Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie. Oto moja konfiguracja:

procek: Intel Core 2 Duo E6300 (1,86 GHz)

płyta główna: ASUS P5ND2 SE, która obsługuje tylko pamięci PC667

pamięć: 2 x KINGSTON 1024 MB DDR2 PC667 CL5 non-ECC

karta graficzna: Sapphire Radeon X1950Pro 256 MB GDDR 3

twardziel Segate Barracuda 160 GB

zasilacz:

100-127 V ~/9A

200-240 V ~/4.5A

FREQUENCY: 47-63Hz

MAX POWER: 400 W

Monitor 19' calowy, więc gram w rozdziałce 1280 x 1024

Zastanawiam się, co wymienić w tym kompie, żeby móc spokojnie zagrać w Fallouta 3 na jakiś w miarę dobrych ustawieniach. Gra działa na silniku Obliviona, który śmigał u mnie na full ustawieniach, ale domyślam się, że teraz to troszkę za mało na średnie detale, cienie i wygodną rozdzielczość. Zastanawiam się nad wymianą karty graficznej na np. Asus EAH4850 Radeon HD4850 1GB DDR3 (kosztuje ok. 700 zł). Mam zalecane 2 GB ramu, z prockiem trochę gorzej. Wprawdzie dwurdzeniówka, ale 1,86 to trochę za mało ostatnimi czasy. Ze względu na płytę, która nie obsługiwała szybszych kości, w ogóle nie podkręciłem mojego Core 2 Duo.

I tu moje pytanie: czy wymiana karty jest opłacalna? (czy inwestując 700 zł zauważę różnicę?). Jeśli macie lepsze pomysły - proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

Sugerując sie testami http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Wyniki_Crysis%2C_Avg_FPS-795/strona/1831.html to Twój procesor nie będzie najsłabszym ogniwem ale także nie będzie pomagał :x Za 700zł to jedyne moim zdaniem co możesz zrobić to tak jak pisałeś - kupić karte (teraz najtańsze modele kosztują 500zł) ATi 4850 ale 512MB bo 1GB nie jest wcale potrzebne i wymienić zasilacz na minimum 450W (ja bym kupił 500W). Po wymianie będziesz grał w większości grach na detalach High AAx4 AFx16 :lol:

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Sprawa wygląda tak: mam do wydania półtora tysiąca. Co radzicie zmienić w tym kompie, żeby spokojnie grać na niezłych ustawieniach w najnowsze gry?

Zastanawiam się nad czymś takim:

Obecnego procka wymienić na Core2 Duo E8400 3,00GHz (S775) w wersji BOX (679 zł w Komputroniku) i postawić go na starej płycie. Te 2 GB ramu 667 Mhz raczej chyba nie ma sensu wymieniać teraz na szybsze DDR 2, bo przyszły procek intela i tak nie będzie z nimi współpracował. Kartę wymieniłbym na Radeon 4850 Gainward 512MB 2xDVI (PCI-E) GoldenSample

(http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/Radeon_4850_Gainward_512MB_2xDVI_PCI_E_GoldenSample/pelny,id,59518/), która kosztuje 696 zł. Do tego jakiś zasilacz 500 W, np. OCZ StealthXStream 500W SLI za 244 zł (http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_obudow/OCZ_StealthXStream_500W_SLI/pelny,id,47217/).

Razem: coś koło 1600 zł, więc nie tak źle. Co sądzicie?

Link to post
Share on other sites

a ja bym zrobil tak...

 

1. sprawdzilbym mozliwosci OC procka. jesliby dawal rade na 2.5-2.8GHz to bym go zostawil. zakup e8400 jest troche przesada.

 

2. jesli procek byl dawal rade to bym zmienil plyte na p35 i kupil ram na 800MHz.

 

3. kupil zasilacz mocny ale jeszcze w przyzwoitej cenie. moze Topower za 190zl? albo cooler master? a moze corsair 450W. wazne zeby byl dobry i cichy, ze sprawnoscia min 80% i w cenie ok 200zl

 

4.kupil karte ati 4850 lub duzo tansza 100zl gf 9800gt.

 

koszty: karta 600zl + zasilacz 200zl + plyta 300zl + ram 200zl = 1300zl

 

jeszcze zostaje na nowy dysk 500gb np WD Caviar;-)

 

natomiast jesli procek jestnp w jakiejs takiej rewizji co nie lubi sie krecic to wtedy pozostaje zakup e5200 plus to co napisalem ale wtedy juz bez hdd.

 

to oczywiscie w przypadku gdy chcesz wydac 1500zl, bo jesli chcesz wydac mniej to po prostu podkrec procka (moze nowe chlodzenie?) i dobierz do niego maksymalna karte tak by nie byla spowalniana przez reszte. byc moze bedzie to gf 9800gt. wtedy wydasz 500zl + 200zl zasilacz.

 

Albo jeszcze inna wersja! moze Twoja plyta wspiera tylko ddr2 667 ale moze je latwo podkrecic? moze nawet wtedy najlatwiej byloby kupic pamieci 800MHz, wsadzic do gniazda 667MHz i krecic tyle ile pozwoli plyta? i do tego zestawu dobrac grafike? wtedy wydasz na chlodzene CPU, nowy RAM i grafike i zasilacz = 900zl.

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Po pierwsze to zmień zasilacz na markowy, ja mam cosiar 450 W jest super cichy i ma silny amperomierz na 12 więc powinien starczyć na twoja kartę graficzną. Ale na wszelki wypadek sprawdź jaki ma pobór mocy karta i proc. Zasilacz musi mieć zapas mocy z stosunku do sprzętu.

Link to post
Share on other sites

Myślę, że masz jeszcze na tyle nowoczesną platformę, żeby z niej coś wydusić za sensowne pieniądze. krataja bardzo dobrze wykombinował. Kręcić procka, zmienić zasilacz i dokupić 4850/9800. Zasilacz weź mocne 500W to ie będziesz musiał go wymieniać przy kolejnej modernizacji i będzie ok. Aha, no i skoro RAM dośc tani, to kup 800, na których łatwiej będzie kręcić.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...