Skocz do zawartości

Jaki monitor do programów graficznych??


Recommended Posts

Zastanawiam się nad kupnem monitora. Będzie on wykorzystywany do grafiki ( programy graficzne typu 3ds max, Cinema 4d, Photoshop, Artlantis itp. Zależy mi przede wszystkim nad naturalnym odzwierciedleniem kolorów i nad dobrą jakością obrazu. Posiadam kartę graficzną: Gigabyte GeForce GTX 460 OC

 

Rozmiar 21,5- 23". Kwota max. do 1000zł.

Nie wiem czy wybrać monitor LCD czy LED, HD czy FullHD??

 

W oko wpadł mi Samsungi BX2250 i XL2370. Co myślicie??

Link to post
Share on other sites

do 1k nie masz za bardzo wyboru poza dell'em 2209wa ewentualnie jakbyś trochę dołożył to może być NEC EA231WMi oba nie najlepsze pod kątem profesjonalnej grafiki, ale i tak o niebo lepsze od dowolnej TN'ki

niestety dobry monitor do grafiki kosztuje ok 2,5k

Link to post
Share on other sites

ależ potaniały monitory na IPS

 

ten Dell u2211h faktycznie ciekawy, dostał dobre recenzje, a i osiągi (poza input lagiem) ma bardzo dobre

 

HP ZR22w też niegłupi, choć nie ma na jego temat pełnych danych (brak testów faktycznej szybkości reakcji matrycy oraz input lag'u) to pozostałe cechy ma na całkiem wysokim poziomie, jak na monitor za ok 1k, zwłaszcza pokrycie anti-glare nie zdarza się często

 

na twoim miejscu też nie wiedziałbym co wybrać... ale skoro ma być do grafiki to ten input lag czy szybkość matrycy nie ma właściwie znaczenia i można by się pokusić o HP

Link to post
Share on other sites

te wartości podawane przez producentów znaczą prawie tyle co nic, dopóki jakiś niezależny test ich nie zweryfikuje

 

oba modele nie zachwycają czernią czy dużym kontrastem (przy czym obie wartości nie wypadają jakoś źle, po prostu nie są szczególnie dobre), przy czym kontrast ma znaczenie bardziej w filmach i grach niż przy tego typu pracy, gdzie z kolei istotna jest czerń, ale to już kwestia ceny urządzenia, to są dość budżetowe modele, jakby miały wszystko to trzeba by było dać za nie dwa razy tyle - prawdziwą czerń nawet na IPS jest dość ciężko uzyskać

 

PS zauważyłem, że kilku recenzentów zwróciło uwagę na słabsze kąty widzenia w Dell'u, tzn słabsze niż w typowym monitorze z matrycą IPS, ale jeżeli nie planujesz oglądać na nim filmów z większej odległości to nie powinno mieć to znaczenia, niemniej uznałem, że warto wiedzieć :)

 

EDIT:

Dell u2311h nie jest zbyt udanym modelem. Nie wiem jak z u2211h

ten jest ok, można polecać, może nie do gier (input lag) ale poza tym ok

Link to post
Share on other sites

Dell u2311h i u2211h różnią się jedynie wielkością przekątnej ekranu, to dokładnie ten sam model.

obecnie mam 21.5 i już zdążyłem się przyzwyczaic.

 

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi w tym kontraście dynamicznym. Porównując do monitorów TN w podanych przeze mnie powyżej monitorach wartości są bardzo małe, natomiast w TN nawet 5000000:1.

Link to post
Share on other sites

aquater już ktoś tu napisał o tych super-hiper funkcjach że 'jeden c**j'

Zapomnij też o TN-kach jeżeli iteresi Cię wierne odtwarzanie barw.

Najtańszy na PVA do zastosowań graficznych to Nec P221W 1,5kz - miałem i naprawdę super się na nim obrabiało fotki.

Ma IPS-ie to chyba najtańszy będzie Dell U2410 a takie dobre to ok. 2,5kz: Eizo S2233, S2243 lub Nec PA231W. Ten ostatni super ale nie szerokogamutowy (sRGB).

No i oczywiście kalibracja-profilowanie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...