Skocz do zawartości

MSI Radeon R9 285 Gaming 2G pod PCIe 2.0


Recommended Posts

Słowami wstępu - zestaw:

 

-AMD Phenom II X6 1090T Black Ed. 3.2Ghz

-Płyta główna Gigabyte GA 870A UD3 Rev 3.0 (wgrany najnowszy BIOS)

-RAM 16GB 1333Mhz (1x8 kingston + 2x4 patriot)

-Dysk Samsung 1TB + Intel SSD 128gb (520 albo 525)

-Zasilacz Chieftec 650W

-XFX Radeon HD 6950 2GB

-Windows 7 Pro SP1

 

Dzisiaj chciałem zrobić przesiadkę na R9 285 od MSI. Włożyłem, pograłem chwilę, ale coś jest nie tak, spadki fpsów. No to go trochę pokręcę. Kręcę, kręcę aż komputer posłało w kosmos i zabawa ze sterownikami z trybu awaryjnego. 

 

Problem pierwszy:

Karta graficzna jest rekomendowana pod PCIe 3.0, ja mam 2.0. W trybie spoczynku karta graficzna działa na 300Mhz i PCIe 1.1 (?), a podczas gry (BF Hardline, Heroes of the Storm, The Crew, Deus Ex Human Revolution, Battlefield 4, CSGO) przerzuca się na PCIe 2.0, ale Mhz-y szaleją (tak, grafa jest podpięta pod PCIe 2.0x16). To znaczy, lata sobie w zupełnie randomowym taktowaniu, na przykład chodzi w 650, za sekundę 850, dwie sekundy później 753 i nie może się zdecydować. Gry, na jakich ustawieniach by nie były, mają momentami spadki klatek (monitorowane GPU-Ztem i MSI Afterburnerem). Dlaczego mnie to dziwi? Otóż mój brat ma niemal identyczny setting (brak SSD i 8gb RAM mniej), ale Radeona R9 380 pod PCIe 2.0 i niszczy Dooma na 120 FPS bez najmniejszych spadków i wahań, u niego wszystko działa płynniej. Czy koniecznie muszę kupować płytę główną pod 3.0, czy da się jakoś ustabilizować taktowanie?

 

Problem drugi:

Sterowniki. Jak wspominałem, bawiłem się w podkręcanie w nadziei, że taktowanie się ustabilizuje. Aż komputer nie wyrobił i freezował się przy wczytywaniu systemu. Robiłem to na sterownikach Crimson 16.3.2, reinstalacja (AMD CleanUp Utility) tej samej wersji nie pomogła, bo system wczytywał poprzedni overclocking. Aktualnie jestem na najnowszej, to jest 16.8.2, ale wahania taktowania wciąż występują. Próbowałem 16.2, ale wczytywał się tamten overclocking. Jakieś porady? Nie ma opcji, by zreinstalować system.

Link to post
Share on other sites

A podwyższyłem nawet i limit o 20%. Z ciekawości odpaliłem SWTOR. Ujdzie, ale wciąż taktowanie skacze, zamiast trzymać się stabilnie. Poniżej screen z MSI Afterburnera. http://i.imgur.com/7VbBtJQ.jpg

 

Odpaliłem CSGO. Na samym początku rundy jest ok, ale jak zacznie się coś dziać to spadki niesamowite.

 

Próbowałem odpalić Battlefield Hardline. I...

 http://i.imgur.com/Fm1xR2K.jpg

To już drugi przypadek tego błędu dziś, popołudniu próbowałem instalować nowego Deus Ex Mankind Divided i wyskakiwał ten sam błąd. Wcześniej nie doświadczałem tego errora. Ponadto, nagle zaczęło mi brakować trochę plików .dll, bo i przy wyżej wspomnianym DXMD musiałem uzupełnić jeden plik, a próba włączenia AMD Radeon Settings skutkuje tym:
http://i.imgur.com/4gLR6TR.jpg

Kręcenie grafy i wszelkie ustawienia dostępne tylko przez MSI Afterburner. xD Chyba czas kupić Windowsa 10 i na nim spróbować, ale wolałbym, żeby obeszło się jednak bez formatu. Liczę na pomoc.

Link to post
Share on other sites

Lepiej sprawdź działanie grafiki na OCCT w teście GPU. Jeśli pod OCCT taktowanie nie będzie spadać to wina musi być w czymś innym.

 

 

 

Karta graficzna jest rekomendowana pod PCIe 3.0, ja mam 2.0.

Karty 3.0 są kompatybilne z 2.0 więc to nie problem.

 

 

 

W trybie spoczynku karta graficzna działa na 300Mhz i PCIe 1.1 (?), a podczas gry (...) przerzuca się na PCIe 2.0
 

To normalne, tak ma być.

Link to post
Share on other sites

Zrobione. Przez pewien czas chodziło na max, tj. 1020Mhz, ale nagle przerzuciło się na okolice 970-950Mhz i tak do samego końca. 

 

EDIT: Ściągnąłem brakujące pliki .dll i teraz przy próbie włączenia AMD Radeon Setting występuje błąd 0xc000007b. DirectX mam najnowszy dla Win 7 SP1, Visuala uaktualniłem. Nie mam pojęcia, co mam robić, bo od wczoraj coraz częściej widzę ten błąd.

Edytowane przez UnrealMarine
Link to post
Share on other sites

A jak z temperaturą ???, przyczyny spadków taktowania są 3 Sterownik, temperatura która jest za wysoka i rdzeń musi zbić takty, zasilanie za mały limit lub zasilacz nie wyrabia ale tu częściej były by Bluescren niż grafika by zdążyła zareagować, zacznij od wywalenia wszystkich sterowników programem 

Display Driver Uninstaller potem restart, potem zainstaluj najnowsze sterowniki, mogą być beta bo w AMD to z certyfikatem co pół roku wychodzą

wtedy znów restart i test i monitoruj prędkość rdzenia temperaturę i zasilanie szczególnie napięcie na lini v12 

Link to post
Share on other sites

ogólnie jest jeszcze jedna możliwość próc tych wymienionych czyli blokada klatek w crismonie ona powoduje że rdzeń obniża takty bo nie są potrzebne tak wysokie bo jest np.60 klatek ale u ciebie jak piszesz są spadki a to nie powinno się dziać, u mnie np. na r9 290 przy CS rdzeń spada z 1100 do 560mhz bo więcej nie potrzebuje a fps itak jest 300

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...