Skocz do zawartości

Problem z HD5870 Gigabyte SOC


Recommended Posts

Witam.Kupilem okolo 3-4 miesiecy temu karte graficzna HD5870 SOC.Wszystko jest pieknie, ladnie.Czasami pojawiaja mi sie artefakty w grach.Kilka razy zdarzylo sie w mafii II, a teraz 1 raz w CoD Black Ops.Troche mnie to nie pokoi dlatego do Was pisze.Stalem sobie w miejscu i patrzylem w niebo kiedy gra sie zaciela i cala bron zrobila sie biala bez zadnych detali, poprostu biala.No dobra juz to przecwiczylem dlatego nacisnalem alt+ctrl+delete wyszedl do windowsa zamknalem okienko i wrocilem do gry, a gra wrocila do normy.W mafii tez tak bylo, wiec wiem co w takich sytuacjach zrobic.Nie wiem co dolega karcie, nie byla podkrecana nic nie bylo grzebane.W obudowie mam okolo 47 C, ale czasami dochodzi do 50 C.W czasie wystapienia artefaktu mialem 48.Czy nie jest to wina zbyt wysokiej temperatury?.Jutro pogram z otwarta obudowa z dwoch stron, ale nie powinno to nic dac, bo zdaza sie to bardzo rzadko.Mam jeszcze jeden problem, ktroy wystepuje juz czesciej.Gdy gram w multi bo w singlu to nie gra potrafi w jakims momencie sie zaciac na wieki.Wtedy wylaczam ja tradycyjnymi sposobami.Na poczatku tak nie bylo, dopiero później sie to stalo po wprowadzeniu juz wszystkich patch'ów.Oto moj sprzet:

-Intel Core i5 760

-HD5870 Gigabyte SOC

-ASUS P7P55D

-4 GB ramu 1600 Mhz Cl 8 Corsair

-650 W Corsair

 

Bardzo dziekuje za odpowiedz.POZDRAWIAM ^^

Link to post
Share on other sites

Ok.

O to mi chodziło, poważnie aż tyle? :) , karta generuje błędy, więc następne kroki będą takie:podepnij kartę pod dwie linie zasilacza, czyli jedną wtyczkę z jednej lini, drugą z drugiej, następnie odinstaluj sterownik karty graficznej, potem wyczyść pozostałości drive cleanerem, w razie potrzeby usuń katalog ATI ręcznie z dysku C, zainstaluj najnowszy sterownik manualnie tj: zaznacz sterownik ekranu i menedżera instalacji reszty nie instaluj, po wszystkim zapuść ponownie test i napisz czy błędy wystąpiły ponownie.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

A co, jeśli ma tylko jedną linię zasilającą +12V jak ja w swoim Corsair TX650W?

Bo w poście nr 1 napisał, że ma takiego Korsarza własnie

 

Oto moj sprzet:

-Intel Core i5 760

-HD5870 Gigabyte SOC

-ASUS P7P55D

-4 GB ramu 1600 Mhz Cl 8 Corsair

-650 W Corsair

Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz tam jedną linie 12v to zastosuj przejściówkę z innej gałęzi, zrób to co napisałem, karta powinna działać prawidłowo a tak nie jest, co nie znaczy że to wina karty oczywiście, sprawdź i napisz jaki wynik.

Link to post
Share on other sites

Chyba sam dokrylem w czym jets problem testujac tym programem.Temperatura procka jak jestem w menu gry osiagnela 82 C!!!.Nie gralem, nic nie robilem tylko siedzialem w menu.Karta miala 64 C, z otwarta obudowa.Wydaje mi sie ze troche za duze temperatury sa podzespolow.Kiedy skonczylem test procka pisalo, ze temperatura procesora jest za wysoka!.Cos jest nie tak z chodzeniem....Testu karty graficznej nie moge dokonczyc, gdyz po 15 min wylacza sie sterownik pulpitu, wlacza sie po 2 sek i tak kilka razy, az wkoncu komp sie sam zrestartuje...:)

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Rozumiem.

 

Kiedy ostatni raz czyściłeś wnętrze komputera oraz podzespoły z kurzu?

Jaką masz nałożoną pastę termo-przewodzącą na CPU i GPU?

Do ilu podkręciłeś i jakie masz chłodzenie procesora?

Jaką masz dokładnie obudowę, ile, gdzie i jakie zamontowane wentylatory?

Czy kable poukładane?

 

A najlepiej daj na forum jakieś zdjęcia wnętrza komputera (ze 3-4).

Link to post
Share on other sites

1.Nie czyscilem wogole wogole, bo mam go nawet nie pol roku.

2.Co do pasty to nie wiem, bo sklep mi zakladal.

3.Chlodzenie boxowe i nic nie podkrecalem.No moze troszke...,ale to z programika ASUSA, ktory juz byl na plycie glownej, bo tam jest kilka profili.Super eco, eco, performance i turbo.Na super eco i eco program odejmuje pare Mhz od procka, na performance zostawia tak jak jest, a na turbo podwyzsza o 5 Mhz do taktowania, moge sobie ustawic na ile chce.Na chyba 12 jest blue screen wiec trzeba by bylo napiecie podwyzszyc.Jest orginalnie, tak jak ustawil producent.

4.Obudowa to iBox Lynx 703LD.Wentylator jest 1 w tylnej czesci obudowy, ustawiony na najwieksze obroty.Kable wisza, ale wszystkie sa spiete sciagaczem.

Zdjęcia:

1.http://img402.imageshack.us/i/p1070342h.jpg/

2.http://img402.imageshack.us/i/p1070342h.jpg/

3.http://img703.imageshack.us/i/p1070344.jpg/

4.http://img832.imageshack.us/i/p1070345.jpg/

5.http://img705.imageshack.us/i/p1070346e.jpg/

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Wszystko już wiem. Masz za wysokie temperatury wewnątrz obudowy spowodowane kilkoma czynnikami.

 

1) Koniecznie wyczyść wnętrze z kurzu. To, że kilka miesięcy tylko ją masz to nie oznacza, że warstwa kurzu na podzespołach oraz wewnątrz radiatorów nie blokuje odprowadzania ciepła. Wnętrze wyczyścisz z pomocą: sprężonego powietrza, pędzelka oraz odkurzacza.

2) Koniecznie wymień termopastę na procesorze oraz zainwestuj w lepsze chłodzenie. Mieć taki fajny i wydajny procesor z boxowym chłodzeniem to aż grzech.

Pastę proponuję: Zalman ZM-STG2; chłodzenie SilentiumPC Fortis HE1225 (uzyj tej pasty od Zalmana zamiast dołączonej do tego chłodzenia).

3) Możesz też wymienić termopastę na procesorze graficznym. Uzyj tego Zalmana ZM-STG2

4) Najprostsze rozwiązanie - wymontuj tylni wentylator 80mm a w jego miejsce daj wydajny 120mm. Musi on wyciągać powietrze na zewnątrz obudowy. Podobny 120mm zamontuj z przodu, jednak on ma wiać do środka obudowy.

Proponuję: Enermax UCTB12 który jest cichy i wydajny. Alternatywą sa Fander Selekta oraz SilentiumPC Sigma EVO.

5) Kable fajnie spięte ale i tak blokują przepływ powietrza. Najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana obudowy na większą. Proponuję Ci tu Cooler Master CM 690 (RC-690-KKN1-GP) lub jeszcze lepiej Cooler Master Dominator II 692 Advaned (RC-692-KKN2).

 

 

Dodatkowo proponuję Ci przeinstalowanie systemu oraz sterowników.

 

 

 

 

http://www.ibox.pl/index.php?option=com ... view&id=70

Link to post
Share on other sites

Przed zakupem lepiej sprawdź kartę na nowych sterownikach, otwartej obudowie bo może się okazać że nie trafiłeś :D

Rzadko kiedy najbardziej oczywiste i proste rozwiązania okazują się być skuteczne, jedno co radzę ci sprawdzić to ram golmemem tak na wszelki wypadek.

Dodatkowo jeśli masz możliwość sprawdz na swoim sprzęcie kartę o podobnym poborze mocy, ważna rzecz zainstaluj tyko sterownik ekranu bez całej reszty syfu :)

Pozdrawiam

Co do temp przy testach tym programem to normalne że dochodzi do 80-82 stopni więc to jeszcze nic nie znaczy.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem.Dosyc duzo kurzu mam, przedchwila zauwazylem.Jutro, a wlasciwie juz dzis wyczyszcze go.Jezeli nie pomoze to oddam do sklepu i niech sobie radza.Dobra, ale sam program pisal, ze temperatura tego procka jest za goraca, to tez nic nie znaczy?.@Igorius a nie moge wzaisc jakiegos tanszego chlodzenia?

Link to post
Share on other sites

W gpu-occt? miałeś taki komunikat?

Jaki tryb testu włączyłeś? Wygląda mi na to że cpu-occt albo linpack, typowy komunikat gdy cpu się przegrzewa. Co do procesora graficznego 82stopnie to normalne zjawisko przy tym teście, jeżeli kręciłeś proc na boxie to przestaw na fabryczne i wtedy sprawdź czy problemy będą nadal występować, jeśli chcesz zmieniać chłodzenie to nie wybieraj taniego będzie słabo wydajne poczytaj recenzje i testy. Co do czyszczenia pc im częściej tym lepiej, ja robię to co 2 tygodnie kurzu nie znajdziesz ;)

Link to post
Share on other sites

Boże dlaczego nikt mnie nie słucha... Wejdź na strone gigabyte i ściągnij najnowszy bios do swojej karty i go zaktualizuj. Następnie weź driver sweeper i wywal stery od amd ew. jak masz pozostałości jakieś po nv. następnie zainstaluj najnowsze sterowniki dostępne z whql.

Ściągnij msi afterburner ( ustaw sobie obroty wentylka na takie jakie uważasz za słuszne - ważne żeby były dobrze dopasowane ) Ja mam ciszę przy bezczynności gpu a gdy gram jest do 40% turbinka rozbujana gdyż mam referenta 5870. Co do artefaktów pojawiają się one przy niedowoltowaniu GPU więc w msi afterburner bujni napięcia delikatnie w górę ale nie ruszaj już częstotliwości pamięci i GPU. ( to naprawia nowy bios )

 

Dodatkowo te 100 MHz na rdzeniu to dość dużo moja maksymalnie wyciąga 1GHz na rdzeniu ale po sowitym dovoltowaniu (1,350V) jeśli napięcie masz standardowe to się nie dziw że są artefakty... ok pozdrawiam

Mam nadzieje że pomogłem i szczęśliwego nowego roku.

Rafał

 

By The Way ten pan również ma rację Igorius

 

Jak chesz to wyślę Tobie ze 2 - 3 wentylki zalmana co byś miał przewiew w budzie, możesz zapłacić tylko za przesyłkę i piwo ;)

Link to post
Share on other sites

Nic nie pisze w swoich postach że podkręcał grafikę ablo nie widzę, co do biosu masz rację zawsze warto spróbować jak są takie problemy.

Programy do podkręcania dodawane do płyt to nieporozumienie, zazwyczaj zawsze powodują problemy i zawieszanie się.

Link to post
Share on other sites

Panowie, my sie chyba nie rozumiemy.Do jakiego procesora graficznego!?, CPU mial taka temperature i to jeszcze z otwarta obudowa z droch stron i rozszczelnionym oknem.GPU sie nie przegrzewa, wszystko jets OK.To juz calkowicie sie nie rozumiemy.To nie jest program do podkrecania!!!!!!!!!!.To jest program, w ktorym zarzadzam profilami komputera (super eco, eco, performance, turbo).Na turbo program dodaje do CPU jakies 5 MHz, to rzeczywiscie kosmos i zaznaczam jeszcze raz ze to nie jest program do podkrecnia!.Temperatury kart sa w porzadku bo nie przerkacza nawet 65 C, ale procek to sie zagrzewa.Niie bede wgrywal biosu itp. bo nie mam problemow z karta graficzna tylko z prockiem ;)

Link to post
Share on other sites

Jak brzmi tytuł?

Nie napisałeś cpu tylko procek więc większość sądzi że chodzi o procesor graficzny ;)

Programy dołączone do płyt to bzdura i pomyłka dobrze wiem że podnoszą delikatnie taktowanie, i przy tym system potrafi się zawieszać, więc najlepiej odinstaluj ten chłam jak zmienisz sobie chłodzenie to podkręć z poziomu biosu i tyle.

Co do grafy nie byłbym taki pewien na twoim miejscu.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Programy są dodawane w celach marketingowych, na mojej poprzedniej płycie Msi był niejaki dual core center z kilkoma profilami jak odpalałeś to gry się zawieszały, na Asusie też jest epu 6 engine, fora pełne na ten temat przy korzystaniu zawieszki, mnóstwo innych podobnych przykładów można przytaczać.

Ogólnie to bajer i tyle chcesz skutecznie podkręcić to tylko z biosu, co do karty sprawdź przy otwartej obudowie i na zmienionej paście termo, cpu nie powinien się smażyć.

Artefakty pojawiają się również przy nieprawidłowo działającej pamięci ram radzę sprawdzić, po prostu na spokojnie wykluczaj po kolei każdą możliwość tak najlepiej dojdziesz do przyczyny problemu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...