Skocz do zawartości

Zasilacz semi-modularny, przewody + zmiana na SFX.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez plejaz,

Recommended Posts

Witam, posiadam zasilacz semi-modularny CoolerMaster RS-700-ASAA-A1. 

Jest on wpakowany do obudowy CoolerMaster Elite 110 ze słabymi podzespołami, ale dla mnie wystarczającymi: i3-6100, GTX 750 TI 2GB OC, płyta MSI H110, 8GB DDR4 2133, 128GB SSD

Na początek chciałbym wymienić obecny przewód, który ma 4 wtyczki SATA do zasilania dysków itd. na taki który ma tylko 1, przez co zaoszczędzę miejsca w obudowie i wszystko będę mógł ładniej ułożyć. 

Czy taki przewód w ogóle istnieje, a może jest możliwość rozłożenia dedykowanego przewodu jaki był dostarczony do zasilacza, usunięcie wtyczek SATA i zostawienie tylko jednej ?

W przyszłości razem ze zmianą zasilacza będę chciał dołożyć chłodzenie wodne do procesora coś pokroju: Cooler Master (RL-S12V-24PK-R2) oraz obecny zasilacz chciałbym zmienić na SFX, z zastosowaniem ramki/adaptera ATX-SFX, wybór na razie padł na: Chieftec SFX-500GD-C 500W. 

 

Link to post
Share on other sites
Czy taki przewód w ogóle istnieje, a może jest możliwość rozłożenia dedykowanego przewodu jaki był dostarczony do zasilacza, usunięcie wtyczek SATA i zostawienie tylko jednej ?

 

Jeśli nie miałeś takiego przewodu w zestawie, to raczej go nie kupisz.

Możesz natomiast wypiąć piny z wtyczki, uciąć niepotrzebny kawałek kabla zaraz przy miejscu zaciśnięcia kabla na pinie i włożyć piny ponownie do wtyczki. W ten sposób będziesz miał przewód którego potrzebujesz. Ucięte fragmenty kabla będą wewnątrz wtyczki, więc ryzyko spięcia nie istnieje. Przy ponownym montażu pinów we wtyczce uważaj, żeby były wpięte w dobrej kolejności.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

uciąć niepotrzebny kawałek kabla
 Dokładnie tak zrobiłem w moim Cooler Master M520, bo w HTPC musiałem walczyć o każdą przestrzeń.

Zabieg brutalny, ale szybki, prosty i skuteczny.

Jeżeli w przyszłości będziesz potrzebował więcej wtyczek SATA (po ucięciu nadmiaru), to wykorzystasz molex'y. 

Link to post
Share on other sites
Nie bardzo rozumiem, wtyczka z zasilacza, która wychodzi z zasilacza zostaje bez zmian, wtyczki SATA x 4, wyciągam z nich piny i ucinam przy samym końcu zostawiając np. tylko ostatnią wtyczkę SATA ?

Obecnie przewód wygląda tak:

WTYCZKA Z ZASILACZA -- SATA -- SATA -- SATA -- SATA

podpięty mam tylko dysk SSD wykorzystując jedno zasilanie SATA.

Po modzie przewód będzie wyglądał:

WTYCZKA Z ZASILACZA --  --  --  -- SATA ?
Edytowane przez plejaz
Link to post
Share on other sites

A w przyszłości kiedy dokupię drugi dysk to będę mógł wykorzystać wolny slot w zasilaczu + "zarobić" końcówkę SATA która mi została ?

Mam jeszcze jedno pytanie, czy zasilacz w obudowie powinien być zamontowany tak jak na tym zdjęciu czy jak na tym zdjęciu ?

Wentylator zasilacza ma być zwrócony w stronę płyty głównej czy do góry obudowy, bo szczerze mówiąc zamontowałem tak jak na pierwszym zdjęciu i żadnych problemów nie mam.

Edytowane przez plejaz
Link to post
Share on other sites

Zależy od zasilacza. W przypadku pasywnych i półpasywnych najlepiej jest zamontować wentylatorem do góry, żeby ciepłe powietrze miało jak uciekać, kiedy wentylator nie pracuje. Np. u mnie wentylator wcale się nie załącza, a czasami potrafi się nagrzać. W przypadku tych z typowo aktywnym chłodzeniem lepiej jest dać wentylator na dół, żeby nie zbierał kurzu, kiedy komputer jest wyłączony.

Edytowane przez bimbrownik03
Link to post
Share on other sites

 

 

A w przyszłości kiedy dokupię drugi dysk to będę mógł wykorzystać wolny slot w zasilaczu + "zarobić" końcówkę SATA która mi została ?

 

Masz tylko jeden kabel na którym są SATA?

Wolne gniazdo w zasilaczu możesz wykorzystać, ale skąd weźmiesz wtyczkę do której "zarobisz" pozostałą część przewodu...

 

 

 

Mam jeszcze jedno pytanie, czy zasilacz w obudowie powinien być zamontowany tak jak na tym zdjęciu czy jak na tym zdjęciu ? Wentylator zasilacza ma być zwrócony w stronę płyty głównej czy do góry obudowy, bo szczerze mówiąc zamontowałem tak jak na pierwszym zdjęciu i żadnych problemów nie mam.

 

Kompletnie bez znaczenia. Zamontuj tak, jak Ci się bardziej podoba ;)

U mnie, jak jeszcze miałem budy z widocznym zasilaniem, to zazwyczaj był montowany wentylatorem do góry, Ładniej wyglądało.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Przeglądam forum i jestem pod wrażeniem wiedzy użytkowników w dziedzinie moddingu czy też tworzenia własnych wymyślnych konstrukcji, które wyglądają o niebo lepiej niż gotowe rozwiązania sprzedawane w sklepach.
Niedługo zaczynam remont w mieszkaniu i chciałbym w jakiś sposób wyeksponować komputer tworząc dla niego własnoręcznie wykonaną obudowę połączoną z szafką pod TV wisząca na ścianie. 
Mam kilka pytań, myślę że to podstawy, ale jakoś nie potrafię znaleźć odpowiedzi.
1. Płyta ma możliwość instalacji jednego dodatkowego wentylatora w jaki sposób umożliwić instalację dodatkowych 2 ?
2. Po czym poznać, że wentylator jest wciągający powietrze/wyciągający powietrze, jak najlepiej rozmieścić je we własnej obudowie ?
3. Jak wyprowadzić podłączenie frontowych złączy AUDIO HD Mikrofon/Słuchawki i złączy USB 3.1, czy jest sens to robić, a może zrobić to w taki sposób jak tutaj ?
4. Jak wyprowadzić przycisk włączania/restartu ?
5. Jak podłączyć diodę sygnalizującą włączenie komputera/pracę dysku ?
6. Jak wykonać mocowania dla karty graficznej (karta 2 slotowa) ?
7. Czy lepiej zrobić konstrukcję pionową czy poziomą ?
8. W jaki sposób zabezpieczyć wentylatory, żeby nie zbierał się na nich kurz - zastosować siatkę ?
9. Czy są jakieś sklepy, które sprzedają gotowe włączniki, diody sygnalizujące itp ?
W pierwszym temacie opisałem jakie posiadam podzespoły, nie są to prądożerne elementy z dużym TDP i raczej w przyszłości nie planuję zmieniać nic, zależy mi głównie na obudowie, żeby wykonać coś samemu.
 
 
 

10. Z czego w ogóle taką obudową zbudować ? Czy drewno nie będzie za bardzo się nagrzewać, a płyta pleksi elektryzować ?


Czy nikt nie jest w stanie pomóc w temacie ?

Edytowane przez plejaz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...