Skocz do zawartości

Phenom II X6 1090T - zmiana chłodzenia na AIO


Recommended Posts

Witam,

Proszę o poradę w temacie zmiany chłodzenia:

 

Obecna Konfiguracja:

 

Obudowa:AreoCool X-STRIKE ADVANCED RED

Leciwy procesor: PHENOM II 1090T 3.2/3.6T stabilne OC 4.0 przy VCC:1.45

Grafa: ASUS STRIX GTX 970 OC

Mobo: GIGABYTE GA-990XA-UD3 (rev.1) F13

Power: Chieftec CTG-750C 750W Bronze 85+

Chłodziwo: Scythe NINJA 3 http://www.morele.net/chłodzenie-cpu-scythe-ninja-3-scnj-3000-324668/

RAM: Corsair Vengeance Pro 2x 8GB 1600Mhz (więcej nie obsłuży proca bazowo 2400)

SSD: MX200 250GB

 

Z uwagi na kończący się rezerwuar obecnego zestawu (5 lat użytkowania:D) oczekiwanie na ZEN lub KabyLake w ostateczności SkyLake (jak nie wytrzymam ciśnienia:D) w zależności co  będzie lepiej rokowało na kolejne kilka lat użytkowania postanowiłem zmienić chłodziwo na jakieś bardziej wydajne, co aby wycisnąć ostanie poty z dziadziunia PHENOMA. Tandem Phenoma z z GTX 970 spisuje się w miarę pod warunkiem wykorzystywania wszystkich rdzeni jak np. w The Division, ale już np. Worlds of Tanks idzie tylko 1 rdzeń na 100% i grafa jest ograniczana stąd pomysł o wyciśnięciu ostatnich potów z CPU. Obecnie obudowa jest słabo wentylowana:

- nówka wichura areocoola 120mm z tyłu wyciąga (miałem na zapsie)

- górny wiatrak 140mm zdechnięty odłączony

- wpompowanie powietrza od przodu nic (jest możliwość zamontowania lecz muszę przemęczyć ułożenie wszystkich dysków)

CPU: z uwagi iż chłodziwo NINJA 3 jest jakie jest 140mm wentylator niestety dmucha na grafe bo inaczej nie da się go zamontować. Od góry za mało miejsca, od przodu przeszkadza RAM od tyłu bez sensu raczej.

 

Buda stoi w biurku z otwartym przodem i otwartym tyłem góra wolna przestrzeń około 25 cm boki słabo po 10 cm 

 

TEMPERATURY:

CPU przy max obciążeniu wszystkich korków na turbo 3.6Ghz ~62-70 Idle około 36 jak się rozbuja  (przy otoczeniu 23 C)

CPU OC - 4.0Ghz 1.45V 85C i rośnie więc nie wesoło.

GF - nie przekracza 70 C nawet po OC i dmuchaniu z procy ciepluchnym powietrzem więc tu OK.

 

 

Mając na uwadze niedługą zmianę platformy chciałbym jeszcze docisnąć CPU do granic możliwości (w zapasie drugi taki sam CPU jakby się okazało ze nie poleci mój ponad 4. )

Planowałem zmianę chłodzenia na powietrze NOCTUA NH-15S lecz dla zabawy spróbuję wodniaka.

 

PLAN:

1.Zakup AIO (podczepienie podwójnej lub potrójnej chodniczki z wichurami na górę)

2.Przerzucenie 140mm z NINJA na górę do wypompowania powietrza

3.dołożenie z przodu 120mm do wpompowania chłodnego

4.pozostawienie 120mm tylnego wiatraka do wypompowania

 

Nie wiem do końca czy do mojej obudowy da się tak naprawdę podczepić AIO?

http://www.aerocool.us/strikex/strikex_advance_black.html

1.Góra ma kratownicę 

2. Tył ma montaż na 120mm?

 

Panuje przeznaczyć skromne środki max 400 PLN z naciskiem na budżet 200-300PLN

Moje typy:

1.DEEPCOOL CAPTAIN 360 GAMER STORM 400PLN

http://allegro.pl/deepcool-captain-360-gamer-storm-chlodzenie-wodne-i5796611603.html

Nie mierzyłem jeszcze ale wygląda że to AIO miało by dobrą wydajność

2.DEEPCOOL MAELSTROM 240T 290 PLN

http://allegro.pl/chlodzenie-wodne-deepcool-maelstrom-240t-i6157219451.html

Coś mniejszego 

3.COOLER MASTER Seidon 120M 200PLN

http://allegro.pl/2-1-chlodzenie-wodne-cooler-master-seidon-120m-i6030641837.html

Lub maluch ewentualnie na tył jak się da zamontować i ma to sens?

 

 

I pytania:

1.czy pojedyncza chłodnica da radę pod OC w sensie czy będzie lepsza od obecnego chłodzenia?

2.czy w ogóle da się przy tej obudowie coś zamontować?

3.Z jakimi zestawami mieliście doświadczenia i co polecacie biorąc pod uwagę obecne wykorzystanie pod wysokie TPD AMD i  przyszłościowe INTEL (i5 6600k OC lub podobny/ZEN (daj boże))

 

Link to post
Share on other sites

Jeśli masz zamiar modernizować sprzęt to lepiej zacznij od obudowy. Dopiero wtedy AIO które będzie służyło nowej podstawce. Na chłodnicy 120mm to ani ciche ani wydajne. Jeśli chodzi o obudowy to za około 300 zł można kupić solidne konstrukcje.

-Nzxt Source 340

-PHANTEKS Enthoo Pro M

-Fractal Design Define S

Link to post
Share on other sites

 Z przodu koszy raczej nie wywalę za dużo dysków siedzi, góra nie ma zaczepów chyba że na trytytki podwieszę:D,

więc zostaje na próbę jakieś tanie AIO używka z chłodnica 120mm. Wiem że to demon ciszy i wydajności nie będzie ale może po usunięciu ninji 3 trochę więcej przestrzeni się zrobi i będzie chłodniej, przy okazji zmienię pastę (5 lat niewymieniana) i zrobiłbym porządek z  wiatrakami.

Co do budy chyba bym się skłaniał do czegoś pokroju mATX w przyszłości choć jeśli obecnie bym zmieniał to muszę mieć możliwość montażu ATX

-Nzxt Source 340 - brak zatok na dyski 3.5 popatrzę coś pokroju:  Nzxt H440 ale to wydatek 500PLN

-PHANTEKS Enthoo Pro M - nawet fajna bez bajerów 

-Fractal Design Define S - też fajna

 

Sam już nie wiem ....ehhh te wybory

Link to post
Share on other sites

Będę miał aoi swiftecha z 12 watową pompa nie jak w stoku 6 watów i wymienione przewody na przejrzyste chłodnica z zintegrowanym rezerwuarem zalane lynem w dowolnym kolorze

Pompa uciągnie jeszcze grafikę i druga chłodnice.

 

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Chłodnica 120 mm, pomyłka nie bierz tego pod żadnym pozorem.

Chłodnica 240 mm (czyli większość) to wydajność ledwo dorównująca topowym coolerom powietrznym, ale kosztem potwornego hałasu.

Chłodnica 280 mm to najlepszy wybór wydajnościowy (H110, Kraken X6x), ale są one piekielnie drogie i potrzeba kosztownej obudowy aby taki zestaw pasował bez jakichś domowych modyfikacji. Niestety hałas równie nieznośny.

 

Wymiana wentyli na wolniejsze ale w push-pull to kolejne koszta, dodatkowo pogrubi to całość i kompatybilność będzie już całkowicie ograniczona.

Edytowane przez Mst74
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

No to chyba się wstrzymam i kupie najpierw bude NZXT H440.Nastepnie opyle Gtx-a 970 puki czas i za chwile i5 6600k lub KebyLake choć chyba bedzie słaby to nie wiem czy jest sens czekać i dopiero chłodziwo albo kraken x6x lub powietrze noctua 15 lub dark pro

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przemyślałem temat i wybór padł na:

MSI GAMING M5 (obecnie  promo na XKOM za 500+) juz zakupiona:D

Buda zostaje co jest

Chłodzenie będzie powietrze Be Quiet! Dark Rock PRO 3 (BK019)

Ramiszcze: Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVKB)

Proca: zapewne i5 6600k

Dołożę 2 wiatraki 120mm Be Quiet! Pure Wings 2 (BL039) 1 z przodu 1 z tyłu i 140mm od góry

 

A w przyszłości zmienię na obudowę NZXT 440 i AIO jakiś KRAKEN X6x

 

Pozostaje tylko wybór pasty: obecny typ to MX2

Edytowane przez ziemian
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...