Skocz do zawartości

i7 4790k czy i5 6600k do gier i nie tylko


Recommended Posts

Witam. Tak jak w temacie, zastanawiam się nad wymianą procesora na jakiś mocniejszy(obecnie i5 4460). Komputer wykorzystuję nie tylko do gier ale również do dużych obliczeń numerycznych w Matlabie i innych programach temu podobnych. Który z tych procesorów lepiej sobie poradzi z takimi zadaniami? Tak czy siak bym musiał wymienić płytę główną bo obecnie siedzi MSI H-81M P33, więc liczę się z kosztami. 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

kapi11223 nie do końca masz rację że mocniejszy ten i7,jeśli CPU pod gry,to lepiej i5 6600k,przynajmniej ja bym taki wybrał.

Nowsza konstrukcja,pamięci już DDR4 ogólnie platforma bardziej na przyszłość.

 

A tu takie małe porównanie procesorów w GTA 5

1-Procesory bez OC http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i56600k_skylake_mocne_cztery_rdzenie?page=0,20

2-Procesory po OC http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i56600k_skylake_mocne_cztery_rdzenie?page=0,39

 

ps. z wyników,o ile są faktyczne,to na stocku ten i7=i5 6600k,a po OC to już widać że wyprzedza tego i7.

Link to post
Share on other sites

Mam i7-4790K też go wykorzystuję do wszystkiego czyli gry / obliczenia / wielozadaniowość ~spełnia swoją rolę, jest fabrycznie podkręcony do fajnego poziomu 4.0GHz, przez to ma nie wielki zapas mocy

 

MSI H-81M P33 - płyta budżetowa będzie miała ciężkie chwile z tym procesorem, dla przykładu testowałem ten procesor na średniej płycie Z97-G43, sekcja zasilania mimo radiatorów była naprawde gorąca, pod obciązeniem nie dało się utrzymać palca na radiatorach, ogólnie odradzam i7 do tanich płyt, dozbieraj troche kaski i kup porządnie np. Z170 + i7-6700K + RAM 3200MHz

Link to post
Share on other sites

Tak jak napisałem, płytę główną będę wymieniać pod proca. Wasyl1976 nie tylko gry wchodzą w grę, można powiedzieć, że wykorzystanie 50/50(gry/obliczenia). i7 na skylake będzie nieco za drogie dla mnie. Celuje w używki, wymiana na jakąś z97 z dobrą sekcją zasilania+16 lub 32 GB ramu. Chyba,że potanieją skylake'i to sprawa będzie jednoznaczna.

Link to post
Share on other sites

Jestem w trakcie podjęcia podobnej decyzji co ty. Mam i5 4460 i chce zmienić na coś do kręcenia. Czytając i oglądając testy zdecyduje się na i7 4690K. Głównie z powodów:

 

1) Nie muszę wymieniać ramu.

2) Wydajność nie dużo gorsza od i7 6600K.

3) Sprawdzona platforma - inni powiedzą, że stara, ale dla mnie to plus bo wszystko co już mogło się wydarzyć jest gdzieś opisane.

4) Dostępność używanych procesorów lub dobrych ofert na nowe. (ostatnio widziałem na allegro w warszawie nowe z rachunkiem za 1359zł niestety wszystkie już sprzedane).

5) Jak czytam to większość na ten moment nie przesiada się ani z i7 2600K ani I7 3770K, tak wiec myślę, że i7 4690K tez starczy spokojnie na minimum jeszcze 4-5 lat jeżeli nie dłużej. Jeżeli oczywiście nie będzie dużego skoku technologicznego.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy to istotne,ale następna premiera procesorów Intela tzn. np.Kaby Lake będzie na platformę 1151

Tak więc mi się wydaje,że bardziej przyszłościowy jest s.1151 niż 1150.

Nie twierdzę że CPU i7 4xxx jest zły,bo jest bdb,ale już nic nowszego na tą platformę nie wyjdzie.

Link to post
Share on other sites

Do czasu aż i7 4790k nie będzie wydalać będzie pewnie mnóstwo innych podstawek i nowszych procesorów, a sam nie zmieniam często platformy. Choć możesz mieć rację. Jeszcze trochę czasu mam na zastanowienie się, może uda się i7 z serii skylake ogarnąć, zobaczymy. Na razie biorę pod uwagę te dwa procesory, które wymieniłem w tytule.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy to istotne,ale następna premiera procesorów Intela tzn. np.Kaby Lake będzie na platformę 1151

Tak więc mi się wydaje,że bardziej przyszłościowy jest s.1151 niż 1150.

Nie twierdzę że CPU i7 4xxx jest zły,bo jest bdb,ale już nic nowszego na tą platformę nie wyjdzie.

Wszyscy gadają o tej podstawce, że taka przyszłościowa... a co jeśli intel wyda nowy chipset specjalnie dla tych procesorów?

 

 

 

Czytając i oglądając testy zdecyduje się na i7 4690K.

Nie ma takiego procesora, i5 4690K lub i7 4790K

 

 

 

ja bym wybrał i7 4790k według mnie ciut mocniejszy 4.00ghz 8 wątkowy jest i5 6600k 4 i ma 3.5 ghz

Jeśli ktoś się decyduje na zakup wersji K to myślisz że obchodzą go stockowe zegary ?

 

 

 

kapi11223 nie do końca masz rację że mocniejszy ten i7,jeśli CPU pod gry,to lepiej i5 6600k,przynajmniej ja bym taki wybrał.

Jest dużo mocniejszy dzięki HT, niestety gry zazwyczaj tego nie używają dlatego nowsza platforma (skylake) jest bardziej przyjazna do gier i w takich testach wypada lepiej

 

 

 

ogólnie odradzam i7 do tanich płyt

Ja odradzam jakikolwiek procek z wyższej półki do tanich płyt, zwłaszcza wersje K

 

Dodam pseudo porównanie

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-4790K-vs-Intel-Core-i5-6600K/2384vs3503

Edytowane przez mr-auto
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Nie chce się bawić w dokupowanie. Interesuje mnie porównanie wydajności w grach i obliczeniach. W grach wiem, że nieco lepiej nowa i5 się sprawuje lecz nie wiem jak w przypadku dużych obliczeń się sprawuje.

Jakich obliczeniach?

 

Wszystko zależy...

 

 

Według testów na i7 ma gorszy wynik na pojedynczym rdzeniu, za to lepszy przy użyciu wszystkich rdzeni

W typowych kalkulacjach jest niemal na równi z i5 ale jeśli używana jest funkcja HT i5 zdecydowanie przegrywa

W grach gdzie zazwyczaj używane są 1 lub dwa rdzenia i5 wyjdzie na prowadzenie, w grach które są dobrze zoptymalizowane i potrafią wykorzystywać wielordzeniowość procesora, i7 będzie górą

 

Nie da się ostatecznie powiedzieć co lepsze.

 

Zazwyczaj powtarza się:

Jak chcesz komputer do gier to bier i5 bo i7 nie da ci dużo więcej tylko wydasz niepotrzebnie kasę

Jak chcesz komputer do zastosowań profesjonalnych, rendering, 3d, obróbka video bierz i7 bo większość profesjonalnych programów potrafi wykorzystać jego moc

 

http://www.benchmark.pl/ranking/porownanie/intel-core-i5-6600k-vs-intel-core-i7-4790k

tu np. w Cinebech widać różnicę obliczeń

 

I masa innych testów pod hasłem

http://bfy.tw/5Xvl

Link to post
Share on other sites

Obliczenia w Matlabie, używanie CAD'a, modelowanie itp. Sprawdzić "pierkowe cyferki" w google też potrafię. Bardziej mnie interesuje czy ktoś sprawdzał te procesory w zastosowaniach innych niż tylko gry. Znalazłem pewien test na purepc gdzie i7 wychodzi znacznie na prowadzenie i chyba zostanę przy i7 4790k. No chyba, że będą jakieś obniżki na nową generację procesorów i mobo.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...