Skocz do zawartości

Opłacalność procesora 4 rdzeniowego w grach


Recommended Posts

Witam,

 

Natknąłem się na youtube na kanał użytkownika MXhilbert, który prezentuje wyniki w najnowszych grach w rozdzielczości 2K lub 4K przy użyciu procesora i3-6100 i grafiki gtx 1070 (m.in Doom, RotTR, GTA V). Z tego co się orientowałem poza celeronami i pentium jest to najbardziej opłacalny procesor do kupienia ze stajni Intela biorąc pod uwagę cenę względem wydajności. Panuje przekonanie, że do najnowszych gier należy zainwestować w procesor 4 rdzeniowy, ponieważ 2 rdzenie fizyczne i 4 wątki mogą być "wąskim gardłem" względem 4 rdzeni fizycznych. Filmy, które znajdują się na tym kanale przełamują tą tezę:

 

Doom 2K

 

RotTR 2K

 

GTA V 2K

 

The Witcher3 4K

 

The Shadow of Mordor 4K

 

Zacząłem zadawać sobie pytanie czy jest sens dokładać minimum 300 zł na procesor i5-6400 z niższym taktowaniem zamiast wydać tą różnicę na mocniejszą grafikę w tym samym budżecie. Ciekaw jestem, który zestaw osiągnąłby lepszą wydajność w grach i5-6500 z gtx 1060 vs i3-6100 z gtx 1070... Proszę o wasze opinie.

Edytowane przez Skymar
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od tego co dana gra bardziej katuje i ile rdzeni wykorzystuje.Tam gdzie jest wiekszy nacisk na gpu lepsze osiagi bedziesz mial na i3+gtx 1070 tam gdzie gra wykorzystuje procesor np.cs go to z i5 i 1060 bedziesz mial lepsze wyniki.W innych grach z i5 i 1060 mozesz miec mniejszy fps niz i3bi 1070 bo slabsze gpu ale za to stabliniejszy,bez dropów,wyzsza minimalna ilość klatek na sekunde.

Wszystko zależy od poszczególnych tytułów.Gry pracują na różnych silnikach,są róznie optymalizowane.

Link to post
Share on other sites

wistak98 wydaje mi się, że wyrabia skoro w 2K osiąga te 60 fpsów, natomiast w Wieśku na 4K niestety tylko 30. Jednak biorąc pod uwagę, że na konsolach też mamy 30 klatek to można liczyć w miarę na płynną rozgrywkę. Zresztą, która pojedyncza karta pociągnie Wieśka 4K na 60 fpsach...

 

grzechu9797 oczywiście masz racje, aczkolwiek zastanawiam się czy do takich gier typowo procesorowych do których zaliczam Dooma konieczne są 4 rdzenie kosztem grafiki. Rekomendowane pod niego wymagania sprzętowe to i7 z zegarem 3,5 GHz a na filmie osiąga miejscami 100 fpsów na ustawieniach ultra bez synchronizacji. Szkoda, że nie ma filmu z testów np. Crysis 3.

 

Gdybym miał wybierać zestaw to wolałbym kupić i3 6100 z gtx 1070 i mieć zapewnioną 3 pod względem wydajności kartę (po titanie i gtx 1080) do czasu wyjścia następnej generacji niż kupić i5 6500 z gtx 1060. Cenowo wychodzi to samo.

Edytowane przez Skymar
Link to post
Share on other sites

 

 

że na konsolach też mamy 30 klatek to można liczyć w miarę na płynną rozgrywkę.

 

Niestety nie można porównywać  30 fps na konsoli i pc. Grałem w W3 na PS4 i PC. W obu przypadkach w 30 klatkach, na kompie blokada. Zupełnie inne odczucie płynności. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...