Skocz do zawartości

Skylake - warto czekać?


Recommended Posts

Witam :)

Powoli przybieram się do zmiany skrzynki na coś nowszego, ze względu na to, że moja powoli przestaje wyrabiać. Sprzęt (wstępnie) planuje zmienić jakoś w kwietniu/czerwcu. I tutaj rodzi się pytanie - jest sens czekać? Czy przez ten czas może wyjść coś ciekawego? Przedział cenowy będzie najprawdopodobniej oscylował w granicach 5000zł za skrzynkę. Sprzęt do grafiki 2d + sklejanie i rendering video (zdarza mi się też w coś czasami pograć).

 

Upgrade będzie dość spory, bo śmigam aktualnie na skrzynce opartej na i5-2320, AMD Radeon HD6770 i 8GB RAMu 1333Hz

 

Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Warto zaczekać na karty graficzne, bo w połowie roku ma być premiera Polarisa i Pascala, a nawet jeżeli nie będą tak wydajne, jak ludzie tego oczekują, to na pewno spadną ceny obecnych kart.

W lipcu potwierdzono premierę Polarisów, o Pascalu nic nie wiadomo. W nowych laptopach Lenovo Yoga 510 mających pojawić się w kwietniu zapowiadane są nowe karty AMD R5 430 i R7 450 więc można przypuszczać że mobilne wersje zobaczymy wcześniej niż do tej pory sądzono. Na żaden spadek cen u Nvidi bym nie liczył bo ona od razu po premierze nowych układów wycofuje stare z rynku w przeciwieństwie do AMD które rzeczywiście wyprzedaje starsze układy po zniżonych cenach. Nvidia tak działa od dawna bo ma potężne udziały w rynku OEM i wycofane GPU tam potem upycha pod zmienionymi nazwami.

Link to post
Share on other sites

 

 

jeden model

co? pentium, i3, i5, i7. Następna seria dopiero będzie. Może jeszcze coś ze skylake wyjdzie... 


 

 

Jak sytuacja wyglada na rynku CPU?

w jakim sensie? Intel właściwie może mówić o monopolu, amd nie potrafi podjąć równej walki.  

Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam jak czytałem kiedyś plan wydawniczy intela na 2016r to dopiero pod koniec tego roku mają wydać modele Skylake z pamięcią eDRAM L4 i desktopowe modele Kaby Lake, i mają być kompatybilne z obecnymi

płytami głównymi LGA 1151. To wszystko tylko wstępne doniesienia czas pokaże jak to będzie.

 

Jak jeden masz dwa w w wersji K 6600k i i7 6700k do tego 6400/6500/6600 zablokowane i i3, więc co tu więcej chcieć, do tego jest już sporo płyt głównych pod 1151 do wyboru;-)

Link to post
Share on other sites

 

 

co? pentium, i3, i5, i7. Następna seria dopiero będzie. Może jeszcze coś ze skylake wyjdzie... 

Tak jak wspomniałem na początku, myśle tylko o modelach i7. 

 

Skoro te nowe procesory maja być kompatybilne z 1151, to chyba zdecyduje sie poczekać te pare miesięcy na nowe GPU i dopiero wtedy myśleć o sładaniu skrzynki :) Dzięki!

Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam jak czytałem kiedyś plan wydawniczy intela na 2016r to dopiero pod koniec tego roku mają wydać modele Skylake z pamięcią eDRAM L4 i desktopowe modele Kaby Lake, i mają być kompatybilne z obecnymi

płytami głównymi LGA 1151. To wszystko tylko wstępne doniesienia czas pokaże jak to będzie.

 

Jak jeden masz dwa w w wersji K 6600k i i7 6700k do tego 6400/6500/6600 zablokowane i i3, więc co tu więcej chcieć, do tego jest już sporo płyt głównych pod 1151 do wyboru;-)

Jakie zablokowane?
Link to post
Share on other sites

A ja na twoim miejscu bym się mocno zastanowił nad 6 generacją procesorów Intela.

Poczytaj sobie o problemach tych układów:

 

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-skylake-kompatybilnosc-chlodzen-problemy-stanowiska.html

 

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-skylake-blad-w-architekturze-procesorow-nadchodzi-poprawka.html

 

Oczywiście zaraz odezwą się "znawcy" twierdząc że aktualizacja BIOSU wszystko załatwia. Ale czy można aktualizacją naprawić coś co jest fizycznie skopane?

 

Dlatego proponowałbym się jednak zastanowić nad 5 generacją Intela - Broadwell. Te układy również produkowane są w 14 nm litografii, i pomimo tego że wyszły przez Skylake-mi, to cały czas trzymają swoją cenę. A to o czym świadczy.

 

I powiem Ci szczerze że do zadań jakie opisałeś w swoim pierwszym poście taki I5-5675C w zupełności Ci wystarczy, a różnicę ceny między I7 piątej generacji, możesz śmiało przeznaczyć na mocniejszą kartę graficzną np. na Radeona R9 380X lub GeForce GTX 970.

 

W ostateczności możesz poczekać do końca roku kiedy to pojawić się mają ZENy od AMD. Podobno procesory te mają na poważnie nawiązać walkę z I7-kami od Intela. Pożyjemy zobaczymy.

Edytowane przez m-niczek
Link to post
Share on other sites

 

 

Oczywiście zaraz odezwą się "znawcy" twierdząc że aktualizacja BIOSU wszystko załatwia. Ale czy można aktualizacją naprawić coś co jest fizycznie skopane?

Skąd wiesz że to faktycznie fizyczna wada?

 

 

 

i pomimo tego że wyszły przez Skylake-mi, to cały czas trzymają swoją cenę. A to o czym świadczy.

Tak, o tym że są drogie w produkcji oraz że intel ma monopol na rynku

 

 

 

W ostateczności możesz poczekać do końca roku kiedy to mają pojawić się ZENy od AMD. Mają to być podobno procesory którymi AMD może na poważnie nawiązać walkę z I7-kami od Intela

Prędzej z i5 i to o ile te założone przez AMD 40% wzrostu wydajności nie jest wyssane z palca

Link to post
Share on other sites

 

 

Prędzej z i5 i to o ile te założone przez AMD 40% wzrostu wydajności nie jest wyssane z palca

 

Nie myśl kategoriami gimbazy bo CPU to nie tylko wydajność w grach. W renderingu czy konwersji wideo stare FX-y do dziś potrafią kasować wydajnością praktycznie wszystkie i5. To jest kwestia do czego konkretnie będzie zastosowanie CPU i jakie oprogramowanie. Przy ZEN-ach AMD raczej poprawi to co boli FX-y, a tam gdzie mają się dobrze może być jeszcze lepiej.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...