Skocz do zawartości

Czy dysk tw. może spowalniać cały pc??!


Recommended Posts

moj pc :

e5200 @3.0

p31

GAINWARD 4850 DDR5 ;)

ocz 2x2 800mhz

ocz 500w

dysk : WD 80GB ATA.

 

dysk ma z 6-7 lat , ale nie starczylo mi pieniazkow na zakup nowego :|

 

moze on spowalniac to wszystko , czy w grach ma to raczej małe znaczenie?

 

 

@torture - udało się GO naprawić :)

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Czy masz SSD (ang. Solid State Drive) czy tradycyjnego twardziela jest on najwolniejszym i najbardziej spowalniającym elementem w komputerze, jaki by nie był jest za wolny ;)

 

Odnośnie w miarę taniej opcji, zdecydowanie zalecam sprzedaż aktualnie posiadanego HDD i zakup również używanego sprzęta tyle że na Serial ATA (za 80 ATA kupisz 160 S-ATA). I obowiązkowa reinstalacja systemu z wykorzystaniem sterowników AHCI.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Luk.ot sugeruje, że gdybyś kupił S-ATA, to ma on pracować nie na kontrolerze działającym w trybie emulacji IDE, a własnym ( S-ATA). Tego zaś nie da się zmienić bez reinstalacji - czy to podając sterownik trybu tekstowego z dyskietki, czy używając go ze scalonej nLite płyty instalacyjnej.

Link to post
Share on other sites

SATA, czy nie SATA, to chyba najmniejszy problem :)

 

Ja do niedawna nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak bardzo duży wpływ na szybkość działania komputera ma wydajność dysku twardego. Oczywiście, jak uruchomisz jakąś grę, to przy posiadanej ilości pamięci raczej będzie ona działać płynnie, a jedynie długo ładować mapy. Chociaż... w np. FarCry 2, gdzie mapa dogrywana jest cały czas na bieżąco gra może trochę rwać.

 

Niedawno, przez jakiś czas pracowałem na komputerze znajomego - i nie był to wcale słaby sprzęt (Athlon 4800+, 1GB RAM, 780G), jednak z powodu starej i trochę zajeżdżonej Barracudy IV 40GB praca na nim nie należała do przyjemności - wszystko odbywało się bardzo wolno, a dysk rzeźbił przy byle czynnościach niesamowicie. Oczywiście, kiedy już coś się z tego dysku dograło, działało wydajnie.

Wystarczyła zmiana na Barracudę .9 160GB ATA, żeby komputer dostał skrzydeł - system uruchamia się 2x szybciej, programy startują wielokrotnie żwawiej (start Firefoksa nie oznacza zablokowania komputera na blisko 15 sekund :rudolph:), itd.

 

Reasumując ;)

Tak, Twój dysk może być powodem takiej-sobie wydajności komputera, co również możesz odczuć w niektórych grach.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...