Skocz do zawartości

Western Digital Caviar Green 2TB (WD20EARS) - kilka pytań


Recommended Posts

Witam,

mam pytanie odnośnie dysku Western Digital Caviar Green 2TB model WD20EARS (http://www.wdc.com/global/products/specs/?driveID=773&language=16 link do specyfikacji). Planuję zakup tego modelu pod magazyn danych multimedialnych. Jednak spotkałem się z opinią iż zastosowana w tym modelu technologia oszczędzania energii powoduje standardowo parkowanie głowić po 8 sekundach braku aktywności. Zatem jeżeli system operacyjny dokonuje cyklicznych zapisów w krótkich odstępach czasu powyżej 8s dysk może ulec szybkiemu "zużyciu". Producent gwarantuje 300 000 cykli. Podobno dysk przy takich cyklicznych zapisach może w ciągu kilku dni dysk wypracować nawet kilka tysięcy cykli.

Czy ktoś miał podobny problem? Być może producent poprawił firmware w najnowszych dyskach i ten problem miały tylko początkowe modele produkcyjne? Jak wygląda sytuacja w Windows 7 pod względem cyklicznych zapisów?

Jeżeli ktoś posiada ten model to prosiłbym o odczyt s.m.a.r.t. load/unload cycles, podanie daty zakupu, gdzie i pod jakim systemem pracuje.

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Jednak jest coś nie tak z tym parkowaniem, masz 2389 cykli w ciągu niepełnego miesiąca. W przypadku kiedy dysk byłby uruchomiony około 10 godzin dziennie osiągnięcie progu 300 000 cykli będzie kwestią dość krótkiego czasu.

Znalazłem dość ciekawy artykuł na forach WD http://community.wdc.com/t5/Desktop/Green-Caviar-High-Load-Cycle-Cout-after-short-operation-time/td-p/15731. Użycie wdidle3 jest metodą nie autoryzowaną przez WD więc nie wiem czy jest to dobre rozwiązanie problemu.

Wychodzi na to, że za serię zieloną można podziękować^^. Czekam jeszcze na odpowiedz od sklepu będącego srebrnym partnerem WD bo mieli się skontaktować w tej sprawie z WD ale zobaczymy co z tego będzie. Nie sądzę, że WD wypuszcza modele GP od 500GB do 2TB ze zmienionymi ustawieniami ich "świetnej" technologii IntelliPark na wartość wyższa niż 8 sekund bo oficjalnie nie ustosunkowują się do tego problemu. Nawet w najnowszym modelu WD30EARS nie jest pewne czy ta wartość jest zmieniona bo póki co jeszcze nie wiele osób posiada ten model chociaż na postawie tego screena można twierdzić, że problem nie występuje

http://i54.tinypic.com/2aj6znl.png

Link to post
Share on other sites

SSC nie ma tutaj znaczenia ale możesz spróbować na włączonym SSC odczytać load cycle i po pół godziny sprawdzić ile zwiększyła się liczba parkowań, no i porównaj wynik z wyłączonym SSC. Ogólnie na forach spotykałem się z opinią, żeby nie włączać SSC więc masz okazję sprawdzić jak będzie wyglądać sytuacja;) Czasem rozwiązania pozbawione sensu rozwiązują problem;)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

To moze troche matematyki i logiki.

Rozumiem ze dysk parkuje przy braku aktywnosci przez okres dluzszy niz 8 sekund. zatem jak jest on krotszy to glowica nie parkuje i nic sie nie dzieje. Jezeli na dysku ma sie np filmy a nie system operacyjny i sie film odtwarza to czy przez np 10 godzin ogladania filmow glowica choc raz zaparkuje skoro ciagle cos czyta?

Ale zakladajac ze komp chodzi 12 godzin na dobe a system operacyjny uparcie robi tak by rowno co 9 sekund cos odczytywal. Wiec co 9 sekund nastepuje parkowanie i wznawianie. W ciagu 12 godzin bedzie to 4800 takich operacji. Zakladajac ze tak bedzie codziennie, a dysk wytrzymuje 300'000 to powinien pasc po 62 dniach... Tylko ze jak widac powyzej marocco po niecalym miesiacu, liczmy 3 tygodniach ma ledwie 2389 operacji. Przy jego uzytkowaniu dysk padnie za ponad 6 i pol roku. Moze sie to wydawac malo albo duzo, ja osobiscie nie sadze bym trzymal kompa z wszystkimi podzespolami przez tak dlugi okres czasu :P

Link to post
Share on other sites

Widzisz, wszystko jest kwestią ile czasu używamy tego dysku. Zauważ, użytkownik marocco ma 2389 cykli, zatem zakładając parkowanie dysku dokładnie po 8 sekundach i dodając do tego 1 sekundę na ponowny rozruch mamy 2389*9s=21501sekund co daje w zaokrągleniu 360minut czyli 6 godzin. Nie sądzę, że marocco używał dysku tylko 6 godzin w ciągu 3 tygodni bo zapewne parkowanie nie następowało co 8 sekund nie mniej jednak zauważ, że spora część użytkowników będzie korzystać z dysku dość często więc wyobraź sobie sytuację posypania się dysku po trochę ponad 3 latach (przypominam, że gwarancja producenta na dysk to 3 lata) i co wtedy? Można powiedzieć trudno, kupię nowy dysk ale nie każdy będzie zadowolony z takiego obrotu sytuacji. Dodatkowym minusem jest to, że te dyski nie wytrzymują 300k cykli (tak wynika nawet z informacji na oficjalnym forum WD) więc istnieje uzasadnione niebezpieczeństwo posypania się dysku po dość krótkim czasie użytkowania.

Pozostaje jeszcze kwestia jak cenne są dla właściciela tego dysku dane? Chyba nie zbyt wielu użytkowników będzie napychać dysk danymi nie mając pewności czy dysk jutro się nie posypie. Po 3 latach po zakończeniu okresu gwarancyjnego co robić z takim "niepewnym" dyskiem? Wrzucać na niego mało ważne dane i zakupić nowy?

Prawda jest taka, że kupując obojętnie jaki podzespół warto zakupić go bez ukrytych wad, więc skoro problem parkowania jest bardzo popularny sądzę, że lepiej zakupić inny dysk.

Osobiście zakupiłem nowy dysk Seagate 2TB SATAIII 64MB ST2000DL003. W ten piątek odbieram go w sklepie więc ewentualnie dla zainteresowanym mogę dać znać jak się sprawuje;) Dodatkowo jest to SATA 3 czyli rozwiązanie przyszłościowe a koszt tego dysku jest identyczny jak WD20EARS a on jest na SATA 2 (przynajmniej na obecną chwilę cena jest identyczna, być może będzie spadać lub iść w górę gdyż ten dysk dopiero co się ukazał w sprzedaży). Pewnie znajdzie się grupa osób, które będą narzekać na Seagate po wypuszczeniu przez nich tzn "czarnej serii" jednak ja od zawsze kupowałem dyski tej firmy i nie miałem z nimi problemu (nawet posiadałem 2 dyski z czarnej serii i po dokonaniu aktualizacji firmware do tej pory jest wszystko ok).

BTW, dla posiadaczy WD GP - czas parkowania można zmienić za pomocą programu WDIDLE3 (który jest dostępny na stronach WD) jednak jest to metoda nie autoryzowana przez WD, gdyż ten program przeznaczony jest dla innych modeli dysków np. z serii RE a WD ostrzega na stronie, że tego programu można używać wyłącznie ze wskazanymi modelami dysków.

Link to post
Share on other sites

z praktyki, mam najstarsze chyba 3letnie albo nawet starsze, komp chodzi niemal cały czas,

najnowsze coś około 2 lat tez chodzą w tunerach sat co najmniej kilka razy dziennie sią włączają bo u mnie tunery to też robią jako dyski sieciowe.

 

nie wiem nic o trwałości producenta ale puki co wszystko hula ;)

 

jakieś 10 lat temu to był faktycznie dylemat bo się dyski sypały a teraz jak nie kopiesz w obudowę albo sub nie gra przy obudowie to dysk będzie pracował i pracował.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...