Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, poszukuję SSD o pojemności +/- 250GB do laptopa. Laptop wykorzystywany głównie do gier. Budżet 300-400 PLN, myślałem nad 850 EVO, ale mają TLC, które może się szybko posypać, zwłaszcza w grach. Oczywiście interfejs SATA III.

Link to post
Share on other sites
Jak mało kasy to plexor M6s 128GB 275zł ( kupowanie czegokolwiek poniżej nie jest dobrym pomysłem )

Jak możesz dozbierać to crucial BX100 250GB 355zł ( najlepszy cena/wydajność )

Tu się akurat wtrącił A-DATA Premier Pro SP920 256GB 359zł ( kontroler ten sam co M550 i kostki MLC 20nm od microna, chyba najbardziej opłacalny, przynajmniej według mnie )

Jak możesz jeszcze dozbierać to crucial MX200 250GB 399zł

Jak chcesz koniecznie kupić ssd bo masz za dużo kasy i szukasz czegoś absolutnie najlepszego z dysków na sata 3 to Samsung 850Pro 256GB 560zł, lub 512 GB 1030zł ( główny atut to 10 lat gwarancji )

Jak potrzebujesz pojemniejszego dysku to crucial MX200 500 GB 729zł

Jak chcesz coś szybkiego na M.2 32GB/s to samsung 950 pro ( najlepszy z szybszych ssd cena/wydajność, 809 zł za 256 GB, 1409 zł za 512 GB )

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tańsze będą na TLC, poczytaj ostatnie tematy na forum, a dowiesz się o ich wadach - w skrócie słaba wydajność i żywotność.

ww. dysk mieści się w twoim budżecie.

 

??

Określenie "słaba" w stosunku do 15-letniege przewidywanego czasy użytkowania jest trochę zbyt mocnym określeniem.

A w którym momencie występuje owa "słaba wydajność"?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

TLC jest gorsze przede wszystkim w wydajności ( Jeszce ją dodatkowo obniża wysokie ECC ), a wyniki benchmarku są "lekko" zafałszowane, bo prawie każdy dysk TLC ma bufor zapisu ( mały, zwykle 8-9GB obszar programowego zapisu i odczytu jak SLC, fizycznie nadal TLC ), dzięki któremu nie są na samym końcu stawki w zestawieniach dysków, baa evo w niektórych "testach" bije wszystkie dyski, nawet pro, co fizycznie nie powinno mieć miejsca  ( kiedyś tajemnica, później sami się tym zacieli chwalić, jak wyszło na jaw, pewnie dlatego że niektóre dyski na TLC tego nie mają i one rzeczywiście są zawsze na końcu każdego porównania )  A ty chcesz płacić za 250GB szybkiej pamięci, nie 8-9GB jak mniemam 
Do tego dopiero dochodzą problemy z żywotnością i retencją danych ( względem MLC ) 

I na koniec trzeba dodać, że dyski TLC zwykle są w zbliżonej cenie co dyski konkurencji na MLC.  

Edytowane przez kokosnh
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Póki co dalej testuje EVO 850 względem Cruciala na MLC. przy systemie na EVO różnice sie są widoczne, czasem niektóre operacje wykonują się szybciej na EVO, niż na dalej silnym MX100. Moim zdaniem większość tych teorii spiskowych o TLC w w starszych Samsungach można pomału wkładać między bajki. Aby zużyć takie TLC w 40nm wyliczono, ze trzeba zapisywać 40GB dziennie. 

 

Inna sprawa, ludzie pisali, że te dyski potrafią paść po tygodniu(generalnie na TLC), inni pisali, że ich Samsungi nie mają nawet po 2-3 latach żadnych problemów z działaniem. 

 

Dodam, ze specjalnie testuje oba dyski równolegle, aby sprawdzić czy to faktycznie prawda, i póki co nic nie wskazuje na niższość TLC względem Goliata - MLC.

 

Nie będę tu też pisać o tym, że TLC jest super - bo teoretycznie nie jest, ale z miłą chęcią dalej testuje i sprawdzam ile w tym prawdy - póki co nie odczuwam żadnych "rzekomych" problemów z moim Samsungiem Evo 850 250GB, a przecież powinien już mieć 100MB/s zapisu i odczytu, a najlepiej w ogóle paść ;).

Nawet jeśli te dyski padną po tych 5-6 latach, to jest to czas, podczas którego przy obecnym postępie ludzie pomału zmieniają platformy, a dyski SSD z tego co wiem potrafią przy problemach przerzucić w celu ochrony danych na tryb tylko do odczytu(poprawcie mnie, jeśli się tu mylę).

 

Już nie będe wspominać o Rapidzie w Samsungach, bo niektóre operacje, które to wykorzystują kasują konkurencję. Nie chcę też negować zdania użytkownika @kokosnh, koleś to spec od takich rzeczy, ale czy teoria musi zawsze brać górę?

Edytowane przez Crout
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Nie no, w domowych warunkach to trudno będzie zobaczyć różnicę między takim BX100 250GB a samsungiem 850 PRO 256GB :D 
A muszę przypomnieć, że samsung evo wygrywa w większości testów syntetycznych ( o czym już mówiłem wyżej, i jak to jest zrobione )
Kostki TLC są fizycznie gorsze w każdym aspekcie od MLC, nie ma jednego parametru w którym były by lepsze, czy to czas dostępu, czy czas programowania, czy wymóg wielkości ECC itd.  


W porównaniu do MLC, jest to podobna różnica co SLC vs MLC ( tylko jak już mówiłem, w domowych warunkach trudno odczuć różnicę ) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie no, w domowych warunkach to trudno będzie zobaczyć różnicę między takim BX100 250GB a samsungiem 850 PRO 256GB :D 

A muszę przypomnieć, że samsung evo wygrywa w większości testów syntetycznych ( o czym już mówiłem wyżej, i jak to jest zrobione )

Kostki TLC są fizycznie gorsze w każdym aspekcie od MLC, nie ma jednego parametru w którym były by lepsze, czy to czas dostępu, czy czas programowania, czy wymóg wielkości ECC itd.  

W porównaniu do MLC, jest to podobna różnica co SLC vs MLC ( tylko jak już mówiłem, w domowych warunkach trudno odczuć różnicę ) 

 

 

O ile kojarzę nie jest to test syntetyczny:

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/samsung_ssd_850_evo_test_tanszej_wersji_samsung_ssd_850_pro?page=0,14

 

I EVo nie jest tu na samym końcu oględnie rzecz ujmując.

Link to post
Share on other sites

 

 

O ile kojarzę nie jest to test syntetyczny: http://www.purepc.pl...0_pro?page=0,14  I EVo nie jest tu na samym końcu oględnie rzecz ujmując.


Widzisz mówiłem że EVO wygrywa z PRO  ( i widząc coś takiego już ci się powinna zapalić czerwona lampka, bo bebechy oprócz kostek mają te same  ) 
i jak widać wersja 256GB EVO jest prawie równa BX100 250GB 
Link to post
Share on other sites

 

Widzisz mówiłem że EVO wygrywa z PRO  ( i widząc coś takiego już ci się powinna zapalić czerwona lampka, bo bebechy oprócz kostek mają te same  ) 

i jak widać wersja 256GB EVO jest prawie równa BX100 250GB 

 

Nic mi się nie zaświeca.

A mówisz o tym, że TLC mają słabą wydajność i oszukują na testach syntetycznych.

Z w/w przykładu wynika że radzą sobie całkiem nieźle.

 

Więc może po prostu napisać że wydajność jest porównywalna, przynajmniej jeżeli chodzi o Samsunga?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...