Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dawno temu pomogliście mi złożyć zestaw komputerowy, który był prezentem urodzinowym. Budżet był niewielki i części musiały być nowe (teraz nie muszą), więc wyszło, co wyszło, minęły 2 lata i komp zdecydowanie nie wystarcza, a że kolejne urodziny się zbliżają, to spoko byłoby zainwestować w jakiś upgrade.

 

  • Zastosowanie komputera: gry. obecnie głównie starsze i mniej wymagające, ale cel jest taki, żeby to zmienić.
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: ~800zł
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer? teraz zaraz
  • Których części potrzebujesz?: nie wiem, czy lepiej zainwestować w sam procesor i resztę zostawić na później (przynajmniej w procesorowe rzeczy będzie się dało grać przyzwoicie), czy może procesor + grafika (+ ram ewentualnie)
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? nie
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? 900p
  • Specjalne wymagania: -
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera?

obecnie zestaw prezentuje się następująco:

G3220 + stockowy cooler

AsRock H81M

R7 260X

4GB 1600MHz CL9 HyperX Black

Corsair VS 450W

Win 10.

  • Własna propozycja zestawu:

jak wyżej, zastanawiam się nad kilkoma opcjami:

 

1. zamiana procka na i5 (ok. 550zł) + 4B ramu - to by pozwoliło odpalić nowsze gry na minimum i grać w miarę komfortowo, ale nie wiem kiedy i czy w ogóle grafika będzie wymieniana, a bez wymiany grafiki procek się będzie nudził w większości przypadków.

 

2. wymiana procka na i3 (mam i3-4130 w stanowisku, które jest w budowie od jakiegoś czasu, docelowo komputer do internetu dla mojego dziadka, nie potrzebuję tam takiego procesora, po prostu udało mi się go okazyjnie kupić, więc mogę go podmienić na najtańszego Celerona, czyli koszt to jakieś 120zł, albo 0 jeżeli uda mi się odzyskać części po upgrade, ale nie wiem, jak to będzie) + 4 GB ramu + jakaś grafika za ~600zł (używka, może nawet R9 380 albo gtx960 w tej cenie udałoby się wyrwać) - to mi się wydaje najbardziej optymalne, ale ta i3 już teraz niedomaga w nowszych grach, więc znów wypadałoby ją przewidzieć do upgrade'u za jakiś czas.

 

3. Grafika za wszystko. Za te 800zł idzie dorwać gtx 970 - ale znów, procek będzie strasznym bottleneckiem w większości przypadków, no i ramu też trochę mało.

 

Muszę iść na jakiś kompromis, ale nie wiem, w którą stronę.

Link to post
Share on other sites

Też mi się wydaje, że ram to raczej mus, kupiłam na alle kość 4GB, która teoretycznie powinna być identyczna z tą, co jest, za 70zł. Popatrzę później jak się sprawy mają z używanymi grafikami, ale jak teraz patrzę na olx, to o ile wyższe modele pospadały z cen po premierze nowej generacji, to 960/380 stoją, jak stały, co jest dziwne, bo gtx 960 4GB chodzi za ok. 750-800zł, a za 850 idzie kupić gtx970.

Link to post
Share on other sites

ale jak teraz patrzę na olx, to o ile wyższe modele pospadały z cen po premierze nowej generacji, to 960/380 stoją, jak stały, co jest dziwne, bo gtx 960 4GB chodzi za ok. 750-800zł, a za 850 idzie kupić gtx970.

Modele z niższej półki pokroju GTX 960 nie mają jeszcze godnego następce tak jak gtx 970 / 80. 

 Dlatego też ceny stoją w miejscu. 

Link to post
Share on other sites

Modele z niższej półki pokroju GTX 960 nie mają jeszcze godnego następce tak jak gtx 970 / 80. 

 Dlatego też ceny stoją w miejscu. 

No, zawyżone ceny RX 480 zdecydowanie nie pomagają (poważnie, prawie 1,4k za kartę, która w USA się sprzedaje po 200 dolców?)

Może premiera 1060 coś tu zmieni, mam czas do 20 lipca, poczekam jeszcze parę dni, może się coś wyklaruje po drodze.

Link to post
Share on other sites

Za 550 idzie dostać używkę i5-4570 a allegro. I taka była moja pierwsza myśl. I jakbym budowała dla siebie, to bym tak zrobiła, ALE problem polega na tym, że chłopak sam sobie nie zafunduje upgrade'u na pewno (bo dopiero kończy 18 lat, uczy się i nie pracuje, jego rodzina nie należy do najbogatszych - żeby nie użyć mocniejszego słowa, a moje zasoby finansowe na rozdawanie znajomym podzespołów komputerowych są mocno ograniczone i nie chciałabym robić z tego zasady. A nawet jeżeli uda mu się coś odłożyć, to potrwa to miesiącami. I równie dobrze może zbierać na nowego procka.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli mówimy o takim i tak jednorazowym upgradzie tego zestawu to jak najbardziej opcja nr 2. Poszukaj może jakiejś używki gtx 950  z okolicy dajmy na to: http://olx.pl/oferta/karta-graficzna-msi-geforce-950gtx-gaming-2gb-ddr5-CID99-IDfHYCP.html#ecdd849197 .

Do tego jeszcze 4 GB RAMu i wspomniana wyżej i3-ka i będzie to najlepsze rozwiązanie na wykorzystanie budżetu. Jest jeszcze opcja żeby zająć się na własną rękę opchnięciem tego co ma (CPU + GPU - to i3 dać tylko na czas sprzedaży pentiuma) i pomyśleć jeszcze można nad zakupem jakiegoś i5: http://olx.pl/oferta/procesor-intel-core-i5-4460-chlodzenie-box-CID99-IDggE1d.html#1cb45699d9

Link to post
Share on other sites

Nie wiem, jak będzie z odzyskiwaniem starych części. Z późniejszymi upgrade'ami problem jest też taki, że nie jestem na miejscu, mieszkamy jakieś 400km od siebie i jestem na miejscu parę razy do roku, więc jakiekolwiek kombinacje z podmiankami są mocno utrudnione (bo chłopak sam tego nie zrobi, nie ma takiej opcji). Dlatego chcę, żeby jak najbardziej zmaksymalizować wydajność kompa "na teraz" w danym budżecie.

 

A swoją drogą, to to jest lepsza opcja na i5: http://allegro.pl/procesor-intel-core-i5-4570-3-2-ghz-i6292821200.html

 

Znalazłam gtx960 (wersję 2GB) w mojej okolicy za 599zł, może mi się uda coś znegocjować jeszcze. Ale z drugiej strony, poczekałabym jeszcze, spokojnie mogę to ogarnąć w przyszłym tygodniu, a może coś się ruszy z cenami jak będzie wiadomo coś więcej o 1060/ceny RX 480 trochę spadną (wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak będzie).

 

Przynajmniej miałam na tyle zdrowego rozsądku, żeby nie władować do tego kompa jakiegoś nonejmowego zasilacza.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

 

 

A swoją drogą, to to jest lepsza opcja na i5: http://allegro.pl/pr...6292821200.html

Szukałem po prostu czegoś na olx z okolicy.

 

 

 

Znalazłam gtx960 (wersję 2GB) w mojej okolicy za 599zł, może mi się uda coś znegocjować jeszcze. Ale z drugiej strony, poczekałabym jeszcze, spokojnie mogę to ogarnąć w przyszłym tygodniu, a może coś się ruszy z cenami jak będzie wiadomo coś więcej o 1060/ceny RX 480 trochę spadną (wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak będzie).

Najmocniej to cena poleci w okresie miesiąca przed premierą RX 470 / GTX 1050. 

Link to post
Share on other sites

Najmocniej to cena poleci w okresie miesiąca przed premierą RX 470 / GTX 1050. 

O ile rx 470 pewnie dropnie dość niedługo, o tyle przypuszczam, że na 1050 trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. I znów pewnie jak już będą, to cena będzie dwukrotnie zawyżona na starcie.

Link to post
Share on other sites

No nic, ceny raczej nie wzrosną, poczekam do przyszłego tygodnia. Na razie kupiłam ram i wyłuskałam tę i3. Znalazłam też cooler, który wizualnie wygląda, jakby pasował pod 1150 (to jest chyba ten: http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-air-cooler/hyper-tx3-evo/ ale nie dam sobie ręki uciąć, a nie ma oznaczeń)

Link to post
Share on other sites

Pasuje, nawet ma ząbki oznaczone 1155/1150, tylko ja jestem ślepa i nie zauważyłam.


A, no i zapomniałam napisać wcześniej: wolałabym jednak iść w 960 niz w 950, bo różnica między R7 260x a 950 nie jest fenomenalnie wielka i dużej różnicy nie zrobi. Nawet kosztem dołożenia jakichś funduszy (ale wygląda na to, że nie będzie trzeba).

Link to post
Share on other sites

950 da się podkręcić do prawie poziomu stockowe 960

 

Tak ale 960 też się podkręca :) Nie zapomnij o tym. Dla mnie to porównanie bez sensu. Tak jak mówienie, ze po co gtx 980 ti jak 980 podkręci się do stockowego gtx 980 ti.... Tylko, że gtx 980 ti też się podkręca. 

 

A co do tematu. Lepiej idz albo w gtx 970 używkę albo w gtx 960 4 gb. Nie bierz tylko wersji 2 gb ponieważ to jest już za mało.

Link to post
Share on other sites

 

 

A co do tematu. Lepiej idz albo w gtx 970 używkę albo w gtx 960 4 gb. Nie bierz tylko wersji 2 gb ponieważ to jest już za mało.

Obudź się to nie taki budżet żeby myśleć o 970-tce. Poza tym do grania na low/medium 2 GB wystarczy.  

Link to post
Share on other sites

No realistycznie to zostało z 700zł po zakupie ramu. 960 4gb jest do zrobienia raczej, być może R9 380 4gb, 970 - nie bardzo, chyba, że jakimś niesamowitym fartem.

 

No i nikt tu raczej nie będzie nic kręcił. Młody się nie zna do tego stopnia, że nie wyłapie żadnych nieniepokojących objawów, jeżeli takowe wystąpią, dopóki nie będzie za późno. A nie ma mnie (ani nikogo kto się zna) na miejscu, żeby to monitorować w miarę na bieżąco. 

Link to post
Share on other sites

380-tki nie polecam do takiego CPU - narzut sterownika go uśmierci.

Ale mówisz o tym Pentiumie, czy i3, czy o obu? Bo i3 juz postanowiona w sumie, głownie dlatego, że już ją mam. Wolałabym, żeby to była wyższa i3, ale ile niecodziennie się udaje dorwać i3 haswell za 150zł, więc nie będę narzekać.

Link to post
Share on other sites

Niech ktoś mi wytłumaczy o co chodzi z cenami używanych gtx 960. Serio, nową wersję 4GB można dostać za 800zł (referenta) lub 830zł (niereferencyjna wersja od EVGA), a ceny używek się wahają w okolicach 750-900zł. Ktoś tu nie dostał memo chyba.


Znalazłam też typa, który oferował zamianę gtx 960 2gb za PS4, jak się zapytałam, ile dopłaty, to stwierdził, ze JA MAM MU DOPŁACIĆ 100zł. Brakuje mi słów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...