Skocz do zawartości

TridentX i Gigabyte Z97X Gaming 5 - brak CR 1T?


Recommended Posts

Cześć wszystkim!
Będę się streszczał.

Płyta główna: Gigabyte Z97X Gaming 5
Pamięci: 2x8GB G.Skill TridentX 2400 MHz CL10

 

Problem: Nie potrafię ustawić CR=1T na tych pamięciach i płycie głównej.

 

Ta sytuacja jest dość dziwna, bo nie jest wkurzająca, ale poprostu mnie ciekawi, a nie mogę znaleźć nic na ten temat na necie - czyżby nikogo to nie obchodziło?

Wg screenów z CPU-Z te pamięci mają dwa profile XMP, które różnią się tylko CR=1T lub CR=2T.
U mnie natomiast pracują tylko i wyłącznie na CR=2T, nawet jeśli w BIOSie ustawię "Enhanced Performance" w opcjach pamięci Ram.
Obojętnie czy ustawię w BIOSie:
- XMP Profile1
czy
- XMP Profile2
Czy ustawię w BIOSie:
- Enhanced Performance
- Normal
- Enhanced Stability
...nie robi to żadnej różnicy na CR, cały czas jest CR=2T. Obleciałem cały BIOS wzdłuż i wszerz, tak w trybie HD jak i Classic, i nie widzę nigdzie opcji ustawienia Command Rate dla pamięci.

Jest to dość dziwne, bo na moim starym kompie na budżetowej płycie głównej za 200 zł nawet miałem taką opcję... a tutaj proszę, brak.

Widziałem jednego gościa na innym forum, który ma identyczną płytę główną co ja i miał w sygnaturce CR=1T, niestety nie odpisuje mi na PW, więc nie mam pojęcia jak to ustawił.

Screeny:
http://orig12.deviantart.net/cf4f/f/2016/139/e/a/20160518_03_by_reznor666-da31lvr.png

 

Jeśli nikt mi nie pomoże to chyba aż napiszę do producenta pamięci żeby się jakoś poradzić, o co tutaj kaman.

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

Tak. Dokładnie XMP Profile 1 i XMP Profile 2 do wyboru (albo "brak").
Ręcznie próbowałem ustawiać (znaczy się bez XMP), ale za każdym razem jak wychodzilem z BIOSu i zapisywalem ustawienia, to komp próbował się uruchamiać 3-krotnie, i za nastepną próbą stwierdził, że trzeba zresetować ustawienia do domyślnych, bo widocznie "coś nie pykło" w tym co ustawiłem.
Może ktoś poratuje jakimś poradnikiem Gigabajtowo-biosowo-ramowym? Bo mnie ten BIOS na tej płycie przeraża jeśli chodzi o ustawianie czegokolwiek. Mam wrażenie że robi co chce, i wogóle mnie nie słucha. Kompletnie się nie znam na tym, od czego zacząć nawet ręczne podkręcanie pamięci, żeby po zapisaniu ustawień komputer się uruchomił. ;)

Link to post
Share on other sites

Chyba żyję z 1T.
Napisałem do jednego gościa z tą samą płytą i pamięciami, odpisał że też ustawiał manualnie na 1T.
Poczytałem trochę na stronie G.Skill, okazało się, że standardowo ich pamięci działają w 2T. Więc widocznie tak już musi być.
Jeśli chce się mieć 1T to tylko manual.
Cóż, poczytałem trochę o pamięciach, wyłączyłem XMP, wpisałem manualnie 4 pierwsze timingi wg zaleceń producenta dla tych pamięci (10-12-12-31), ustawiłem mnożnik na 24x, voltage na Auto, CR na 1T.
Jak narazie działa:
http://orig00.deviantart.net/2838/f/2016/140/a/2/20160519_01_by_reznor666-da35s1l.png

Próbowałem też trochę więcej - ale niestety jeśli próbuję zmienić cokolwiek z tych wartości 10-12-12-31 choć o jedną cyferkę niżej, albo podnieść mnożnik powyżej 24x to zaraz wszystko się sypie. Zaliczyłem też nawet przez to restore systemu, bo nie dał się uruchomić (czarny ekran i kursor myszy na miejsce ekranu logowania, a repair twierdził że wszystko ok). Na szczescie po restore do ostatniego punktu działa...

Link to post
Share on other sites

 

 

Ręcznie próbowałem ustawiać (znaczy się bez XMP), ale za każdym razem jak wychodzilem z BIOSu i zapisywalem ustawienia, to komp próbował się uruchamiać 3-krotnie, i za nastepną próbą stwierdził, że trzeba zresetować ustawienia do domyślnych, bo widocznie "coś nie pykło" w tym co ustawiłem.
 

To kłamałeś, czy co ? 

Bo tu mi mówisz że ustawiałeś a nie działało, a teraz że też ustawiałeś a zadziałało. 
co zrobiłeś źle za 1 razem ? 
Link to post
Share on other sites

To było przed tym, jak poczytałem trochę o pamięciach, żeby wiedzieć jak to wszystko poustawiać. Za pierwszym razem widocznie coś źle zrobiłem, i nie mam pojęcia co - może zamiast ustawić wszystkie 4 timingi ustawiłem tylko CL.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...