Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

 

Posiadam obudowę gelid darkforce i mam w niej 6 wentylatorów, na razie niezbyt użytkowanych. (reszta zestawu w stopce).

 

Jako, że 280x od Gigabyte potrafi nieźle hałasować podczas grania, to pomyślałem, że może trochę zbiję temperaturę wentylatorami w obudowie (różnoraka składanka wentylatorów ze starych kompów ect - 6x 120mm).

Problem jest taki, że same w sobie, jak idą przez płytę (max 3) lub kabel zasilający to na pełnej mocy są słyszalne (a do pulpity ich nie potrzebuję), więc szukam rozwiązania, które możliwie tanio pozwoliłoby mi je szybko podkręcać do odpowiednich obrotów i skęcać do tła (automatyczna regulacja to raczej nie w tej cenie:D).

 

Przechodząc do konkretów:

 

-Budżet: do 100zł (im taniej, tym lepiej)

 

-Czas: ~do końca roku

 

-Zastosowanie: regulacja 6 wentylatorów w zakresie zapewne 50-100%.

 

-Inne: szybka zmiana prędkości (żeby się nie bawić w przeklikiwanie jakiegoś menu dla każdego z osobna ect), więc zapewne manualny potencjometr

 

P.S. Chętnie też posłucham opini jak najlepiej ukierunkować wentylatory, przy takiej karcie, z nastawieniem na chłodzenie karty (procesor cichy i chłodny).

W skórcie 2 miejsca z przodu, 2 góra, 1 tył, 1 dół

 

Czekam na wszelkie propozycje i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Wygląda sensownie i mniejwięcej o czymś takim myślałem (szukam też innego sposobu myślenia, żeby się nie zaślepiać własną wizją - stąd pytanie).

Bądź alternatywnie - jakiegoś taniego sposobu w stylu "weź pan to z elektronika za 30gr i zlutuj z tamtym, będzie działać":D

 

Co do układu to się zastanawiam czy nie zrobić np w proporcji 4 wdmuchujące i 2 wydmuchujące (to może mniej kurzu będzie i więcej chłodnego)...

 

Wentylatory... :

-jeden bodajże był w obudowie

-inny (1 lub 2) z CoolerMastera elite rc-330k

-(1 lub 2) z Brutus 410 Pure Black
-jeden z jakiegoś starego zasilacza (chyba noname, mogę jutro sprawdzić)

-ew 1 dokupiony kiedyś za 10zł, noname raczej.

 

Więc generalnie składanka czego popanie, byle było.

 

Swoją drogą nie mam pojęcia czym one się między sobą różnią - poza cena i wyglądem. Raczej nie przewiduję kasy na wentylatory, chyba, że ktoś mnie przekona solidnym argumentem (realną, zauważalną różnicą wartą wydania kasy).

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

A tak się zastanawiam - czy nie lepiej (i czy się da) kupić rozgałęźnik i podłączyć to pod płytę / kontoler obrotów z 1 gałką?

 

(Jak będę zmieniał prędkość to wszystkich jednakowo - a może będzie wygodniej i taniej)

 

 

Drugie pytanie, to jak wygląda podłączenie zasilania w tym AAB? 1 Molex? Czy jakieś udziwnienia, bo nie wiem czy będę miał jeszcze wtyczki, żeby wszystko podłączyć:D

Edytowane przez testuja
Link to post
Share on other sites

Zależy od tego, jaką moc ma jeden wentylator.

Na odwrocie masz przeważnie tabliczkę znamionową z napięciem i natężeniem prądu.

Przemnożone przez siebie dają moc w watach.

Lepsze kontrolery mają i po 18W na kanał.

Tu masz fotkę z podłączeniem.

http://www.aab.home.pl/aabcooling/fan_controllers/fc6/Dscf0731.jpg

Zawsze możesz przerobić końcówki od kontrolera. Z jednego wejścia 3pin robisz rozgałęzienie na 2x3pin.

Coś takiego by powstało. http://images.morele.net/full/571664_0_f.jpg

A zawsze to 5zł w kieszeni, a masz pewność, że zrobisz dobrze.

Jak nie potrzebujesz jednak na regulację 6 to możesz wziąć tańszą wersję na 4 kanały.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź,

W takim razie pozostają 2 pytania:

 

1. Ile mocy ma wyjście na płycie MSI Z97-G43 (mam 2 sprawne wyjścia z regulacją obrotów) - bo może wystarczy kupić właśnie rozgałęźnik na 3 albo 6 i 60zł w kieszeni.

 

2. Zdjęcie z podłączeniem widziałem, ale nie wygląda to jakby 2 molexy trzeba było podłączyć? Czy może to jest molex męski i damski jako rozszerzenie zwykłego kabla? (w ogólnym rozrachunku rozchodzi się o to ile molexów muszę na to zużyć)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...