Skocz do zawartości

Windows XP i Vista na jednym komputerze!


Recommended Posts

witam!

skladam nowy komputer i chcialbym miec zainstalowane na nim 2 systemy Windows XP i Vista.moja wiedza na temat komputerow jest srednia i nie mam za bardzo pojecia jak mam to zrobic ;) czy moglibyscie mi wyjasnic od czego powinienem zaczac i jak to sie dokladnie robi?(krok po kroku)

-czy lepiej miec 2 osobne dyski w komputerze?

-czy musi byc dodatkowa parycja na kazdy system?

-jakiej wielkosci partycje sygerowalibyscie na poszczegolne systemy(tylko sysetem na partcji inne pierdoly na dodatkowej partycji)

-majac nowo zlozony komputer bez systemu operacyjnego-lepiej instalowac te dwa systemy jeden po drugim? czy to ze majac juz jeden dzialajacy system od pewnego czasu nie bedzie przeszkadzalo, ze na innej partycji dysku zainstaluje drugi system?

 

Mysle o 2 roznych systemach w komputerze glownie ze wzgledu na gry,ktore jedne lepiej dzialaja pod XP a drugie pod Vista.Np. Fallout 3 nie chce dzialac pod XP tzn. namietnie sie zawiesza.Czytelem o tym troche i to raczej normalne(sporo osob ma z tym problemy).pod Vista dzial raczej bez zadnych problemow.pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Idąc po najmniejszej linii oporu.

Instalujesz starszy system (tu XP), możesz robić coś na nim, możesz zaraz zainstalować drugi nowszy system (tu Vista).

U mnie bootloader wykrył normalnie XPka ale kilku kolegów skarżyło się, że im to nie wychodzi (bodajże multijumper i ktoś jeszcze, nie pamiętam).

 

Inne wyjście to instalacja Visty, później XP - na XP wtedy trzeba zainstalować program np. EaseBCD lub podobny i nadpisać bootloader XPka tak by były do wyboru systemy przed startem.

 

BTW.

Najlepiej gdybyś miał oddzielne partycja na każdy system.

U mnie XP ma ~40GB a Vista ~75GB.

Link to post
Share on other sites

Najprościej będzie utworzyć kilka partycji przy czym każda przypada na dany system.

 

Zacząłbym od instalacji xp i stworzenia jednej partycji nie dzieląc reszty dysku (zrobisz to późnej w zarządzanie komputerem -> zarządzanie dyskami z pod panelu sterowania). Potem sterowniki i reszta co potrzebna do użytkowania... Wszystkie programy instalowałbym na partycji danego systemu tzn. nie robiłbym bałaganu bo później nie będziesz wiedział czy ten program należy do xp czy do visty... Dla xp to około 40-45gb dla samych programów i systemu powinno wystarczyć co innego jeżeli w grę wejdą gry i ile tych gier ;)

 

Następnie tworzysz kolejną partycję (ważne by była podstawowa) i instalujesz na niej Vistę. Dla samego systemu jest trochę więcej potrzebne, ale wydaje mi się, że skoro nie będziesz potrzebował dublować programów wartości dla tych partycji możesz spokojnie zrobić identyczne tj. 45-50gb i będzie wystarczyć.

 

Resztę dysku przeznaczyłbym na gry i dokumenty. Utworzenie tam folderu 'moje dokumenty' zmniejsza ryzyko utraty tych danych jeżeli zajdzie potrzeba formatowania partycji systemowej...

 

Dwa osobne dyski są dobrym rozwiązaniem, jeżeli chciałbyś posiadać jakąś dystrybucję linuxa, ponieważ wymaga ona 3 partycji, a jak dla mnie na jednym dysku + windows to spory śmietnik 8-)

 

Pamiętaj o kolejności XP -> Vista, ponieważ prawidłowo ustawi Ci to rozruch i będziesz miał bez problemu możliwość przechodzenia pomiędzy systemami przy bootowaniu.

Link to post
Share on other sites

Partycje:

Każdy z systemów instaluj na osobnej partycji/osobnym dysku (w zależności od posiadanego sprzętu) - jest to wymagane dla poprawnej pracy obu systemów. Oczywiście mogą wtedy bez przeszkód współistnieć obok siebie, przełączanie pomiędzy nimi wiąże się oczywiście z restartem komputera i wybraniem jednego z systemów przy uruchamianiu.

 

Rozmiary partycji:

Minimalny zalecany rozmiar partycji dla XP to 1.5GB (warto zostawić jednak więcej, np. ok 10GB) - vide http://support.microsoft.com/kb/314865/PL/ .

 

Minimalny zalecany rozmiar dla partycji z Vistą to 20GB (z czego 15GB wolnego - vide http://support.microsoft.com/kb/919183/PL/ ), oczywiście możesz zostawić więcej.

 

Instalacja:

Najpierw instalujesz XP, potem Vistę (dzięki temu boot manager z Visty poprawnie rozpozna istniejącą instalację XP, a przy okazji oba systemy będą się poprawnie uruchamiać).

Po instalacji warto wyłączyć w XP przywracanie dla partycji/dysków używanych przez Vistę i vice versa.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

no dobrze.dajmy na to ze zainstalowalem 2 systemy.i co z programami uzytkowymi-musze je wszystkie instalowac osobno raz przez XP a drugi raz przez Viste?czy jak juz raz zainstaluje przez jeden system beda oone automatycznie obslugiwane przez 2.to samo pytanie tyczy sie gier.jak bedzie gra ktora chodzi pod Vista to lepiej chyba uruchomic kompa pod Vista i wtedy zainstalowac gre prawda?jak juz zainstaluje Viste(biora pod uwage kolejnosc ktora wy podaliscie XP i Vista)to bede musial zmienic cos w systemie albo w biosie-jesli chodzi o uruchamianie komputera?czy to automatycznie bedzie zrobione i podczas uruchamiania komputera bede pytany w jakim systemie bedzie dzialal w danym momencie komputer.pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

.i co z programami uzytkowymi-musze je wszystkie instalowac osobno raz przez XP a drugi raz przez Viste?

Tak, każdy program osobno dla każdego systemu, na partycji z danym systemem.

 

.to samo pytanie tyczy sie gier

Tutaj różnie bywa, mi Warcraft III instalowany tylko raz działa i na XP, i na Vista, ale taka FIFA 09 już nie.

 

 

to bede musial zmienic cos w systemie albo w biosie-jesli chodzi o uruchamianie komputera?

Nic nie zmieniasz, Vista stworzy ci bootloader, przy uruchomieniu komputera będziesz miał okno z wyborem systemu.
Link to post
Share on other sites

Są to zupełnie rozdzielne systemy więc wszelkie aplikacje czy gry musisz instalować na każdym z nich osobno - przecież każda instalka to odpowiednie wpisy do rejestrów (aktualnie uruchomionego systemu), czasami także dodatkowe biblioteki w folderze systemowym itp.

Przy podanej kolejności instalacji (najpierw XP, potem Vista) boot manager Visty zadba o utworzenie stosownego menu startowego, dzięki któremu przy uruchamianiu kompa będziesz mógł wybrać odpalenie XP albo Visty.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

a to dziekuje bardzo za informacje.szczerze powiedziawszy to myslalem ze bedzie to bardziej skomplikowane.a to wyglada na dosc prosta operacje.a jak to sprawdza sie w praktyce?moze macie jeszcze jakies wskazowki albo raday odnosnie tematu?

Link to post
Share on other sites

Mała wskazówka przytoczona wcześniej: najpierw starszy system później nowszy.

A ja u kumpla instalnąłem XP'ka na Viscie i nie bylo zadnego bootloadera - na 2 róznych partycjach, ciagle ladowal sie xp ;/

Bo bootloader XPka nie rozpoznaje Visty - inaczej jest rozwiązany bootloader we Viście.
Link to post
Share on other sites

Właśnie - zawsze się instaluje w kolejności od najstarszego do najnowszego.

 

 

moze macie jeszcze jakies wskazowki albo raday odnosnie tematu?

Przy instalowaniu programów w systemie będącym zainstalowanym na partycji innej niż C zwróć uwagę na to, gdzie programy się instalują. Niektóre mogą się domyślnie instalować w C:\Program Files i namieszać ci w drugim systemie. Zawsze wybieraj instalację zaawansowaną / niestandardową i sprawdzaj ścieżkę, i w razie czego zmieniaj.
Link to post
Share on other sites
  • 5 tygodni później...

A co do gier to instalujesz np. pod XP, odpalasz Vistę i sprawdzasz czy dana gra działa. A jak będzie jakiś komunikat żeby jeszcze raz zainstalować czy coś to w XP wchodzisz w rejestr i kopiujesz wszystkie wpisy do tej gry i w Viscie to wklejasz i powinno chodzić :>

A jakbyś nie znalazł tych wpisów to napisz tu to ci pomożemy :[

Pozdro

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...