Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć.


Ja i pozostała część załogi w biurze (łącznie 3 osoby), chcemy stworzyć wewnętrzną sieć wraz dyskiem sieciowym na wspólne dane oraz backup.


 


Dane będą w postaci plików word, excel, pdf i skany w pdf/jpg (żadnych filmów i muzyki). Myślę że 2TB na dane + 2 TB na backup wystarczy.


 


Dysponować będziemy siecią LTE z T-mobile o prędkości mi nieznanej, w której to oferowany jest router D-Link DWR-921


Biuro, to trzy przechodnie, niewielkie pokoje oddzielone ściankami działowymi (grubość cegły), pokoje są jeden obok drugiego w linii prostej. Maksymalna odległość urządzeń od rutera nie przekroczy 10m. 


Ruter chcemy dać do jednego ze skrajnych pokoi .


Poniżej schemat biur wraz z rozmieszczeniem urządzeń:


http://i.imgur.com/6sAOkp9.jpg


 

Jeżeli wymieniony router jest za słaby, to proszę Was również o propozycję innego urządzenia.


 


Jeżeli ma to znaczenie, to do sieci chcemy podłączyć dwa urządzenia wielofunkcyjne oraz trzy komputery (wszystko po Wi-Fi),


 


Dysk sieciowy - dostęp do wspólnych danych znajdujących się na tym dysku, mają mieć wszyscy (3 osoby), będące w biurze jak i poza nim.


Przy kompie nr 1 siedzę ja, dysk mogę podpiąć kablem (jeżeli będzie to lepsze rozwiązanie). Ja też mam zajmować się archiwizacją danych oraz beckup'em.


 


Nakreślając bardzo ogólnie moje wymagania, proszę Was  o doradzenie mi (jako totalnemu laikowi), co muszę kupić, aby to działało jak chcemy:


 


- jaki serwer NAS na dwa lub już z dwoma dyskami (WD, Synology, Thecus, Qunap)?


- lepiej gotowiec (wolałbym), czy osobno stację + dyski?


 


 


Budżet - do 1500zł.


Link to post
Share on other sites

 

 

Na dalszych kompach pewnie rzędu kilku MB/
Obecnie mamy blueconnect'y, Prędkość  jest żenująca, ale dla przeglądania neta, odbieranie i wysyłanie poczty może być. Dla równowagi mogę dać router do środkowego pokoju.

 

 

podlaczysz switch gigabit
 

Nie znam się - jak to zrobić, jaka będzie z tego korzyść?

 

 

Jeżeli mógłbyś, to proszę też o odpowiedź na poniższe:

- jaki serwer NAS na dwa lub już z dwoma dyskami (WD, Synology, Thecus, Qunap)?

- lepiej gotowiec (wolałbym), czy osobno stację + dyski?

Link to post
Share on other sites

Skeep, pierwsza rzecz to: cable is power, cable is love.

 

Chodzi tu o dwie rzeczy:

-Prędkość dostępu do neta która, mimo że lepsza niż blueconnect, będzie ograniczona i mniej stabilna niż po kablu (tutaj jeszcze dochodzą jedna/dwie ściany). 

 

-Prędkość dostępu i transferów z/do NASa... I tutaj nawet przy optymalnej sile wifi będzie to dużo wolniejsze niż po kablu

 

 

W obu przypadkach absolutnie nie oznacza to że zestaw będzie bezużyteczny ale klienci wifi będą mieli zdecydowanie ograniczoną przepustowość. Nie powinno to przeszkadzać przy małych plikach (office/dokumenty) ale przy większych transferach będzie odczuwalne. Musisz mieć po prostu tego świadomość.

 

Co do samego NASa. Miałem ostatnimi czasy sporo styczności z podstawowymi modelami synology i muszę przyznać że to bardzo dobry sprzęt. Na Twoim miejscu kupiłbym NASa z dwiema zatokami i dwa dyski pokroju WD Red (dedykowane do NASów). Następnie albo ustaw sobie automatyczny mirror jednego dysku na drugim albo skonfiguruj RAID i zupełnie nie przejmuj się gdyby któryś z dysków miał umrzeć. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Obecnie mamy blueconnect'y, Prędkość  jest żenująca, ale dla przeglądania neta, odbieranie i wysyłanie poczty może być. Dla równowagi mogę dać router do środkowego pokoju.

 

 

 

Nie znam się - jak to zrobić, jaka będzie z tego korzyść?

 

 

Jeżeli mógłbyś, to proszę też o odpowiedź na poniższe:

- jaki serwer NAS na dwa lub już z dwoma dyskami (WD, Synology, Thecus, Qunap)?

- lepiej gotowiec (wolałbym), czy osobno stację + dyski?

 

 

Dostęp do neta to pikuś, ale przerzucanie po WiFi w N-ce większych plików to tragedia. Nawet po kablu na tym routerze osiągniesz może 11MB/s. Pomyśl jaką masz wydajność dysku w kompie a teraz pomyśl, że spada ona do tych 10MB/s lub mniej gdy do pliku dobija się więcej osób. To jest ograniczenie fast ethernetu i tego nie przeskoczysz. Jeśli podłączysz do routera switch gigabitowy (bo wymiana routera raczej nie ma sensu) - najtańszy, niezarządzalny, taki za 70pln to po kablu uzyskasz do 100MB/s i to ma sens. Wtedy normalnie możesz korzystać z dysku sieciowego jak z kolejnego dysku w kompie. Ale do tego potrzebujesz kabla. Jeśli chcesz korzystać przez WiFi to poniżej AC1200 bym nie schodził a to i tak lipa w porównaniu w gigabit ethernetem. Trochę kabla, gniazdka, podstawowe narzędzia, wiertarka, dobrze by było jakieś korytka, mała szafka lub patch panel naścienny i masz profi sieć.

 

Co do wyboru konkretnego NAS-a. Do tego o czym piszesz wystarczy najtańszy NAS. Oczywiście dwudyskowy. Do tego 2 dyski WD RED w RAID. Jeśli ma być szybko za małą kasę a nie przywiązujesz wagi do bajerów graficznych i innych gadżetów - Thecus. Bajery ważne, obsługa ze smartfona a do tego może monitoring - Synology. QNAP to podobna klasa co Synology ale nie mam doświadczenia z monitoringiem na nim. Samodzielnego montażu dysków nie ma co się bać, w aktualnych generacjach sprzętu to bułka z masłem.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dziękuję Wam za wyjaśnienia.

Obecnie się douczam w tym temacie, dlatego z góry sory jak zapytam o coś, co już zostało wyjaśnione.

 

 

 

automatyczny mirror
Właśnie czegoś takiego potrzebuję. Nigdy nie bawiłem się w RAID'y, więc zdecydowanie wolałbym większość ustawień automatycznych. Może z czasem się zagłębię bardziej, jednak po zakupie tego sprzętu trzeba będzie go zainstalować i od razu działać na nim. Dojdą mi jeszcze standaryzacja dokumentów w firmie, selekcja materiału do archiwizacji, podział katalogów, uprawnień, miejsca, ...no to wszystko będzie wymagało czasu, więc na samą instalację dysku sieciowego i routera chcę poświęcić go jak najmniej.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie będzie to sieć z prawdziwego zdarzenia.

 

Co do kabla, to ...wszystkie komputery w biurze, to laptopy. Szefowi (komp 3) oraz do kompa 2 kabla ciągnąć nie mogę, one muszą i będą działać tylko po WiFi. Do swojego laptopa (komp 1) tak, mogę podpiąć to kablem i chcę to zrobić. Drukarka 2 to wielki kombajn drukująco-kopiujący, ale bez modułu WiFi, dlatego jego również podepnę kablem do routera.

 

 

 

Nie powinno to przeszkadzać przy małych plikach (office/dokumenty)
 

Największe pliki na jakich pracujemy, to 20 megowe PDF'y i pojawiają się bardzo rzadko. Wszystkie tak duże pliki są tworzone na moim kompie, który za Waszą radą podepnę kablem do dysku sieciowego.

Najwięcej, takich codziennych plików, to banalne tabele excel'owskie, które zajmują niecałe 1MB. Praca na nich to wprowadzanie do tabel danych, spajanie w większą całość, podstawianie, katalogowanie i archiwizacja...czyli nic, co mogłoby obciążać sieć i kompy, a praca na tych tabelach odbywa się na indywidualnych kompach - żadne pliki nie będą otwierane i edytowane na dysku sieciowym.

 

 

 

masz profi sieć
Oj, aż tak daleko nie zajdę.

 

 

 

Bajery ważne
Jeżeli mówimy tu o interfejsie graficznym, to tak. Chcę, aby obsługa była bardziej intuicyjna, niż wymagała ode mnie wiedzy, której nie posiadam (ma być prosto i ma działać).

 

 

 

najtańszy, niezarządzalny, taki za 70pln

Mam dwa pytania związane z tym urządzeniem:

- czy jest sens podpinać pod to urządzenie drukarkę? (np drukarkę nr 1) Szukam logicznego wyjaśnienia takiego rozwiązania, ale mi nie wychodzi ;).

- czy przy niewielkich plikach, których charakterystykę opisałem powyżej, zastosowanie gigabitowego switch'a ma sens?

 (Jeżeli napiszesz mi, że wszelka konfiguracja tego dysku itp. będzie odbywać się bardzo szybko (szybciej, niż po WiFi), to dla mnie taki switch będzie obowiązkowy :) )

 

Pytanie techniczne:

Mogę kupić osobno Synology lub Qnap i do tego 2 x WD Red albo znalazłem takiego gotowca, który wychodzi trochę taniej - czy te urządzenia są podobnej jakości/klasy?

Link to post
Share on other sites

Odpuść sobie te nasy od WD, kup Synology dwudyskowe, nawet najtańszy model i do tego 2xWD RED. Myślę, że DS216j będzie najsensowniejszy. Wydajność takiego urządzenia będzie kilkukrotnie przerastała możliwości twojej sieci. W synology masz ogromy wybór aplikacji które możesz zainstalować na NASie a do tego bardzo częste updatey oprogramowania. Oni są skupieni na rozwoju tych urządzeń bo to jest ich core business.

 

Odpowiadając na pozostałe pytania - jeśli drukarka ma port 10/100 to podłączając ją pod switch gigabit i tak negocjuje na 100Mbps.

 

Czy zwiększenie prędkości dostępu do urządzenia ma sens musisz sam sobie odpowiedzieć. Wzrostu wydajności w działaniu interfejsu raczej nie zauważysz. W transferze plików będzie ogromny. Oczywiście przy kopiowaniu pojedynczych plików 10-20MB to nie jest problem. Gorzej jeśli plików jest więcej lub są większe. Pisałeś o backupach - wyobraź sobie backup z kompa i przerzucanie gigabajtów danych z prędkością kilku MB/s. Oczywiście z czasem to tylko przerzucanie nadmiaru ale to nadal będą setki MB.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...