Skocz do zawartości

Bardzo budżetowy upgrade bardzo starego kompa


Recommended Posts

[Tak, to znów ja].

 

Jakiś rok temu składałam dla kumpla komputer w budżecie do 0zł z pozostałości po starych zestawach, które walały mi się po domu/biurze. Przez chwilę to, co udało się poskładać nawet jakoś działało, natomiast teraz ewidentnie domaga się apgrejdu, głownie dlatego, że po ostatnim patchu Heroes of the Storm ma 5-10fpsów na minimalnych ustawieniach (było 40).

  • Zastosowanie komputera: net, multimedia, gry online (League of Legends, Heroes of the Storm, DotA2 - przynajmniej 60fps na low), fajnie byłoby też, gdyby topowe gry z okolic 2010 roku działały na low (Fallout New Vegas, Wiedźmin 2).
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 400-450zł
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer? Jeszcze nie wiem, ale nie ma to takiego znaczenia przy starym sprzęcie, bo 5-letnie używki aż tak nie zmieniają cen. Stawiam na koniec lutego/początek marca.
  • Których części potrzebujesz?: na moje więcej ramu, procek + cooler, grafa, dobrze byłoby w jakąś lepszą obudowę zainwestować.
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? dobrze by było
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?: jakiś badziew od LG, 19', 1400x900 lub mniej. Zostaje.
  • Specjalne wymagania: -
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera?

Obecnie zestaw prezentuje się następująco:

P5Q Pro

E5300

GTS250

2x2GB DDR2 1066

Seagate 500GB

Obudowa no-name

Zasilacz no-name 400W

  • Własna propozycja zestawu:

MOBO - zostaje

CPU - Q9400 170zł

GPU - GTX460 200zł

RAM - dodatkowe 2x2GB DDR2 35zł

DYSK - zostaje

PSU - GPA-500S8 500W 0zł (mam)

Do tego jakiś uzywany cooler + jakąś mniej dziadowską obudowę.

  • Inne:

Opcja nr 2 jest taka, żeby sprzedać to, co jest za tyle, ile jest warte (200zł?) i kampić coś nowszego na olx. Nie wiem, która opcja jest bardziej opłacalna.

Link to post
Share on other sites

Ja mam Q9550 + Radeon HD4870 i nie mam żadnych problemów z graniem w podane przez ciebie tytuły. Myślę że twoja propozycja będzie dobra, procesor będzie można podkręcić i powinien dać radę. Oczywiście można też sprzedać co masz i na OLX szukać np. całego zestawu. Czasami można kupić budę za grosze, a bebechy całkiem dobre.

Link to post
Share on other sites
Ulepszać tego raczej nie widzę sensu.

Tak się właśnie obawiałam.

 

 

(...) szukaj jakiegoś della poleasingowego na allegro i dołóż tam jakąś grafikę.

No właśnie szukam, na alle i na olx w jakiejś sensownej odległości i nie ma nic, co by chociaż na upartego mieściło się w budżecie (który wyniesie około 600 - 650zł już z grafiką) i było istotnym upgrade w stosunku do tego, co już jest. Kiedyś widziałam takie korpo-delle z i5 drugiej generacji za jakieś 500zł, ale już nie ma. Najlepsze do 500zł to jakieś quady pokroju Q6300 i to najczęściej w obudowie i z zasilaczem, które i tak wymagają wymiany.

 

Przy cenach używanych kart chyba spróbuję reanimować używaną gtx750, która sypie artefaktami (bo jak się uda naprawić, to będzie na pewno lepsza niż cokolwiek, co kupię w tym budżecie), może uda mi się znaleźć w krk jakiś serwis co ze mnie nie zedrze dużo za samą diagnozę.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście posucha. Z drugiej strony w tych grach dołożenie quada już dużo da, tylko ta cena... za tyle można mieć i5 750... z tym że wtedy do wymiany ram i mobo przy okazji. Może poszukaj właśnie tak? na allegro leżą 4 do 160zł najdroższy. Do tego na pewno znajdziesz w małych pieniądzach płytkę na s 1156 i zwykły ram ddr3.

Link to post
Share on other sites

Powinnam mieć jakieś ddr3, na pewno widziałam kość 2GB, może się znajdzie druga nawet, ale zakładam, że nie na potrzeby kalkulacji.

Ale problem pojawia się w płytach, które są cholernie drogie, najtańsza płyta, która chociażby odrobinę nadaje się pod OC (a aż żal nie myśleć o tym) to na alle 250zł (i jeszcze nie ma okablowania ani zaślepki! http://allegro.pl/asus-p7q57-m-do-1156-ddr3-sklep-fv-vpro-hdmi-dvi-i4880948734.html).

 

Czyli wychodzi:

CPU - i5-750 - 150zł

MOBO - P7Q57-M - 250zł

RAM - dodatkowe 2GB - 35zł

do tego dochodzą rzeczy typu cooler, okablowanie, którego brakuje przy płycie, no i obudowa (którą kategorycznie trzeba zmienić, widziałam ją wczoraj, jest w tragicznym stanie), to przy dużej dozie optymizmu następne 100-150zł

 

To już praktycznie zamyka budżet, co byłoby spoko, gdyby się okazało, że w tej mojej gtx750 jest zj****a jakaś pierdółka i da sie to naprawić za grosze. Ale w takiego farta to ja nie wierzę.

Link to post
Share on other sites

 

Kombinuj, phenom w tych grach da radę a wydajnościowo jest podobnie. Z drugiej strony pod i5 można wziąć nawet najtańsze mobo i zapomnieć o oc. 

Tylko że najtansze mobo pod LGA1156 to nadal 180-200zł, nie uważam, żeby to była na tyle spora różnica, żeby rezygnować z OC. A 965 z raczej porządnym mobo szło swego czasu wyrwac za 350zł.

 

a gdyby tam zmodowany proc 771 na początek?

jak sie trafi to nawet w koszyku nie trzeba plastików wycinać :)

do tego hd 7770 i powinno to jakoś pełzać :D

Nie bawiłam się w to nigdy, mogę poprosić więcej szczegółów?

 

Edit: okej, poczytałam trochę, nie wydaje się turbotrudne. Zobaczę, jak to wychodzi cenowo.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

moim zdaniem na e5440/50 najbardziej optymalna cena/wydajność(tdp 80w).

aktualizacja biosu do najnowszego/ostatniego+mikrokody i tanim kosztem masz niezły kombajn :D

a i standardowe takty 2,83/3,0Ghz są niezłe a i 12mb pamięci l2 piechotą nie chodzi :)

Link to post
Share on other sites

Wiesz co, kupię jakiegoś tańszego xeona na początek, z cyklu tych za 25zł, zobaczę czy płyta łyknie (są sprzeczne opinie w necie na temat tej płyty akurat), jak łyknie, to będę się zastanawiać.

 

Ma ktoś jakiś pomysł gdzie i jak szukać taniej, w miarę porządnej obudowy? I coolera?

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Tak, czytałam to już, teoretycznie ten chipset, który mamy, powinien być kompatybilny, ale góglanie konkretnego modelu płyty dało sprzeczne wyniki, jednym działa, innym nie działa. Być może to kwestia nieumiejętnego wykonania w przypadkach, kiedy nie działa. Albo nie.

 

Z innej beczki: udało mi się kupić HD5870 za 80zł, więc sprawa grafiki zostaje rozwiązana niniejszym.

 

Nadal nie mam obudowy, co mnie smuci niezmiernie. Kampię na parę rzeczy na alle, ale nie widzę tego za bardzo.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites
co do hd 5870 to nie chcę się wypowiadać.wujas google powie wsio.

Ale że czemu? Miałam tę kartę długie lata i byłam zadowolona. Nie znalazłam żadnej informacji, wg której grafa miałaby nie działać w jakimkolwiek zestawieniu.

 

(w ramach testów odpaliłam na niej Wieśka 3 na zestawie z i5-4460 i działał w fullhd na nisko-średnich w 30 fpsach)

Update:

Znalazłam taki zestaw: http://allegro.pl/plyta-procesor-core-i5-650-2x3-2ghz-4m-09a-fujitsu-i5995791293.html

i5-650 + mobo, 200zł

wyglada na dobry deal, nie?

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Cena atrakcyjna tylko, to nie są pełne 4 rdzenie  :(. Wszystko zależy od budżetu za 200 to takie pierwsze i3 z HT. Za 100 więcej można myśleć o i5 750 i budżetowej płycie.

Jednak to zawsze 4 wątki :)

 

W ramach szukania rozwiązania spróbuję zreanimować płytę na 1366 z pogiętymi pinami (która leży i czeka na lepsze czasy) do której mam i7-920, jak uda mi się sprawić, żeby zadziałała, to w ogóle jestem w domu. A jak się nie uda wyporstować pinów, to może znajdę kogoś, kto w sensownych pieniądzach wymieni socket (ci piszą niby, że robią to od 60zł: http://www.aid-serwis.com.pl/cennik).

 

No i chciałabym się jednak dowiedzieć, o co chodziło koledze mufasa, jak pisał, że gpu, które (super okazyjnie) nabyłam drogą kupna się nie nada.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Odkopuję temat dla małego update jak temat się rozwinął.

Złożyliśmy w końcu:

używane i3-2100 + mobo (coś od Asusa na H61, nie pamiętam modelu) za 300zł

+ chłodzenie Spartan 60zł

8GB ramu DDR3 za 150zł

używaną obudowę NXZT z kompletem wentylatorów za 50zł

GPA-500S8 500W 0zł (to miałam, wartość rynkowa jakieś 50zł)

+ stary dysk i stacja dvd

grafikę HD5870 za 80zł

razem 640 zł

 

Resztki z kompa sprzedały się na alle za ~210zł (mobo/procek/ramy za 130 + grafika za 40 + obudowa za 20 + zasilacz za 20). Finalny bilans: porządny komp z możliwością upgrade'u (i5/i7 i lepsza grafika) za 430zł. Prawie udało mi się przekonać kumpla do sprzedaży PS4, jak mi się uda do końca to za uzyskane fundusze zaproponuję mu i5-2500(nie wiem, czy jest sens K, bo na tej płycie i tak wiele nie zdziała) i GTX960, wyjdzie z tego dość porządny zestaw do grania.

Edytowane przez iamnotreal
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jest dobrze :D

No nie? Jestem zaskoczona, że się udało aż tyle wycisnąć z budżetu. Wiadomo, wymagało to sporo grzebania w necie i kilku wycieczek po okolicy po używki z olx (w tym jedna w bardzo podejrzaną okolice po 22 :D), ale warto moim zdaniem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...