Skocz do zawartości

SilentiumPC Grandis / wymiana stockowych wentylatorów


Recommended Posts

Witam,

 

Po zakupie chłodzenia CPU SilentiumPC Grandis przez krótki czas byłem jego szczęśliwym posiadaczem. Problem pojawił się w momencie przetaktowania leciwego już procka Core i5 760 do 3,8 Ghz. O ile w idle stockowe wiatraki są niesłyszalne, tak w przypadku większego obciążenia mam wrażenie, że odpalam odkurzacz. Teraz pojawia się pytanie, jakie polecilibyście wiatraki, celem podmiany tych oryginalnych. A może, jakiekolwiek zmiany mijają się całkowicie z celem. Zależy mi przede wszystkim na ciszy, ale z zachowaniem rozsądnej wydajności (może nawet i lepszej jak obecnie). 

Budżet maks. 50-60 zł sztuka.

 

Nie wiem na ile będzie to ważne, ale wszystko zamknięte jest w budzie SPC M60W z trzema stockowymi wiatrakami i dwoma shadow wingsami. (Wentyle ustawione na 5V).

Edytowane przez Fisheer
Link to post
Share on other sites

Pierwszy raz słyszę, aby wentylatory grandisa wyły.

Próbowałeś z profilami/obrotami wentylatorów w bios-ie?

 

Próbowałem. 

Obecne ustawienia, przy aktualnym OC powodują, że wiatraki nie przekraczają 1000 RPM. Po przekroczeniu tej bariery stają się wyraźnie słyszalne nawet przy założonych słuchawkach.

Link to post
Share on other sites

@gtr76 dobrze radzi z wymianą gwarancyjną.

Normalnie wentylatory na Gradisie aż tak głośne nie są, żeby je słyszeć z założonymi słuchawkami.

Poza tym kupowanie wyntylatorów za drugie tyle ile kosztuje całe chłodzenie mija się z celem, bo za prawie 300,- zł kupisz lepsze chłodzenie niz Grandis, np. be quiet! Dark Rock 3.

Edytowane przez drVanSteiner
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wymień na Thermalrighty TY-140 lub TY 147, moim zdaniem najlepszy stosunek cena/wydajność a przy tym są ciche, mam na Megahalemsie i sobie chwale. Poza tym rodzi się pytanie,  może powietrze przepływające przez finy Grandisa tak wyje? Jeżeli tak to wydajniejsze wentylatory tylko zwiększą hałas.

Link to post
Share on other sites

Estetyczną na pewno, co do akustycznej się nie wypowiem gdyż oryginalne nawet się nie zameldowały na Grandisie.

 

Jeżeli idzie o odczucia na Lapach to jestem zadowolony.

 

Buda Fractal Design R4 z oknem, w środku kręcą się 2 prolimatechy Vortexy 140mm@ 7V i GTX970 Windforce z biosem zmienionym napółpasywny.

 

Efekt jest taki że jak siedzę w dzien to kopa nie słyszę, w nocy lekko szumi, przy samej obudowie lekko słyszalny.

 

Zdjęcia telefonem niestety,projekt w trakcie dopieszczania

 

http://images77.fotosik.pl/84/4148f0728f8d8572.jpg

http://images77.fotosik.pl/84/a2153f120b2e2838.jpg

 

Tutaj jeszcze bez pasków LED za tacką i na suficie. Lepiej troszkę widać Grandisa z BOLami i Prolimatecha

http://images77.fotosik.pl/84/eb723e45615b74eb.jpg

Edytowane przez macias13_84
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...