Skocz do zawartości

Monitor nie męczący oczu do programowania i nie tylko(preferowane 27")


Recommended Posts

Witam,

 

Po wymianie komputera przyszedł czas na kupno lepszego monitora. Stary MB19TU spisuje się dobrze, ale chciałbym więcej przestrzeni roboczej.

 

Zastosowanie: 50% programowanie/internet; 25% filmy; 25% gry

Budżet: początkowo planowałem wydać około 1500 zł, ale po zapoznaniu się z tematem jestem gotów dołożyć i jestem otwarty na droższe propozycje po warunkiem, że stosunek ceny do jakości i stopnia spełnienia wymagań będzie zadowalający.

Oczekiwania:

  • duża przestrzeń robocza - myślałem o QHD 27", ale mam pewne wątpliwości jednak o tym dalej
  • ze względu na ilość czasu spędzaną przed monitorem technologie typu flicker free i możliwość regulacji obrazu
  • złącze HDMI by można go podłączyć do dekodera TV i od czasu do czasu coś obejrzeć. Rozmiary mieszkania raczej wykluczają możliwość posiadania dedykowanego telewizora

Oświetlenie: W dzień naturalne, wieczorem sufitowe, sporadycznie lampka. Nie przesiaduję po ciemku przed komputerem.

Komputer: R9 390 + 6700k

 

Przyznam, że przejrzałem już całkiem sporo tematów i poradników i wciąż mam wątpliwości.

 

Przekątna/rozdzielczość:

FHD na 27" to plamka wielkości 0,311mm

QHD daje 0,2335mm, gdzie sugerowane jest powyżej -.27mm

O FHD przy 27" często słyszałem, że to trochę mało, z kolei QHD ma plamkę zbyt małą do pracy z tekstem. W tej drugiej kwestii czytałem, że nieźle się spisuje włączenie skalowania interfejsu do 125%.

Mogę prosić o wypowiedzi osób mających doświadczenie w temacie?

 

Typ matrycy:

Wydaje mi się, że dobra matryca TN nada się choć oczywiście IPS nie zaszkodzi. Siedzę na wprost monitora więc kąty nie mają znaczenia, warto w takim wypadku myśleć o matrycy IPS przy wymienionym przeznaczeniu dla samego odwzorowania kolorów, czy zwyczajnie poszukać lepszej klasy monitora TN?

Czytałem trochę opinii użytkowników, że matryce IPS mniej męczą wzrok, ale nie znalazłem potwierdzenia w żadnych poradnikach. Dodatkowo często z kontekstu wynikało, że użytkownicy wyrażający takie zdanie przesiadali się z jakiegoś taniego monitora TN. Odniosłem wrażenie, że u podstawy tych opinii leżała raczej różnica w klasie monitora niż typ matrycy.

Biorąc to pod uwagę zdaje mi się, że przy takim mieszanym przeznaczeniu każdy tym matrycy się nada jeśli będzie odpowiedniej jakości. Jakieś sugestie z tym związane? Być może przeoczyłem jakiś istotny aspekt.

 

Jeszcze kilka pytań odnośnie możliwości zastosowania takiego monitora do gier. Nie chcę tutaj płacić za jakiś gamingowe rozwiązania typu odświeżanie 144Hz itp, ponadto nawet po zmniejszaniu AA w związku z zastosowaniem rozdzielczości QHD sądzę, że karta i tak tyle nie wyciągnie. Zastanawiało mnie natomiast czy warto wybrać monitor z freesync. Nie dość, że zwiększa płynność, to jeszcze widziałem kilka modeli(LG, Samsung) które oficjalnie osiągają 60Hz, ale przy zastosowaniu freesync mogą już działać z odświeżaniem rzędu 75Hz. Dodatkowo freesync przydałby się gdy karta zacznie się starzeć i nie będzie w stanie obsłużyć nawet tych 60Hz V-sync.

 

Problemem tylko jest, że monitory o takich parametrach prawie nie występują, albo jest FHD + freesync, albo QHD, razem dopiero w monitorach gamingowych w cenie 2,5-3k.

Dotychczas znalazłem:

B2783QSU-B1 - wadą jest bardzo wąskie okno działania

MG278Q - tutaj już 144Hz, ale akurat jest w x-komie za 1999zł, podczas gdy normalna cena to 2,5k jak widzę

 

Pytanie czy jest w ogóle sens rozważać któryś z powyższych modeli przy wskazanych zastosowaniach, czy raczej brać monitor w stylu GW2765HT, albo wręcz zrezygnować z 27" QHD i jednak brać coś mniejszego typu U2515H albo wręcz 24" FHD?

 

Przyznam, że trochę mnie dziwi brak monitorów freesync w polecanych w cenie do 2k, skoro nie wymaga licencjonowanego układu nvidii, a monitory z g-sync znalazły miejsce w zestawieniu.

 

Ps. W pracy korzystam z monitora 23" i wydaje mi się trochę na niski, stąd chęć by jak już kupuję monitor to wziąć jednak coś większego niż te 23-24 cale.

 

Proszę o opinie.

Edytowane przez Aldcoran
Link to post
Share on other sites

idąc po wymaganiach to byłby EA274WMi


 

 

Przyznam, że trochę mnie dziwi brak monitorów freesync w polecanych w cenie do 2k, skoro nie wymaga licencjonowanego układu nvidii, a monitory z g-sync znalazły miejsce w zestawieniu.

 

na chwilę obecną

- wiele ich nie ma, ponieważ

- freesync sprawia problemy

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
- freesync sprawia problemy

Z ciekawości mógłbyś to rozwinąć lub podać jakiegoś linka do materiału, jaki opisuje ten problem ??

 

Do tej pory podejrzewałem że głównym problemem z masowym wprowadzenie freesync do budżetówek była konieczność posiadania interfejsu DP (podobno AMD to rozwiązało i pokazali prototyp, co przez HDMI korzystał z tej technologii).

Edytowane przez xernos2
Link to post
Share on other sites

bo tylko DP na chwilę obecną jest na tyle ambitne, hdmi to zawsze była szmira, a nie interface wprowadzająca istotne zamiany tylko jak konkurencja wymusi, nie istotnych PRowych to owszem pełno

 

problem z freesync jest taki (na dole wątku)

http://forum.benchmark.pl/topic/85170-60hz-vs144hz/page-15

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za sugestię.

 

Monitory NEC i EIZO widziałem były polecane na forum mva jednak tam głównie jest dyskusja o monitorach do pracy z grafiką i sądziłem, że do pracy z tekstem lepsze będą inne modele. Muszę doczytać o tym EA274WMi. Ten model jak widzę jest określany jako biurowy, obecna cena jednak niestety nie zachęca - link.

 

Co do samego freesync z przytoczonego tematu wynika jedynie, że wiele zależy od producenta(poprawne połączenie freesync i overdrive) natomiast dobrze zaimplementowany z tego co czytałem powinien działać tak samo jak g-sync nie licząc różnic poniżej progu działania.

Link to post
Share on other sites

Po zapoznaniu się z opiniami trochę przychylniej patrzę na zaproponowany model. Cena nadal odstrasza, ale biorąc pod uwagę ilość czasu spędzaną przed monitorem pewnie się przełamię. Akurat na tym elemencie chyba lepiej nie oszczędzać.

 

Niemniej zanim podejmę decyzję chciałbym zapytać czym dokładnie różnią się modele EA274WMi i EA275WMi. Ten drugi ma być odświeżoną i poprawioną wersją poprzedniego. Ze znalezionych komentarzy wynika, że docelowo ma go zastąpić ze zbliżoną ceną. Pytanie czy różnice między tymi modelami będą zauważalne jeśli nie pracuję z grafiką i czy jest sens czekać na rozpowszechnienie i unormowanie ceny nowego modelu? Niestety znaleziony wykresy z testów niewiele mi mówią, a nie udało mi się trafić na bezpośrednie porównanie tych dwóch monitorów.

Edytowane przez Aldcoran
Link to post
Share on other sites

Po zastanowieniu zdecydowałem się poczekać na rozwój sytuacji. Jeśli rzeczywiście EA275WMi ma zająć miejsce EA274WMi to nie widzę sensu kupować wycofywanego modelu.

Skoro już czekam, to dla pewności zapytam, czy ktoś może coś wie o innych zapowiedzianych modelach wartych rozważenia? Ze znalezionych opinii wynika, że jedynym konkurentem robiącym równie dobre monitory jest EIZO, ale obecnie nie ma biurowego monitora QHD 27" i raczej nic się tu nie zmieni. Zapowiedzieli co prawda nowego forisa o tych parametrach, jednak jako monitor gamingowy 144Hz + freesync będzie z wyższej półki cenowej.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

W oczekiwaniu na rozpowszechnienie EA275Wmi i pojawienie się opinii użytkowników czytałem jeszcze trochę innych recenzji, a także wybrałem się obejrzeć kilka monitorów w sklepach na żywo. Przyznam szczerze, że dochodzę do wniosku iż panele typu IPS są mocno przereklamowane jeśli chodzi o kąty widzenia. Owszem wszystko ładnie wygląda przy zastosowaniach typowo biurowych, word/excel, internet itp(dobrze oświetlone pomieszczenie i głównie tekst na białym tle), ale problemem jest kolor czarny. W większości paneli nawet niewielka zmiana kąta widzenia powoduje silne srebrzenie. Akurat miałem okazję trafić na jakąś wyjątkowo kiepską matrycę PLS na której czarny smoking był zwyczajnie szary w porównaniu tego samego obrazu wyświetlanego na monitorze obok(MVA). W necie można znaleźć filmik gdzie podobny problem jest pokazany na EA274Wmi - nieźle znosi zmianę kąta widzenia w poziomie, ale niewielka odchyłka w pionie powoduje srebrzenie czerni. Akurat problem ten dotyczyłby w moim przypadku wszystkich zastosowań, bo nawet zwykły terminal jest czarny(wiem, że można to przestawić, ale taka kolorystyka bardziej mi odpowiada). Nie wspomnę o grach czy filmach.

 

Czytałem, że w niektórych nowszych matrycach udało się ograniczyć ten problem, ponadto część producentów stosuje w niektórych modelach dodatkowe powłoki przeciwdziałające srebrzeniu. Niestety nie udało mi się znaleźć recenzji uwzględniającej ten aspekt dla EA275Wmi. Widział ktoś może jakieś testy jak to wygląda w przypadku tego monitora?

Link to post
Share on other sites

i to jest słowo klucz, nie ma monitorów do pracy po ciemku

 

W pełni się zgadzam, ale nie popadajmy w skrajności, gdy czerń monitora jest szara w markecie. Problem w tym, że nawet na tftcentral jak robią recenzje, to pokazują jakość obrazu pod różnymi kątami, ale kolorowego. Do tego dochodzi zdjęcie czarnego ekranu pod kątem(niestety mam wrażenie, że perspektywa ni jest stała między recenzjami). Chodzi mi o to, że główny test pokazuje tylko to co jest mocną stroną technologii IPS. Interesuje mnie natomiast test, który pokaże jak dany monitor z panelem IPS radzi sobie ze słabszymi stronami tej technologii. Nigdzie nie znalazłem jak to wygląda dla EA275Wmi

Edytowane przez Aldcoran
Link to post
Share on other sites

ale też nie służy też do wyświetlania jednolitej czerni, to trochę idzie w jakimś paranoidalnym kierunku

 

na chwilę obecną najlepsze kąty (i to wyraźnie lepsze od konkurencyjnych produktów LG i AUO) mają panele Super PLS szajsunga, pomijam jakość/cenę samych monitorów w których je stosuje

Link to post
Share on other sites

Nie chcę być niewdzięczny i dziękuję za dotychczasowe rady i opinie, ale na razie zbacza Pan z tematu i na pytanie o potencjalną wadę monitora odbija piłeczkę bagatelizując problem i przejaskrawiając przedstawione przez mnie założenia. Wiem, że obecnie używane technologie wykorzystuję podświetlenie całej matrycy i zawsze czerń będzie trochę świecić, ale nie w każdym modelu monitora jest to równie widoczne. Po prostu jest to słaba strona matryc IPS i producenci czasem lepiej czasem gorzej sobie z nią radzą.

Wiele zależy od jakości panelu i wykończenia. Zwyczajnie interesuje mnie czy w nowym NECku IPS-glow jest na przyzwoitym poziomie.

By nie odbiegać za bardzo klasą monitorów. Na podobnym poziomie cenowym co NEC275Wmi jest obecnie EIZO EV2736W i tam sobie poradzili z glowem

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_ev2736w.htm

Coby nie było, że tylko PLS sobie z tym radzi:

Porównanie dwóch podobnych modeli EIZO 16:9 i 16:10:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_ev2450.htm

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_ev2455.htm

Oba AH-IPS, ale w kwestii srebrzenia widać ogromną różnicę. Nie chcę przytaczać tutaj zdjęć monitorów gdzie cały ekran zwyczajnie jest srebrny bo i takie znalazłem

 

Na EIZO praktycznie przez cały czas widać gwiazdy, czego nie można powiedzieć o EA274Wmi nawet po niewielkim wychyle w pionie

https://www.youtube.com/watch?v=SwvIHP13JzA

https://www.youtube.com/watch?v=ES8aQa6nL2c

Być może kiepski egzemplarz, bo ze znalezionych opinii wynika, że pod tym względem QA NEC'a było słabe i były spore różnice między poszczególnymi sztukami.

Dlatego właśnie szukam recenzji opisującej jak w tej kwestii wypada EA275Wmi. Jak pisałem w pierwszym poście, monitor planuję też podłączyć do dekodera i czasem oglądać na nim TV, z tego względu wolałbym by obraz nie tracił aż tyle na jakości przy małych wychyłach, w końcu poza odwzorowaniem kolorów to teoretycznie główna zaleta paneli IPS.

 

Nie przeczę, że NEC i EIZO robią dobre monitory, ale po przeczytaniu większej liczby opinii wydaje mi się, że EA274Wmi zwyczajnie jest już trochę przestarzałym modelem i w kwestii cena/jakość ustępuje miejsca nowszym konstrukcjom konkurencji przynajmniej przy zastosowaniach jakie opisałem. Dla profesjonalisty który nie przejmuje się czernią i planuje kalibrować monitor byłby dobrym typem, ale do zastosowań domowych znajdą się lepsze modele(lepsza kalibracja fabryczna, mniejszy glow i niższa cena). EA275Wmi jest obecnie mocno chwalony i bardzo wiele w nim poprawiono. Stąd pytanie czy i z tym problemem sobie poradzili.

 

Ponadto od początku nie byłem pewien typu matrycy, ale sporo ludzi uważa ekrany IPS za jedyne słuszne, a zupełnie zapomina o wadach. Moim podstawowym kryterium było by ekran nie męczył wzroku, a po przeczytaniu dużej liczby postów wychodzi, że tutaj z cech monitora najważniejsze są zakres regulacji jasności(by dało się zjechać do 80 cd/m2 lub mniej w słabo oświetlonym pomieszczeniu), wysterowanie podświetleniem(DC lub PWM wysokiej częstotliwości), widmo o niskiej składowej niebieskiej. Akurat te cechy są niezależne od typu matrycy. Przy moich zastosowaniach IPS-glow jest dość istotną wadą, stąd chęć upewnienia się czy w przypadku wybranego modelu nie będzie to problemem, czy jednak szukać czegoś innego. Staram się dobrać ekran do wymagań, a nie brać najlepszy, choćby im nie odpowiadał.

Edytowane przez Aldcoran
Link to post
Share on other sites
Po prostu jest to słaba strona matryc IPS i producenci czasem lepiej czasem gorzej sobie z nią radzą.

 

radzą sobie bardzo dobrze, jeśli chcą

tylko nie chcą, bo taniej jest robić zwroty niż kontrolę jakości także możesz równie dobrze trafić monitor za 2,5k, który nie będzie zachwycał, jak taki za ćwierć tej kwoty, który będzie prawie idealny

 

a bagatelizuję problem, ponieważ jestem już uczulony, jest on w sieci wyolbrzymiany i to drastycznie, wystarczy wpisać IPS glow, by trafić na setki idiotycznych zdjęć czarnego ekranu w ciemnym pokoju zrobionych komórką z cyfrowym ISO oraz innymi "ulepszaczami" wykręconymi w kosmos, a bardziej idiotyczne są tylko laickie komentarze do nich, 2/3 z tych fot nie dotyczą nawet wadliwego sprzętu tylko szukania dziury w całym

 

lepsza kalibracja fabryczna, mniejszy glow i niższa cena
Stąd pytanie czy i z tym problemem sobie poradzili.

 

nie ma czegoś takiego jak kalibracja fabryczna to czysty marketing

wadliwy glow, jak już wspomniałem, to kwestia losowa związana w dodatku z producentem panelu, a nie monitora, także nie, nie poradzili sobie, bo nikt niczego nie robi w tym kierunku

a ten nie wadliwy w cale tak nie przeszkadza

 

stąd chęć upewnienia się czy w przypadku wybranego modelu nie będzie to problemem, czy jednak szukać czegoś innego. Staram się dobrać ekran do wymagań, a nie brać najlepszy, choćby im nie odpowiadał.

 

rozumiem i mogę zapewnić, że wyłączając wypadek sztuki fabrycznie wadliwej nie ma się czego obawiać, zarówno w czwartej, jak i w piątej generacji EA27 mamy do czynienia z PWM pracującym odpowiednio z 20 oraz 23kHz pozwalającą na liniową regulację jasności znacznie poniżej magicznych 80nitów

Link to post
Share on other sites
jest on w sieci wyolbrzymiany i to drastycznie

Jeśli w marketach można spotkać ekrany z kolorem szarym zamiast czarnego, to obawiam się, że trudno mówić o wyolbrzymianiu problemu. Może to marginalne przypadki, ale skutecznie psują opinię. Początkowo w ogóle nie przejmowałem się glowem zakładając, że w lepszych modelach, jeśli występuje w stopniu przeszkadzającym w odbiorze obrazu, to jest wadą kwalifikującą monitor do wymiany. Trafiłem jednak na wcześniej wspomniany egzemplarz na wystawie i zwątpiłem.

 

 

 

nie ma czegoś takiego jak kalibracja fabryczna to czysty marketing

Niepotrzebnie użyłem słowa kalibracja, miałem na myśli ustawienia fabryczne. Jednak każdy monitor jakieś ma i producent musi je dobrać do panelu. Skądś się w końcu biorą te wartości przed kalibracją na porównaniach. Mało kto będzie zlecał kalibrację monitora kolorymetrem więc nie można o tym zapominać, a akurat o EA274Wmi widziałem negatywne opinie i sugestie, że bez kalibracji lepiej wypadały modele EIZO. Dla EA275Wmi już ten argument się nie pojawiał.

 

 

wadliwy glow, jak już wspomniałem, to kwestia losowa związana w dodatku z producentem panelu, a nie monitora, także nie, nie poradzili sobie, bo nikt niczego nie robi w tym kierunku

Czytałem, że w niektórych monitorach stosuje się filtry polaryzacyjne, EIZO stosował je podobno również w kilku tańszych modelach. Ponadto to chyba jednak producent monitora decyduje jakiego panelu użyje, więc moim zdaniem ma jednak sporo do powiedzenia w tej kwestii. Zarówno jeśli chodzi o dobór technologii matrycy jak i użytych powłok.

 

 

radzą sobie bardzo dobrze, jeśli chcą tylko nie chcą

 

 

a ten nie wadliwy w cale tak nie przeszkadza

Wiem, że przy dobrym wykonaniu i siedzeniu na wprost glow nie jest problemem, jednak przy zmianie kąta patrzenia może być. Różne panele w mniejszym lub większym stopniu cierpię na tę przypadłość. W niektórych glow prawie nie występuje patrząc na ekran nawet od boku, w innych objawia się przy niewielkim wychyle. Wydaje mi się, że zdjęcia na tftcentral dobrze obrazują o czym mówię. W przypadku niektórych monitorów mimo iż zdjęcie było robione od strony jednej z krawędzi glow był widoczny dopiero przy dalszej, w innych cały ekran był jednolicie zabarwiony.

 

 

możesz równie dobrze trafić monitor za 2,5k, który nie będzie zachwycał, jak taki za ćwierć tej kwoty, który będzie prawie idealny

Zwyczajnie miałem nadzieję, że decydując się na monitor NECa kosztujący prawie dwa razy tyle co taki Benq GW2765HT nie będzie będzie to aż taka loteria i wraz z lepszą jakością komponentów pójdzie w parze lepszy QA.

 

 

rozumiem i mogę zapewnić, że wyłączając wypadek sztuki fabrycznie wadliwej nie ma się czego obawiać, zarówno w czwartej, jak i w piątej generacji EA27 mamy do czynienia z PWM pracującym odpowiednio z 20 oraz 23kHz pozwalającą na liniową regulację jasności znacznie poniżej magicznych 80nitów

To akurat sprawdziłem już wcześniej, obecne pytanie dotyczyło tylko kwestii srebrzenia. Przy jakim wychyle się pojawia i czy jest na tyle intensywne by przeszkadzać.

Moje pytanie od początku miało na celu jedynie zwrócenie uwagi, że przy pracy z czarnym tłem nie można tego aspektu bagatelizować. W zależności od jakości panelu, może się okazać, że zamiast standardowych 178 stopni kąt widzenia może być sporo niższy. Nie pytałem przecież o alternatywy, a jedynie o to czy ktoś natrafił może na recenzję ze zdjęciami obrazującymi jak to wygląda w przypadku EA275Wmi. Skoro opinie o poprzedniku były w tej kwestii mieszane, chcę się upewnić, że srebrzenie jest na akceptowalnym poziomie i nie będzie stanowić problemu w codziennym użytkowaniu. Nigdy nie oczekiwałem, że nie będzie występować wcale, nawet w idealnych ciemnościach i przy odchyle o 80 stopni w pionie i poziomie jednocześnie.

 

Źle się wyraziłem pisząc o tym, że problem jest tak powszechny. Miałem na myśli, że dotyczy praktycznie wszystkich paneli gdyż wynika z wad technologii, a jednocześnie, że srebrzenie może się objawiać przy niewielkim wychyle i być dość silne, co mogłem zaobserwować. Niestety efekty braku korekty tekstu po napisaniu są widoczne.

 

Problem jest powszechnie opisywany, a skoro nie pojawia się jako część recenzji, to ciężko określić które zdjęcia/opinie dotyczą wadliwych egzemplarzy, a które kiepskich konstrukcji dla których jest to realny problem. Jakby producenci pilnowali jakości to sprawa byłaby jasna i dla niektórych modeli zwyczajnie nie byłoby takich zdjęć, a przy założeniu, że taniej wymienić monitor niż zadbać o jakość od początku, powstaje dużo złych opinii na podstawie wadliwych egzemplarzy.

QA w produkcji monitorów niestety jest bliskie dna, a jedyną konkretną normą jaką znam jest klasa matrycy uwzględniająca liczbę wadliwych pikseli różnych kategorii. Dobrze obrazuje ten problem liczba wątków na jakie trafiłem gdzie ludzie wstawiają zdjęcia monitorów i pytają czy przedstawiony backlight bleed/glow kwalifikuje już monitor do wymiany, albo wręcz z pytaniami czy mimo iż monitor wyraźnie ma wady nie zostawić go gdyż kolejny może być jeszcze gorszy. Miałem nadzieję, że problem ten w mniejszym stopniu dotyczy monitorów NEC czy EIZO, ale wychodzi na to, że również tutaj jest to loteria

Edytowane przez Aldcoran
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...