Skocz do zawartości

XFX r9 380 a zasilacz 500W


Recommended Posts

Witam

Mam zamiar kupić kartę graficzną XFX r9 380, aktualnie posiadam:

OCZ ModXSream Pro 500W (80 plus)

i5 3570k

2 x 4 GB ddr3 1600 MHz Corsair

Gigabyte H77M-D3H

I tutaj padam moje pytanie, czy ten zasilacz jest w stanie uciągnąć tą prądożerną kartę ?

Robiłem kalkulacje poboru mocy całego sprzętu uwzględniając dosłownie wszystko oraz przy najgorszym scenariuszu i wyszło ok. 432 W, jest to raczej granica dla tego zasilacza.

Pytałem też kilka osób zainteresowanych w tym temacie i mówili, że problemy mogą wystąpić, komputer może się resetować przy bardzo dużym obciążeniu itp. Zasilacz już posiadam prawie 3 lata, także jego moc również mogła zmaleć.

Proszę tylko o przemyślane odpowiedzi po dokładnym przeanalizowaniu tematu. 

Dziękuje z góry i pozdrawiam !

Link to post
Share on other sites

Nie będzie żadnego problemu nawet po oc procka i grafiki o ile zasilacz jest sprawny 

 

Kalkulatorem nie sprawdza się takich rzeczy tylko miernikiem poboru prądu a zasilacz sprawdzasz miernikiem w lini 5v i 12v

 

Power consumption Radeon R9 380

  1. System in IDLE = 92W
  2. System Wattage with GPU in FULL Stress = 332 Watts
  3. Difference (GPU load) = 240W
  4. Add average IDLE wattage ~10W
  5. Subjective obtained GPU power consumption = ~ 196 Watts

 

This is Guru3D's generic power supply recommendation for the R7 and R9 series:

  • AMD R9 380 - On your average system the card requires you to have a 500 Watt power supply unit.
  • AMD R9 380 Crossfire - On your average system the cards require you to have a 700 Watt power supply unit as minimum.
Edytowane przez rolandwally83
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedzi które rozwiały moje wątpliwości w tej sprawie, ponieważ zastanawiałem się właśnie nad alternatywą za tę samą cenę przy odrobinie mniejszej wydajności i dużo mniejszym poborze mocy czyli gtx 960. Zasilacz jest oczywiście jak najbardziej sprawny. Kartę planuję zakupić zaraz po świętach z nadzieją na lepszą cenę :)

Link to post
Share on other sites

380 jest wydajniejsza a na rachunki za prąd bym nie patrzył mój zestaw wciąga max 650w plus 4 monitory a drugi ponad 1.3 kw 4x 290x 

 

I jakoś nie widzę różnicy w kosztach może przez TV 24h i światło w nocy zapalone bo żona zapomina wyłączyć gram ok 4 h -6 h i w weekend po 10 h chyba że jest lepsza zabawa to 12-16 h by się odstresować 

Link to post
Share on other sites

Zastanawiałem się na początku właśnie nad kosztami prądu, lecz większą uwagę zwróciłem na zasilacz który jest (a przynajmniej był) większym problemem w tej sprawie.

Tak w skrócie żeby wytłumaczyć przyczynę zmiany karty na inną jest fakt, że na mojej byłej karcie (VTX3D HD 7850) prawdopodobnie padła pamięć. Tzn karta działa, monitor się odpala jak należy, ekran biosu jest lekko poszatkowany (artefakty), po załadowaniu systemu w momencie przeskoczenia ekranu ładowania na pulpit, ekran staje się szary. System w trybie awaryjnym odpala się normalnie. Da się z niego korzystać, oczywiście bez żadnych sterowników. Na ekranie zaś są dwa grube pasy które są ledwo widoczne. Doszedłem do wniosku, że przy próbie włączenia sterownika, co za tym idzie przerzucenia rozdzielczości na FullHD, ekran staje się szary. Był próby przeinstalowania sterowników, instalator sterowników od AMD nawet przy próbie detekcji / analizie istniejących sterowników potrafi zmienić ekran na szary.

Grając w Fallout'a 4 (ponad 3 dni) ekran po prostu zniknął, myślałem, że to gra się zwiesiła co się już zdarzało i nie jest to nic dziwnego w tym przypadku, ale nie dało się nawet przejść do pulpitu za pomocą Alt + Tab co już wydawało się dla mnie dziwne. Po zresetowaniu komputera, wszystkie wcześniej wymienione rzeczy zaczęły się dziać. Dodam, że karta jest w wersji 1GB, gra ładowała tekstury otoczenia w niskiej rozdzielczości i często się przywieszała podczas obrotu o 180o co tłumaczyłem ładowaniem się tekstur do pamięci karty.

To chyba tyle jeśli chodzi o temat poprzedniej karty, zastanawiam się również czy mogła być to przyczyna zasilacza w co wątpię. Niektórzy mówią też coś o tym, że najnowsze sterowniki Crimson Edition mogły być przyczyną tego, ale to już odstawiam na bok :)

Link to post
Share on other sites

nie miałem problemów Crimson Edition ale wróciłem do poprzednich bo co z tego że panel jest ładny jak nie było połowy opcji obrót ekranu bo mam coś takiego 

 

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/1162087/16560375.jpg?1450028593

 

Sterownik i panel ma działać a nie wyglądać 

Edytowane przez rolandwally83
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...