Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Zakupiłem wyżej wymieniony dysk i przystąpiłem do instalacji Win 7 na nim. I tu nastąpił problem  instalka windy nie widzi napędu pomimo ze bios wykrywa dysk. Mial ktoś może podobny problem bądź  wie jak go rozwiązać? Dodam ze stary dysk to Samsung SM951 256GB M.2  i nie bylo zadnego problemu z instalacja systemu.  Jakieś pomysły ? 

Link to post
Share on other sites

zobacz jak możesz z systemu,  na innym dysku ( lub nawet jakiegoś liveCD ), czy jest widoczny ( możesz kopiować dane itp. ) 

Bo bardzo możliwe, że wystarczy go odpowiednio sformatować aby był widoczny dla instalatora. 

U rodziców miałem tak, że instalator nie widział dysku SSD ( i trzeba go było odpowiednio sformatować g-parted, aby instalator go wykrył ) 

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie

 

Znalazłem rozwiązanie problemu. Brak dysku w oknie instalacyjnym spowodowany był brakiem sterowników NVMe. Zgrałem sterowniki na pendrive  podczas instalki wskazałem ścieżkę  dostępu do sterownikowi dysk się pojawił w oknie wyboru napędów . Dzięki za zainteresowanie. Swoja droga dziwne ze windoza nie ogarnęła tego sama. 

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Witam,

To mój pierwszy post więc witam wszystkich użytkowników forum.

Podpinam się pod ten temat, ponieważ mam podobny problem, którego nie mogę rozwiązać od kilku dni.

 

Podczas bootowania mam opcję :Pendrive oraz ssd 950 pro samsung. Wybieram boot z pendriva. Mam na nim win 7 32 i 64bit. Dodatkowo doinstalowane drivery zgodnie z zaleceniem na stronie gigabyte (narzędziem windows usb tool...). Mimo wszystko podczas instalacji wyskakuje okienko o braku sterowników. Jak chcę je przeszukać to w okienku pokazuje tylko cd-rom oraz jakiś napęd x:\boot... i w nim foldery windows, program files itp...

Rozwijam zawartość cd i wybieram folder ze sterownikiem do nvme. Znajduje go jako kompatybilny z konfiguracją komputera ale po chwili "niby instalacji" wyskakuje okno o braku możliwości zainstalowania ww sterownika.

Dziwi mnie fakt, że ni widzi ani bootowalnego pendriva, ani żadnego innego  w oknie wyboru lokalizacji sterowników. Być może mam jakiś problem z obsługą kontrolera usb.

Bardzo proszę o wskazówki i pomoc.

 

Moja konfiguracja to:

MoBo Gigabyte GA-Z170X-Gaming G1

m.2 ssd Samsung 950 PRO 256GB NVMe

ssd Samsung 850 EVO 500GB SATA

I7-6700K

DDR4 G.SKILL 2x8GB 3000MHz

Link to post
Share on other sites

Problem w tym, że pendrive widzi w boot menu ale juz przy wyborze lokalizacji sterownika jest tylko naped cd, z ktorego nie chce zainatalowac sterownika nvme, pomimo odnalezienia pliku nvme.inf.

Oprocz cd pokazuje jakas partycje x:\boot i w niej katalogi tak jakby windowsa. Okolo 30MB niby ma ta partycja wiec to napewno nie jest moj pendrive.

Byc moze win7 nie ma oprocz sterownika nvme sterownika do mojego kontrolera usb. Z ftp gigabyte wrzucalem drivery pod usb na plyte cd ale ich takze nie chce instalowac.

Moze to przez jakies pozostalosci z poprzedniej proby instalacji win7 z czystego obrazu na usb. Jakim bootowalnym programem moglbym sformatowac moj m.2?

Link to post
Share on other sites

LiveCD z ubuntu powinno mieć gparted w sobie, lub coś od hirens-a. 

spróbuj jeszcze zainstalować najnowszy ( ze strony intela ) intel rapid storage 


oczywiście przez umieszczenie go na tym bootowalnym pendrive 


widziałeś też to : 

https://www.youtube.com/watch?v=7pEcevfDM0g
[media=https://www.youtube.com/watch?v=7pEcevfDM0g][/media]

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Ten drugi pen to partycja ram bo instalujesz z pendrive 

 

12920280_1119259754791044_7506621009271412920365_1119259778124375_83742199890087

 

Kopiuj sterowniki do usb i chipsetu na pendrive i załaduj je to nie problem 

 

Teraz Instaluję win 7 32 bit na Socket a i sempron 2600+ 

 

Przykład

 

12936761_1119259804791039_45573987337437

12923144_1119259828124370_25822269933404

12924489_1119259868124366_33661153921480

12932783_1119259908124362_77118534926174

 

Co do instalacji to wszystko powinno być na legacy mode bo win 7 a nie 8 i wyżej na 8 i wyżej w trybie uefi jedziemy

 

Nie wiem jak m.2 zachowuje się w win 7 już bym wolał zainstalować win 10  

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites

Dzięki za propozycje.

rolandwally83, problem w tym, że u mnie w okienku "przeglądanie w poszukiwaniu folderu" nie widzi pendrive z kopią win7.

To jest komputer w pracy więc jutro będę próbował dalej. Napiszę z jakim skutkiem.

Edytowane przez dollor
Link to post
Share on other sites

No i wracam po ciąg dalszy pomocy:)

Za pomocą Wintoolkit dodałem sterowniki AHCI/RAID, USB, NVMe do każdej wersji Win7 x64. Cały proces zakończył się powodzeniem. Utworzyłem obraz iso "nowego" windowsa. Za pomocą Windows USB/DVD Tool utworzyłem bootowalnego pendrive.

Przy bootowaniu z pendriva leci sobie pasek o kopiowaniu plików i po chwili wyskakuje błąd, że brakuje jakiegoś ważnego sterownika (nvme.sys) w lokalizacji sysyem32/drivers. Nie mogę dojść do etapu okienek i wyboru folderu ze sterownikami gdyż po wyświetleniu błędu na czarym tle mam tylko opcję windows instalation... jak w to "klikam" to zapętla się i tak w kółko.

Wcześniej była opcja Windows recovery.... i po kliknięciu w to ładowało okienka i teoretycznie mogłem wskazać lokalizację sterowników.

Hirens boot cd 15.2 też nie pomaga. Ładuje się tekstowe menu, wybieram dos programs i stamtąd gparted. Po kilku ekranach instrukcji zatrzymuje się. Czy to z boot cd czy z pendrive.

Link to post
Share on other sites

za chwilę się poddam i powiem ci abyś spróbował zainstalować WIN 10 dla testu ( czy sterowniki działają, i po prostu coś zrąbałeś z iso z instalatorem 7-ki )


ps próbowałeś w drugim gnieździe M.2 ( niby nie ma nic do znaczenia, ale np u mnie gdy mam włączony kontroler Bluetooth na płycie, to mi komputer nie bootuje, takie jaja, coś się zrąbało na płycie po 3 latach, bo wcześniej działało dobrze ) 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Relaksując się w wannie (kąpiel :)) pomyślałem o instalacji win10 na próbę. Mam nawet już iso na drugim pc. Zmieniałem gniazda. Z portami sata kombinowałem już też w każdą stronę. Odpinałem co się dało, podłączałem pod inne porty, różne ustawienia ahci/raid w biosie i nic.

Na próbę spróbuję z win10, a w międzyczasie przygotuję jeszcze raz na spokojnie win7 ze zintegrowanymi sterami od wszelkich kontrolerów.

 

Edit:

Witam.

Chwilowo dałem sobie luz z win10. Wrzuciłem na pena czysty obraz iso win7 i udalo mi sie dojsc do etapu wyboru folderu ze sterownikami. Wyglada na to, ze wintoolkitem skopalem tworzenie "mojego" obrazu, chociaz wszystko bylo succesfull. Moze jest jakas pewniejsza metoda integracji sterownikow z obrazem iso i zrobienie z tego dzialajacego bootowalnego pendrive?

Ps. Zintegrowane robie albo rufusem albo windows7 usb/dvd tool. Skutek ten sam.

Edytowane przez dollor
Link to post
Share on other sites

hmm szczere to nigdy nie robiłem instalacji z pena, ale czy nie wystarczy umieścić tam folderu z sterownikami ( na pendrive, nie w iso), bez ingerencji w ISO ? Bo powinieneś mieć do nich dostęp, tzn dostęp do całego pendrive, nie tylko iso ( przynajmniej tak mi się wydaje ) 
Oczywiście mogę się mylić, bo tego nie robiłem, ale spróbuj. 

Link to post
Share on other sites

Tak wlasnie nie pojdzie bo w okienku wybor folderu ze sterownikiem nie widzi pena tylko naped cd i partycje utworzona w ram. Czyli powinno byc chyba zintegrowane z boot.wim. z kolei z napedu cd odnajduje ale nie chce instalowac niestety.

Moze ntlite ktos uzywal?

 

 

Edit:

Integrowalem stery przy pomocy NTLite do install.wim jak i do boot.wim. Caly proces zakonczyl sie powodzeniem, lacznie z utworzeniem iso. Rufusem zrobilem boot pendrive i dalej du*a. Czarny ekran Windows Boot Manager brak nvmeF.sys

W ogole nie ma opcji recovery windows, jedynie windows setup. Na pendrive z oryginalnym obrazem sa obie opcje i tam, w windows recovery chociaz laduje sie do poziomu okienek i proby znalezienia sterownika.

POMOCY

 

Edit:

 

HURRA!

Sprawa załatwiona.

Oto wskazówki co robiłem po kolei:

 

Czyste iso z dowolną kopią Windows7 (u mnie to AiO) instalowałem na pendrive za pomocą windows usb/dvd instalation tool.

Następnie ze strony Gigabyte pobrałem Windows 7 installation tool. Jest to wersja nowsza niż te z tutorialów w internetach i pod żadnym pozorem nie można integrować sterowników od ahci/raid/nvme. (Tylko do intela pasują. Z innymi dyskami i kontrolerami powodują różne konflikty) Tylko ptaszek przy pierwszej opcji tj. USB 3.0 drivers package.

Następnie tak przygotowanego pendriva umieszczamy najlepiej w usb2.0 w nowym komputerze i bootujemy z niego.

Instalacja rusza ale brakuje sterowników dla ssd samsunga i o dziwo nie chce instalować tych od producenta. Działają natomiast drivery do nvme ze strony HP, wersja chyba 4.7.1.6. Po ich załadowaniu instalator znalazł bez problemu 950pro nvme oraz 850evo.

Dalej instalacja przebiega w konwencjonalny sposób.

 

Niby proste ale ja nadgorliwie integrowałem wszystkie paczki sterowników w nadziei, że któryś obsłuży mój sprzęt.

 

Póki co dziękuję wszystkich za pomoc i zainteresowanie moim problemem.

Edytowane przez dollor
Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...

Chciałbym odświeżyć temat, myślałem że coś umiem a tu przykre rozczarowanie :(
 
problem u mnie polega na tym iż instalacja się ładuje, do momentu wskazania dysku na którym ma być system, i tu nie widać 970 EVO 512 Gb, próba instalacji sterownika nvme, kończy się wyskakującym oknem iż nie podpisane sterowniki nie będą obsługiwane itd... 
 
płyta to Z370 extreme4
procek i7 8086 
dysk 970 evo 512 Gb
 
czy macie pomysł jak do tego podejść ???
 
  https://photos.app.goo.gl/GzFwARetU3kJSBPX7

Edytowane przez -HARNAS-
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...