Skocz do zawartości

Wyliczanie wyników w Excel


Recommended Posts

Gram w gry liczbowe i chciałbym prowadzić statystykę odnośnie najczęściej trafianych cyfr. Wpisałem do diagramu dni oraz obok każdego dnia wylosowane cyfry i chciałbym sprawdzić najczęściej trafiane liczby spośród zaznaczonych kolumn z całego arkusza tylko nie bardzo wiem jak to zrobić.

Edytowane przez bl00keRs
Link to post
Share on other sites

W a1, a2, a3, a4 wpisujesz odpowiednio 1, 2, 2, 3. A w a5 w pasku funkcji   =WYST.NAJCZĘŚCIEJ(A1:A4). Jak wyskoczy "2" to działa. 

 

A tak poza tym nie mam excela. Jadę z głowy :)

Edytowane przez MiK86
Link to post
Share on other sites

Skoro masz dwie kolumny, to zapewne w pierwszej (czyli A) masz datę, a w drugiej (czyli B) masz masz wyniki

To przykładowo możesz zrobić cobie taką funkcję:

=WYST.NAJCZĘŚCIEJ.WART(B1:B1000)

 

Jesli masz więcej wartości niż 1000, to zmień wartość. ale zapewne ci wystarczy, bo to 3 lata codziennej statystyki. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki, działa jak opisujecie ale pokazuje mi tylko jedną cyfrę, tą która występuje najczęściej spośród wszystkich wybranych kolumn i wierszy a ja bym chciał diagram statystykę do wszystkich wybranych, aby pokazywała ile razy dana cyfra występuje.

Link to post
Share on other sites

wcześniej zapytałes o jedną liczbę i to było dobre, a jak chcesz sprawdzić o częstotliwość, to tabela przestawna jest dobrym rozwiązaniem.

zaznaczasz w arkuszy kalkulacyjnym dane, przechodzisz na zakładkę wstawianie, tam pierwsze po lewej jest tabla przestawna, wybierasz to i dajesz ok. powstanie nowy arkusz z danymi, po prawej stronie w menu wybiesz liczby i na dole wybierz opcje zliczania.

 

jak coś to wrzuc link z przykładowymi danymi to pomożemy.

 

Tylko jak dojdą nowe liczby, będziesz musiał zmienić zakres danych do tabeli przestawnej.

Edytowane przez tomektg
Link to post
Share on other sites

ja bym zrobił przy pomocy tabeli przestawnej :)

Etykiety wierszy to kolumna z liczbami, a w wartościach licznik z kolumny liczb :)

 

Podaj maila na pw to Ci podeślę moje rozwiązanie :)

Wolałbym nie wysyłać żadnych gotowych plików na mejla i dostać gotowca tylko nauczyć się samemu.

 

 

wcześniej zapytałes o jedną liczbę i to było dobre, a jak chcesz sprawdzić o częstotliwość, to tabela przestawna jest dobrym rozwiązaniem.

zaznaczasz w arkuszy kalkulacyjnym dane, przechodzisz na zakładkę wstawianie, tam pierwsze po lewej jest tabla przestawna, wybierasz to i dajesz ok. powstanie nowy arkusz z danymi, po prawej stronie w menu wybiesz liczby i na dole wybierz opcje zliczania.

 

jak coś to wrzuc link z przykładowymi danymi to pomożemy.

 

Tylko jak dojdą nowe liczby, będziesz musiał zmienić zakres danych do tabeli przestawnej.

 

Zrobiłem tak jak napisałeś ale po prawej stronie w menu nie ma wszystkich liczb, które zaznaczyłem z arkuszu docelowego gdzie mam te wyniki, a gdy wybieram dajmy na to 09 to w tabeli pojawia się "Suma z 09" i 222 pod spodem i nie wiem jak mam to rozumieć. Wolałbym żeby pokazywało diagram słupkowy posortowany od największej trafności danej cyfry do najmniejszej z tekstem pod spodem odnośnie jakiej cyfry akurat ten słupek się tyczy. Im więcej cyfr było jednakowych tym słupek większy.

 

https://drive.google.com/open?id=0B5IyVwgnZA4pRlhSRHE2Tk4zVkE

Tutaj jest zrzut ekranu z Excela i jak wyglądają dane na miesiąc marzec które były zaznaczone.

Poniżej jest zaś zrzut jak to wygląda po zaznaczeniu pól B1-U31 i stworzeniu tabeli przestawnej.

https://drive.google.com/open?id=0B5IyVwgnZA4pZWNPS0REc1lEUzg

 

Arkusze podzielone mam na miesiące i chciałbym prowadzić miesięczną statystykę co do najczęściej trafianych cyfr także zliczane będzie jednorazowo i podsumowywane raz na miesiąc także dochodzić nic nie będzie.

Link to post
Share on other sites

Wysłałem Tobie plik na maila z nowym rozwiązaniem Twojego problemu. Mam nadzieję, że to rozwiązanie będzie łatwiejsze w zrozumieniu niż tabela przestawna... Oczywiście rozwiązań pewnie jest wiele :)

 

W pliku masz zrobione arkusze z nazwami miesięcy, gdzie wpisujesz liczby na każdy dzień. W arkuszu razem utworzyłem listę z miesiącami (kolumna A), natomiast w wierszu 1 są liczby jakie mogą wystąpić, w Twoim przypadku są to liczby od 1 do 70 :)

Formuła licz.jeżeli zlicza ile wystąpiła każda z liczb w danym miesiącu. Wystarczy tylko uzupełniać miesiące, a w arkuszu o nazwie razem będziesz miał podsumowanie każdego miesiąca oraz częstotliwość wystąpienia każdej liczby :)

 

W razie pytań wal na PW :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...