Skocz do zawartości

Spadła drastycznie wydajność komputera, co może być problemem?


Recommended Posts

Witam.
Mam bardzo dziwny problem z komputerem i nie mam już za bardzo pomysłu co z nim jest.
Pół roku temu strasznie wydajność w grach zaczęła spadać, otóż dla przykładu grając w rocket league na full detalach mając stałe 60fps z tygodnia na tydzień spadała wydajność aż w końcu musiałem grać na minimalnych ustawieniach graficznych gdzie jeszcze spadały mi fpsy do 20fps

(specyfikacja komputera i5 3570 3,40ghz gigabyte gtx 660, msi z77a-g43, 8gb ram bodajże Goodram 1333mhz lub 1600mhz nie pamiętam komp kupowany 3-4 lata temu, zasilacz aerocool 750W)

W counter-strike global offensive to samo z 300fps spadło bardzo dużo aż do 70 gdzie przy smoku miałem 20-30fpsow. Tak się ciągnęło przez pol roku. Sprawdziłem czy grafika nie jest zepsuta i zaniosłem ja do kolegi gdzie miał nowego kompa akurat bez grafiki z procem i5 4790k coś takiego 8gb ram 2400mhz i się okazało ze ma tylko 10-20fpsow więcej ode mnie w csie a trzeba zaznaczyć ze było to tez instalowane na dysku ssd. To od razu się zgodziliśmy ze grafika jest do wymiany, tak wiec kupiłem od razu nowa grafikę MSI gtx 970 4Gb gaming razem z nowym chłodzeniem na procesor Silentum pc Grandis i faktycznie poprawiło się, ale no właśnie pojawiło sie ALE przy takim komputerze mierzyłem w 300fps co najmniej a tu się okazało że mam od 90 do 210fpsow gdzie taki spadek
przy takim sprzęcie nie ma miejsca bytu i przy gorszej grafice miałem około 300fps jak pisałem wcześniej. Trochę zaniepokoiła mnie ta sytuacja i napisałem do innego znajomego który ma taki sam sprzęt tzn. ten sam procesor tyle samo ramu a kupił tydzień wcześniej nowa grafikę gtx 960 i ma około 350fpsow w csie. Nie mam kompletnie pomysłu czy to może być coś z procesorem, pamięcią RAM, płytą główną, zasilaczem, dyskiem. Procesor sprawdzałem na benchmarku jeszcze ze starą grafiką gdzie procek miał około 20-25fpsow, a gdy była sprawdzana wydajność grafiki to było gdzieś około 3-15fpsow. Procesor się nie grzał, komputer ani razu się nie zrestartował z przegrzania, żadne bluescreeny również nie wyskakiwały. Dysk sprawdzany w programie HDtune (link poniżej),
sprawdzałem również w kompa w programie HWMonitor(link poniżej). W programie OCCT sprawdzałem i ogólnie wyglądało nieźle wszystko ale w rubryce gdzie pisze +12V mam tylko 8,27V,
a jak oglądałem to dużo osób ma wartości bliższe 12V, nie jestem pewien czy to ma jakieś znaczenie ale daję wskazówki. Bardzo prosiłbym o udzielenie odpowiedzi/podpowiedzi w tej sprawie, z góry dzięki!

 

Parę zdjęć z testów:

HWMonitor:

http://i.imgur.com/bNcMfdF.png

 

HWMonitor po 10minutach grania w csgo:

http://i.imgur.com/QubT0j3.png

 

HDTune zakładka Health:

http://i.imgur.com/Hg5CchF.png

 

OCCT i wskazanie 12V o czym wcześniej pisałem:

http://i.imgur.com/bOcWnLr.png

 

Chkdsk na każdej partycji:

http://i.imgur.com/kNG5f5W.png

Link to post
Share on other sites

A może wirusa złapałeś? 

 Spróbuj zainstalować antywirusa.

Ewentualnie reinstal systemu.

 

 Karty raczej nie obwiniaj. 

CS:GO jest grą głownie "procesorową" więc w nim tkwi problem.

Jak podpiąłem grafikę to od razu zrobiłem formata i na czyściocha wszystko wgrałem. Wydaje mi się że po części mogę obwiniać również starą grafikę bo jak pisałem miałem 300fps i wydajność z tygodnia na tydzień spadała aż wziąłem grafike do znajomego i miał tyle samo fpsow na swojej zintegrowanej grafie co na mojej gtx 660.

Link to post
Share on other sites

Jak podpiąłem grafikę to od razu zrobiłem formata i na czyściocha wszystko wgrałem. Wydaje mi się że po części mogę obwiniać również starą grafikę bo jak pisałem miałem 300fps i wydajność z tygodnia na tydzień spadała aż wziąłem grafike do znajomego i miał tyle samo fpsow na swojej zintegrowanej grafie co na mojej gtx 660.

A z nową kartą ile masz fps? 

Link to post
Share on other sites

A z nową kartą ile masz fps? 

90-210 i skacze w zależności od miejsca na mapie i co sie dzieje. Rozumiem dla niektórych dużo to fpsów i wystarczająco ale jak pisałem wcześniej znajomy z takim samym kompem tylko ma gtx 960 ma 350fpsów. Jak on ma tyle to nie myślę żeby z moją grafiką mieć mniej niż 300fps, a ma potencjał na wiecej niż to. Taki spadek aż do 90fpsów nie ma miejsca bytu w takim kompie.

Link to post
Share on other sites

Natknąłem się na coś takiego; 

..:klik:..

Może to coś da? 

Generalnie tu nie chodzi tylko o cs'a, podałem cs'a bo najbardziej widać spadek klatek. Link ze steama to już nawet na początku jak miałem 4lata temu kompa nowego którego mam do teraz lecz z inna grafa to ustawiałem wszystko tak jak wymienione w linku. Nigdy nie musiałem nic robić w rejestrach bo to nie jest komp, który nie ciągnie takie gry. Takie metody to są dla kompów dajmy na to jedno dwu rdzeniowych z niezbyt dobrą grafą i ogólnie z całym osprzętem. Problem jest wydaje mi się w sprzęcie tylko nie wiem co.

Link to post
Share on other sites

W pierwszej kolejności sprawdziłbym zasilacz. Linia 5V ponad normę co jest niedopouszczalne, linia 12V, spaczenie wyniku, które trzeba sprawdzić.Link

Dzięki! Niestety jutro będę mógł dopiero to sprawdzić ale bardzo przydatna rzecz, jutro dam znać mam nadzieje że będzie Pan śledził moje postępowanie i podpowie w razie konieczności.

W pierwszej kolejności sprawdziłbym zasilacz. Linia 5V ponad normę co jest niedopouszczalne, linia 12V, spaczenie wyniku, które trzeba sprawdzić.Link

Sprawdziłem zasilacz korzystając z Pana linku i wyniki/pomiary mieszczą się w tabelce wyświetlonej na tej stronie. Wyniki były bardzo bliskie do tych pokazanych na mierniku z tej strony. Nie mam pojęcia co mogę jeszcze sprawdzić...

Link to post
Share on other sites

Ściągasz HWiNFO. Uruchamiasz HWiNFO i znajdujesz zakładkę Sensor(zaraz po odpaleniu summary), w tejże zakładce na dole po prawej stronie masz przycisk Logging start(coś na kształt arkusza z plusem). Włączasz to i zapisujesz plik pod dowolną nazwą, program w tym momencie zaczyna zbierać informacje o komputerze, po prostu minimalizujesz program. Odpalasz OCCT i uruchamiasz test power supply. Test ma za zadanie obciążyć komputer, ale dodatkowo wcześniej uruchomiony program zebrać informacje. Testujesz minimalnie 10 min lub do pierwszego BSoD'a. Ów test jest wstępem do zbadania płyty głównej. Komputer będzie trzeba rozebrać i przetestować komponenty(cpu,gpu,zasilacz,ram) na innej płycie głównej. Celem jest sprawdzenie czy po dostarczeniu przez zasilacz napięcia płyta główna nie ma problemu z sekcją zasilania. Od płyty zależy przepustowość wysyłanych danych do reszty komponentów a mając porównanie na innej płycie, niezawodności reszty sprzętu, będziesz znał winowajce. Jest prostszy sposób, oddać płytę od razu na gwarancję lub do analizy, są serwisy, które wykonują analizę za darmo.

Link to post
Share on other sites

Ściągasz HWiNFO. Uruchamiasz HWiNFO i znajdujesz zakładkę Sensor(zaraz po odpaleniu summary), w tejże zakładce na dole po prawej stronie masz przycisk Logging start(coś na kształt arkusza z plusem). Włączasz to i zapisujesz plik pod dowolną nazwą, program w tym momencie zaczyna zbierać informacje o komputerze, po prostu minimalizujesz program. Odpalasz OCCT i uruchamiasz test power supply. Test ma za zadanie obciążyć komputer, ale dodatkowo wcześniej uruchomiony program zebrać informacje. Testujesz minimalnie 10 min lub do pierwszego BSoD'a. Ów test jest wstępem do zbadania płyty głównej. Komputer będzie trzeba rozebrać i przetestować komponenty(cpu,gpu,zasilacz,ram) na innej płycie głównej. Celem jest sprawdzenie czy po dostarczeniu przez zasilacz napięcia płyta główna nie ma problemu z sekcją zasilania. Od płyty zależy przepustowość wysyłanych danych do reszty komponentów a mając porównanie na innej płycie, niezawodności reszty sprzętu, będziesz znał winowajce. Jest prostszy sposób, oddać płytę od razu na gwarancję lub do analizy, są serwisy, które wykonują analizę za darmo.

Dobra sprawdzę tą metodę i dam znać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...