Skocz do zawartości

Wymiana chłodzenia MSI R9 290


Recommended Posts

Do 290 tak ale MSi obstawiam że będzie wystawiać za płytę laminatu grafiki, ale w komplecie jest wspornik więc lipy nie powinno być. Dobrze czytaj instrukcję żeby dobrze zabezpieczyć sekcję zasilania żebyś czegoś nie z fajczył.

Edytowane przez kamil_18_19
Link to post
Share on other sites

Tak ta karta ma twin frozr iv ale sekcja zasilania jest zbyt ciepła no i wiatraczki już się pokruszyły w niektórych miejscach... 

 

@edit Temperatury są wstanie dochodzić podczas grania do ~94 stopni

Edytowane przez GoScIn
Link to post
Share on other sites

GPU-Z - najpopularniejszy program do sprawdzania tego typu rzeczy.

https://www.techpowerup.com/downloads/2739/techpowerup-gpu-z-v1-9-0/mirrors

 

A obciążyć kartę możesz Unigine Heaven Benchmark:

https://unigine.com/products/benchmarks/heaven/

 

W GPU-Z możesz włączyć rejestrowanie parametrów działania karty (Zakładka "sensors" i masz tam na dole haczyk do zaznaczenia). Po prostu włącz to, zapuść na 15 minut benchmarka i prześlij tutaj GPU-Z Log.

Edytowane przez silentmichal
Link to post
Share on other sites

Moja diagnoza wygląda następująco: wymień pastę termoprzewodzącą na jakąś sprawdzoną firmową (chociażby MX-2). Moim zdaniem ten fabryczny majonez co był między radiatorem a rdzeniem stracił już swoje właściwości przenoszenia ciepła.

 

Po tym jak to zrobisz, można spróbować zrobić tzw. undervolting mod - czyli po prostu obniżyć napięcie karty. Masz je stosunkowo duże, 1,1V. Na mojej karcie mam 100mV mniej. Mogę pomóc jak będziesz chciał.

 

Termopady są chyba OK, bo jak patrzę to temperatury sekcji zasilania w normie.

 

Ale pasta termoprzewodząca koniecznie do wymiany. Widać jak gwałtowny u Ciebie jest ten wzrost temperatury. A tak nie powinno być, temperatura rdzenia powinna iść bardziej stopniowo do góry.

Edytowane przez silentmichal
Link to post
Share on other sites

To dobrze, lepiej oddać sprawę w dobre ręce, bo nawet przy wymianie pasty można coś zepsuć ;)

 

A no to powiem Ci że miałem identyczną sytuację. Kupiłem używaną kartę, patrzę - temperatury jak z pieca :P

I wymieniłem na pierwszą lepszą pastę. Poprawa? Oj tak i to znaczna (ponad 10 stopni mniej). Więc nie wiem co oni tam smarują ale masło chyba by lepiej sobie poradziło ;P

 

A co do undevoltingu - to musisz mieć sporo wolnego czasu na jego przeprowadzenie, każda karta zachowuje się trochę inaczej i nie ma sztywnych wytycznych ile woltów można odjąć, Tą granicę trzeba wybadać samemu i jeśli nie masz za dużo wolnego czasu dzisiaj to lepiej się za to "na szybko" nie zabierać ;)

Link to post
Share on other sites

Hmm z tym to może być różnie. Producent chłodzenia zapewnia kompatybilność z wersją referencyjną. A Ty takowej nie posiadasz. A wiem, że MSI w swojej Gejmingowej R9 290 mocno zmieniło samą płytkę drukowaną, ilość różnych elementów i ich wielkość. Nie wiem jak by było z tym ogromnym backplate'm od Accelero - czy dałoby go radę zamontować, czy raczej nie.

 

Mówiąc szczerze to sam chciałem zamontować starszą wersję tego chłodzenia (ACX III) na mojego Radka. Raz próbowałem, jednak albo chłodzenie jest niekompatybilne, albo coś sam źle zamontowałem - temperatury rosły lawinowo. Od tamtej pory porzuciłem ten pomysł. Jednak jeśli chcesz, mogę spróbować jeszcze raz je zamontować w ciągu najbliższych kilku dni i może narzucą mi się jakieś ciekawe wnioski związane z kompatybilnością karty z ACX IV (do tego dałeś linka) :P .

Link to post
Share on other sites

Piszesz że wiatraczki ci pokruszyło .Czyli co, nie masz nawiewu na radiator karty ?Wymień pastę i ewentualnie zmień wentylatory usuwając stare z plastikową obudową i zamontuj 90 lup 120 na opaski zaciskowe mniej więcej tak

http://i.imgur.com/5CrWPua.jpg

 

http://i.imgur.com/luFI0ex.jpg

Link to post
Share on other sites

Cześć czołem :)

 

Więc zgodnie z obietnicą sprawdziłem jak to jest z tym ACX III ;)

 

Na wstępie mogę powiedzieć, że chłodzenie to jest kompatybilne z naszymi kartami. Częściowo.

 

Generalnie z samych chłodzeniem - dużym radiatorem nie ma większych problemów. Wyniki są świetne, 60 stopni w FurMarku (który wyciska siódme poty z karty) uważam za wynik rewelacyjny.

 

Teraz co do samej kompatybilności. Od ogółu do szczegółu. Są 2 możliwości zamontowania chłodzenia: albo zachowujemy backplate od MSI, albo także go demontujemy. Ja jak dzisiaj testowałem, to wybrałem 1. opcję (nie chciało mi się go zdejmować). Jakie problemy napotkałem podczas tej opcji? Ano miałem problem z założeniem dodatkowego radiatora na VRM (sekcję zasilania, radiator dokupiłem - Gelid enhancement kit for r9 290). Śrubki są za krótkie i nie przewidują obecności backplate:

 

 

 

1.png

 

 

 

 

Rozwiązanie? Jedyne jakie mi przychodzi do głowy to znaleźć jakieś dłuższe śrubki - wtedy probiem znika i jednocześnie zachowujemy backplate. Nie wiem jak rozwiązali to twórcy ACX IV - może to już lepiej u nich wygląda. Tak czy inaczej, jeżeli zachowujemy backplate, koniecznie musimy zadbać o chłodzenie zaznaczonych elementów:

 

 

 

2.png

 

3.png

 

 

 

Przy czym elementy zaznaczone na pomarańczowo prawie na pewno możemy pokryć radiatorkami dołączonymi do ACX IV.

Natomiast sekcja zasilania (kolor czerwony) jest troszkę problematyczna. Ja bym proponował nałożyć 2 termopady jak na tym obrazku (kolor niebieski):

 

 

 

4.png

 

 

 

I wtedy powinno być dobrze. Co ciekawe sekcja zasilania od MSI radzi sobie dobrze nawet bez żadnego chłodzenia! Oczywiście na dłuższą metę nie zalecałbym korzystać z takiego rozwiązania.

 

 

 

Przy drugiej opcji zdejmujemy backplate. Wtedy musimy zadbać dodatkowo o chłodzenie pozostałych modułów pamięci VRAM oraz drugiej sekcji zasilania (którą przykrywa "przedni backplate" - "frontplate"). Dzięki temu nie musimy się martwić o śrubki od radiatorka pierwszej sekcji zasilania. Jednak powstaje nowy problem - karta będzie się znacznie wyginać z powodu ciężaru chłodzenia. Przy ACX III jedynym rozwiązaniem jest dokupienie w Castoramie dodatkowej podpórki pod kartę (kosztują po 2zł). Rozwiązanie jest dobre. Wiem, że ACX IV posiada ogromny, gruby backplate. On rozwiązuje ten problem, jednak nie wiem niestety czy dałoby go radę zamontować na naszą kartę.

 

 

Jak więc widzisz, z Accelero jest sporo roboty, a tym bardziej, jeżeli chcesz mieć wszystko pięknie zrobione "na cacy". Mi na szybko zajęło to z godzinkę. Ale nie dość, że nie zdjąłem backplate, to nie założyłem żadnego dodatkowego radiatorka.

 

 

Reasumując - przejdźmy do Twojej sytuacji. Masz 2 wyjścia. Albo zostajesz przy swoim chłodzeniu, robisz wymianę pasty + modyfikację jak pokazał zulugula11 + robimy undervolting i masz super kartę, albo kupujesz ACX IV i bawisz się w montaż tego potworka.

 

Jeżeli nie będziesz się bawił w podkręcanie karty - moim zdaniem zdecydowanie powinieneś wybrać 1. opcję. Natomiast jeśli chciałbyś podgonić swoją kartę, zrobić jakieś OC rdzenia do 1200MHz i pamięci do 1600MHz - możesz się zastanawiać nad drugą opcją, bo jedynie ona zapewni odpowiednie warunki do takiego podkręcania.

 

Dzięki takiemu rozwiązaniu mógłbyś podgonić swoją kartę i zostawić RX 480 daleko w tyle.

 

Ale jeżeli nie masz zamiaru podkręcać - nie baw się w to. Chyba możesz sobie wyobrazić, że to nie jest takie małe przedsięwzięcie.

 

 

 

Huh rozpisałem się trochę. Mam nadzieję że na coś się przyda mój tekst ;)

Pozdrawiam,
Michał.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Tańszy i równie dobry jest Gelid ICY VISION rev.2 GC-VGA02-01, http://www.angela.pl/p6908,gelid-icy-vision-rev-2-gc-vga02-01.html . Jakiś czas temu montowałem kumplowi na R9 290 - spisuje się znakomicie. Z tym że zamówiliśmy jeszcze Gelid Enhancement KIT of Rev. 2 ICY Vision for AMD R9 290 / 290X Board http://www.angela.pl/p10996,gelid-enhancement-kit-of-rev-2-icy-vision-for-amd-r9-290-290x-board.html .

Edytowane przez daryzda
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Jest dobra, aczkolwiek moim zdaniem trochę za droga w stosunku do swoich możliwości, albo inaczej: nadaje się do ekstremalnych zastosowań. Myślę, że lepiej w coś tańszego zainwestoPrzypadkiem

 

Hej :) widzę że kolega w temacie :) więc korzystając z okazji spytam bo dziś po dłuższym czasie odebrałem mojego Radka Gigabyte R290oc z serwisu i coś już widze że czeka mnie zabawa, bo mimo usunięcia usterki tzn (brak obrazu) to karta oczywiście jak sie grzała tak sie grzeje, a że chce ją jeszcze chyba do końcu roku użytkować to chiałbym spytac bo temat powyżej był podobny jak ją skutecznie undervoltovać? bo u mnie to zazwyczaj na rdzeniu jest w okolicach 1.18-1,24 i cięzko zbić te temperatury, wymieniałem już paste na gelid i to za wiele nie pomogło, głównie to te chłodzenie windforce nie daje rady, więc jesli masz spore doświadczenie to może byś pomógł co nie co :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...