) 
Sorry, ale to wszystko jest naprawdę ... pomysł z du*y że tak to określę. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Nie wiem kto to są "youtuberzy-geekowie", ale z tonu wypowiedzi zakładam, że to nie wzór do naśladowania. Nie, nie oglądałam żadnych filmików, i teraz uwaga - wiedza na temat podzespołów pochodziła głównie z tego właśnie forum.

Co do wyglądu... chodziło tylko i wyłącznie o WYGLĄD obudowy, monitora, klawiatury i myszki (wszystko w kolorze białym). Napewno nie chodziło o całą resztę, nie wiem w którym momencie można było wywnioskować z mojej wypowiedzi, że chodzi o coś więcej niż te cztery elementy.

Przykro mi, że nikt nie pofatygował się, aby oprócz storpedowania mojego bladego pojęcia na ten temat (o czym wyraźnie uprzedziłam), zaproponować mi coś, co spełniałoby moje wszystkie potrzeby jakie opisałam, tym bardziej jeśli wg was mogę się zamknąć w dużo mniejszej kwocie. Myślałam że łagodniej potraktujecie osobę mojego pokroju, która nie chce być zdana na pazerność sklepu w którym poprosi o złożenie sprzętu, że macie jakąś "misję", udzielając się na tym forum.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...