Skocz do zawartości

Recommended Posts

1.Konfiguracja komputera: CPU:Intel i5 2500K GPU: Asus R9 390 MOBO: ASUS P8Z68-V LX SDD: Crucial MX 200 250GB, RAM: Corsair Vengeance 2x4GB HDD: Seagate 500GB

2.System operacyjny: Windows 7 Ultimate 64-bit

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: W zasadzie zadne zmiany nie były wprowadzane, od okolo 1-1,5 miesiaca wystepuje ten problem

4.Używany program antywirusowy: ESET NOD 32

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: Jestem laikiem w tych sprawach, to w zasadzie pierwsza czynność jaką wykonuję w celu diagnozy problemu.

6.Informacje dodatkowe: Witajcie forumowicze. jak wczesniej wspomniałem od 1-1,5 miesiąca występuje u mnie dziwny problem. Otóż komputer albo zawiesza się ( nie reaguje wtedy na żadne kombinacje alt+ctrl+del, oraz ze słuchawek slychać tylko szum, pozostaje wtedy przycisk reset) lub samoistnie restartuje się. Zaobserwowałem, że problem wystepuje głownie podczas grania w jakąś grę, podczas przeglądania internetu problem jak narazie nie wystąpił. Sprawdzałem temperatury na poszczególnych podzespołach i wg. mnie mieszczą sie w normach, wkleję jednak poniżej screen z HW Monitor. Moj zasilacz to Aero Cool 80+ 700W. Jest on w tym komputerze od nowości czyli ok. 3 lata. Chiałbym nadmienić także, że problem może mieć zwiazek ze skokami napiecią na liniach zasilania ( Sąsiad obok ma mała stolarnię, kiedy uruchomi te "zabytkowe maszyny" na krótką chwilę światło w domu przygasa). Bardzo liczę na waszą pomoc.

 

SCREEN: http://zapodaj.net/f9ab8c95ae152.png.html

 

Link to post
Share on other sites

Na podstawie screen'a który zamieściłem nie można powiedzieć że przyczyną są temperatury - wszystko w normie.

 

Pytania i sugestie;

 

-jak często komputer dostaje freeza?

 

-procesor jak widzę jest podkręcony - przywróć go do ustawień stockowych i sprawdź czy freezowanie będzie nadal występować.

 

-jeśli tak to wyciągnij kartę graficzną i korzystaj przez pewien czas ze zintegrowanej Intel HD 3000 - zobacz czy problem ustąpi czy też nie.

 

-pomiar napięć na liniach zasilacza

 

Trudno tak na pierwszy rzut oka powiedzieć jednoznacznie czy to zasilacz, jest możliwe że przy Radeonie 390 i stressie gdzieś coś nie wyrabia...

Link to post
Share on other sites

 

 

est możliwe że przy Radeonie 390 i stressie gdzieś coś nie wyrabia...
R9 mam od około tygodnia, wczesniej na GIGABYTE HD 6850 problem takze wystepował.

 

 

 

procesor jak widzę jest podkręcony - przywróć go do ustawień stockowych i sprawdź czy freezowanie będzie nadal występować.
Jestem laikiem, wiec pytanie, jak to zrobic?

 

 

 

-jak często komputer dostaje freeza?
Zalezy. Jest okres ze nie wystepują zadne objawy, są dni że kilka razy za koleją zacina lub restartuje się 
Link to post
Share on other sites

Masz podkręconego proca i nawet o tym nie wiesz? Przecież na screen'ie masz maksymalne taktowanie 4,3 GHz. Wejdź do BIOSu, do zakładki OC i zmień mnożnik z 43 na 33 i zapisz. Jeśli na stocku dalej będą występować freezy i restarty to będziesz musiał podmienić zasilacz.

Link to post
Share on other sites

Taktowanie zmienione na 3,3 a problem pozostał. Dla "testu" odpalilem gre Dota 2 i zauwazyłem ze podczas samej rozgrywki zasilacz wydawal dzwiek iskrzenia, lecz żadnych iskier widac nie było. Komputer po ok 30 min. zawiesil sie, zrestartowałem go. Na pulpicie zasilacz nie wydawał zadnych znaczacych dzwieków. Powtornie uruchomiłem tą sama grę, i po wczytaniu mapy oraz wszystkiego innego dzwiek iskrzenia z zasilacza powrócił. Pewnie po ok 20-30 minutach, komputer zawieslby się, lub zrestartowal. Jakies pomysly?

Edytowane przez Kozak6364236
Link to post
Share on other sites

Pomysł podałem wyżej - najpierw podmiana zasilacza na inny o podobnej mocy. Kupno nowego też wchodzi w grę. Oczywiście jeśli zasilacz nie jest na gwarancji możesz się bawić w jego diagnostykę i ewentualną naprawę - jeśli się na tym znasz. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...