Skocz do zawartości

Jaka najmocniejsza karta pod PCI-e x16


Recommended Posts

Witam

Jak w tytule - jaką możliwie najmocniejszą kartę mogę włożyć do kompa wg poniższej specyfikacji.
Czytając i pytając tu i ówdzie padło na HD7770 ale gdy doczytałem jeszcze więcej okazało się, że ona jest pod PCI-e v3.0 i raczej nie zagra z moją płytą główną. Jako, że od dłuższego czasu nie siedzę w temacie sprzętu a od rozmaitości oznaczeń i parametrów już mi czacha dymi - proszę o poradę bo ktoś w tej materii oblatany odpowiedzią pewnie sypnie z marszu...

 

Wg tego artykułu ewentualną kompatybilność wsteczną wykazują karty Nvidia natomiast AMD niebardzo.

 

http://www.overclock.net/a/the-final-answer-to-the-controversial-pcie-x16-version-compatibility

 

Zasadnicze pytanie - jeżeli ktoś zestawił sprzęt taki jak mój na AMD i mu działa to proszę o wskazanie jaką kartę AMD mam kupić 

ewentualnie jaką Nvidie - tak aby nie przepłacić oraz biorąc pod uwagę resztę sprzętu nie robić "wąskiego gardła" (tak to się chyba nazywa?)

 

Zasilacz CHIEFTEC  GPS-450AA-101 A

Płyta główna: 

Typ procesora   QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600, 2400 MHz (9 x 267)     

Nazwa płyty głównej   Asus P5K-E (3 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)     

Mikroukład płyty głównej   Intel Bearlake P35     

Typ BIOS'u   AMI (01/29/08)       Port komunikacyjny   Port komunikacyjny (COM1)     

Ekran:

Karta wideo   GeForce 8800 GT (512 MB)     

Karta wideo   NVIDIA GeForce 8800 GT (512 MB)       Akcelerator 3D   nVIDIA GeForce 8800 GT

 

RAM - 6Gb

Win7 64

Link to post
Share on other sites

PCIe jednak jakieś znaczenie musi mieć skoro w wielu miejscach sieci ludzie piszą o ciemnych ekranach... po przesiadce na kartę v3,0 przy dotychczasowej płycie gł.

 

Nie znam się kompletnie na OC - zakładając, że nie będę nic podkręcał - na co mogę wymienić obecną GF 8800gt aby poczuć różnicę?

 

(uzupełnię - w sumie nie gram w nic prócz WoTa - ale <25fps i ścinki gdy zawiąże się już akcja zniechęcają do wszystkiego) :/
 

Link to post
Share on other sites

Skoro grasz tylko w czołgi to zmiana karty nic tu nie da, WoT siedzi na CPU, jest jednowątkowy, do płynnej ozgrywki w 45fps wystarczy taki haswel g3220 jak mój albo g3258 i wykręcic go na 4.2-4.5Hz wtedy spokojnie masz 60 fps, a karta może być nawet hd7770, przyzwoicie da się na niej grać.

Link to post
Share on other sites

Cały komp ma już swoje lata - myślałem że za 200-300zł zmienię kartę i pożyje jeszcze jakiś czas...
Chyba nie opłaca mi się brnąć w wymianę procka potem, karty i może jeszcze czegoś - trzeba będzie pomyśleć nad nieco młodszą skrzynką poprostu.
Co do samej karty - sęk w tym że dokopałem się do wpisów ludzi, którzy włożyli hd7770 do takiej płyty głównej jak moja i nie zagadały - dlatego pytam o coś sprawdzonego i działającego z kart v3.0 ewentualnie coś najmocniejszego z tych typowo dedykowanych v1.1

Ale skoro piszesz że problem tkwi w procku to postaram się zgłębić temat OC i ciut go podkręcić aby nie bawić się w wymiany.

Link to post
Share on other sites

Pomimo tego ze zlacze PCIExpress jest kompatybilne wstecz to zawsze istnieje ryzyko ze plyta glowna nie bedzie chciala wspolpracowac z dana karta graficzna.W ostatecznosci zawsze mozna zrobic aktualizacje BIOSu.

 

Ponizej mozesz sobie porownac poszczegolne karty graficzne dzialajace z Twoją plyta główną:

http://www.userbenchmark.com/PCBuilder/Custom/S3774-MvsS0-M?tab=GPU#Benchmarks

Link to post
Share on other sites

Kupując w sklepie internetowym masz prawo odesłać kartę do sprzedawcy przez 14 dni bez podania przyczyny. Co Ci szkodzi zamówić kartę, sprawdzić, czy działa i ewentualnie odesłać? Ważne tylko, aby karta miała sterowniki do systemu, jaki używasz. Gdyby były problemy, najpierw spróbuj wyciągnąć baterię podtrzymującą BIOS. U mnie to pomogło po zmianie z HD 4850 na HD6850. Po wyjęciu ta druga karta w magiczny sposób ożyła.

 

P. S. gdybys kupował od człowieka na Allegro, dogadaj się o gwarancję rozruchową, gdyby to nie była firma.

Edytowane przez mw1975
Link to post
Share on other sites

Wymieniałem Radeona HD 4850 na płycie głównej MSI 770-C45 na Radeona R7 260X. Karta działała całkowicie normalnie, poza okazjonalnym czarnym ekranem, który przestał występować po wybraniu planu "Wysoka wydajność". Ale czytałem na forach że czarne ekrany to jakaś normalka dla tych radeonów...

Podsumowując, jak nie zaryzykujesz to się nie przekonasz.

Co do karty to rekomenduję GTX 950 lub 750Ti.

Słaba wydajność w World of Tanks może wynikać z tego, że ta gra jest bardzo zależna od mocy jednego rdzenia CPU (w sumie to używa teraz dwóch rdzeni). Q6600 niepodkręcony jest akurat już dość słaby pod tym względem. Wolne pamięci Ram też mają na to wpływ.
Jak odczuwasz takie rzeczy to wyłącz całkowicie cienie w grach, Ambient Occlusion, zmniejsz Level of Detail, powinno pomóc (tego typu opcje zazwyczaj odciążają CPU).
W WoT akurat pomóc może używanie klienta SD zamiast HD.
Podkręcenie procesora już nawet do 3,0 GHz powinno również dać dobre wyniki.

Masz też dwie opcje, z którymi możesz się pobawić, mianowicie:
- dynamiczne dostosowanie rozdzielczości renderingu 3D

- dynamiczne zmiany jakości efektów
http://orig01.deviantart.net/202b/f/2016/196/8/f/worldoftanks_rendering_by_reznor666-daa48xk.png

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

W czołgach powyłączałem wszystko co się da.
Gdy rusza runda pokazuje nawet 50 fpsów ale przy pierwszych strzałach już tnie.

Proponowane GTX 950 lub 750Ti generalnie wychodzą poza budżet - ważny jest dobry stosunek zysk wydajności / koszt
chyba nie ma co wkładać super karty przy tym procku i ramach DDR2

 

Zacząłem grzebać w temacie OC - im dalej w las tym mniej rozumiem ;)

 

Aha - w czym moze leżeć problem - nie mogę odczytać np temperatury na procku ( program Core Temp) - błąd ładowania sterownika.
Gdy patrzę w Biosie za każdym razem jest CPU=80oC a MB=48oC i jakby się nie wahały nawet o 1oC

Zaraz wyłączę na chwilę kompa i zerknę po lekkim "wystudzeniu" co pokaże Bios

Edytowane przez magiwb
Link to post
Share on other sites

W takim razie nie powinieneś odczuwać czegoś takiego. Grałem w WoT na Phenomie II X4 3.0 GHz i nawet przy detalach prawie na maxa nie miałem problemów z płynnością ani cięć. Phenom II jest porównywalny do Q6600 podkręconego do 3,0 GHz.
Myślę, że problem leży gdzieś indziej, ale tutaj już konieczny będzie monitoring na bieżąco.
Może coś się przegrzewa i trzeba wymienić pastę termoprzewodzącą, albo np. masz włączone oszczędzanie energii.

Link to post
Share on other sites

Win ustawiony ogólnie na max wydajność bez upiększaczy, zasilanie również max wydajność.
Nie wiem czy tak ma być ale w Biosie napięcie na CPU pływa mi od 1.12V do 1.28V - wszędzie gdzie patrzyłem na OC ustawiają V na stałe.

Link to post
Share on other sites

Jak w WOT jest jeszcze możliwość włączenia starego rendera to na nim to ja grałem na integrze AMD Radeon HD 3200 na płycie pod Athlona x2 2,7 GHz na najniższych detalach. Na Radeonie 2600 Pro to już się dało podnieść odrobinę detale więc nie wiem jakim cudem na Geforce 8800 masz wszystko na minimum i ci tnie. 

Tutaj Gościu gra w fullhd na  Intel HD Graphics  w Celeronie 2,7 GHz

Patrząc na ilość zainstalowanych modów na czystym kliencie gry miałby średnio o 6-8 fps więcej.

Jak sie obawiasz o kompatybilność to poszukaj np Geforca 570/580. Będziesz potrzebował dobrego zasilacza ale u mnie na i3-4170 + Geforce 570 WOT chodził na maksymalnych detalach jak ostatnio testowałem (po czym od razu usunąłem bo ta gra na dzień dzisiejszy jest koszmarnie nudna, społeczność toksyczna po prostu aż odrzuca od monitora). Jak lubisz czołgi polecam przetestować Armored Warfare minimalne:

Procesor: Intel Celeron E3400 @ 2.60GHz

RAM: 2.0 GB

Karta Graficzna NVIDIA GeForce 9500 GT 512 MB (karta sporo słabsza od twojej wiec powinno być ok)


Aha tu masz tabele porównawczą wydajności kart graficznych. Bardzo pożyteczna rzecz przy wyborze używanej karty bo ilość modeli i generacji sprawia że łatwo się pogubić.

http://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html

Edytowane przez kombajn
Link to post
Share on other sites

W ostatnim patchu wprowadzili renderer DirectX 11, może to ma jakieś znaczenie. Aczkolwiek niewiem jak duże, bo teoretycznie jeśli karta nie obsługuje DX11, to będzie korzystała z funkcji DX9 (lub DX10). Ale taka zmiana może mieć jakiś wpływ na wymagania.

U mnie mimo wybrania w opcjach podstawowego renderera wciąż używa DX11.

W związku z tą zmianą NVIDIA wypuściła sterowniki optymalizujące wydajność w WoT pod DX11.

Może da się jakoś wymusić powrót do DX9.
Tutaj filmik:

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...