Skocz do zawartości

Ocena zestawu komputerowego - do pracy, 2 koła


Recommended Posts

Witam

 

Mama potrzebuje nowego kompa do pracy. Zapytała się mnie o opinię, bo zestaw składał jej sklep, który obsługuje jej sprzęt i programy. Zależy jej na trwałości/bezawaryjności i wejściach na drukarki fiskalne i do komponentów co już ma, co oznacza konieczność posiadania starszego typu złącz COM oraz LPT.

To jej wymyślili za 2070 zł:

 

Procesor: Intel Core i3 4170 3,7 GHz 

Płyta: Asus H81-Plus LGA 1150

Pamięć: Goodram DDR 3 Play 8GB PC1600 2x4GB RED ClL10

Dysk: SSD 240GB Kingston HyperX

Obudowa: Tracer 500W

 

I tak - tu moje zastrzeżenia miałem do dwóch rzeczy - po pierwsze do obudowy, która najwyraźniej jest zintegrowana z zasilaczem, a uważam, że lepiej byłoby wsadzić jakiś porządny markowy, bo ten komputer postoi pewnie z 10 lat minimum więc ten podzespół, obok płyty, jest kluczowy chyba. Co polecacie?

 

Druga sprawa - co myślicie o dysku? Komputer mamy obecnie jest stary, więc przypuszczam, że przesiadka na zwykły dysk HDD i tak przyspieszyłaby jej pracę, a nie wiem, czy opłaca się w ogóle pakować dysk SSD w taki komputer? W końcu zwykły dysk mógłby być nawet tańszy z połowę ceny, a koszty też się liczą.

 

Co myślicie?

Link to post
Share on other sites

Czyli mówicie, że SSD zostawić? Tak właściwie to nie jest praca biurowa, tylko komputer sklepowy, obsługujący drukarkę fiskalną itp. Chodzi mi o to, czy jest sens dopłacać do SSD, jak po zwykłym HDD przypuszczam też mama odczuje różnicę, bo to co ma tam w kompie ma z 10 lat jak nie więcej... A mogłaby zaoszczędzić z 200 zł spokojnie i mieć nawet więcej pojemności.

 

Nos_tro jesteś w stanie mi rzucić tak z głowy, pi razy drzwi, ile taki zestaw powinien normalnie kosztować? Bo nie mam czasu szukać i liczyć :C

Edytowane przez MoonWalk
Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli mówicie, że SSD zostawić? Tak właściwie to nie jest praca biurowa, tylko komputer sklepowy, obsługujący drukarkę fiskalną itp. Chodzi mi o to, czy jest sens dopłacać do SSD, jak po zwykłym HDD przypuszczam też mama odczuje różnicę, bo to co ma tam w kompie ma z 10 lat jak nie więcej... A mogłaby zaoszczędzić z 200 zł spokojnie i mieć nawet więcej pojemności.

Tylko po co więcej pojemności ? Za 200 zł masz albo 1 TB HDD albo 128 GB SSD - wybór należy do Ciebie i jak rzeczywiście potrzeba przestrzeni to lepiej brać HDD w przeciwnym razie nie widzę sensu.

Link to post
Share on other sites

Składałem całkiem niedawno takie zestawy "kasowe" i z doświadczenia podpowiem :
- SSD w miejsce HDD obowiązkowo - standardowe 120GB już wystarcza w 99% przypadków, ale przy obecnych cenach warto rozważyć zakup 250GB ;)  
- CPU w budżecie 2K - w moim przypadku spokojnie starczyło na i5 4460

- mobo > MSI H81M-E32 za ok.200zł z portami LPT i COM
- w razie potrzeby można dołożyć karty rozszerzeń z COM2 itd.
 

Procesor: Intel Core i5-4460 /3.2GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/ 799 zł
Płyta główna: MSI H81M-P32L /intel H81, LGA1150/ 219 zł
Pamięć RAM: Crucial 8GB 1600MHz CL11 149 zł
Dysk twardy: Crucial MX200 250GB (555/500MB/s) 415 zł
Obudowa: Zalman Z3 USB3.0 black (b/z) 159 zł
Zasilacz: Antec VP-PC 400W 120mm 149zł
razem 1890zł (esc.pl)
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Składałem całkiem niedawno takie zestawy "kasowe" i z doświadczenia podpowiem :

- SSD w miejsce HDD obowiązkowo - standardowe 120GB już wystarcza w 99% przypadków, ale przy obecnych cenach warto rozważyć zakup 250GB ;)  

- CPU w budżecie 2K - w moim przypadku spokojnie starczyło na i5 4460

- mobo > MSI H81M-E32 za ok.200zł z portami LPT i COM

- w razie potrzeby można dołożyć karty rozszerzeń z COM2 itd.

 

Procesor: Intel Core i5-4460 /3.2GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/ 799 zł
Płyta główna: MSI H81M-P32L /intel H81, LGA1150/ 219 zł
Pamięć RAM: Crucial 8GB 1600MHz CL11 149 zł
Dysk twardy: Crucial MX200 250GB (555/500MB/s) 415 zł
Obudowa: Zalman Z3 USB3.0 black (b/z) 159 zł
Zasilacz: Antec VP-PC 400W 120mm 149zł

razem 1890zł (esc.pl)

 

Do takiego zestawu jest sens pchać i5? i3 czy nawet pentium nie będzie wystarczający?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zasilacz: Antec VP-PC 400W 120mm 149zł

razem 1890zł (esc.pl)

Czy ten zasilacz wystarczy na 10-kilkanaście lat? Wiem że nie trzeba do takiego zestawu super mocnego, ale chodzi mi o niemalże gwarantowaną bezawaryjność. I w sumie może też słabszy procesor jednak? Po prostu im więcej uda się uciąć z ceny tym lepiej ;)

Ponoć ssd i tak nie może być bo miałby jakiś konflikt z DOSem? Nie wiem w tym sie nie orientuję, ale ponoć chodzi o to, że jakiś program tam jest odpalany spod DOSa a nie windowsa, i to ponoć jakoś by SSD nie działało

Link to post
Share on other sites

 

 

Ponoć ssd i tak nie może być bo miałby jakiś konflikt z DOSem? Nie wiem w tym sie nie orientuję, ale ponoć chodzi o to, że jakiś program tam jest odpalany spod DOSa a nie windowsa, i to ponoć jakoś by SSD nie działało
Skąd ja to znam  :D 
Wam nie jest potrzebny nowy komputer, potrzebujecie nowego systemu. DOS swoje lata świetności ma już raczej za sobą  ;)

 

Zasilacz - nikt nie daje gwarancji 10lat  ;) Na pewno nie w tym budżecie.
XFX TS 450W jest oczko wyżej od tego Anteca.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Powiem tak - tam jest jakiś windows też. Pewne programy są jednak odpalane spod dosa, bo są indywidualne, a poza tym mama sama prowadzi rachunkowość i po prostu jest to tak zgrane, żeby działało jak trzeba, więc komputer musi się dostosować ;P

 

Ten xfx to fajna propozycja. Nie chodzilo mi o gwarancje 10 lat, bo to w koncu na firme i tak, ale o coś sprawdzonego, co nie ma niepochlebnych opinii że pada po krótkim czasie

Edytowane przez MoonWalk
Link to post
Share on other sites

Wszystko może się zdarzyć i nawet najlepszy zasilacz może paść w każdej chwili. Nie jest to w żadnym wypadku rutyna/codzienność, no ale raz na X przypadków się zdarza. XFX jest lepszym zasilaczem, więc jeśli możesz, to dołóż do niego. Ma trochę dłuższą gwarancję, producent podzespołów to też nie byle co: w końcu w środku to taki SeaSonic ;) Antec również powinien poradzić sobie bez najmniejszego problemu, wybór należy do Ciebie. Na Twoim miejscu zamieniłbym Zalmana Z3 na tańszego Zalmana Z1. W środku to praktycznie to samo, różnicę możesz przeznaczyć na lepszy zasilacz.

 

Zalman Z1: http://www.morele.net/obudowa-zalman-z1-usb-3-0-czarny-zm-z1-626587/

 

EDIT: XFX TS występuje w wersji 430W. Stelek miał pewnie na myśli XFX Core 450W. 

 

http://www.morele.net/zasilacz-xfx-core-ts-430w-p1-430s-xxb9-697462/

 

http://www.morele.net/zasilacz-xfx-atx-core-450w-120mm-80-psu-p1-450s-x2b9-419031/

Edytowane przez classicgamer2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...