Skocz do zawartości

Hilfe, kumpel się uwziął na składaka z alle i muszę go przekonać, że to zły pomysł.


Recommended Posts

Kolega kupuje kompa od dobrego pół roku (a w zasadzie od maja, kiedy to się okazało, że Wiedźmin mu nie pójdzie na starym kompie), przez ten czas pieczołowicie zbierając kasę (pytał się ile potrzebuje, powiedziałam mu, że za 3k już kupi coś spoko).

 

I mi mówi, że właśnie uzbierał, bo mu przyszła pensja za listopad i że już nawet kompa zamówił. Co mnie przejęło zgrozą, gdyż gość się zna na kompach tak, jak ja się znam na średniowiecznej muzyce sakralnej. Czyli wcale.

 

Słusznie mnie przejęło, bo zamówił to (długo nie chciał mi wysłać, bo "się zawsze czepiam", ale w końcu wysłał): http://allegro.pl/komputer-i7-4x3-5ghz-gtx750ti-ddr5-8gb-1tb-win7-8-i5027557211.html

 

ODOBRYBOŻEDLACZEGO. Nie jestem ekspertem (pomimo bycia jedynym "technicznym" cżłowiekiem w otoczeniu), ale to się kupy nie trzyma. Co prawda zestaw nie jest dwa razy przeceniony jak to czasem bywa (wyszło mi jakieś 2400 za części + windows) ale tu kończą się jego zalety. Wygląda mi to na jakieś wypychanie leżaków magazynowych, to po pierwsze. Po drugie, procesor nie robi sensu w kontekście reszty, płyta budżetowa, zasilacz, dysk i ramy to zapewne jakieś najtańsze no-name'y. Po trzecie: brak SSD w dzisiejszych czasach? Ae za to montują gratis wentylator z ledami! Woow!

 

Ale oczywiście moje argumenty na nic się nie zdały, bo "nie da się znaleźć nic lepszego w tej cenie, tak mi gość powiedział w sklepie" (a co miał powiedzieć? że gó**o sprzedają?). Więc pomóżcie mi proszę udowodnić koledze, że owszem, da się. Sprawa jest o tyle pilna, że sprzęt został zamówiony i zostanie zapewne wysłany w poniedziałek, jeżeli do tej pory kumpel nie zrezygnuje z zakupu (do czego, jak rozumiem, ma prawo jako konsument), to zapłaci za przesyłkę w dwie strony bez sensu (albo utknie z gównianym sprzętem, jak się nie da przekonać, a potem się będzie dziwił, czemu mu gry na minimalnych ledwo chodzą na nowym kompie).

 

Żeby się regułom stało zadość:

  • Zastosowanie komputera: gry, z naciskiem na nowe tytuły AAA
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 3.000zł ale dobrze by było, żeby na potrzeby argumentacji sprzęt się mieścił w 2829,99zł + sugestia co za resztę można dołożyć
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer? wczoraj
  • Których części potrzebujesz?: buda
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? szczerze wątpię
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: Hmm, nie pamiętam dokładnie, ale jest to jakiś stary Benq, 20 lub 21 cali, maksymalna rozdzielczość, jaką może sobą reprezentować to pewnie coś pokroju 1600x1050 (raczej stawiałabym na 1400x900)
  • Specjalne wymagania: żeby było lepsze niż to, co na allegro
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Windows 7, na moje wystarczy na teraz. Co do hardware'u to nope, nic wyprodukowanego po 2007 roku.
  • Własna propozycja zestawu: http://www.morele.net/inventory/info/FdX2d5/ (tak, wiem, że ten SSD to raczej gó**o, ale w tej samej cenie można gdzie indziej dostać Transcenda (na oleole jest za 199,99 z darmową wysyłką, kupowałam wczoraj, nie chce mi się teraz góglać), niech będzie, że to taki placeholder. Nie ma też w tej cenie coolera, ale ni cholery nie wiem, z czego ścinać, żeby to miało sens, ale żeby się zmieścić w przedziale cenowym (z płyty może?)

edit: zapomniałam o RAMie...

http://www.morele.net/inventory/info/kM5e15/

 

Zmieniłam płytę na tańszą, obudowę na tańszą, dołożyłam ram i cooler. Ale teraz nie mam HDD, więc niech będzie (na potrzeby trzymania się kwoty 2830zł), że ten: http://allegro.pl/dysk-twardy-seagate-1tb-gb-sata-ii-3-5-1000gb-i5840976562.html

 

A tu opcja za 3k: http://www.morele.net/inventory/info/R7yuRO/

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

witam nie ma sensu brać tego paścia z allegro  i7 + gtx 750ti  :hahaha:

 

tu taj masz 

 

Procesor: Intel Core i5-4460 /3.2GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/ 769 zł
Płyta główna: AsRock B85M Pro3 /intel B85, LGA 1150/ 235 zł
Pamięć RAM: Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Ballistix Single Ranked 179 zł
Dysk twardy: Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda 199 zł
Karta graficzna: Gigabyte Radeon R9 380 WFII 4GB DDR5 256bit 969 zł
Nagrywarka DVD / BluRay: Samsung SH-224DB SATA (black) 59 zł
Obudowa: Zalman Z3 USB3.0 black (b/z) 159 zł
Zasilacz: Thermaltake Smart SE 530W 80+ 140mm modular 235 zł
 
mocny procek z czterema pełnymi rdzeniami 
płyta główna z możliwością rozbudowy o następne pamięci 
ram z niskim opóźnieniem cl9
Cichy i szybki dysk twardy 
karta graficzna z dużą ilością v-ramu 
przewiewna i solidna obudowa 
zasilacz częściowo modularny z mocna linią v12
 
poproś użytkownika kajtka o kod to wysyłka i złożenie gratis 
Link to post
Share on other sites

Aaaaaaa,

Masz jeszcze argumenty

I7 nie nadają się do gier przy i5

Zasilacz jaki tam siedzi pewnie w końcu spali sprzęt (powaga)

Tu kod na wysyłkę i złożenie

http://forum.benchmark.pl/topic/130878-faq-zestawów-kody-promocyjne/#entry1435676

Przy mocnym naciąganiu za 2800 wciśniesz r9 380x, potem podrzucę jak by to wyglądało

Edytowane przez lewiis
Link to post
Share on other sites

witam nie ma sensu brać tego paścia z allegro  i7 + gtx 750ti  :hahaha:

To to ja wiem. I tak w ogóle to nawet nie jest i7 tylko xeon "klasy i7" jak piszą. Tańszy od najtańszej i7 pod LGA1150 o jakieś 500zł. Może jest jakaś tam pula zastosowań, pod które ta konfiguracja się nadaje, ale nie są to gry na pewno.

 

W twoim zestawie nie ma SSD, jest za to lepsza płyta i droższa obudowa, nie jestem pewna czy to dobry deal.

 

Wsadziłam płytę z chipsetem H81 z dwóch powodów: żeby zamknąć budżet i dlatego, że kumpel raczej nie będzie rozbudowywał kompa "w najbliższym czasie", czyli przez ładnych parę lat; kiedy to i tak będzie potrzebował nowej płyty, bo 1150 już teraz jest u zmierzchu popularności. Kręcić też nie będzie, bo do mnie dzwoni jak mu się papier w drukarce zatnie i nie wie co zrobić. Z obudową to wiadomo, co kto lubi, ten Zalman pewnie będzie porządniejszy. Na dołożenie do lepszej płyty z zachowaniem SSD być może da się namówić, tylko nie wiem, czy jest sens.

 

Nie wiem też, czy sensowne jest branie R9 380, kiedy za 20zł drożej można wziąć GTX960, które jednak w większości przypadków wypada lepiej i jest lepsze pod względem "propagandowym" (GTX dobrze brzmi jak ktoś się nie zna)

I7 nie nadają się do gier przy i5

Zasilacz jaki tam siedzi pewnie w końcu spali sprzęt (powaga)

a) znaczy na moje, to do gier nie ma po prostu różnicy za bardzo (sama mam kompa z i7 i gram na nim dość często i jakoś się da :D)

b) no raczej, to moja główna obawa. Zwłaszcza, że w takich wypadkach bardzo trudno się wykłócić o swoje, bo sprzedawca będzie się upierał, że wina twojej instalacji, twojego prądu, twojego używania czy czego tam jeszcze, a nie ich chińskiego gówna, do którego nawet producent się nie chce przyznać.

Przy mocnym naciąganiu za 2800 wciśniesz r9 380x, potem podrzucę jak by to wyglądało

Ale kosztem wrzucenia i3, jak mniemam. Nie wiem, czy to jest dobry deal. Sporo gier ma już w rekomendowanych i5, jeszcze chwila i i3 może się okazać za słabe.

Link to post
Share on other sites

 

 

Zastosowanie komputera: gry, z naciskiem na nowe tytuły AAA

 

W twoim zestawie nie ma SSD

tylko czy naprawdę jest tam potrzebne? ssd daje owszem komfort szybkości/pracy, ale w zestawie z nastawieniem pod gry nie ma to sensu, owszem, gra szybciej się uruchomi, ale przez dajmy 3 następne godziny w grze ssd nic tu nie da  

Link to post
Share on other sites

tylko czy naprawdę jest tam potrzebne? ssd daje owszem komfort szybkości/pracy, ale w zestawie z nastawieniem pod gry nie ma to sensu, owszem, gra szybciej się uruchomi, ale przez dajmy 3 następne godziny w grze ssd nic tu nie da  

Nie wiem, z ssd jest zapewne podobnie jak z innymi "nowinkami" technologicznymi, póki nie masz, to ci niepotrzebne, mnie personalnie szlag trafia, kiedy uruchamiam gdzieś kompa i się włącza taaak baaardzo dłuuugo ze zwykłego HDD. Ale w sumie prawda, zawsze można to zostawić na potem, nie dla siebie to składam przecież.

 

A tą płytą? Poważnie opłaca się dokładać do czegoś na B85 w momencie kiedy H81 ma wszystko, co potrzebne, a komp nie będzie rozbudowywany ani kręcony? Serio pytam, bo po prostu nie wiem.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Jak pod gry to najlepsza w tej cenie opcja 

Gigabyte Radeon R9 380X G1 Gaming 4GB DDR5 256bit (980/5700)

Intel Core i5-4460 /3.2GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

A-Data 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 XPG v.2 Yellow http://www.esc.pl/images/icons/icon-pc.jpg

Zalman Z1 USB3.0 black (b/z)

Liteon iHAS122 SATA (black)

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

Corsair VS 450W 80+ 120mm

AsRock B85M Pro3 /intel B85, LGA 1150/

Razem 2839zł Kod na darmowe złożenie i wysyłkę do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa
Zestaw bardzo podobny do tego wyżej, więc nie będę się rozpisywał, w zamian za tańszą budę i zasilacz wsadzony r9 380x, wydajniejsza karta, zasilacz będzie tu wystarczał więc bez obaw 


Proszę jeszcze test dla dowodów, gtx 750ti jest dalekoooooooo za gtx 960...

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/premierowy_test_radeon_r9_380x_vs_geforce_gtx_960_4gb?page=0,16

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

HDD + SSD wcisnął bym taką hybrydę

głupota, hybryda nie daje żadnych szczególnych różnic w porównaniu z ssd, nieopłacalny zakup 

 

 

A tą płytą? Poważnie opłaca się dokładać do czegoś na B85 w momencie kiedy H81 ma wszystko, co potrzebne, a komp nie będzie rozbudowywany ani kręcony? Serio pytam, bo po prostu nie wiem.

najtańszer h81 nie maja usb 3,0 na front budy, a i mają tylko 2 sloty na ram, ale jak h81 to

Crucial 8GB 1600MHz CL9 Ballistix

H81M-P32L /intel H81, LGA1150/

Ale sam widzisz że lekka dopłata i masz pro3


niech kolega się nie wydurnia i anuluje to zamówienie 

Link to post
Share on other sites

Dobra, mission is a go.

 

Znaczy no, kumpel się zgodził z argumentami, niechętnie bo niechętnie, ale zawsze (głownie dlatego, że myślał, że ma z głowy), natomiast nie udało mu się dodzwonić do sprzedawcy, żeby rzeczywiście anulować to zamówienie, ale to może dlatego, że jest niedziela rano na przykład. Kazałam mu napisać maila, napisał. Jak coś, to będziemy odsyłać bez odpakowania, ale dla wszystkich byłoby lepiej, gdyby chłop po prostu się zgodził i anulował transakcję (nawet jak zaczął składać to stanowisko, to widzę, że mu schodzą jak ciepłe bułeczki niestety, komuś wciśnie).

 

Nieprzekraczalny budżet wynosi 3030zł (nie wiem czemu tyle akurat, w sumie nie pytałam). Nie musi być z jednego sklepu, bo mogę to sama poskładać do kupy. Punkt odbioru morele mam po drugiej stronie ulicy, więc nie potrzebuję zamawiać tyle, żeby stykło na darmową dostawę. Zamawiać będziemy jak typ z alle odda kasę, czyli optymistycznie jutro (co się pewnie nie zdarzy, ale cóż).


najtańszer h81 nie maja usb 3,0 na front budy, a i mają tylko 2 sloty na ram, ale jak h81 to

Crucial 8GB 1600MHz CL9 Ballistix

H81M-P32L /intel H81, LGA1150/

Ale sam widzisz że lekka dopłata i masz pro3

Argumentację rozumiem, nie zauważyłam braku USB 3.0, mój błąd. Po mojemu 2 sloty na ram nie są bolesne, ram w razie czego ma dość wysoką wartość odsprzedaży z racji wieczystych gwarancji, i tak lepiej włożyć identyczne kości niż kombinować.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

@lewiis

ten vs 450w przy tym zestawie będzie dostawał mocno w kość od r9 380x do tego dyski wentylatory procek i zasilacz będzie działał na granicy wytrzymałości pod obciążeniem 

Edytowane przez wojciechpiwo
Link to post
Share on other sites

W razie odsyłania radzę wysłać poleconym odstąpienie od umowy. Ustawa daje 14 dni na odstąpienie od umowy zawartej przez internet. Sprzedawca nie może odmówić :D

Trzeba mieć nadzieję, że będzie "człowiekiem" i po prostu anuluje, ale przeglądając negatywne komentarze na allegro nie wygląda na osobnika kulturalnego i skłonnego do współpracy lol.

 

Do poczytania w razie komplikacji: http://ezakupy.uokik.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/zwrot-towaru-i-odstapienie-od-umowy/

Link to post
Share on other sites

@lewiis

ten vs 450w przy tym zestawie będzie dostawał mocno w kość od r9 380x do tego dyski wentylatory procek i zasilacz będzie działał na granicy wytrzymałości pod obciążeniem 

Niby z symulacji na pcpartpicker.com wychodzi, że potrzeba 380W pod tę konfigurację, ale też mam wątpliwości. Natomiast w obliczu zwiększonego nieco budżetu można dorzucić do zasilacza w sumie.

Link to post
Share on other sites
w obliczu zwiększonego nieco budżetu można dorzucić do zasilacza w sumie.

i tutaj najlepszym wyborom  byłby tt se 530w 

 

 

zmienić ten zasilacz na antec vp 500 i powinno być dobrze IMO

to jest to samo co vs 450w linia v 12 408w 

Edytowane przez wojciechpiwo
Link to post
Share on other sites

@wojciechpiwo @iamnotreal

owszem, nie będzie tu dużego zapasu i jestem tego świadom ale vs450 poradzi sobie, btw skoro została dodatkowa gotówka to zmiana na tt smart se 530 

@up to żadne rozwiązanie, na +12V czyli najważniejszej linii dalej ma 408w 

Edytowane przez lewiis
Link to post
Share on other sites

Wiem że chcesz być dobrym kolegą/znajomym ale jak już kupił to niech się z tym buja.

 

Ostatnio też miałem taką sytuacje ze znajomym z pracy, tylko że on był na tyle rozgarniety że obejrzał filmiki o kompach z allegro na kanale morele, po obejrzeniu odrazu wykonał tel do mnie i aktualnie czekamy na zestaw z modelek. Z tym że morele korzysta obecnie z pocztexa, będąc w strefie B na przesyłkę kurierską trza czekać 2-3dni!!!

Edytowane przez neo88
Link to post
Share on other sites

W razie odsyłania radzę wysłać poleconym odstąpienie od umowy. Ustawa daje 14 dni na odstąpienie od umowy zawartej przez internet. Sprzedawca nie może odmówić :D

Trzeba mieć nadzieję, że będzie "człowiekiem" i po prostu anuluje, ale przeglądając negatywne komentarze na allegro nie wygląda na osobnika kulturalnego i skłonnego do współpracy lol.

 

Do poczytania w razie komplikacji: http://ezakupy.uokik.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/zwrot-towaru-i-odstapienie-od-umowy/

Właśnie sobie poczytałam te komentarze, z tym poziomem wypowiedzi to ja się dziwię, że typ jest w stanie jakikolwiek biznes prowadzić.

 

Znalazłam te zapisy o odstąpieniu od umowy, natomiast gość ma też sporo czasu na przyjęcie zwrotu i zwrot kasy, a święta za pasem, więc sprzęt drożeje z minuty na minutę niemalże. Jak gość się będzie bujał długo, to trzeba będzie zakupy na po świętach przełożyć, a wiem, że kolega się strasznie jara tym, że sobie ogra Wieśka w święta (twierdzi, że Fo4 też zdąży, ale nie zdąży) i będzie mu smutno, jak się okaże, że jednak nie :/

Wiem że chcesz być dobrym kolegą/znajomym ale jak już kupił to niech się z tym buja.

 

Ostatnio też miałem taką sytuacje ze znajomym z pracy, tylko że on był na tyle rozgarniety że obejrzał filmiki o kompach z allegro na kanale morele, po obejrzeniu odrazu wykonał tel do mnie i aktualnie czekamy na zestaw z modelek. Z tym że morele korzysta obecnie z pocztexa, będąc w strefie B na przesyłkę kurierską trza czekać 2-3dni!!!

To jest raczej tak, że nie chciał mi zatruwać życia, zrobił głupotę a potem usiłował racjonalizować. Jakbym nie miała czasu ani ochoty, to bym się w ogóle nie wtrącała.

 

Trudno jest się nie zgubić w temacie kupowania kompów, jeżeli nie masz absolutnie żadnej wiedzy bazowej, do tego tacy nieuczciwi sprzedawcy z allegro wcale nie pomagają. Uważam, że należy to tępić i uświadamiać ludzi, jak się tylko ma takie możliwości, a nie wypinać się kuprem i "niech sam se radzi". Bo taki ktoś, kto miał sobie sam poradził i poszedł i kupił na allegro "wspaniały zestaw do grania" za trzy klocki i potem nie udało mu się odpalić żadnej gry na przyzwoitym poziomie, następnym razem pójdzie i kupi konsolę, co szkodzi wszystkim.

Link to post
Share on other sites

 

 

Uważam, że należy to tępić i uświadamiać ludzi, jak się tylko ma takie możliwości, a nie wypinać się kuprem i "niech sam se radzi". Bo taki ktoś, kto miał sobie sam poradził i poszedł i kupił na allegro "wspaniały zestaw do grania" za trzy klocki i potem nie udało mu się odpalić żadnej gry na przyzwoitym poziomie, następnym razem pójdzie i kupi konsolę, co szkodzi wszystkim.

 

A ja uważam wręcz przeciwnie. Jest takie powiedzenie. Gdyby suka nie dała, to pies by nie wziął. Proste przełożenie na dzisiejsze realia. Ludzie nie szanują pieniędzy, są bardzo podatni na marketing tracąc przy tym własne rozumowanie. Jeżeli ktoś idzie wydać ciężko zarobione pieniądze i nie ma nawet chęci / czasu / zapału do zweryfikowania tematu na własną rękę, to nie wiem kto ma się martwić o taką osobę. Może ten sprzedający ?

Link to post
Share on other sites

głupota, hybryda nie daje żadnych szczególnych różnic w porównaniu z ssd, nieopłacalny zakup 

 

Z tego co widać, daje :

 

Jest szybszy od tradycyjnego HDD, a od SSD jest tańszy i pojemniejszy, jak kogoś nie stać nad SSD, albo ucina budżet - jest dobrą alternatywą.

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

Na pewno daje kopa na start windowsa,a to jest chyba największy + , po za tym wrzuca na te SSD tylko to co najpotrzebniejsze, a wbrew pozorom nie jest tego wcale tak dużo, gdy resztę w międzyczasie może sobie doczytywać z HDD.

 

Sądząc po zachowaniu sam kupujący niespecjalnie ogarnie sobie pracę SSD i HDD, gdy będzie miał je osobno.

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...