Skocz do zawartości

Fractal R5 dodatkowe wentylatory


Recommended Posts

Zamierzam dokupić 2-3 140mm wentylatory + 1x 120mm na chłodzenie Fortis HE1225. Chciałbym się zmieścić do 150-180zł. Co moglibyście polecić biorąc pod uwagę ciszę/wydajność ? Myślałem żeby po prostu dokupić 2 sztuki HP-14 od fractala i dać je na przód + spód (ewentualnie +1 na górę). Co do 120mm na chłodzenie nie mam żadnych pomysłów.

 

Do płyty głównej mogę podłączyć 2 wentylatory PWM (4pin). Jest to dobre rozwiązanie?

Edytowane przez Z0ld3n
Link to post
Share on other sites

Relacja cisza wydajność czyli kompromis z tych droższych to wentylatory BeQuiet np. Shadow Wings. BQ Silent Wings są już znacząco droższe. Taniej i odrobinę głośniej ale nie mniej wydajnie to Thermalright X-Silent 140, koszt około 50 zł., z tym że mało jest ofert sprzedaży, mogę tego X-Silenta z czystym sumieniem polecić.. Ostatnio widziałem na Allegro. Jeszcze taniej BQ Pure Wings, wydajność podobna do wcześniej wymienionych. Ostatnio ludzie chwalą Sigmę Pro 140, podobno cicha i coś dmucha , i według użytkowników wystarcza. Są jeszcze wentylatory Cougar Turbine T14S bez PWM. Wydajne, ciche ale nie tak ciche jak BQ Shadow czy Thermalright X-Silent 140. Z tym, że są od nich odrobinę wydajniejsze no i łożysko już nie te, bo je przy pewnych prędkościach słychać. Nie nachalnie ale jednak. 

Możesz podłączyć dwa wentylatory poprzez rozdzielacz do jednego gniazda 4-pin.

 Na radiator to o ile się zmieści na tego Fortisa  polecam Thermalrighta TY-147 lub TY-141. To wentylatory 140mm ale z mocowaniem jak dla 120mm. Na radiator rewelacyjne wentylatory. Od lat używam ich na różnych radiatorach zamiast oryginalnych , zastąpiły nawet Noctuy na D14.

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kupiłem na razie 2x Pure Wings i zobaczę jak się będą sprawować. Co do Fortisa to nic większego niż 120mm nie wejdzie raczej na pewno. Mam ze starej obudowy Enermax UCTB12 i Silent Wings 2, nadaje się któryś z nich na chłodzenie? Jak nie to chyba za jakiś czas wymienię po prostu całe chłodzenie.

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 7 miesięcy temu...

Jeśli chodzi o procek jest ok, ale z grafiki się kotłuje i chce to wypchać ten parownik. 

 

Czyli nie ma sensu dawać w pierwsze dwa miejsca na górze, tylko wystarczy na końcu u góry i na przednim panelu ?

 

One różnią się kierunkiem obrotu (modelem), że jedne wpuszczają powietrze a drugie wpuszczają czy tylko odwrotny montaż ? 

 

Chciałem kupić te od Fractala takie jakie były razem z obudową, chyba będą najlepsze? to są 14cm.

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites

Tak, wystarczy dodać jeszcze jeden na front i drugi na top. Wentylatory pchają powietrze tylko w jedną stronę, czyli odwracasz wentylator w zależności czy ma tłoczyć powietrze do obudowy lub wysysać z obudowy. Jeżeli Fractale Ci pasują, to możesz dokupić następne sztuki, chociaż na tył obudowy warto dać wydajniejszy wentylator.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, innych nie miałem okazji wypróbować, więc nie wiem czy są lepsze od Fractala, na tył jest on za słaby co teraz jest ?

 

Jak wygląda sprawa podłączenia, bo to dwa dodatkowe przewody jest jakiś łącznik żeby do jednego kabla podłączyć, tak żebym tym przełącznikiem, co jest na froncie mógł sterować obroty ?

jeśli wentyl stoi, to nie powinien wpadać kurz od góry ?

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites

Jest rozdzielacz typu "Y", np. ten:http://www.komputronik.pl/product/214669/gelid-rozgaleziacz-y-pwm-35cm.html

Do niego można podłączyć wentylatory 4-pin i 3-pin. Łączy i steruje obrotami dwóch wentylatorów podpiętych pod jedno gniazdo. Coś tam wpadnie, można zastosować filtr magnetyczny 140mm, ale nie wiem czy da się go zastosować w R5, ze względu na niezbyt przemyślane wyciszenie topu. Być może ktoś zastosował takie rozwiązanie.

Link to post
Share on other sites

O właśnie o taki rozdzielacz mi chodziło, dzięki.

Myślę właśnie nad tym kurzem jak komputer będzie wyłączony to kurz się będzie sypał przez tą siatę na topie a filtry z tego co zerknąłem mogą nie załapać, no i wyciszenie budy spadnie.

A jakby zastosował ten co z tyłu na przód a na tył dać jakiś lepszy tak jak mówiłeś ? ale czy to dobre rozwiązanie to nie wiem. 

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites

Ok, zastanowię się którą opcje zastosować.

Jeśli chodzi o najwyższą półkę to jakie jeszcze polecasz, duża jest różnica miedzy takim noctue a fractal np?

Bo te co są w obudowie to są chyba 1000 obr, tak ?

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites

Mam tutaj 3 firmy są różne wersję, porównując na papierze to z każdej firmy po jakim modelu byś wybrał ? Sklep oczywiście tylko dla porównania...

 

https://www.morele.net/komputery/chlodzenie-komputerowe/wentylatory-komputerowe-60/56.01,,,,,1394,,p,1,,20058O847916/1/

https://www.morele.net/komputery/chlodzenie-komputerowe/wentylatory-komputerowe-60/77.01,,,,,656,,rr,1,,20058O847916/1/

https://www.morele.net/komputery/chlodzenie-komputerowe/wentylatory-komputerowe-60/65.01,,,,,1963,,sd,1,,20058O847916,20041O812794/1/

 

 

Powyżej 1500 obr to już będzie bardzo głośno, co nie ?, u mnie cały czas chodzą wentylatory na maxa (przełącznik do końca w prawo).

Link to post
Share on other sites

Ja w zasadzie już wybrałem i na tył dałem Noctue z trzeciego linka ;) . Na przodzie mam Be Quiety Silent Wingsy ze starej serii. Pracują dobrych kilka lat w różnych obudowach, są wystarczające do tłoczenia powietrza. O Fractalach niestety Ci nic nie powiem, bo ich nie używałem. Kolega z forum coś testował, jak znajdę to podrzucę linka.

Link to post
Share on other sites

A tak, o tym myślałem. Oj tak, przy prędkościach powyżej 1000 RPM są już słyszalne, dlatego na tył dałem Noctue bo jest wydajna, i nie muszę podnosić obrotów powyżej 1000 RPM. No ewentualnie jak nie pasuje Ci ten kontrowersyjny kolor wentylatora Noctuy, to mają jeszcze w ofercie:https://www.morele.net/noctua-nf-a14-industrialppc-2000-pwm-646105/

Wiem, przesadziłem!  :)

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Wiem wiem ale jak patrzyłem na yt teraz to śmigło jak samolot :) jak tu w nocy ktoś mógłby spać.

 

Z tego testu wynika, że we Fractal są słyszalne łożyska, a w Noctua przy maksymalnych obrotach najbardziej słychać jego pracę.

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites

Jeżeli odgłos łożyska nie wybija się ponad szum powietrza, to jeszcze pół biedy. Gorzej gdy jest odwrotnie. Przykład, jakiś czas temu testowałem Couguara CF-T14S, wydajniejszy od BeQuieta 140mm. Jak na budżetowca niezły,szum tłoczonego powietrza na przyzwoitym poziomie, bez wibracji łopatek, ale słychać terkot łożyska. Delikatny ale słyszalny. Teraz mam na pokładzie Gelida Winga 140mm. Na początku wyraźnie słychać było łożysko, ale jak popracował godzinkę może dwie, jest niesłyszalne aż do teraz. Za to delikatnie słychać wibracje na łopatkach czego nie uświadczysz w BeQuietach, na Noctule zresztą też. A teraz najlepszy kwiatek, do 1000 RPM jest wydajniejszy od BQ,inaczej ma wyższe ciśnienie statyczne. Temperatura dysków spadła o 4st.C. Tylko widzisz, z dźwiękami to jest tak, że jednemu to nie będzie przeszkadzało, drugiego będzie irytowało.Subiektywne odczucia. No i znowu namieszałem zamiast pomóc ;)

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Zastanawiam  się pomiędzy trzema, dwoma chcę żeby na max obrotach byly nie za głośne, ale, żeby był wydajny skoro nie otwieram topu a tutaj jest tak, że jak noctura wydajna to trochę głośniejsza

 

https://www.morele.net/be-quiet-silentwings-3-pwm-hi-speed-140mm-bl071-1000147/

https://www.morele.net/noctua-nf-a14-pwm-581751/

Fractal to nie wiem bo mam tylko 1000 RPM a Ty nie masz z wyższymi obrotami na tym teście twierdzi, że słychać je dosyć głośno, a w sieci mało konkretnych info.  

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites

 

Takie testy to chyba, nie można brać pod uwagę bo Noctua wypada w tym teście głośniej. BQ niestety nie pokazał.

 

A jest możliwość żeby sterować jednym wentylatorem oddzielnie ? bo jak zejdę mocą na obudowie to te dwa za bardzo zwolnią a tył będzie ok. 

Edytowane przez muki23
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...