Skocz do zawartości

Chłodzenie pod procek i7-4790k, obudowa zalman z3.


Recommended Posts

Witam,

 

Do wydania na rzeczy opisane niżej mam w sumie z 300zł. Procek i74790k, płyta głowna msi z97 gaming 5, obudowa zalman z3

 

Ostatnio mój procesorek z płytą główną się ostro przegrzewają mimo wymienienia pasty, postanowiłem po zasugerowaniu mi jednego użytkownika, abym po prostu zmienił stockowe chłodzenie na coś innego i tutaj pytanie, co polecacie? Czytałem trochę i widzałem sporo poleceń np. tych dwóch chłodzeń: Fortis 3 HE1245 lub Grandis XE1236v2, lecz moja wiedza na temat chłodzeń zamyka się na dobraniu wymiarów. Co polecacie? Bo 70 stopni, jak teraz gdy piszę tego posta, a chodzi mi jedynie jakiś stream + klient gry, to trochę zbyt wiele, a nie chcę tracić hajsu i czasu na wydanie wyroku od typeczków z serwisu.

 

Drugie pytanie, to np. czy nie zamieinć moich 3 wiatraczków fabrycznych z obudowy, na coś wartościowszego, tudzież pojawia się pytanie, na jakie? Nie znam się, a opinii i tego rodzaju sprzętów jest po prostu zbyt wiele w internecie..

 

Z góry dzięki,

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli wejdzie Tobie do budy Grandis to bierz, wydajny Twin Tower w dobrej cenie.

Macho/Fortis 3 również się sprawdzą, ale pytanie brzmi czy będziesz go mocno kręcił?

Co do wentyli jeśli chciałbyś jakieś zamienniki to tania i niezła opcja to Gelid silent12.

Pytanie czy trzeba wymieniać fabryczne.

Link to post
Share on other sites

Jak już się zabiorę za kręcenie, to raczej nie dużo, na spokojnie.

 

Tak jak napisałem, ten procek z płytą główną, nic się nie robi na komputerze, a temperatuy zamiast takich jakie były kiedyś 30-35 to są nawet 60... dlatego pomyślałem o wymianie wiatraczków. Nie wiem co jest zrobione źle, wymieniona pasta, stockowe chlodzenie "klikło" więc wszystko powinno być w porządku, a jak napisałem nie jest. Także chyba kupię tego GRANDISA, tylko ten znaczek v2, który gdzieś tam zobaczyłem, to to samo co jest np. tutaj? https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-grandis-xe1236-spc099-643221/

Link to post
Share on other sites

Powiem szczerze, że nie przyglądałem się wersji v2 i nie znam różnic.

Jeśli mimo wszystko nie potrzebujesz takiego kloca masz jeszcze coolery scythe- mugen max albo Ashura.

Ich wyskość to bodajże 161mm, więc musisz sprawdzić czy wejdą do budy, ale oferują świetną wydajność.

Link to post
Share on other sites

Skoro nie masz zamiaru wyciskać siódmych potów z procka to Macho / Fortis 3, co ci się bardziej podoba.

 

Grandis jest głośniejszy, no ale twój wybór - i tak w przypadku 4790K ograniczeniem jest glut pod czapką więc nie ma sensu nic mocniejszego

Edytowane przez hafexo
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam spowrotem, kupiłem Fortisa, podłączyłem, na samym pulpicie po włączeniu komputerka temperaturki rzędu 30-33 stopni. Ale to co się działo jak sobie włączyłem Rainbow Six Siege, żeby potestować na free week'u na steamie..http://imgur.com/a/0mGoC . Wcześniej grałem w heroes 3 i jakiś klient tibii w tle, też temperatury ~60. Czytałem na angielskim forum intela, że ten mój procesor jest mocno spieprzony pod względem przegrzewania się. Tutaj link do tamtego tematu https://communities.intel.com/thread/54032. Spróbuję coś zrobić co ludziom trochę temperatury pozmniejszało z powyższego forum. Macie może drodzy użytkownicy jakieś pomysły co robić? Pisząc posta, 40 stopni, włączony tylko google chrome.

 

PS. Ziomeczki w serwisie, którym kazałem komputer przetestować czy temperatury są złe czy coś, stwierdzili, po 2 dniach, że wszystko jest w najlepszym porządku... teraz po zamontowaniu coolera i praktycznie żadnej zmianie, mam co do tego wątpliwości.

PSS. Nie skasowali nic $ :D

Edytowane przez TaifunTsunami
Link to post
Share on other sites

Pierwsza myśl to źle założony radiator na CPU ale przedtem miałeś w miarę przyzwoite temperatury.  Mam ten sam procesor i w życiu nie miałem takich temperatur. Chyba, że coś nie tak z radiatorem. Druga, może wentylator za późno wchodzi na wyższe obroty? Nie ustawiałeś w UEFI jakiś krzywych wentylatora? A tak swoją drogą jaki Ty masz  zasilacz ? 

Link to post
Share on other sites

Ogólnie to wina gluta pod IHS i obawiam się że bez skalpowania procka niewiele ci się uda zrobić. Ja na swoim (płyta msi z97 gaming 7 a więc praktycznie taka sama jak u ciebie) przed skalpowaniem miałem w stresie (prime95) temperatury dochodzące do 95 stopni na stockowych zegarach. Po oskalpowaniu i nałożeniu pod IHS pasty gelida temperatury w prime spadły do ok. 75 stopni i to po podniesieniu taktowania na stałe do 4.6. To na chłodzeniu http://sklep.hard-pc.pl/p8034,chlodzenie-raijintek-tisis-core.html + noiseblocker eloop 120mm na 1000 obr/min.

 

Edit: zobacz jakie masz różnice temperatur pomiędzy poszczególnymi rdzeniami. W idle to jakieś 4-5 stopni a w stresie 10. Przy prawidłowo założonym chłodzeniu temperatura w idle (pulpit bez uruchomionych programów w tle) nie powinna przekraczać 40 stopni.

Edytowane przez mseredin
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem też coś nie tak z montażem, może za dużo/za mało pasty pod chłodzeniem?

według screena który podałeś vcore wynosi 1,16V, trzeba by trafić uszkodzony procek by przy takim napięciu osiągnąć 100 stopni

 

p.s podkręcasz na auto czy ręcznie wszystko ustawiasz ?

Edytowane przez mr-auto
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem sobie formaciksa, fotka po włączeniu pc'ta i nic nie robieniu oprócz wrzucenia fotki na imgura. Zjem obiad, rozmontuję chłodzenie i sprawdzę pastę, choć wydaje mi się w porządku, ew. zrobię fotkę jak nałożę, to zweryfikujecie. @mr-auto, tylko w tym programie Extreme Tuning Utility ustawiałem jakieś polecane parametry z forum intela.

http://i.imgur.com/ryKgdkt.png


Powiem tak, jestem idiotą, debilem, spierdolem i innymi najgorszymi określeniami na człowieka z brakami w mózgu. Miałem na tej podstawce od chłodzenia nieodklejoną folię. Zdjąłem ją, po czym 20 min nie mogłem uwierzyć, co moja mama urodziła. Dołożyłem trochę pasty, która została na folii :D .Robię test w Extreme Tuning Utility od intela, które trwa 5 min, 100% użycia procka, max temp? 63 stopni. w OCCT bodajże 58-60. Chcecie to usuńcie ten temat, a jak nie to zostawcie, jako przestrogę dla ludzi, którzy myslą, że potrafią prawidłowo przykręcić parę śrubek i pastę nałożyć

Edytowane przez TaifunTsunami
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

nie martw się, jakoś ponad rok temu ktoś tu się skarżył podobnie na 100°C w idle na niepodkręconym xeon-ie, po pytaniu czy na pewno ma na CPU jakikolwiek radiator ( bo większość xeon-ów była sprzedawana bez ), już się nie odezwał. 

Ale te folie zwykle są specjalnie czerwonawe, lub czerwony napis, aby usunąć przed użyciem, aby było je widać i tylko ślepy by taką przeoczył. 

ps. gdybyś kupił grandisa, to nie byłoby problemu, bo on takiej folii nie ma :D 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...