Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

poszukuje używanego serwera NAS na dwa dyski twarde. Średnia prędkość jaka by mnie satysfakcjonowała to 30 Mb/s. W większości sytuacji będę go używał przez Wifi. Chciałbym obsługiwać go tez z poziomu smartfona/tabletu. 

 

Przeglądając ogłoszenia napotkałem się na poszczególne modele:

 

D-Link DNS 320 iomega ix2 Iomega ix2-200 Cloud

Wie ktoś może jaka jest różnica miedzy ix2 a ix200 poza funkcja chmury? Znalazłem tez wersje bez Cloud.

Jeżeli macie jakieś własne propozycje za czym powinienem się rozglądać to będę wdzięczny. 

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Co myślicie o kupnie Nettopa i przerobieniu go na Nasa? Znalazlem tego Asrocka w dośc niskiej cenie 

 

http://www.asrock.com/nettop/NVIDIA/ION%20330/index.pl.asp#Specifications

 

Istnieje w nim możliwość podłączenia drugiego dysku więc więcej mi nie trzeba. Pytanie tylko czy na takiej konfiguracji jestem w stanie osiągnąć wyższe transfery niż na jakimś nasie za około 200zł ? 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Najtaniej jak można NAS do domu wykonać, to sklecić ze starych części jakiegoś kompa, byle hulał a nie musi to być potwór, starczy jakieś 1GB ram, byle jakie dwa rdzenie, grafa byle terminal wyświetliła, postawić ubuntu_serwer albo debiana, zrobić softwareowy raid1 na katalog home, podpiąć jeden dysk na backup i ustawić regułę żeby nadpisywał co tydzień np, na ubuntu postawić sambe by mieć lokalizacje sieciową w domu i udostępnić katalog /home oraz zainstalować przykładowo proftpd aby zrobić FTP na zewnątrz, w routerze przekierować porty, ponadawać uprawnienia i reguły bezpieczeństwa i masz, koszt całości jeśli masz takiego gruchota w domu to tylko dyski twarde, bo linux darmowy i jakaś porządna karta sieciowa, koszt czasu jaki w to włożysz to jeśli ogarniasz linux to 40 minut, jeśli potrzebujesz porad jakich użyć poleceń i co konkretnie wykonać to z dwie godziny

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...