Skocz do zawartości

Charakterystyka coolera: moc vs temperatura - widział ktoś?


Recommended Posts

Hej,

 

Wszelkie testy coolerów, jakie widziałem wyglądają tak, że bierze się procek (i7 albo Phenoma X6), paletę różnych coolerów i testuje po kolei idle i load, a potem robi OC i testuje idle i load. Efektem testu są słupki, w których część coolerów się ściga w czołówce o pojedyncze °C (czyli w granicach błędu pomiaru i metody), jest parę konstrukcji przeciętnych i jakieś zupełnie bezradne (na ogół BOX).

 

Zaintrygowało mnie, jak by wyglądał wykres nadwyżki temperatury proca względem otoczenia w zależności od pobieranej mocy na różnych współczesnych coolerach.

 

Klasyczne konstrukcje (żebrowany blok aluminium, ewentualnie wspomagany miedzią + wiatrak na wierzchu) zapewne zachowują się liniowo, bo w nich chodzi o przewodzenie ciepła w metalu i na styku metal-powietrze. To są procesy po prostu zależne od różnicy temperatur, więc w stanie ustalonym różnica między temperaturą proca a temperaturą powietrza na wlocie do wiatraka powinna być wprost proporcjonalna do mocy.

 

Ciekawi mnie natomiast jak to jest z coolerami uzbrojonymi w ciepłowody. W ciepłowodzie krąży sobie substancja przenosząca ciepło i zaangażowanych jest kilka procesów (odparowuje, skrapla się, przepływa). Zapewne wydolność ciepłowodu zależy od tego ile czynnika jest w fazie ciekłej a ile w gazowej. Gdy ciepłowód podgrzać za bardzo, to w środku nie będzie skraplania, obieg czynnika spowolni się i zostanie tylko przewodzenie ściankami, a więc dramatyczny spadek wydajności coolera. I tu mnie właśnie dręczy ciekawość:

* Jak to wygląda na wykresie?

* Czy jest dość ostro określona temperatura (a pośrednio moc), powyżej której ciepłowody "wyłączają się", czy przejście jest bardzo płynne?

* Jak się zachowują coolery o podobnej konstrukcji, ale różnej liczbie rurek?

* Czy ciepłowody różnych producentów różnią się mocno, czy tylko trochę?

 

Żeby zrobić taki pomiar porządnie, niestety raczej nie można się posłużyć procesorem, tylko trzeba by używać skalibrowanej grzałki. Może gdzieś już zrobiono taki test tylko ja jestem nie umniem znaleźć?

Link to post
Share on other sites

Żeby nie dopuścić do stagnacji w ciepłowodzie musi on być odpowiednio chłodzony w części gdzie następuje skroplenie freonu. Ważną rolę pełni tu porowate wypełnienie, ponieważ pary czynnika przemieszczają się znacznie szybciej niż skropliny, więc ciepło na jednym końcu musi być szybko odbierane inaczej urządzenie po chwili przestałoby działać. Wątpię żeby ktokolwiek zajmujący się komputerami robił takie badania. Chyba, że producent ale to zapewne jest owiane tajemnicą firmy :/

Link to post
Share on other sites

Pewnie mało kto robi takie testy systematycznie, bo tylko sporadycznie zdarza się że najsłabsze coolery ciepłowodowe "wymiękają" i przestają działać.

 

Na frostytech.com znalazłem, że robią tam testy z obciążeniem 85W, 125W i 150W (mała rozdzielczość, ale lepsze 3 dobre punkty niż 2 bliżej nieokreślone). Wygląda na to że np. Spire Fourier IV gdzieś w okolicy 150W zdycha: http://www.frostytech.com/articleview.cfm?articleID=2166&page=5.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...