Skocz do zawartości

Zestaw komputerowy do 5000 zł dla świeżaka


Recommended Posts

Cześć Wam,

przez długie lata bojowałem jako fanatyk konsol Sony i biłem się na każdym możliwym forum o wyższość konsol nad PCtami, na hasło kończące się "masterrace" dostawałem szału. W końcu powiedziałem, że dość udawania że nie boli mnie w portfel cena gier, że w sumie nikomu niepotrzebna jest seria Total War (za którą skrycie tęskniłem), że 30 FPS to "Cinematic experience" i że padanie serwerów Sony to właściwie ukłon w moją stronę poprzez oderwanie mnie do świata zewnętrznego. I tak oto trafiłem do obozu wroga, ale dość o tym.

 

Piszę dlatego, że ostatni mój PC dostałem na komunię i poszedł w zapomnienie w czasach, gdy małe dziewczynki dostawały komputery pod nowe Simsy, a Ubisoft był baronem marketingowym i gwarancją jakości. Wtedy przerzuciłem się na laptopa do gier, któremu spalił się procesor karty graficznej (?), gdy podbijałem Kartaginę w Total War Rome 2. 

 

Dlatego też pytania będą dla Was pewnie trywialne, a ja chodzę po omacku po temacie. Do rzeczy ze wzorem:

  • Zastosowanie komputera : Gry, głównie takie, żebym po latach konsoli powiedział "Wow, to inna gra, inna płynność, a ten koń Wiedźmina w tle to naprawdę koń, a nie rzyg z pikseli", grafika komputerowa - bo mój laptop poci się mocno na Photoshopie;

 

  • Maksymalna kwota : 5000 z niemal wszystkim (ale o monitor zapytam w innym dziale, więc 5000 zł zostaje na jednostkę wraz z obudową, myszką i klawiaturą);

 

  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : koniec lutego

 

  • Których części potrzebuję : no właśnie, jedynym moim punktem zaczepienia są gotowe zestawy na purepc, więc z nich wypiszę wszystkie części: procesor, karta graifczna, płyta główna, pamięć RAM, dysk twardy, zasilacz, cooler CPU, napęd, obudowa.

 

  • Czy będę podkręcać sprzęt? : nie mam pojęcia. Wiem z teorii na czym to polega i przyznam tworzę ten temat lekko nieprzygotowany w temacie.

 

  • Rozdzielczość mojego monitora i model : modelu nie mam, rozdzielczość 1920x1080. Z tego co obserwuję dział z monitorami, to tam pytają o to jaka karta graficzna, więc zacznę tutaj.

 

  • Specjalne wymagania : raczej brak, przyjmę zestaw i cichy, i głośny jak odrzutowiec, wielką obudowę, małą obudowę, na chłodzeniach się nie znam;

 

  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : z poprzedniego nie, ale z okazji moich urodzin dostałem taki oto bajer w ramach dysku SSD: tutaj.

 

  • Własna propozycja zestawu : Jedyne co mogę proponować to to, co proponuje Pure PC

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_luty_2016?page=0,17

  • Inne : myszka i klawiatura to najmniejszy problem, bo nie jestem człowiekiem, który wyda miliony na myszkę, żeby lepiej w CSie się zachowywała. Więc ten zestaw to max 100 zł.
Edytowane przez esdktt
Link to post
Share on other sites

Patrząc na ten zestaw z purepc. Wiedz, że dopłacasz tam około 800 zł do GTX 980, który oferuje około 13% wydajności więcej niżeli tańszy GTX 970. Nie wiem czy chcesz płacić za taką różnicę aż tak sporą sumę. Dodatkowo przed nami nowa generacji GPU i może lepiej zejść do GTX 970 nastawiając się na modernizację w niedalekiej przyszłości. Budżetowy mały SSD no i doliczając obudowę wyjdzie Ci ~ 5300 zł. 

 

 

 

Czy będę podkręcać sprzęt? : nie mam pojęcia. Wiem z teorii na czym to polega i przyznam tworzę ten temat lekko nieprzygotowany w temacie.

 

Przyszłościowy komputer musi zawierać CPU pod OC. Podkręcony procesor, to spokój na długi czas. Martwisz się tylko wydajnością GPU.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

chyba wolę i tak wydajniejszą, żeby mieć mocny sprzęt jako podstawę.

 

Pytanie 2, teraz uwaga, potraktujcie to jako pytanie 5-latka - czemu nic nie ma w tych zestawach o kartach dzwiekowych i sieciowych? Są domyślnie zintegrowane czy każdy uważa to za tak oczywisty zakup, że nie dodaje w zestawieniu?

Link to post
Share on other sites

 

 

chyba wolę i tak wydajniejszą, żeby mieć mocny sprzęt jako podstawę.

 

Mowa o GPU ? Zapominasz całkowicie o opłacalności ...

 

 

 

Są domyślnie zintegrowane

 

Tak. Jeżeli chcesz Wi-Fi to wtedy trzeba najczęściej dokupić kartę, bo dopłata do płyt z wbudowanym Wi-Fi wychodzi drożej

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Moja propozycja

 

http://proline.pl/?id=konfigurator&0:PROINTCI50073;1:ASUS+Z170-P+D3;2:SPC+GRANDIS+XE1236;3:BLE8G4D26AFEA;4:GV-N970WF3OC-4GD;5:WD+WD10EZRX;5:CT250MX200SSD1;6:SPC+GLADIUS+M20;7:EMX+ETL650AWT-M

 

Jedyna ewentualna modyfikacja to 970 na 980 zamiast np ssd mx200 250 GB i 16 GB ram(bardziej przyszłościowe) na 8 GB  i tańszy zasilacz  

 

//po pierwsze brak argumentacji

Edytowane przez kajtek.
Link to post
Share on other sites

Mowa o GPU ? Zapominasz całkowicie o opłacalności ...

 

Jeśli bym zdecydował się na GTX970, to reszta by była kompatybilna w stosunku do niej?

 

Jeśli wychodzi nowa generacja GPU (Pascal? trochę poczytałem, ale zerowa wartość inf. dla laika) to wiadomo coś na temat ceny i tego, czy ze sprzętem z zestawienia byłbym w stanie uciągnąć ją? Bo z tego co wyczytałem Nvidia jeszcze nie ustaliła nawet wstępnej daty premiery, więc pytania chyba na wyrost.

 

Powiem inaczej - gry, które mnie interesują i będę bardzo szczęśliwy jak mi pójdą bez bawienia się w obniżanie ustawień to wszelkiej maści Total Wary, nadchodzący Far Cry, Wiedźmin 3. Czy GTX970 w takiej konfiguracji to gwarantuje?

 

Wiem, że to nie ten dział, ale jeśli kupno karty ma być ściśle powiązane z kupnem monitora, to już tutaj wrzucę swoje kandydatury - ten (tylko ten zakrzywiony obraz kojarzy mi się bardziej z festyniarstwem niż rzeczywistą wygodą) i ten. Jak wtedy wyglądałby ten cały zestaw? W sensie czy by wszystko się zgrało i nie musiałbym balansować na ustawieniach medium w grach?

 

Z tego wszystkiego zapomniałem Ci podziękować za zainteresowanie, a domyślam się ile to cierpliwości - dzięki.

Link to post
Share on other sites

 

 

to wiadomo coś na temat ceny i tego, czy ze sprzętem z zestawienia byłbym w stanie uciągnąć ją?

ceny- nie, co znaczy czy sprzęt uciągnie ?

 

 

Czy GTX970 w takiej konfiguracji to gwarantuje?

w fhd- tak

 

Monitory: samsunga już nie ma morele, a ten drugi to 144hz, wiesz za co płacisz? Ten monitor wymieniasz skoro masz fhd ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ceny- nie, co znaczy czy sprzęt uciągnie ?

 

nie wiem, w zamierzchłych czasach, gdy jeszcze posiadałem komputer, wymiana jakiegoś podzespołu wymagała sprawdzenia czy inne są kompatybilne. Może dlatego, że leciałem na mocno średniobudżetowych sprzętach. Może palnę głupotę, ale nie jest tak, że za słaba płyta główna nie współgra z najwyższej półki kartą graficzną? Chciałem sprawdzić, czy to nie działa np. w drugą stronę. 

 

Po prostu się upewniam, bo gdyby PC kosztował 2 stówki, a nie 5 tysięcy, to bym nie zadawał takich pytań, uwierz.

 

 

w fhd- tak

OK, a więc postanowione. Dodam GTX970. 

 

Monitory: samsunga już nie ma morele, a ten drugi to 144hz, wiesz za co płacisz? Ten monitor wymieniasz skoro masz fhd ?

Powiem tak, czytając temat zauważyłeś jak mało się znam na PCtach, to teraz lepiej - na monitorach znam się jeszcze mniej, ale nie wiem czy powinienem tu rozwijać problem, bo nie chcę być karcony za pomylony dział.

 

Rodzaje matryc, częstotliwości - nie wiem jakie ma to przełożenie i jak ważną rolę spełnia w momencie, gdy użytkownik chce się podniecać grafiką w grach, a jednocześnie kontynuować już na poważnie podjętą kiedyś amatorsko próbę zabawy grafiką. A tym bardziej ciężko mi przy tym znaleźć monitor, który jest optymalny na linii cena-wydajność-jego przeznaczenie dla mnie. Tym bardziej, że monitor to ścisły przedział cenowy 1000-1200 zł.

 

W każdym razie dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

heh, nie no spoko :D

 

 

 

Może palnę głupotę, ale nie jest tak, że za słaba płyta główna nie współgra z najwyższej półki kartą graficzną? Chciałem sprawdzić, czy to nie działa np. w drugą stronę. 

mobo ma do gpu tylko złącze pci, coś takiego, że płyta nie obsługuje gpu nie ma prawa się zdarzyć, więc tu spokojnie.

 

 

Tym bardziej, że monitor to ścisły przedział cenowy 1000-1200 zł.

po konkretną pomoc leć do działu z monitorami, co do 144hz, bardzo często (a więc jest b. płynnie) odświeża obraz, przydatne w strzelankach sieciowych jak cs go itp, poza tym brak zastosowań szczególnych.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wybiorę w takim razie zestaw z propozycji PurePC, tylko zamiast 980tki, dam 970 i będę czekał z Wami na nową generację totalnie nie wiedząc o co w niej chodzi, ale ufam, że będą gromy i niebo się rozstąpi.

 

Jakby ktoś był ciekawy moich dalszych przygód z komplementowaniem komputera, a przy okazji - przypadkowo - znał się na monitorach najlepiej w tym kraju, to zapraszam do tego tematu.

 

Dziękuję za wszystko panowie.

Link to post
Share on other sites

Monitor: NEC EA244WMi. Najlepsze co w tym budżecie możesz mieć do grafiki.

 

Co do zestawu: postaram się mówić jak najprostszym językiem ale i tak prawdopodobnie zafunduję Ci niemały mętlik w głowie. Wszystko dlatego , że napisałeś o planowanym rozwoju w CGI(grafice) i wzięciem się za to n poważnie. O ile na teraz taki zestaw wystarczy spokojnie to w pewnym momencie może nie być tak kolorowo przy poważniejszych projektach.

 

Rozdzielmy wymagania jakie stawiają przed sprzętem gry a jakie grafika.

 

Gry :

Tutaj najważniejsza jest karta graficzna. Od niej w największym stopniu zależy ilość generowanych klatek.

Procesor jest ważny ale on tutaj jest tylko 'podającym" informacje. Większość gier korzysta z max 4 rdzeni więc podkręcony i5 zapewnia niemal maksymalną wydajność jaką może dać w grach procesor. Dlatego też i5 na 4.0 GHz będzie w grach szybszy niż 12 rdzeniowy Xeon bliźniaczej architektury taktowany zegarem 3,4 GHz.

RAM to taki magazyn na dane, które procesor przerabia w czasie rzeczywistym. Do gier wystarczy 8GB i nie ma szans żeby jakaś gra w FHD zapchała więcej.

Szybkość dysku wpływa niemal wyłącznie na szybkość odpalenia się gry - nie istotna sprawa.

 

Co do karty: http://forum.benchmark.pl/topic/100017-og%C3%B3lne-informacje-oraz-ciekawostki-dotycz%C4%85ce-kart-graficznych/. Tutaj jest sporo informacji w skrócie. Temat jest stary ale pierwszy post pisałem tak by zapewnić jego uniwersalność na lata.

 

Grafika:

Programy graficzne wykorzystują wielowątkowość. Część procesów korzysta z jednego, część z dwóch, część z czterech a np. proces zwany renderem(np. video lub 3D) ze wszystkich dostępnych.

RAM - tutaj w zasadzie to samo co w grach tyle , że już przy rozbudowanym projekcie łatwo go zapchać. Przy niedużych projektach i na początek 8GB starczy ale przy pracy zarobkowej 16 GB to już minimum.

Dysk staje się w tym przypadku jednym z najważniejszych podzespołów. SSD zapewnia zupełnie inne doznania - szybszą pracę systemu (np. odpalanie się programów, wczytywanie zdjęć w Photoshopie, importowanie, eksportowanie itd.).

No i w takich budżetach do prac graficznych karta graficzna staje się najmniej ważnym elementem. Jest elementem wspomagającym i karta o klasie GTX660 do np. Photoshopa to "kosa" , a do 3D wyświetli płynnie w viewporcie zaawansowane sceny. Staje się bardziej znacząca w przypadku renderowania za jej pomocą ale z faktu , że scena 3D lub klip video muszą zmieścić się w jej pamięci takie rozwiązanie nie jest często stosowane w tak niskich budżetach z prostego powodu : CPU, RAM i dyski są ważniejsze.

 

Tak więc jeśli chciałbyś zająć się grafiką(szczególnie 3D) na poważnie powinieneś pomyśleć o Intel Core i7. RAM to elastyczna sprawa i możesz dołożyć jak przestanie wystarczać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim - wow. Jestem w szoku, że poświęciłeś tyle czasu na temat jakich wiele tutaj. Dzięki wielkie za zaangażowanie.

Monitor: NEC EA244WMi. Najlepsze co w tym budżecie możesz mieć do grafiki.

Rozdzielczość tego monitora to 1920 x 1200, przyznam nigdy się nie spotkałem z taką. Z reguły im większa rozdzielczość, tym większy stres na komponentach. Pytanie - czy przy takim monitorze podtrzymałbyś opinię osób wyżej, że powyższy zestaw nie miałby problemu z pracą na takim ekranie? I drugie - czy taka rozdzielczość to standard w ustawieniach nowych gier, czy trzeba będzie się bawić na innych ustawieniach? Pytam dla pewności, bo domyślam się, że wychodzę na panikarza jakbym prezent ślubny dla córki kupował.
 
RAM, skoro jest elastyczną wartością, którą można sobie luźno dodawać (tak jak pisałeś), to pominę. Kupię 8GB i w razie potrzeby rzeczywiście dokupię (Jak płyta główna ma 4 sloty na RAM to znaczy, że mogę dodać 4 kostki o dowolnej wartości?)
 
Procesor: właśnie z nim jest problem. Może wytłumaczę jak to wygląda w oczach laika - przyzwyczajony, że im wyższa liczba, tym lepszy sprzęt nagle zderzam się ze ścianą, wykrzaczeniem mojej logiki i dowiaduję się, że i5 może być lepszy niż i7 - i rzeczywiście w wielu przypadkach ludzie odrzucają i7. To tak jakby ktoś Ci powiedział, że FIFA 98 jest lepsza niż FIFA 16. Mimo wszystko zdecyduję się na i5, bo przepaść od mojego poziomu tworzenia grafiki do poziomu zaawansowanych projektów 3D jest ogromna jak przepaść między stanem finansowym Londynu i Lądka Zdrój, czyli sporo lat mojej skromnej pensji na to, aby już ukierunkować się na konkretne zakupy. Jeżeli mam złe podejście do sprawy, to nakieruj mnie jak możesz x d
 
Dysk: bardzo chętnie sprawiłbym sobie 1TB SSD jako podstawowy dysk, ale 2000 zł to spory dodatek do zestawu. Gość zajmujący się informatyką u mnie w pracy powiedział, że ten 128gb dysk SSD mogę użyć na postawienie systemu, programy graficzne i przechowalnię plików graficznych, a całą resztę (gry, filmy, programy) pchać na normalny dysk i jak poprawię swój standard życiowy, zainwestować w takowy SSD. Potwierdzisz, że w moim wypadku to w miarę optymalne rozwiązanie?
 
Przy okazji - widzę, że jesteś z Warszawy i znasz się na tym, a więc pytanie - znasz jakiś przyjazny Ci sklep, gdzie mógłbym ten cały zestaw poskładać z odbiorem osobistym? Po pierwsze o morele.net widzę tyle samo pozytywnych co negatywnych wypowiedzi, a po drugie wolałbym unikać słania kurierem całego poskładanego już pudła.

 

Kolejne pytanie - jeśli zdecydowałbym się poprzez wyrwanie rezerw moich zasobów finansowych na GTX980, a potem chciałbym to wymienić, to da się mniej więcej ocenić za ile mógłbym sprzedać używaną, ale sprawną kartę za rok, czy bardziej to wróżenie z kart?
 
I na koniec wytłumaczę może skąd ten cały mój ból i trywialne pytania. Kupiłem PS4 w dniu premiery, a moją jedyną motywacją był fakt, że kupię konsolę i mam kilka lat z głowy; nie muszę monitorować wymiany podzespołów. Dwa tygodnie temu zdecydowałem wymienić PS4 na PC ze względu na to, że PS4 już w dniu premiery był przestarzałym sprzętem. Mijają 3 lata od premiery, przez ten czas zdążyłem się zmęczyć tym "no fajnie masz na tej konsoli, ale zobacz co się dzieje na PC" - szczególnie, że lubię oglądać na YT gameplay'e z nowych produkcji przed kupnem, a te nagrywa się częściej na PC. Dlatego tak dbam o to, żeby usiąść przed nowym PC, odpalić grę na maksymalnych ustawieniach i nie klepać się po ramieniu że Medium i 30 FPS to też ekskluzywna rozrywka, a przy tym za pół roku nie martwić się, że idzie fajna dla mnie gra, a ja znowu muszę upgradować sprzęt.

 

Sorry za to gradobicie pytań, w każdym razie Twój post rozjaśnił mi sprawę.

Link to post
Share on other sites

Pytanie - czy przy takim monitorze podtrzymałbyś opinię osób wyżej, że powyższy zestaw nie miałby problemu z pracą na takim ekranie? I drugie - czy taka rozdzielczość to standard w ustawieniach nowych gier, czy trzeba będzie się bawić na innych ustawieniach?

 

Monitor posiada format 16:10 - odpowiedni do pracy. Zestaw nie będzie miał problemów, gry , szczególnie te nowsze również nie powinny.

Jak płyta główna ma 4 sloty na RAM to znaczy, że mogę dodać 4 kostki o dowolnej wartości

Teoretycznie tak. Praktycznie najlepiej uzupełniać o taki sam model.

Procesor: właśnie z nim jest problem.

i7 o tych samym taktowaniu co i5 nigdy nie będzie słabszy. W większości gier będą niemal równe. Kolokwialnie, zaznaczając , zę to uproszczenie myślowe można rzec , że większość gier i7'mkę widzi jak i5'tkę. W przypadku prac graficznych w procesach wielowątkowych i7 będzie szybszy np. renderując film czy wizualizację 3D można liczyć na kilkadziesiąt % krótszy czas np. zamiast 3 godzin - 2 godziny. I5 do prac amatorskich wystarczy.

SSD. Potwierdzisz, że w moim wypadku to w miarę optymalne rozwiązanie?

Jak najbardziej. Najważniejsze by system i programy znalazły się na SSD. Oczywiście dodatkowy SSD na magazyn czy dane przerobowe oraz scratch się przydaje ale w tym budżecie nie ma co rozważać bo zysk w komforcie nie jest aż tak znaczący.

Znasz jakiś przyjazny Ci sklep, gdzie mógłbym ten cały zestaw poskładać z odbiorem osobistym?

Możesz zamówić w morelach i odebrać osobiście w Warszawie. Dobre doświadczenia mam z Proline, X-kom, Agito. Aczkolwiek zestaw najlepiej zamówić niezłożony i złożyć samemu lub poprosić o pomoc dobrego znajomego, który jest biegły w temacie. Rozchodzi się o to , że panowie ze sklepów zwykle nie mają czasu/chęci na ergonomiczne układanie kabli i robią to niechlujnie.

da się mniej więcej ocenić za ile mógłbym sprzedać używaną, ale sprawną kartę za rok, czy bardziej to wróżenie z kart?

Raczej wróżenie z kart. Z tym , że 980tka najprawdopodobniej stanieje o większą sumę niż 970tka.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok. więc biorąc pod uwagę moją długą drogę do zabawy grafiką 3D zostanę jednak przy i5.

 

Jestem Ci ogromnie wdzięczny.

 

 

/edit: Aaa! Jeszcze obudowa! Widziałem obudowy tłumiące i inne takie bajery. Powiem tak - czy wybór obudowy jest mega ważny, skoro wahają się cenowo tak mocno? Po podliczeniu wszystkich kosztów jestem w stanie wyłożyć 300 zł na obudowę jeśli ma to duży sens. Ważne to to?

 

Brałem pod uwagę tę obudowę

http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-pax-m70-midi-tower-czarny-772816/

Edytowane przez esdktt
Link to post
Share on other sites

esdktt - ja wziąłem paxa m70 do obu swoich zestawów (do pracy i do grania) i spisuje się wyśmienicie, moim zdaniem jednak nie warto dokładać do Fractala R5 no chyba, że ktoś nie ma problemu z wydawaniem większych sum (Fractal jest na dodatek porównywalny hałasowo, a nawet trochę bardziej głośny o 4-5 decybeli jak widziałem po recenzji na youtube).

 

Jedyne do czego się musisz przyzwyczaić w Pax M70 to to, że te wentyle przy normalnej pracy rzeczywiście są niesłyszalne ale jak je włączysz na drugi stopień (bo można je tylko wyłączać, właczać na 1 i 2 stopień) to troszkę hałas jest choć i tak i tak mój kaloryfer go przebija :) - ale na pewno te wentyle zbijają temperaturę karty bo jednak wyciszone obudowy mają trochę gorszą cyrkulację powietrza. Za to można np. później zmienić wentyle na lepsze i dodać 2 wentyle na górze np (albo jeden większy).

 

W tych pieniądzach raczej lepszej obudowy nie znajdziesz, każda ma jakieś minusy ale do tej obudowy nie można się specjalnie przeczepić. Jest dobrze, a tego się nie spodziewałem.

 

Ewentualnie w tym segmencie można się też pokusić o używanego (lub nowego) w jakiejś dobrej cenie Fractala R4 ale raczej chyba nie znajdziesz.

 

Pozdro.

Edytowane przez kajtek.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...