Skocz do zawartości

Windows - od pobrania obrazu, po instalację z pendrive'a.


Recommended Posts

Wielu z nas na hasło "instalacja systemu" ma przed oczyma płytę DVD. Co zrobić, gdy nie posiadamy napędu albo zgubiliśmy płytę z systemem? Zapraszam do lektury.

 

 

1) Windows 8.1/10 - ściąganie i nagrywanie obrazu na płytę DVD. Tworzenie bootowalnego pendrive'a.

 

Do pobrania systemu operacyjnego Windows 8.1 oraz 10 służy program Media Creation Tool - pobieranie.

 

Uruchamiamy program, po czym wybieramy opcję Utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera. Wybieramy interesującą nas wersję językową. Następnie dobieramy odpowiedni system operacyjny: Pro - Professional, N - wersja pozbawiona Windows Media Player, bądź bez dodatkowego oznaczania - Home. Należy pamiętać o architekturze - obecnie zazwyczaj wybiera się 64-bitową. Klikamy Dalej. Pojawią się dwie opcje - pierwsza opcja dotyczy bootowalnego pendrive'a, a druga ściągnięcia obrazu systemu.

 

a) Bootowalny pendrive.

Podłączamy pendrive'a do komputera. Minimalna pojemność wynosi 4 GB, lecz zależenie od wersji systemu operacyjnego może być wymagana większa przestrzeń. Wybieramy opcję Dysk flash USB, po czym klikamy Dalej. Jeżeli program poprawnie wykrył pendrive'a, ponownie klikamy Dalej. Teraz nastąpi pobieranie systemu operacyjnego, a następnie przygotowywanie nośnika. Po zakończeniu działania klikamy Zamknij.

 

b) Pobieranie obrazu systemu operacyjnego i nagrywanie na płytę DVD.

Zaznaczamy Plik ISO i przechodzimy Dalej. Wskazujemy miejsce w którym ma zapisać się obraz systemu operacyjnego i klikamy Zapisz. Po zakończeniu pobierania rozpocznie się proces tworzenia nośnika instalacyjnego systemu operacyjnego. Gdy wszystko będzie gotowe, możemy nagrać system na płytę DVD. Aby to uczynić należy kliknąć Otwórz nagrywarkę DVD, a następnie umieścić płytę w napędzie. Następnie klikamy Nagraj.

 

2) Przygotowanie bootowalnego pendrive'a z Windows 7.

 

Przed rozpoczęciem działań skopiuj wszystkie pliki z pendrive'a na dysk twardy.

 

Na początku należy podłączyć pendrive'a do komputera. Minimalna dopuszcza pojemność wynosi 4 GB - w zależności od systemu operacyjnego może być wymagane od 4 do 8 GB przestrzeni. Uruchamiamy program, po czym klikamy Kontynuuj niezarejestrowany. Rozwijamy menu Narzędzia i wybieramy Utwórz bootowalny dysk USB. W polu Source Image File wskazujemy lokalizację pliku ISO z systemem operacyjnym, bądź napęd z płytą DVD. Następnie klikamy Start i potwierdzamy kontynuowanie klikając Ok.

http://zapisz.net/images/437_01.png

 

 

Teraz zależy czekać, aż program zakończy wgrywanie plików systemu operacyjnego na pendrive'a.

http://zapisz.net/images/762_02.png

 

Gdy program zakończy proces wgrywania to zostaniemy o tym poinformowani następującym komunikatem:

http://zapisz.net/images/834_03.png

 

Klikamy Ok a następnie Close. Możemy wyłączyć program PowerISO.

 

2) Nagrywanie systemu operacyjnego na płytę DVD.

 

Programów do wypalania płyt jest naprawdę wiele. W tym przypadku ponownie posłużymy się programem PowerISO.

 

Wkładamy płytę do napędu. Uruchamiamy program, po czym klikamy Kontynuuj niezarejestrowany. Klikamy Nagraj. W polu Plik obrazu wskazujemy plik iso z systemem operacyjnym. Zaznaczamy opcję Weryfikacja danych, aby po nagraniu systemu program sprawdził czy operacja przebiegła pomyślnie. Klikamy Nagraj.

http://zapisz.net/images/968_4.png

 

Nagrywanie systemu operacyjnego potrwa kilka minut.

http://zapisz.net/images/585_5.png

 

Gdy weryfikacja dobiegnie końca klikamy Zakończ.

http://zapisz.net/images/480_6.png

 

Możemy wyłączyć program PowerISO.

 

3) Boot Menu.

 

Uruchamiamy laptopa. Następnie wciskamy kilkukrotnie klawisz F12 - najczęściej uruchamia boot menu, ale w zależności od producenta laptopa przypisany klawisz może być inny. Wybieramy pendrive'a bądź napęd DVD, potwierdzając wybór klawiszem Enter. Dalsza instalacja systemu operacyjnego będzie przebiegała w identyczny sposób.

 

http://zapisz.net/images/523_7.png

 

4) Instalacja systemu operacyjnego na przykładzie Windows 8.

 

Po wybraniu odpowiedniego urządzenia nastąpi restart. Następnie pojawi się okienko, dzięki któremu możemy skonfigurować podstawowe ustawienia. Jeżeli preferowane są odpowiednie to klikamy Dalej.

http://zapisz.net/images/194_8.png

 

W następnym okienku trzeba podać klucz produktu. W przypadku wersji OEM klucz zostanie pobrany automatycznie z BIOSU. Jeżeli mamy wersję BOX, klucz należy wpisać ręcznie. Znajduje się on na naklejce licencyjnej. Następnie klikamy Dalej.

http://zapisz.net/images/594_9.png

 

Następnym krokiem jest zaakceptowanie postanowień licencyjnych, które uprzednio uważnie czytamy. Aby tego dokonać zaznaczamy Akceptuję postanowienia licencyjne. Wybór potwierdzamy klikając Dalej.

http://zapisz.net/images/275_10.png

 

W następnym okienku wybieramy opcję Niestandardowa.

http://zapisz.net/images/662_11.png

 

Teraz czas przygotować dysk twardy. Można go podzielić na kilka partycji. W tym celu klikamy Nowa, a następnie w polu Rozmiar podajemy rozmiar partycji w MB. Podczas tworzenia pierwszej partycji Instalator systemu Windows poinformuje nas, że może utworzyć dodatkowe partycje na pliki systemowe aby zapewnić odpowiednie działanie wszystkich funkcji. Jeżeli chcemy mieć jedną partycję systemową klikamy Zastosuj - postępujemy tak w przypadku instalacji systemu operacyjnego na dysku SSD.

http://zapisz.net/images/275_12.png

 

Jeżeli stworzyliśmy więcej niż jedną partycję, trzeba pozostałym przydzielić miejsce. Aby to zrobić postępujemy identycznie jak w przypadku tworzenia pierwszej partycji. Jeżeli zapomnimy tego zrobić, to nic się nie stanie. Po zakończeniu procesu instalacji, dzięki narzędziu Zarządzanie dyskami, już z poziomu Windows'a będziemy mogli zagospodarować nieprzypisany obszar dysku. Gdy wszystko odpowiada naszym preferencjom zaznaczamy Dysk 0 Partycja 2 i klikamy Dalej.

http://zapisz.net/images/804_13.png

 

Instalacja systemu operacyjnego potrwa od kilku do kilkunastu minut.

http://zapisz.net/images/423_14.png

 

Po zakończeniu procesu instalacji możemy spersonalizować podstawowe ustawienia.

W tym etapie podajemy nazwę użytkownika i wybieramy odpowiadający nam kolor.

http://zapisz.net/images/818_15.png

 

Następnie możemy dostosować ustawienia systemowe. Jeżeli nie chcemy w nie ingerować klikamy Użyj ustawień ekspresowych. Teraz system sprawdzi połączenie internetowe. Jeżeli będziemy podłączeni do sieci to zostaniemy poproszeni o zalogowanie się na konto Microsoft bądź założenie nowego. W tym celu klikamy Utwórz nowe konto. Jeżeli nie chcemy zakładać nowego nowego konta to klikamy na Zaloguj się bez konta Microsoft. W przypadku gdy nie będziemy mieli dostępu do sieci, klikamy Utwórz konto lokalne. Następnie podajemy nazwę użytkownika (nie może być taka sama jak nazwa komputera), hasło (jeżeli chcemy aby podczas logowania było wymagane) oraz wskazówkę hasła. Klikamy Zakończ.

http://zapisz.net/images/581_17.png

 

Po tej czynności nastąpi finalizowanie ustawień i instalacja aplikacji. Gdy jesteśmy podłączeni do sieci to może nam zostać zaproponowana aktualizacja do najnowszego systemu Windows 10. Jeżeli chcemy od razu zaktualizować system to klikamy Aktualizuj, jeżenie nie, to Zrób to później. Następnie zostaniemy poinformowani że system operacyjny Windows 10 zostanie pobrany 'w tle' - możemy to zaakceptować klikając Ok, bądź odrzucić poprzez Odrzuć bezpłatne uaktualnienie. Instalacja dobiegła końca, a system jest gotowy do działania.

http://zapisz.net/images/498_18.png

 

 

 


 

  • Popieram 6
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...