Skocz do zawartości

Zestaw z i7 bez karty graficznej - w okolicach 3000zł


Recommended Posts

Witam,
potrzebuję pomocy przy wstępnym określeniu zestawu, który planuję zamówić po nowym roku.
Na chwilę obecną mam stary zestaw który ma ok. 7-8 lat (AMD Athlon 5600+, 4GB DDR2, Radeon HD 4850) i pora już dać mu spokój. Nalezę do osób które lubią złożyć coś raz i porządnie i mieć spokój na kolejne tyle lat, dlatego też nie planuję podkręcać procesora ani pamięci.

1. Obudowa - Fractal Design Arc Midi R2
2. Płyta Główna - nie mam pojęcia, zależy mi na dużej ilości USB ponieważ podłączam z tyłu na stałe 6 urządzeń
3. Procesor i7 - Intel Core i7-4790K BOX?
4. RAM 8/16GB - ?
5. Dysk SSD 250GB - Samsung SSD 850 EVO 250 GB, czy jest coś szybszego w tej cenie? Zastanawiam się dlaczego w polecanych zestawach są często dyski z zapisem ok. 200-300 jeśli inne modele w podobnych cenach mają powyżej 500?
6. Chłodzenie procesora - Thermalright HR-02 Macho Rev.B?
7. Zasilacz - tutaj zastanawiam się, ponieważ mam od tych 7 lat Chiefteca 750W, jakieś 2 lata temu sprawdzałem wszystkie napięcia i rozkręcałem go żeby zobaczyć jak wygląda w środku i nic mu nie dolega, wygląda i działa jak od nowości, jest sens go wymieniać?

Karty graficznej nie planuję kupować przez najbliższy rok/półtora.
Komputer wykorzystuję do bardzo różnych rzeczy, od zwykłch codziennych po bardziej profesjonalne zastosowania, dlatego zależy mi na mocnym procesorze i pamięci RAM a także bardzo szybkim dysku SSD.

Nie orientuję się w rynku od kilku lat dlatego tez nie jestem na bieżąco z nowinkami. Ze starego komputera zostają dyski HDD, napęd DVD oraz możliwe że zasilacz.

Byłbym wdzięczny za pomoc w wyborze mimo iż w styczniu coś może się jeszcze zmienić. Póki co ceny strasznie poszły w górę, mam nadzieję że w styczniu opadną.

Edytowane przez Michuu93
Link to post
Share on other sites

 

 

2. Płyta Główna - nie mam pojęcia, zależy mi na dużej ilości USB ponieważ podłączam z tyłu na stałe 6 urządzeń, nie potrzebuję żadnego CrossFire ani SLI, nie będę tez nic podkręcać 3. Procesor i7 - Intel Core i7-4790K BOX? Mimo iż nie planuję podkręcać to niech już ma ten mnożnik odblokowany na wszelki wypadek

Kłóci się to ze sobą. 

Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o to, że nie planuję podkręcać procesora ani innych podzespołów, jednak różnice cenowe między procesorem z odblokowanym mnożnikiem a zablokowanym często są tak niskie, że warto dołożyć na wszelki wypadek. Co do płyty, w polecanych zestawach są często płyty gamingowe w okolicach 600zł i stąd zastanawiam się czy w ogóle mi taka płyta potrzebna, czy nie lepiej coś tańszego wybrać.

 

może faktycznie źle się wyraziłem.

Link to post
Share on other sites

4790K ma odblokowany mnożnik pod OC. 

 

http://ark.intel.com/pl/products/80806/Intel-Core-i7-4790-Processor-8M-Cache-up-to-4_00-GHz

http://ark.intel.com/pl/products/80807/Intel-Core-i7-4790K-Processor-8M-Cache-up-to-4_40-GHz?q=i7%204790k

 

Zakupy na komputroniku ? 

 

 

 

Komputer wykorzystuję do bardzo różnych rzeczy, od zwykłch codziennych po bardziej profesjonalne zastosowania,

 

Co to za profesjonalne zastosowania ?  

Link to post
Share on other sites

Na komputroniku tylko przeglądałem, bo na innych sklepach mają często burdel i powielone produkty. Z tego co wyczytałem to 4790K ma też fabrycznie wyższe taktowanie, więc ku niemu bym się skłąniał. Poza tym skoro warto dopłącić do płyty głównej nadającej się do podkręcania, to całkiem możliwe że w przyszłości po dokupieniu karty graficznej zechciałbym jednak trochę podkręcić procesor lub pamięci.

 

Co do zastosowania, oprócz zwykłego przeglądania internetu zdarzają mi się projekty w Sony Vegas, rendering audio, różne dziwne rzeczy związane ze studiami typu Matlab, Quartus itp. Komputer ma służyć na kolejne parę dobrych lat dlatego też zdecydowałem się na i7.

 

Przeglądając inne strony wybrałem taki zestaw:

1. Obudowa - Fractal Design Arc Midi R2
2. Płyta Główna - MSI Z97 Gaming 5
3. Procesor i7 - Intel Core i7-4790K BOX
4. RAM 8/16GB - 2x 4GB HyperX Savage 2400 MHz CL11
5. Dysk SSD 250GB - Samsung SSD 850 EVO 250 GB
6. Chłodzenie procesora - Thermalright HR-02 Macho Rev.B?
7. Zasilacz - Fractal Design Tesla R2 650W

 

I teraz pytanie, czy stary poczciwy Chieftec Turbo 750W zostawić czy lepiej jednak również go wymienić?

Link to post
Share on other sites

 

 

Płyta Główna - MSI Z97 Gaming 5

 

Można mimo wszystko wybrać coś tańszego. Jeżeli jednak obstajesz przy czym droższym, to Gaming 5 od Gigabyte

 

 

 

Dysk SSD 250GB - Samsung SSD 850 EVO 250 GB

 

MX 200 na MLC.

 

 

 

Chłodzenie procesora - Thermalright HR-02 Macho Rev.B?

 

Da radę i będzie dobrze

 

 

 

I teraz pytanie, czy stary poczciwy Chieftec Turbo 750W zostawić czy lepiej jednak również go wymienić?

 

Jeżeli nie było z nim żadnych przygód, to oczywiście może zostać 

Link to post
Share on other sites

Zmierzyłem dzisiaj zasilacz, oto wyniki:

 

IDLE:

+12V:

na molxie 12.05-12.06

na 4-pin 12.04-12.05

everest 10.03

+5V:

na molexie 5.10-5.11

everest 5.13

+3,3V:

na 4-pin 3.35-3.36

everest 3.41

 

STRES:

+12V:

na molxie 12.05-12.06

na 4-pin 11.98-11.99

everest 10.03-10.12

+5V:

na molexie 5.10-5.11

everest 5.09

+3,3V:

na 4-pin 3.34-3.35

everest 3.39

 

Co do dysku, kupiłem dzisiaj Samsunga ponieważ ceny znacznie spadły i mogą za niedługo pójść znowu w górę (jeszcze 2 tyg. temu był tańszy o 15zł). Gwarancja 5 lat  + o 74zł tańszy od Cruciala. Co do procesora, płyty i RAM póki co czekam, jak stanieją po nowym roku i7-6700k to zainwestuję w Skylake z DDR4, jeśli nie to i7-4790k z DDR3.


@up

kupiłem Thermalright HR-02 Macho Rev.B, obudowę wybrałem Enthoo Pro, mam natomiast pytanie co do pamięci.

Czy kości w dual channel są jakoś specjalnie parowane? Czy jest sens zakupić 1x 8GB a później dokupić kolejne takie samo 8GB i mieć dual channel 2x8GB? Czy pamięci są fabrycznie jakoś dobierane w pary i lepiej kupić 2x4GB a później kolejne 2x4GB?

Link to post
Share on other sites

Samsunga ludzie nie kupują bo mają TLC (w evo 840 był taki problem, że gdy dysk używał jakiś starszych danych to bardzo go to spowolniało (do prędkości HD) jednak naprawili to kosztem żywotności, a w EVO 850 chyba takiego problemu już nie ma). Więc po prostu ludzie zapamiętali TLC to zło i nie chcą :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Komputer wykorzystuję do bardzo różnych rzeczy, od zwykłch codziennych po bardziej profesjonalne zastosowania

 

Jakich? Coraz więcej programów jest programowanych pod Open CL, więc być może twoje profesjonalne aplikacje też już wykorzystują grafikę do obliczeń zamiast procka?

Link to post
Share on other sites

Jakich? Coraz więcej programów jest programowanych pod Open CL, więc być może twoje profesjonalne aplikacje też już wykorzystują grafikę do obliczeń zamiast procka?

Naprawdę różne, na chwilę obecną Sony Vegas, Foobar, MATLAB, Quartus. W przyszłości dojdą jakieś gry. Zależy mi po prostu na mocnym zestawie na parę dobrych lat, dlatego chcę zainwestować w 6700K jak stanieje.

 

Co do pamięci, chodzi mi o to czy dokupując później drugą kość będzie działać dual channel, czy kości są parowane rpzez producenta i trzeba kupić od razu parę.

Edytowane przez Michuu93
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie warto dopłacać do odblokowanego procesora jeżeli kupisz MOBO bez takiej możliwości.

Nie do końca prawda -  4790 i 4790K nawet bez OC różnią się dość znacznie osiągami. Co nie zmienia faktu, że zwyczajnie warto kupić płytę na Z97, żeby wycisnąć trochę więcej z procesora i pamięci W zastosowaniach wielowątkowych, zwykłe enhanced turbo do 4x 4.4GHz kontra 4x 3.6 GHz / 2x 4.0 GHz

 

 

 

przy czym droższym, to Gaming 5 od Gigabyte
A to dlaczego? Jak kiedyś patrzyłem to były to płyty bardzo porównywalne z MSI?

 

 

dlatego chcę zainwestować w 6700K jak stanieje

No to małe rozczarowanie - nie da się. To jest inna podstawka, więc inna płyta, inne pamięci. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie do końca prawda -  4790 i 4790K nawet bez OC różnią się dość znacznie osiągami. Co nie zmienia faktu, że zwyczajnie warto kupić płytę na Z97, żeby wycisnąć trochę więcej z procesora i pamięci W zastosowaniach wielowątkowych, zwykłe enhanced turbo do 4x 4.4GHz kontra 4x 3.6 GHz / 2x 4.0 GHz

Co nie zmienia faktu, że taka inwestycja nie ma sensu- jak już brać procesor z 'K' to na taką płytę żeby go można było podkręcić. 


Jak już ma być droższy i dobry zasilacz to ten: SeaSonic SSR-550RM

Link to post
Share on other sites

No to małe rozczarowanie - nie da się. To jest inna podstawka, więc inna płyta, inne pamięci. 

Ja o tym doskonale wiem, po prostu na chwilę obecną rozważam 4790K i DDR3 vs 6700K i DDR4.

 

Widzę że dyskusja się rozkręca, a więc:

- zasilacz zostawiam stary

- dysk, obudowę, chłodzenie już mam

- brakuje tylko procesora z płytą główną i pamięci

 

Zależnie od tego jak w styczniu będzie wyglądać cena 6700K zdecyduję czy pójdę w socket 1150 czy 1151.

Ciekawi mnie tylko jak to jest z pamięciami w dual channel, czy kupując jedną kość 8GB i później kolejną będzie to samo co 2x8GB kupione razem, czy te pamięci są przez producenta parowane czy jest to obojętne?

Link to post
Share on other sites

A tak w ogóle to nie zawracaj sobie głowy pracą w DC. 

Zdaje sobie z tego sprawę, że za dużej różnicy to nie robi. Ale jednak muszę zdecydować się czy kupić 2x4GB czy 1x8GB z zamiarem późniejszego dokupienia. Chyba że 6700K wróci do ceny z września czyli ok. 1600zł to kupię od razu 2x8GB.

Trochę koszt zestawu mi się zwiększył, wyjdzie jakieś 4 tys. ale będę miał zwrócony VAT więc mogę sobie pozwolić.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...