Skocz do zawartości

GTX 970 vs GTX 780TI


Recommended Posts

Witam forumowiczów,

 

Składam nowego PC i zastanawiam się nad wyborem karty. W pierwszej kolejności wpadł mi w oko GTX 970 od MSI (bo jest mniejszy i cichszy niż ten od Gigabyte), natomiast ciekawostką jest dla mnie GTX 780TI.

Według informacji na naszym serwisie, GTX 970 jest wyżej w rankingu, ale samo zestawienie tych kart jest dla mnie nie jasne: http://www.benchmark.pl/ranking/porownanie/geforce-gtx-780-ti-vs-gigabyte-geforce-gtx-970-g1-gaming

 

Otóż wg benchmarków 970 wygrywa, natomiast we wszystkich testowanych grach w zestawieniu 780TI ma zawsze więcej FPS (czasami nawet o 10 więcej).

 

Dlatego tutaj moje pytanie. Jak to jest w praktyce? Która gra jest lepsza w grach? 

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Nawet nie ma co porównywać  sprawa jest oczywista z tych dwóch kart  gtx 970 jest wydajniejszy  w każdej nowszej grze  dodatkowo  za gtxem 970 przemawia duży potencjał oc  , radził bym ci się jeszcze zastanowić  nad r9 390  , w nowych grach  spisuję się rewelacyjnie 

Link to post
Share on other sites

Obecnie dzięki sterownikom i sposobowi optymalizowania gier GTX970 wysuwa się na prowadzenie.

 

Zastanów się ile chcesz wydać - grunt to nie przepłacić (nowe karty wyjdą w ciągu pół roku). Z tego też powodu używane 780Ti w okolicy 1000zł wciąż jest sensownym wyborem ;)

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

 

 

Obecnie dzięki sterownikom i sposobowi optymalizowania gier GTX970 wysuwa się na prowadzenie.

Tak się luźno zastanawiam:

skoro niby serię 7xx tak szybko olali przy optymalizacji sterowników (w zasadzie zaraz po premierze maxwelli) i aktualnie 780Ti jest porównywalny z 970ką, to jak to będzie wyglądało po premierze nowych kart lada moment. Jeśli oleją optymalizację pod również maxwelle, to 780Ti znów się wysunie na prowadzenie. Pozostaje tylko kwestia mniejszej ilości vramu.

Link to post
Share on other sites

Mam ten sam dylemat, tyle tylko że ja już mam od roku GTX 780 Ti od Gigabyte i rewelacja cały czas, ale chciałbym sobie teraz zmienić właśnie na 970 tą - http://www.gigabyte.pl/products/page/vga/gv-n970xtreme-4gd/, bo jest to nowość wcale nie droga i jest mocniejsza od poprzednich 970. Moje pytanko tylko to czy mając 970 dostanę oprócz rzecz jasna większej prędkości jakieś nowe efekty graficzne w grach? 

Link to post
Share on other sites

Tak się luźno zastanawiam:

 

W tym momencie mógłbym strzelić typowe "nie mam kryształowej kuli", ale nie byłbym sobą.

 

 

 

GTX580 vs GTX660 (na przestrzeni kilku lat):

2012 http://www.anandtech.com/bench/Product/660?vs=517

2015 http://www.anandtech.com/bench/product/1444?vs=1597

 

Różnica architektur między 500/600 jest większa niż 700/900, jednak kilka rzeczy można zauważyć.  Konkretne tytułyfaworyzują niektóre cechy (mordor lubi 2GB na 660, gta coś w 580), lecz stosunek wydajności obu kart jest mniej więcej zachowany na przestrzeni czasu (po latach od premiery).

 

Sterowniki a stare gpu (na przestrzeni kilku lat):

 

Na pozór karta nie jest aktywnie wspierana, ale zyskuje na wydajności w nowych grach dzięki sterownikom ;)

 

Moja konkluzja: Nowa karta po jakimś czasie od premiery osiąga właściwą wydajność i tak już jej zostaje. Po paskalu i volcie omawiane tutaj modele odejdą w cień, ale podejrzewam, że wciąż będą sobie radzić porównywalnie. 

 

 

 

 

 

 

Mam ten sam dylemat, tyle tylko że ja już mam od roku GTX 780 Ti od Gigabyte i rewelacja cały czas, ale chciałbym sobie teraz zmienić właśnie na 970

 

 

Taka wymiana akurat brzmi kompletnie bez sensu. w dodatku podany model jest stosunkowo drogi (a wydajność taka sama jak każde 970 z odpowiednią mocą). Kręć 780Ti na ile pozwoli i zakupu dokonaj po premierze paskal/polaris. 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka że GTX780Ti jest lepszy od GTX970, ma więcej jednostek cienujących, itd.

 

ale NVIDIA specjalnie nie optymalizuje sterowników dla tych Keplerów, aby napędzać sprzedaż GTX 970, dlatego w grach 970 lepiej wypada, tutaj porównanie:

 

 

http://zapodaj.net/images/618fccc53266a.png

 

 

Link to post
Share on other sites
Prawda jest taka że GTX780Ti jest lepszy od GTX970, ma więcej jednostek cienujących, itd.

 

 

Radeon 290 ma ich jeszcze więcej i jakoś tego nie pokazuje. Maxwell wzgledem keplera oferuje sporo lepszą wydajność teselacji dzięki nowszemu PM3.0, ponadto odciążenie pamięci (zasługa kompresji kolorów),  sporo większe cache, wiele innych usprawnień, a podany pixel fillrate w twoim skrinie jest dwukrotnie zaniżony (970 ma teoretyczne wartości na poziomie 70GP/s+).

 

Nie możesz zestawiać różnych architektur na podstawie takich liczb, bo gubisz więcej informacji niż przedstawiasz i nastawiasz się na pośmiewisko.

  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

Radeon 290 ma ich jeszcze więcej i jakoś tego nie pokazuje. Maxwell wzgledem keplera oferuje sporo lepszą wydajność teselacji dzięki nowszemu PM3.0, ponadto odciążenie pamięci (zasługa kompresji kolorów),  sporo większe cache, wiele innych usprawnień, a podany pixel fillrate w twoim skrinie jest dwukrotnie zaniżony (970 ma teoretyczne wartości na poziomie 70GP/s+).

 

Nie możesz zestawiać różnych architektur na podstawie takich liczb, bo gubisz więcej informacji niż przedstawiasz i nastawiasz się na pośmiewisko.

 

Jakoś gtx 970 jest wyraźnie wolniejszy od radeona r9 290/390 spójrz na testy z tego roku.

Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka że GTX780Ti jest lepszy od GTX970, ma więcej jednostek cienujących, itd.

 

Parę dni temu stałem właśnie przed wyborem jednej z tych dwóch kart.

 

Patrząc na testy 1,5 roku wstecz to 780Ti była lepsza, obecnie tak nie jest i to GTX 970 jest praktycznie w każdej grze wydajniejszy, a porównywanie jej do R9 290 uważam za zwykła ignorancję :)

 

http://pclab.pl/art60000.html

 

Co do smutków o braku optymalizacji, witaj we współczesnym świecie, bo chyba liczy się tutaj wydajność w grach, a nie zaawansowanie konstrukcji, która jak widać nie przekłada się na wydajność?  :)

Edytowane przez FeX
Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.

 

Czy korzysta ktoś z GTX 970 od MSI? Jakie są wasze opinie na temat tej karty?

Jeżeli masz gtx780ti to kup sobie drugiego i podkręć nawet w 4K nie masz problemu ja mam i wiem co mówie nie warto zmieniać na 970 jeśli teraz masz jednego gtx780ti zbieraj na 980ti bądź dokup drugiego gtx780ti. Jeśli nie masz żadnej z tych kart to kup 970.

Ja uważam, że 2 gtx780ti dadzą sobie radę jeszcze spokojnie do nowej generacji kart nie warto przepłacać bo w SLI w 4K sprawdzałem często mam 45-55 klatek np w Battefield 4 czy 45 klatek w Far Cry4. Więc w sumie nie jest źle.

Ale jeśli nie masz, żadnej z tych kart to oczywiście technologicznie lepsza będzie 970. Inaczej dokup drugą do gtx780ti i będziesz miał 2 które są wydajniejsze niż jedna gtx980ti nawet po podkręceniu sam w swoich gtx780ti każą podkręciłem o 350 na pamięciach i o 80 na Core Clock.

 

A normalnie polecam gtx970 bo zegar w zegar wypada lepiej choć są wersje gtx780ti które podkręcają się świetnie i w testach wypadają troszkę lepiej.

 

Tutaj masz kilka testów porównaj sobie

https://www.youtube.com/watch?v=ZakoJuArnfs

tutaj takie małe porównanie

 

http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GTX-970-vs-GeForce-GTX-780-Ti

 

A tutaj Wiedźmin 3 na 980, 970 i 780ti

czy np tutaj

 

 

lub tutaj według mnie też bardzo dobry

 

ale po Rosyjsku lecz dużo testów gier

 

 

I decyzja nalezy do ciebie. jeśli nie masz żadnej a ni gtx780ti ani 970 to polecam 970 jeśli masz gtx780ti to polecam drugą do SLI i podkręcić będziesz miał spokojnie karty które dają sobie radę w 4K bez problemu o Full HD nie wspominając gdzie w większości gier to i ponad 100 klatek będziesz miał.

Edytowane przez rafapietrzyk
Link to post
Share on other sites

Obecnie dzięki sterownikom i sposobowi optymalizowania gier GTX970 wysuwa się na prowadzenie.

 

Zastanów się ile chcesz wydać - grunt to nie przepłacić (nowe karty wyjdą w ciągu pół roku). Z tego też powodu używane 780Ti w okolicy 1000zł wciąż jest sensownym wyborem ;)

 taa 970 mozna juz za 1200 dorwac .. używane  a i za 1100 widziałem też 

Link to post
Share on other sites

Jakoś gtx 970 jest wyraźnie wolniejszy od radeona r9 290/390 spójrz na testy z tego roku.

Oświecę Cię, test z 3 marca tego roku

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/geforce_gtx_970_oc_vs_radeon_r9_390_oc_test_kart_graficznych

 

I cytat z podsumowania:

 

Summa summarum na ustawieniach bazowych faworytem jest Radeon R9 390, aczkolwiek gdy uwzględnimy pełny potencjał podkręcania, prowadzenie obejmuje GeForce GTX 970. Zieloni wygrywają wówczas praktycznie wszystkie konkurencje, chociaż różnice w wydajności bywają symboliczne, czego nie sposób powiedzieć o poborze mocy. Radeon R9 390 potrafi wciągnąć prawie 130W więcej od GeForce GTX 970, dlatego osoby nastawione na maksymalny overclocking, muszą posiadać odpowiedni zasilacz.

Trzeba również pamiętać, że Radeony do zaprezentowania pełni możliwości, potrzebują mocniejszego procesora, niż GeForce zadowalający się zdecydowanie słabszymi jednostkami.

Prawda jest taka że GTX780Ti jest lepszy od GTX970, ma więcej jednostek cienujących, itd.

 

ale NVIDIA specjalnie nie optymalizuje sterowników dla tych Keplerów, aby napędzać sprzedaż GTX 970, dlatego w grach 970 lepiej wypada, tutaj porównanie:

 

 

http://zapodaj.net/images/618fccc53266a.png

 

 

Jak już jesteś taki spec to może prócz pustych cyferek opiszesz jakie zmiany zaszły w samej architekturze ? 

Od siebie dodam, że te zmiany o których nie masz zielonego pojęcia miały większy wpływ na wydajność niż powiększanie ilości jednostek cieniujących czy TMU :>

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Oświecę Cię, test z 3 marca tego roku

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/geforce_gtx_970_oc_vs_radeon_r9_390_oc_test_kart_graficznych

 

I cytat z podsumowania:

Jak już jesteś taki spec to może prócz pustych cyferek opiszesz jakie zmiany zaszły w samej architekturze ? 

Od siebie dodam, że te zmiany o których nie masz zielonego pojęcia miały większy wpływ na wydajność niż powiększanie ilości jednostek cieniujących czy TMU :>

 

 

Powiem ci tak jak ktoś ma już gtx780ti to nie ma sensu wymieniać na 970 lepiej dołożyć do drugiej gtx780ti i iść w SLI wydajność będzie większa od jednej gtx980ti. I poczekać na nowe modele kart w tedy gtx980ti spadnie cenowo do przyzwoitej sumy i można kupić dwa.

Edytowane przez rafapietrzyk
Link to post
Share on other sites

Powiem ci tak jak ktoś ma już gtx780ti to nie ma sensu wymieniać na 970 lepiej dołożyć do drugiej gtx780ti i iść w SLI wydajność będzie większa od jednej gtx980ti. I poczekać na nowe modele kart w tedy gtx980ti spadnie cenowo do przyzwoitej sumy i można kupić dwa.

A ja powiem Ci tak. SLI z GTX780Ti 3GB to idiotyzm bo 3GB  pamięci vram jak na dzisiejsze standardy to zdecydowanie za mało

Link to post
Share on other sites

Od jednej 780ti do 980ti w SLI, świetna wizja, pasująca do tematu :D

 

 

Bo jak ma 780ti to po co się pchać teraz w 970? Jak nie ma 780ti to niech bierze 970. Ja mam te dwie karty w SLI i wiem co mówie spokojnie mogę grać w 4K może bez dużego AntyAliasing ale i gtx980ti nie pozwala w wielu grach w 4K na ustawienie na full AA tak że po co przepłacać. Poczekać jak stanieją kupi sie dwa gtx980ti i ma sie potwora na 2 lata.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...