Skocz do zawartości

Czasem wyskakujący błąd "Reboot and select proper boot device..." przy uruchamianiu.


Go to solution Solved by zero-cool,

Recommended Posts

Witam,

Ostatnio czyściłem swój komputer z kurzu. Wszystko było ładnie, podłączyłem A, B, C itd., Windows się włączył, Skype, Chrome, jakieś gry - wszystko bez zarzutu. Aż tu nagle, wszystko staje. Nic nie mogę zrobić, nic nie odpowiada. Jedynym ratunkiem był przycisk resetu na obudowie. Nacisnąłem go i komputer funkcjonował ponownie jak należy. Do czasu, historia się powtórzyła. Uznałem, że to może być moja wina, bo okoliczności były w obydwu przypadkach podobne (rozpakowywanie pewnego pliku .zip). Jednak za drugim razem Wind nie chciał już się tak łatwo włączyć. Pokazał mi tylko"

"reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key"

O kurde, myślę sobie, kiedyś coś takiego miałem? Może... Nie pamiętam. Zresetuję jeszcze raz. Niestety komunikat znowu wyskoczył, ja znowu zresetowałem, kolejny błąd, kolejny reset, ale już wszedłem w BIOSa. Kiedy już tam wszedłem odkryłem, że ni gruszki, ni pietruszki, nie rozumiem, co jest tam napisane. Zielony jestem w tych sprawach. W takim razie musiałem nacisnąć "save & exit" i czekać na cud. Cóż, zdarzył się. Windows odpalił.

Niestety po jakieś godzinie - lub dwóch - znowu wszystko stanęło, znowu zresetowałem, błąd i dalej wszystko wyglądało kropka w kropkę tak jak wcześniej.

 

Jak szukałem w Internecie, to ludzie mieli z tym stały problem, u mnie to pojawia się i znika. Co powinienem zrobić? Podkreślam, jeszcze raz, że żaden ze mnie informatyk.

 

Pozdrawiam i liczę na pomocną dłoń!

 

Sprzęt:

Dysk z Windowsem (Windows 10) - Ocz-vertex 3 mi ata device

Płyta główna - GIGABYTE H61MA-D2V

Procesor - Intel Core i5 2500

Grafika - GTX 650Ti 1GB

8GB RAM

Nie wiem, co może być tu przydatne. Chętnie uzupełnię te informacje.

 

 

EDIT. Właśnie zauważyłem inną nieprawidłowość. Gdy wyłączam komputer, on nadal działa - buczy i świeci, choć monitor zachowuje się jakby PC był całkowicie wyłączony. Windows ma wszystkie aktualizacje. Wcześniej też tak było, od czasu do czasu, ale teraz stało się tak trzy razy pod rząd.

EDIT.2. Być może to nie ma związku. Właśnie wyłączyłem komputer pomyślnie. 

Edytowane przez Leevakk
Link to post
Share on other sites

Docisnąłem kabelki do dysku, płyty głównej. Jeśli były jakieś nieszczelności, to minimalne. Windows włączył się tym razem poprawnie, przed chwilą zrobiłem skany, oto efekt:

Kilka hostingów, jakby któryś nie działał:

http://i.imgur.com/PzWITtG.png

http://s10.ifotos.pl/img/Dyskpng_swqaerq.png

http://iv.pl/images/23443703822180460283.png


Zaznaczam, że błąd nie został rozwiązany. Błąd nadal wyskakuje co jakiś czas. Przed chwilą nawet widziałem bluescreen. :/

Edytowane przez Leevakk
Link to post
Share on other sites

Kable wyglądały w porządku. Jeśli problem będzie się dłużej powtarzał, wymienię je.

Mam jeszcze dwa inne dyski. Ten służył głownie do trzymania Windowsa oraz niektórych gier (ponoć lepiej działają na dysku z systemem). Sterowniki? Tak, może być w tym problem. Ostatnio, jak próbowałem je zaktualizować, zaatakowała mnie armia przycisków, a pod każdym inny plik. Z szybkiego rozeznania odkryłem tylko, że każdy aktualizował co innego, lecz nie wiedziałem, czego ja z tego potrzebuję, to sobie darowałem. Jak mówiłem, nie jestem dobry w tych sprawach.

Mógłbyś może podesłać odpowiednie linki? Byłbym bardzo wdzięczny. 

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

I

Odświeżę temat, bo dziś sprawdziłem dysk innymi programami (tak, nadal zachowuje się bardzo dziwnie i często zawiesza komputer na czas bliżej nieokreślony), albowiem HDtune (wersją darmową z 2008, nie jak wcześniej trialem "pro") oraz HWMonitorem i CrystalDiscInfo.

Ostatni powiedział, że dysk jest "dobry", ale nie mógł odczytać temperatury. Pozostałe dwa programy wskazały, UWAGA, 128 (!!!) stopni Celsjusza. Czy to jakiś błąd? Wynosiło tyle zaraz po rozruchu.

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Temperaturą dysku bym się nie przejmował, ponieważ vertex nie posiada czujnika temperatury. Pozostaje spróbować jak wspomniano wcześniej zaktualizować firmware dysku oraz sprawdzić jego połączenia. Można sprawdzić czy zaniki nie są związane bezpośrednio z systemem win10 poprzez testowanie z live linuxa ( ubuntu / mint )

 

Sam update może być problematyczny bo OCZ ( teraz toshiba ) zwinął się z supportem.

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites

Przejrzałem komputer od środka najdokładniej jak tylko się dało. Odłączyłem wszystko, co mogłem od dysku. Oczyściłem z kurzu każde wejście, przejście i wyjście. Następnie podłączyłem to na nowo, odpaliłem PC i stał się cud – wszystko działa jak należy. Musiała zawinić jakaś minimalna wada, której nie zauważyłem wcześniej. :)

Dziękuję wszystkim za pomoc!

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...